PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

MARIO MEIJA JIMENEZ AKA THE ORIGINAL ESPECTRITO & WWF'S MINI VADER PASSES AWAY: THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2016-01-25 13:28:16

NOTICIAS

In some sad news, Mario Mejia Jiménez more famously known as the original Espectrito passed away on 1/23 at the age of 49-years-old due to undisclosed causes. Jiménez  began wrestling in 1984 working as Centellita but it was 5 years later when he became one of the first guys to join the newly created minis division in EMLL was when he became a star. Jiménez was given the Espectrito gimmick being the mini version of Espectro Jr. and he would soon begin a feud with the mini version of Mascara Sagrada in Mascarita Sagrada that would become one of the most important feuds in the history of the minis division. In fact in the tournament to determine the first CMLL Minis champion on March 1st 1992, Mascarita beat Espectrito to win the title but after both men jumped to AAA with their creator Antonio Pena, Espectrito would get his revenge beating Mascarita to become the first ever Mexican National Minis champion on January 8th, 1993 in Queretaro. August 6th, 1994 though was the biggest match of their feud as Mascarita would defeat Espectrito in a Mascara contra Mascara match revealing his true identity but to Espectrito's credit he kept going strong as he won the IWC Minis Title from Mascarita on May 5th, 1995 and in 1996 he became a two-time Mexican National Minis champ beating Super Munequito on July 26th, 1996 before losing the belt though to the new Mascarita Sagrada on September 14th, 1996.

1997 saw big career change for Jiménez as he was working with the WWF as part of the AAA/WWF working relationship and he took on the Mini Vader gimmick where he teamed with his brother working as Mini Mankind for a while until they repackaged all the minis and Jiménez would become El Torito later in the year. Jiménez's biggest match of his career though would take place at the 1998 Royal Rumble in San Jose, California where he teamed with Battalion & Tarantula (his brother) in a losing effort against Max Mini, Mini Nova, & Mosaic. After the WWF deal ended, Jiménez  bounced around working various organizations even losing his Torito mask to Pierrothito in 2001. The Jiménez got back in the news on June 29th, 2009 when Mario's brothers Alejandro & Alberto (who were twins) were murdered by prostitutes in a sad tale and Mario was really never the same after that.

QEPD Espectrito I

RESULTADOS

JAPON

FantasticaMania 1/22 - Korakuen Hall drawing 1,566 fans
1. Komatsu & Tanaka Farewell Series - Match 4: Fuego & Stuka Jr. beat Yohei Komatsu & Sho Tanaka in 5:40 when Fuego used the Fuego Special Rivera on Komatsu.
2. Gedo/Shigeo Okumura/Rey Hechicero/YOSHI-HASHI/Bobby Z defeated David Finlay Jr./Guerrero Maya Jr./Jushin Thunder Liger/Kushida/The Panther in 10:13 when Hechicero used a rolling half crab on Finlay.
3. Evil & Tetsuya Naito beat Atlantis & Juice Robinson in 7:59 when Naito used the Out of Control on Juice and after the match they ripped off Atlantis' mask then Naito attacked Milano Collection AT who was announcing at ringside.
4. Mexican National Welterweight Title: El Barbaro Cavernario defeated Titan in 10:57 with the Cavernaria to retain his title.
5. CMLL Welterweight Title: Mascara Dorada beat BUSHI in 13:33 with the Dorada Screwdriver to regain the title.
6. Shinsuke Nakamura/Kazuchika Okada/Virus defeated Dragon Lee II/Ryusuke Taguchi/Hiroshi Tanahashi in 15:09 when Virus used the MotoVirus on DL II.
7. Mephisto & Ultimo Guerrero beat Mistico II & Volador Jr. in 18:28 when UG used the Guerrero Special on Mistico.

FantasticaMania 1/23 - Korakuen Hall drawing 1,593 fans
1. Komatsu & Tanaka Farewell Series - Match 5: Mascara Dorada & Titan beat Yohei Komatsu & Sho Tanaka in 7:38 when Titan used a figure-four leglock on Tanaka.
2. Gedo/Rey Hechicero/YOSHI-HASHI defeated Fuego/Kushida/Juice Robinson when Hechicero used a rolling half crab on Fuego.
3. Arena Coliseo Tag Titles: Guerrero Maya Jr. & The Panther beat Shigeo Okumura & Bobby Z in 10:47 when Maya used the Sacrifico Maya on Z to retain their titles.
4. El Barbaro Cavernario & Shinsuke Nakamura defeated Stuka Jr. & Ryusuke Taguchi in 7:49 when Cavernario used the Cavernaria on Stuka. Nakamura came out with a caveman mask on while Cavernario was wearing a "King of Caveman Style" shirt.
5. Los Ingobernales (BUSHI/Evil/Naito) beat Atlantis/Jushin Thunder Liger/Tiger Mask IV in 6:20 when Naito used a jackknife hold on TM IV.
6. CMLL Lightweight Title: Dragon Lee II defeated Virus in 7:05 with a German Suplex hold to retain his title but Kamaitachi made a shocking appearance after the match where he used a German Suplex of his own then made an impromptu challenge match for the next day.
7. Mephisto/Kazuchika Okada/Ultimo Guerrero beat Mistico II/Hiroshi Tanahashi/Volador Jr. in 18:14 when Mephisto used the Super Devil's Wings on Volador.

FantasticaMania 1/24 - Korakuen Hall drawing 1,599 fans
1. Komatsu & Tanaka Farewell Series - Match 6: Guerrero Maya Jr. & The Panther beat Yohei Komatsu & Sho Tanaka in 5:10 when Panther used a modified wakigatame on Komatsu. Komatsu & Tanaka thanked the fans afterwards for supporting them and said they would be back soon.
2. Fuego/Kushida/Stuka Jr./Tiger Mask IV defeated Shigeo Okumura/Rey Hechicero/YOSHI-HASHI/Bobby Z in 8:09 when Stuka used the Torpedo Splash on Okumura.
3. Jushin Thunder Liger beat Virus in 7:55 under Maestros rules where they couldn't punch other.
4. Los Ingobernales (BUSHI/Evil/Tetsuya Naito) defeated Atlantis/Mascara Dorada/Ryusuke Taguchi in 7:23 when Bushi used the BUSHI Roll on Dorada.
5. El Barbaro Cavernario/Shinsuke Nakamura/Kazuchika Okada beat Juice Robinson/Hiroshi Tanahashi/Titan in 13:06 when Okada used the Rainmaker on Juice. Hirooki Goto ran out afterwards and attacked Okada before being pulled off.
6. CMLL Lightweight Title: Kamaitachi defeated Dragon Lee II in 18:33 with the Canadian Destroyer to win the title in a fantastic match. Kamaitachi said afterwards that he was going back to Mexico with Okumura, Komatsu, & Tanaka and they would be there for a long while.
7. Mistico II beat Ultimo Guerrero in 17:23 with a Mistica.
8. NWA Historic Welterweight Title: Volador Jr. defeated Mephisto in 21:06 with the Spanish Fly to retain his title.

MEXICO

AAA 1/22 - Gimnasio Olimpico Juan de la Barrera del Distrito Federal (Guerra de Titanes)
1. Nino Hamburguesa/Dinastia/Pimpinela Escarlata beat Gran Apache/Mini Charly Manson/Black Mamba
2. Lumberjacks w/Straps Match: Keira (subbing for Sexy Star who told the fans she was injured while wearing a neckbrace)/Lady Shani/Taya Valkyrie defeated Fabi Apache/Goya Kong/Lady Maravilla
3. Australian Suicide/Jack Evans/Fireball beat Daga/Parka Negra/Super Fly with Fireball hitting a Tornillo off the balcony on Super Fly as the big highlight.

After this match, AAA President Joaquin Roldan came out and announced that the AAA Tag Titles were being vacated due to Angelico's injury and that the next match would be for the titles.

4. Triangular de Parejas por el vacante AAA Tag Titles: Averno & Chessman defeated Aero Star & Fenix and Mascara Ano Dos Mil Jr. & Villano IV with help from Joe Lider but the new champs weren't happy with him getting involved so they attacked him & Konnan until the rest of La Sociedad made the save.
5. Triangular de Tercias por el vacante AAA Trios Titles: Cuervo/Escoria/Zorro beat Electroshock/Garza Jr./La Parka Jr. and Hijo del Fantasma/Hijo del Pirata Morgan/Taurus
6. Winners face off at Rey de Reyes for the AAA Mega Heavyweight Title: Hijo del Texano & El Mesias defeated Dr. Wagner Jr. & Psycho Clown when the latter two fought each other. Mesias was attacked by La Sociedad as well.

EMLL 1/22 - Arena Mexico
1. Escandalo & Sangre Azteca beat Starman & Stigma
2. Misterioso II/Puma King/Sagrado defeated Blue Panther Jr./Delta/Triton
3. Angel de Oro/Maximo Sexy/Valiente beat Ephesto/Kraneo/Luciferno
4. Lightning Match: Blue Panther defeated Ripper
5. Revancha Match: Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Niebla Roja) beat Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Thunder) when Euforia ripped off Thunder's mask and pinned him. Thunder then demanded a singles match afterwards.
6. Los Ingobernales (Marco Corleone/La Mascara/Rush) defeated Damian el Terrible/Negro Casas/Rey Bucanero

EMLL 1/23 - Arena Coliseo
1. El Cholo beat Bengala
2. Metalico defeated Flyer
3. Canelo Casas beat Magnus
4. Super Halcon Jr. defeated Arkangel de la Muerte
5. Tiger beat Hombre Bala Jr.
6. Felino & Polvora defeated Soberano (subbing for Rey Cometa) & Triton
7. La Mascara/Star Jr. (subbing for Brazo de Plata)/Valiente beat Damian el Terrible/Niebla Roja/Ripper by DQ when Niebla ripped off Valiente's mask. Valiente demanded a mask match with Niebla afterwards.

LUCHA LIBRE ELITE 1/24 - Arena Mexico
1. Amapola & Dalys la Caribena beat La Jarochita & Muneca de Plata
2. Dinamic Black & Imposible defeated Artillero & Sangre Azteca
3. Delta & Triton beat Eterno & Fresero Jr.
4. Torneo por la Copa Dinastias - Finals: Las Traumas I y II defeated Puma King & Tiger
5. Juventud Guerrera & Super Crazy beat Felino & Negro Casas when Crazy came back after being eliminated and helped Juvy defeat Casas.
6. Euforia/La Mascara/Rush defeated El Caristico/Extreme Tiger/Valiente when Mascara fouled and ripped off Caristico's mask before pinning him.

Lucha Memes 1/24 - Arena Coliseo de Coacalco
1. Corsario Negro Jr. & Drako beat Fly Star & Toxin Boy with fans throwing money in the ring afterwards in appreciation.
2. Angel del Amor/El Demasiado/Juana la Loca defeated The Lion Brothers (Mr. Leo/Metaleon/Toscano)
3. Los Kamikazes (Alas de Acero/Aramis/Iron Kid) beat Magia Blanca/Los Magnificos I y II
4. Los Indystrongtibles (Arez/Belial/Impulso) defeated Los Saetas (Freelance/Pantera/Micke Segura) in an excellent match with fans throwing money in the ring afterwards.
5. 15 Person Memes Rumble: Joe Lider beat Keira to win.
6. Pagano defeated Caifan I in a bloody violent war with both men using everything they could to win. The fans ate everything up as well.

SACCOMATS 1/24 - Arena Neza
1. Angel del Infierno & Electro Black beat Ninja Olimpus & Starabiss
2. Cosmotron & Shaolin defeated Ambar & Black Lancer
3. Brayan el Stripper/El Brazo Jr./Kaving beat Punker Bizarro/Super Colt/Vampiro Metalico
4. The Clown Corp (Broken Clown/Dave the Clown/Rothen Clown) defeated Flyer/Hombre Bala Jr./Monsther
5. La Familia Dinamita (Mascara Ano Dos Mil/El Cuatrero/Sanson) beat La Dinastia Casas (Felino/Puma King/Tiger)

CARTELERAS

ESTADOS UNIDOS

BAJA STARS WRESTLING

2/20 - Montgomery-Waller Recreation Center in San Diego, California
1. Amnesia 2.0 & Scorpio Dos Mil vs. Dementor & Venom
2. 3 Way Dance: Sage Sin vs. Lady Lee vs. Amazona
3. Enigma & Nightmare Azteca vs. Felino Salvaje & Super Boy Jr.
4. Star Boy & Zarco vs. Los Luchas (Phoenix Star & Zokre)
5. Extreme Tiger & Hijo del Rey Misterio vs. Mortiz & TJ Boy

UNITED INDEPENDENT PRO WRESTLING

1/30 - Grace Baptist Academy in Montebello, California
1. 4 Way Dance: Nightmare Azteca vs. Gran Tahoma vs. Tony Raze vs. Rocket
2. 3 Way Dance: Super Boy vs. Principe Indu Jr. vs. Legacy
3. Triangular de Parejas: Black Abyss & Pequeno Shamu vs. B-Boy & Famous B vs. Atomic & Classicus Shadow
4. Cuadrangular de Parejas: Teddy Hart & Datura vs. Enigma & Amazona vs. Steve Pain & Machiko vs. Shamu Jr. & Camille
5. Por el Campeonato UIPW: Volador Jr. (c) vs. Mariachi Loco

MEXICO

CHILANGA MASK

3/20 - Arena Coliseo de Coacalco (3rd Anniversary Show)
1. Impulso & Wotan vs. Makabre & Shiryu Dragon
2. Tigre Universitario vs. Jeque
3. Los Caifanes I y II vs. Las Traumas I y II

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

1/25 - Arena Puebla
1. Astro & Asturiano vs. Mini Jocker & Sauron
2. Black Tiger/Starman/Triton vs. El Cuatrero/King Jaguar/Sanson
3. Delta/Rey Cometa/Stigma vs. El Comando Caribeno (Misterioso II/Pierroth/Sagrado)
4. Angel de Oro/Brazo de Plata/Valiente vs. Euforia/Felino/Gran Guerrero
5. Los Ingobernales (Marco Corleone/La Mascara/Rush) vs. Kraneo/Ripper/Thunder

1/26 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Explosivo & Star Black vs. Furia Roja & Carlos Roggi
2. Magnum/Magnus/Oro Jr. vs. Canelo Casas/Metalico/Rafaga
3. Fuego/Guerrero Maya Jr./The Panther vs. La Familia Dinamita (El Cuatrero/Forastero/Sanson)
4. Dragon Lee II/Mistico/Volador Jr. vs. Los Hijos del Infierno (Ephesto/Luciferno/Mephisto)
5. Revancha Match: Los Ingobernales (Marco Corleone/La Mascara/Rush) vs. Dragon Rojo/Kraneo/Thunder

1/26 - Arena Mexico
1. Angelito & Stukita vs. Nitrito & Universito Dos Mil
2. Estrellita/Marcela/Princesa Sugei vs. Amapola/La Comandante/Tiffany
3. Blue Panther Jr./Esfinge/Pegasso vs. Disturbio/Escandalo/Sangre Azteca
4. Lightning Match: Delta vs. Felino
5. Angel de Oro/Blue Panther/Rey Cometa vs. Gran Guerrero/Rey Hechicero/Vangelis
6. Atlantis/Maximo Sexy/Stuka Jr. vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Bobby Z

<b>1/29 - Arena Mexico
1. Hombre Bala Jr. & Super Halcon Jr. vs. Arkangel de la Muerte & Cancerbero
2. Fuego/The Panther/Triton vs. Puma King/Tiger/Virus
3. Guerrero Maya Jr./Titan/Valiente vs. Ephesto/Luciferno/Pierroth
4. Gran Guerrero/Mephisto/Niebla Roja vs. Dragon Rojo/Kraneo/Polvora
5. Thunder vs. Euforia
6. Dragon Lee II/Mistico II/Volador Jr. vs. El Barbaro Cavernario/Negro Casas/Ultimo Guerrero

1/30 - Arena Coliseo
1. Leono vs. Inquisidor
2. Sensei vs. Espanto Jr.
3. Robin vs. Hijo del Signo
4. Soberano vs. Raziel
5. Skadi & La Vaquerita vs. Dalys la Caribena & Zeuxis
6. Brazo de Plata/Maximo Sexy/Titan vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Bobby Z
7. Valiente vs. Niebla Roja

1/31 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Johnny Dinamo & Micro vs. Diplomatico & Guerrero de la Muerte
2. Capitan Cobra & Hijo del Javier Cruz vs. Mr. Apolo & Demonio Rojo
3. Esfinge & El Gallo vs. Cancerbero & Raziel
4. Guerrero Maya Jr./Magnum/Neutron vs. Kempo Dragon/Principe Kisho/Ripper
5. Torneo por el Occidental Middleweight Title - Finals: Omar Brunetti vs. Jocker</b>

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

1/30 - Arena el Sauz
1. Ludark Shaitan & Reina Dorada vs. Felina Metalica & Quimera
2. Alushe & Que Monito vs. El Guapito & Trolli
3. Angel del Amor/Hijo del Dos Caras/Saru vs. Luzbel Jr./Rider/Zumbido
4. Marabunta Jr./Mascara Sagrada Jr./Mistico II vs. Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Mephisto/El Sucesor
5. 3 Way Dance: Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner III vs. Pirata Morgan

GO MASK PROMOCIONES

<b>2/21 - Arena Jardines
1. Fiero & Ikaro vs. Moria & Sony
2. Rayo Star/Rayven Dark/Sky Man vs. Corsario Negro Jr./Drako/Terremoto
3. Dinastia & Mini Drago vs. Mini Histeria & Mini Psicosis
4. Fabi Apache & Lady Maravilla vs. La Hiedra & Taya Valkyrie
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Hijo del Pirata Morgan/Parka Negra/Taurus</b>

INDEPENDENT

1/28 - Arena Aficion de Pachuca (64th Anniversary Show)
1. WWS Femenil Title: Diosa Atenea (c) vs. Tania
2. Nino Hamburguesa & Super Nova vs. Black Mamba & Polvo de Estrellas
3. X-LAW Tag Titles: Los Compadres Extremos (Aero Boy y Violento Jack) vs. Daisuke Hanaoka & Susumu Yuuya
4. Aero Star/Drago/Fenix vs. Daga/Hijo del Pirata Morgan/Pentagon Jr.
5. Por la COpa Aficion 2016: Electroshock & La Parka Jr. vs. Averno & El Mesias

1/29 - Auditorio Municipal de Zihuatenejo
1. Leisar & Makabro vs. Crismant & Kato Yop Maky
2. Principe Guerrero & Spartano Dark vs. Crismant & Kato Yop Maky
3. Hijo del Alebrije & Hombre Bala Jr. vs. Hijo del Fishman & Pirata Morgan Jr.
4. Hijo del Dos Caras/Hijo del Lizmark/Mascara Sagrada vs. Monsther/Rey Bucanero/Toscano

1/30 - Domo del Mar de Ciudad del Carmen Campeche
1. Cygnus/Mega Steel/Pequeno Maya vs. Arlequin/The Joker/Kill Joy
2. Anthrax/Mr. Demoledor/Titan vs. Full Back/Guerrero Mixteco/Majestad
3. Los Bucaneros del Terror (Pirata del Caribe/Pirata Kraken/Pirata Maniaco) vs. Enigma/Teuila Jack/Thunderman
4. Estrellita & Krosty vs. Tiffany & Mini Sorpresa
5. Alas de Plata Jr./Ave de Fuego/Forastero vs. Los Exoticos (Diva Salvaje/Nygma/Pasion Kristal)
6. Atlantis & Octagon vs. Fuerza Guerrera & Mr. Niebla

1/31 - Estadio de Beisbol de Centla
1. Cygnus/Mega Steel/Pequeno Maya vs. Arlequin/The Joker/Kill Joy
2. Anthrax & Mr. Demoledor vs. Full Back & Guerrero Mixteco/
3. Los Bucaneros del Terror (Pirata del Caribe/Pirata Kraken/Pirata Maniaco) vs. Enigma/Tequila Jack/Thunderman
4. Kid Warrior/Estrellita/Krosty vs. Guerrero Mixteco Jr./Tiffany/Coloso
5. Alas de Plata Jr./Ave de Fuego/Forastero vs. Los Exoticos (Diva Salvaje/Nygma/Pasion Kristal)
6. Atlantis & Octagon vs. Fuerza Guerrera & Mr. Niebla

2/3 - Auditorio Municipal de Socoltenango
1. ?
2. ??
3. Dinastia & Octagoncito vs. Mini Charly Manson & Mini Psicosis
4. Fabi Apache & Estrella Divina vs. Gran y Mari Apache
5. Drago/Fenix/La Parka Jr. vs. Daga/Pentagon Jr./Taurus

<b>2/7 - Arena Coliseo de Reynosa
1. Latigo Negro/Leon Rojo/Leon Rojo Jr. vs. Bengala/Sable/Talos
2. Los Mascaras Rojas I y II/Weekend Boy vs. Espantapajaros I/Hipnosis/Wasson
3. Furia/Panda/Puma vs. Rey Escorpion (not EMLL one)/Ultima Sombra/Vexum
4. Argenis/Komander/Pimpinela Escarlata vs. Gigga/Luminoso Jr./Perfil
5. Aero Star/Asterisco Jr./Garza Jr. vs. Hijo del Pirata Morgan/Maldicion/Zorro
6. Drago/Fenix/Magnifico vs. Hijo del Fantasma/Imagen II/Pentagon Jr.</b>

LEYENDAS INMORTALES

<b>1/31 - Salon Citlalli
1. Infierno Negro & Star Moon vs. Sombra Azteca & Stigma
2. Anubis Black & Comodin Jr. vs. Imperial Jr. & Septimo Rayo
3. Solar Jr./Super Astro Jr./Villano III Jr. vs. Devastador Jr./Mr. Jack Jr./Signo Jr.
4. Por el Campeonato Maestros: Solar I (c) vs. Black Terry
5. Aguila Solitaria/Canek/El Fantasma vs. Histeria/Mr. Jack/Xandao</b>

LUCHA MEMES

3/6 - Arena Naucalpan
1. Falls Count Anywhere Match: Extreme Tiger vs. Mascara Dorada

MANTIZ PRODUCCIONES

1/31 - Arena Cuautepec
1. Angel de Plata/Kizno/Sangre Imperial vs. Coyote/Electroman/Guepardo
2. Cosmos Negro/Golden/Juana la Loca vs. Centella Oriental/King Flash/Soy Raymunda
3. Astral/Shockercito/Tackle vs. Demus 3:16/Mercurio/Pierrothito
4. Fuego/Relampago/Stuka Jr. vs. El Comando Caribeno (Misterioso II/Pierroth/Sagrado)
5. Mascara contra Mascara: Clon vs. Mantiz
6. La Fuerza TRV (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis) vs. Dragon Rojo/Euforia/Polvora

MONTERREY

2/14 - Arena Coliseo de Monterrey
1. Delirio vs. Atleta
2. Bushido & Poseidon Negro vs. Genesis & Tokio Lee
3. Demonio del Caribe/Chica de Arabia/Orquidea Negra vs. Angel Negro/Bengali/Yerba Brava
4. 3 Way Dance: Lady Puma vs. Keira vs. Hija de Karonte
5. Hijo del Lizmark/Stuka/Volador vs. Hijo del Monogl Chino/Karonte/Psicotico

PRODUCCIONES CARXO

1/30 - Parque Papagayo de Acapulco
1. Galeon/Guerrero Azteca/Pentagrama vs. Crazy Thengu/Mariachi/Toxico
2. Capitan Atomo/Dr. Aereo/Limberg vs. Demonio Chino/Kromo/Rey Tiburon
3. Dinastia & Mini Drago vs. Mini Charly Manson & Mini Psicosis
4. Nino Hamburguesa & Goya Kong vs. Lady Shani & Black Mamba
5. Australian Suicide & Fireball vs. Cuervo & Escoria
6. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Hijo del Pirata Morgan/Parka Negra/Taurus

PROMARA XALAPA

2/4 - Arena Xalapa
1. Los Indystrongtibles (Arez/Belial/Impulso) vs. Arganoz/Explosivo/Zafiro
2. Corsario de Fuego/Crazy Man/Poseidon vs. Caballero Negro Jr./Freelance/Micke Segura
3. La Dinastia Casas (Felino/Puma King/Tiger) vs. La Dinastia de la Muerte (Negro Navarro/Las Traumas I y II)
4. Atlantis & Octagon vs. Fuerza Guerrera & Ultimo Guerrero
5. El Caristico & Mistico II vs. Cibernetico & Sharly Rockstar

PROMOCIONES MDA

2/21 - Arena Coliseo de Monterrey
1. Mini Difunto I vs. Mini Hator
2. Larry Miranda & Erika Sotelo vs. La Chocolata & Dulce Kanela
3. Gato Fantasma & Ultimo Sombra vs. Gallardo & Golden Boy
4. Obsesion/Quinto Elemento/Ultimo Ninja vs. Epidemius/Galactar/Ninja Jr.
5. El Caristico & Mistico II vs. Cibernetico & Sharly Rockstar
6. Atlantis/Octagon/Rayo de Jalisco Jr. vs. Los Hermanos Dinamita (Cien Caras/Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil)

PROMOCIONES GONZALEZ

<b>2/14 - Auditorio de la Celco de Huixquilucan
1. Comando Gama & Geometrico vs. Angel Fire & Maligno
2. Corsario de Fuego/Los Totems I y II vs. Maximos/Pitufo/El Samuray
3. Kanon/Poseidon/Vortize vs. Enigma/Geo/Senky
4. Guerrera Gonzalez/Lady Apache/Chica Yeye vs. Rossy Moreno/Ludark Shaitan/Diva Salvaje
5. L.A. Park/Hijo del L.A. Park/Mascara Sagrada vs. Pagano/Pantera/X-Fly</b>

PROMOCIONES R.A.

2/6 - Polideportivo Xonaca de Puebla (1st Anniversary Show)
1. ?
2. ??
3. Baby Rock/Centella Roja/Fuego vs. Corsario Negro Jr./Shigeo Okumura/Rey Apocalipsis
4. Alas de Oro/El Devastador/Solar Jr. vs. Hijo del Canek/Hijo del Fishman/Tigre Colosol
5. Canek/El Fantasma/Heavy Metal vs. Fuerza Guerrera/Mr. Jack/Mascara Ano Dos Mil

PROMOCIONES RUDY VALENTINO

<b>2/20 - Auditorio San Felipe de San Luis Potosi
1. ?
2. ??
3. ???
4. Mascara contra Mascara: Omega vs. Dangeruz
5. Aster Boy/Diamante/Meteoro vs. Amnesia/Hijo del Canek/Oriental
6. Hijo del Huracan Ramirez & Rayo de Jalisco Jr. vs. Cien Caras Jr. & Mascara Ano Dos Mil Jr.</b>

PROMOCIONES TAO

2/9 - Arena Queretaro
1. Diamante Azul Jr. & Electro Boy vs. Speed Demon & Von Draker
2. Alex Guajardo & Lince vs. Benji Maverick & Fuego Latino
3. Lumberjack Match: Los Dragones de Oriente I y II/Chica Yeye vs. Atomico/Soldado Diabolico/Diva Salvaje
4. Extreme Match: Pagano/Ursus/X-Danzz vs. La Familia de Tijuana (Damian 666/Bestia 666/X-Fly)
5. El Caristico & Mistico II vs. Black Warrior & Mephisto

SACCOMATS

<b>1/30 - Arena Neza
1. Coquito Blanco & Hijo de La Parkita vs. Barbita Negra & Mini Cuervo
2. Dinamic Black/Flyer/Kaving vs. Billy Boy/El Brazo Jr./Canis Lupus
3. Triangular de Parejas: Ares & Belial vs. Rayo Star & Sky Man vs. Freelance & Micke Segura
4. Mr. Aguila & Herodes Jr. vs. Dragon Rojo & Gran Guerrero
5. 3 Way Dance: Pagano vs. Rush vs. Ultimo Guerrero</b>

TORYUMON MEXICO

1/31 - Domo del Plan Sexenal del Distrito Federal
1. Ikaro & Sonic vs. Fireman & Daisuke Hanaoka
2. Princesa Sugei vs. Reyna Isis
3. Fiero/El Padrino/Super Ciudadano vs. Canelo Casas/Escandalo/Patan
4. Blue Panther vs. Black Terry
5. Titan/Ultimo Dragon/Valiente vs. Arkangel de la Muerte/Damian el Terrible/Dragon Rojo

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

2/6 - Arena Lopez Mateos
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Revancha Match: El Caristico & Cibernetico vs. La Mascara & Rush

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

INDEPENDENT

1/30 - Arena California de La Paz
1. ?
2. ??
3. Angel Metalico & Enigma vs. Tony Casanova & Zarco
4. 3 Way Dance: Alushe vs. Que Monito vs. El Guapito
5. Octagon & Tinieblas Jr. vs. Mexico's Most Wanted (Damian 666 y Halloween)

2/11 - Gimnasio Municipal de Tecate
1. ?
2. ??
3. Enigma & Septimo Dragon vs. Jinzo & Zarco
4. Fenix & Golden Magic vs. Hijo del Pirata Morgan & Pentagon Jr.
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Hijo del Texano/Jason Viernes 13/Taurus

PROMOCIONES CHOLO DE TIJUANA

1/29 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. La Baronesa & Candy White vs. Amazona & La Cristal
3. Angel Metalico & Enigma vs. Tornado Negro II & Venum Black
4. Revancha Match: L.A. Fuckers (Acero Dorado/Piloto Suicida/Shamu Jr.) vs. Angel Blanco Jr./Histeria/Oriental
5. Rey Misterio/Hijo del Rey Misterio/Rey Misterio II vs. Pagano/Steve Pain/Psicosis Original

2/13 - Gimnasio Tigre Garcia de Ensenada
1. ?
2. ??
3. Angel Metalico & Enigma vs. Jinzo & Septimo Dragon
4. Fenix & Golden Magic vs. Pentagon Jr. & Taurus
5. Rey Misterio/Hijo del Rey Misterio/Rey Misterio II vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

THE CRASH

2/12 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. Torneo por el THE CRASH Juniors Campeonato: Black Boy vs. Enigma vs. Jinzo vs. Mirage vs. Proximo vs. Septimo Dragon
2. Angel Metalico vs. Hijo del Pirata Morgan
3. Genio del Aire/Golden Magic/Super Nova vs. Tony Casanova/Star Boy/Zarco
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Hijo del Texano/Mr. Maldito/Taurus
5. Blue Demon Jr./Fenix/Rey Horus vs. Teddy Hart/Johnny Mundo/Pentagon Jr.

If you enjoy PWInsider.com you can check out the AD-FREE PWInsider Elite section, which features exclusive audio updates, news, our critically acclaimed podcasts, interviews and more, right now for THREE DAYS free by clicking here!