PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2015-08-24 07:01:38

NOTICIAS

L.A. Park showed up at Arena Mexico after the En Busca de un Idolo finals and said that he was here to take Rush's hair first then was coming for Atlantis, Dr. Wagner Jr., La Sombra, & Ultimo Guerrero with no one being safe from his wrath.

RESULTADOS

EMLL 8/21 - Arena Mexico
1. Metalico & El Rebelde beat Robin & Sensei
2. Shockercito/Stukita/Ultimo Dragoncito defeated Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Violencia
3. El Comando Caribeno (Misterioso II/Pierroth/Sagrado) beat Fuego/Rey Cometa/Titan who ended up doing a stretcher job for Pierroth.
4. En Busca de un Idolo - Finals: Bobby Zavala defeated Guerrero Maya Jr. even after injuring his shoulder early in the match.
5. Dragon Lee II/Mistico II/Volador Jr. beat El Barbaro Cavernario/Felino/Ultimo Guerrero (subbing for Negro Casas) with Thunder coming out and taking out UG allowing his partners to get pinned.
6. Revancha Match:  Los Ingobernales (La Mascara/Rush/La Sombra) defeated Atlantis/Maximo/Valiente when Sombra fouled and pinned Atlantis then ripped off his mask afterwards.

EMLL 8/22 - Arena Coliseo
1. Pierrothito beat Mini Fantasy
2. Magnus defeated Super Comando by DQ after a foule.
3. Soberano beat Arkangel de la Muerte
4. Rey Hechicero defeated Triton
5. Polvora & Rey Escorpion beat Delta & Guerrero Maya Jr.
6. Mephisto defeated Rey Cometa
7. Angel de Oro/Rush/Stuka Jr. beat Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Niebla Roja)

EMLL 8/23 - Arena Mexico
1. Astral & Electrico beat Pequeno Olimpico & Pierrothito
2. Oro Jr./Soberano/Starman defeated Akuma/Hijo del Signo/Nitro
3. Lightning Match: The Panther beat Sangre Azteca by DQ after a foule.
4. Lluvia/Marcela/Princesa Sugei defeated La Comandante/La Seductora/Zeuxis
5. Kamaitachi/Rey Bucanero/Ripper beat Blue Panther/Dragon Lee II/Stuka Jr. when Kamaitachi used the ropes to pin DL II then challenged him for a shot at his CMLL Lightweight Title afterwards which DL II accepted.
6. CMLL Trios Titles: La Nueva Sky Team (Mistico II/Valiente/Volador Jr.) defeated Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Niebla Roja) to retain their titles. Mistico II injured his shoulder yet again in the 1st fall but he worked through it.

Promociones Tragedias 8/22 - Deportivo Pavon del Distrito Federal
1. Amadeus & Brazo Cibernetico beat Magnetico & El Demasiado
2. Skar & Estrellita defeated Rey Aereo & Lluvia
3. Demus 3:16 & Pierrothito beat Astral & Electrico
4. El Comando Caribeno (Misterioso II/Pierroth/Sagrado) defeated Blue Panther Jr./The Panther/Titan
5. Dragon Lee II/Mistico II/Principe Diamante/Soberano/Valiente beat Damian el Terrible/Magnus/Mephisto/Rey Escorpion/Vangelis
6. Los Ingobernales (La Mascara/Rush/La Sombra) defeated Brazo de Plata/Shocker/Volador Jr. then we had a surprise runin by Mr. Niebla afterwards on the Ingobernales with them beating him down until the tecnicos made the save.

Toryumon Mexico 8/23 - Plan Sexenal del Distrito Federal
1. ?
2. Fiero & Principe Azgar defeated Douki & Daisuke Hanaoka
3. India Sioux & Lluvia beat Tiffany & Xena
4. Hombre Bala Jr./Pantera I/Super Ciudadano defeated Arkangel de la Muerte/Patan/Piel Roja
5. Rey Bucanero & Ultimo Guerrero beat Maximo & Ultimo Dragon

CARTELERAS

MEXICO

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

8/31 - Polideportivo la Huizacheca de Tehuacan (TV taping)
1. Nino Hamburguesa/Venum/Fabi Apache vs. Gran Apache/La Hiedra/Black Mamba
2. Argenis/Australian Suicide/Super Nova vs. Carta Brava Jr./Machine Rocker/Super Fly
3. Aero Star/Bengala/Drago vs. Daga/Hijo del Pirata Morgan/Steve Pain
4. Triangular de Tercias: Los Gueros del Cielo (Angelico y Jack Evans) vs. Cuervo & Escoria vs. Joe Lider & Pentagon Jr.
5. Psycho Clown vs. Chessman
6. Fenix & Rey Mysterio Jr. vs. El Mesias & Myzteziz

CARALUCHA PROMOCIONES

8/30 - Arena San Juan Pantitlan
1. ?
2. ??
3. Dinastia & Mini Drago vs. Mini Abismo Negro & Mini Charly Manson
4. Nino Hamburguesa & Goya Kong vs. Carta Brava Jr. & Black Mamba
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Daga/Hijo del Fantasma/Parka Negra

9/16 - Arena San Juan Pantitlan
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. El Barbaro Cavernario vs. Bestia 666
6. 3 Way Dance: L.A. Park vs. Pagano vs. Rush

CHILANGA MASK

<b>9/6 - Arena Coliseo de Coacalco
1. ?
2. ??
3. ???
4. 3 Way Dance: Raymond Rowe & Violento Jack vs. Aero Boy & Masada vs. Ciclope & Pagano
5. Black Terry & Jeque vs. Caifan I & Tigre Universitario</b>

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

8/24 - Arena Puebla
1. Angelito/Astro/Asturiano vs. Ares/Espiritu Maligno/Sauron
2. Estrellita/Lluvia/Marcela vs. La Comandante/Tiffany/Zeuxis
3. Brazo de Plata/Maximo/Rush vs. La Peste Negra (El Barbaro Cavernario/Negro Casas/Mr. Niebla)
4. Mistico II/La Sombra/Valiente vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero0
5. Mexican National Lt. Heavyweight Title: Mephisto (c) vs. Atlantis

8/25 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Explosivo & Reycko vs. Evola & Relampago Azul
2. Estrella/Marcela/Princesa Sugei vs. La Comandante/La Seductora/Tiffany
3. Omar Brunetti/The Panther/Stigma vs. Metalico/Shigeo Okumura/Sangre Azteca
4. Blue Panther/Rey Cometa/Valiente vs. Felino/Negro Casas/Shocker
5. Brazo de Plata/Marco Corleone/Volador Jr. vs. Ephesto/Mephisto/Mr. Niebla

8/25 - Arena Mexico
1. Bengala & Robin vs. Apocalipsis & Espanto Jr.
2. Astral/Electrico/Shockercito vs. Demus 3:16/Mercurio/Pierrothito
3. Hombre Bala Jr./Starman/Super Halcon Jr. vs. Cancerbero/Nitro/Raziel
4. Lightning Match: Dark Angel vs. Zeuxis
5. Angel de Oro/Fuego/Triton vs. El Barbaro Cavernario/Damian el Terrible/Rey Bucanero
6. Maximo/Mistico II/Titan vs. Gran Guerrero/Kamaitachi/Ultimo Guerrero

<b>8/28 - Arena Mexico
1. Pegasso & Stigma vs. Arkangel de la Muerte & Hijo del Signo
2. The Panther/Rey Cometa/Stuka Jr. vs. El Comando Caribeno (Misterioso II/Pierroth/Sagrado)
3. Torneo Cibernetico En Busca de un Idolo - Participants: Negro Casas/Blue Panther Jr./Delta/Guerrero Maya Jr./Canelo Casas vs. Virus/Esfinge/Flyer/Disturbio/Bobby Zavala
4. Dragon Lee II/Mistico II/Valiente vs. Ephesto/Mephisto/Rey Escorpion
5. Atlantis/L.A. Park/Volador Jr. vs. Dr. Wagner Jr./La Sombra/Rush</b>

9/18 - Arena Mexico (82nd Anniversario Show)
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Mascara contra Mascara: Atlantis vs. La Sombra

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

8/28 - Arena Miguel Canto de Cozumel
1. Acuarios & Carravalero vs. Brahan & Moncol
2. Guerrero Zeta & Tormenta Roja vs. Ninja & Terror Negro
3. Marabunta Jr./Lady Apache/Flor Caribena vs. Sucesor/Rossy Moreno/Diva de Cristal
4. Hijo del Mascara Sagrada/Octagon/Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner III/Hijo del Solitario/Scorpio Jr.

8/29 - Poliforum del Playa del Carmen
1. Acuarios & Carravalero vs. Brahan & Moncol
2. Guerrero Zeta & Tormenta Roja vs. Ninja & Terror Negro
3. Marabunta Jr./Lady Apache/Flor Caribena vs. Sucesor/Rossy Moreno/Diva de Cristal
4. Hijo del Mascara Sagrada/Octagon/Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner III/Hijo del Solitario/Scorpio Jr.

8/30 - Plaza de Toros de Cancun
1. Comodin & Zeya vs. Figaro & Rey Espartano
2. Codigo & Ninja vs. Celestial & Jaguar Sagrado
3. Chikitin/Marabunta Jr./Lady Apache vs. Jocker/Sucesor/Rossy Moreno
4. Atlantis/Hijo del Mascara Sagrada/Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner III/Hijo del Solitario.Scorpio Jr.

INDEPENDENT

<b>8/26 - Domo del San Luis Potosi (Free show)
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Elegido/Gronda/El Mesias vs. Chessman/Electroshock/Zorro</b>

8/29 - Centro de Convenciones de Acapulco
1. Angel del Silencio & Rey Mizteco vs. Thengo & Toxico
2. Dr. Aereo/Fuego Negro/Guerrero Azteca vs. Fenix/King Panther/Kromo
3. Shadow Boy/La Hiedra/Black Mamba vs. Apolo Estrada Jr./Taya Valkyrie/Pasion Kristal
4. Hijo del Huracan Ramirez/Heddi Karaoui/Zumbi vs. Hijo del Canek/Hijo del Espectro/Hijo del Medico Asesino
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Hijo del Dos Caras/Hijo del Fantasma/Super Nova
6. Myzteziz & La Parka Jr. vs. Hijo del Texano & El Mesias

8/30 - Arena San Francisco
1. ?
2. ??
3. Practicante & Principe Condor vs. El Consentido & El Simbolo
4. Arkanus/Caballero Jr./Chokman vs. Challenger Jr./Rasputin/El Templario
5. Lalo el Loco/Myzteziz/Super Aguila vs. Averno/Endeavor/Fantasma Jr.

8/30 - Palenque de la Feria de Chilpancingo (Lizmark Tribute Show)
1. Arana Negra & Big Clown vs. Guerrero Samurai & Luchador Sorpresa
2. Torneo por la Copa Lizmark: Hijo del Angel Dorado/Perseus/Roger Boy/Super Jack vs. Altivactick Jr./Rey Nocturno/Torbellino Azul Jr./Vaquerita
3. Angel o Demonio/Lady Maravilla/May Flowers vs. Shadow Boy/Lady Pink/Diva Salvaje
4. Black Silver/Apolo Estrada Jr./Hijo del Huracan Ramirez vs. Dr. Kahoma/Fantasma de la Opera/Mocho Cota Jr.
5. Hijo del Dos Caras/Hijo del Lizmark/Super Nova vs. Canis Lupus/Cien Caras Jr./Hijo del Mascara Ano Dos Mil

9/6 - Plaza de Toros de San Roque
1. Arkangel Divino/Drakken/Brillantina vs. Mr. Maldito/Lluvia de Estrellas/Caballero de Troya
2. Mascara contra Caballera contra Mascara: Homicida vs. Asgar vs. Spike
3. Capitan Furia/Dr. Salvaje/Montecristo vs. Destroyer Jr./Grandaman/Vertigo
4. Campeonato de Chiapas: Murcy Jr. II (c) vs. New Fire Jr.
5. Fabi Apache & Mascarita Sagrada vs. Taya Valkyrie & Mini Abismo Negro
6. Bengala/Monster Clown/Murder Clown vs. Cuervo/Escoria/Parka Negra
7. Dr. Wagner Jr./Myzteziz/Psycho Clown vs. Cibernetico/Hijo del Texano/Pentagon Jr.

9/8 - Arena Aficion de Pachuca
1. ?
2. ??
3. Gotita de Plata/Nino Hamburguesa/Goya Kong vs. Concord/Machine Rocker/Taya Valkyrie
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Electroshock/Hijo del Pirata Morgan/Parka Negra
5. Feniz & Myzteziz vs. Averno & Pentagon Jr.

9/16 - Deportiva Miguel Aleman de Celaya
1. Crazy Latino & Principe Otomi vs. El Toro & Ursus
2. Australian Suicide/Sexy Lady/Black Mamba vs. Steve Pain/Super Fly/Lady Sensacion
3. Aero Star/Argenis/Octagoncito vs. Cuervo/Escoria/Mini Murder Clown
4. Drago & La Parka Jr. vs. Chessman & Parka Negra

LEYENDAS INMORTALES

8/27 - Arena Aficion de Pachuca
1. Black Fury & Dama de Hierro vs. Casandra & La Hielera
2. El Picudo vs. El Demasiado
3. Steel Cage Match where the loser gets shaved or unmasked - Participants: Aguila del America/Aguila Solitaria/Alas de Oro/Bala de Plata/Carta Brava Jr./El Charro/Climax/El Cuatrero/Fuerza Negra/Magnetico/Mascara Virtual/Sanson/Super Bolido/Tom Mix/Yelmo Dos Mil/Zoom Driver
4. As Charro/Canek/El Fantasma vs. Damian el Terrible/Fuerza Guerrera/Mascara Ano Dos Mil

LUCHA LIBRE AZTECA

9/27 - Gimnasio Nuevo Leon
1. ?
2. ??
3. Charles Lucero & Panthro vs. Silver Star & Tigre Universitario
4. Blue Panther & Maximo vs. Rush & Virus
5. Atlantis & Volador Jr. vs. La Sombra & Ultimo Guerrero

LUCHA LIBRE BOOM

9/19 - Deportivo Tlalli de Tlanepantla (1st Anniversary Show)
1. Zona 23 vs. Halcon Dos Mil/Kid Jaguar/Shadow
2. Revancha Match: Los Indystrongtibles (Arez/Belial/Impulso) vs. Freelance/Pantera/Micke Segura
3. Cuadrangular de Parejas Extremos: Angel o Demonio & Ovett vs. Carta Brava Jr. & Loco Max vs. Cerebro Negro & Fantasma de la Opera vs. Los Compadres Extremos (Aero Boy & Violento Jack)
4. Triangular de Parejas: Crazy Boy & Pesadilla vs. Las Traumas I y II vs. Puma King & Tiger
5. L.A. Park/Volador Jr./Luchador Sorpresa vs. Dr. Wagner Jr./La Mascara/Rush

LUCHA LIBRE WMC

8/29 - Deportivo Joaquin Capilla del Distrito Federal (2nd Anniversary Show)
1. Hercules/Rey Abaddon/Rey Gato vs. Los Ninja Turtles (Leo/Miike/Rafy)
2. Marcela & Skadi vs. Lady Maravilla & Paloma Rouse
3. Mascara contra Caballera contra Campeonato: El Brazo Jr. vs. Guerrero WMC vs. Dr. Cerebro
4. Triangular de Suicidas: Eterno & Atomic Star vs. Guerrero Mixteco & Yoruba vs. Veneno & Wasson
5. La Mascara/Gran Guerrero/Tyson la Bestia vs. Maximo/Espanto Jr./Sagrado

LUCHA SONORA

9/5 - Auditorio Jose Maria Arteaga de Queretaro
1. Medusa & Rossy Moreno vs. Lady Magic & Miss Janeth
2. El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) vs. Los Diabolicos (El Gallego/Romano/Rocky Santana)
3. Atlantis & Octagon vs. Fuerza Guerrera & Ultimo Guerrero
4. Canek/Dos Caras/Mil Mascaras vs. Los Brazos (Oro/Plata/Platino)
5. L.A. Park & Rayo de Jalisco Jr. vs. Blue Demon Jr. & Dr. Wagner Jr.

PROMOCIONES BELLA AIROSA

8/30 - Arena Pepe Cisneros de Oaxaca
1. ?
2. Dragosth & Leviathan vs. Estelar & Zombie
3. Luz Clarita & Chica Yeye vs. Rey Apocalipsis & Toro Bill
4. Hijo del Rey Misterio/Oriental/Xtreme Fly vs. Bestia 666/Tony Cisneros Jr./Zumbido
5. 3 Way Dance: Rush vs. L.A. Park vs. Damian el Terrible

PROMOCIONES CANTU

<b>8/31 - Estadio de Futbol Rapido de Nuevo Laredo
1. ?
2. Goya Kong & Lady Chicana vs. La Hechicera & Taya Valkyrie
3. Perseus/The Tiger/Pasion Kristal vs. Black Extreme/Killer Boy/Soul Rocker
4. AAA Northern Middleweight Title: Hombre sin Miedo (c) vs. Laredo Kid
5. Monster Clown/La Parka Jr./Pimpinela Escarlata vs. Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Mocho Cota Jr.</b>

PROMOCIONES KDENA

<b>8/30 - Arena Jose Suliaman
1. ?
2. ??
3. ???
4. Desafio/Gato Fantasma/Luchador Sorpresa vs. Difunto II/Diluvio Negro II/Vaquero Romo
5. Gran Markus II & Gran Markus Jr. vs. Los Hermanos Diablo I y II
6. 3 Way Dance: Blue Panther vs. Ultimo Guerrero vs. Fuerza Guerrera</b>

9/6 - Arena Coliseo de Monterrey
1. ?
2. ??
3. Galactar & Silver Star vs. Las Traumas I y II
4. Hijo del Lizmark & Huracan Ramirez vs. Mr. Aguila & Espectro Jr.
5. 3 Way Dance: L.A. Park vs. Pagano vs. Nicho el Millionario

PROMOCIONES MDA

9/6 - Arena Jose Suliaman de Monterrey
1. ?
2. ??
3. Ninja Jr. & Obsession vs. The Beast II & Psicotico
4. Humberto Garza Jr./Gronda XXX/Ultimo Ninja vs. Epidemius/Mongol Chino/Universo Dos Mil
5. Atlantis/Hijo del Ninja/Tinieblas Jr. vs. Los Guapos VIP (Scorpio Jr./Shocker/Zumbido)

SACCOMATS

8/29 - Arena Neza
1. Rayo Star & Sky Man vs. Estrella de Oro & Rey Carnero
2. Brayan el Stripper/Rey Neza/Soldado del Futuro vs. Motocross/Puma/Taquero Maldito
3. La Abeja/Flyer/Bugambilla vs. Maldito Jr./Samoth/Vampiro Metalico
4. Extreme Match: Nicho el Millionario vs. Pagano
5. Rush & La Sombra vs. L.A. Park & Hijo del L.A. Park

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

9/16 - Arena Lopez Mateos
1. Mr. Arana & Arana Negra vs. Dragon Force & Pakal
2. Nino Hamburguesa & Goya Kong vs. Carta Brava Jr. & La Hiedra
3. Angelico & Fenix vs. Daga & Pentagon Jr.
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.
5. Blue Demon Jr. 30th Anniversary Match: Blue Demon Jr. & Canek vs. Pirata Morgan & Villano IV

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

BAJA STARS WRESTLING

<b>8/30 - Arena Nacionalista de Mexicali
1. La Baronesa & La Loba vs. Gatubela & Gerena
2. Scream & Shamu vs. Platino & Principe Negro
3. Super Libre: El Humilde & Mr. Tempest vs. Arandu & TJ Boy
4. Rey Horus & Rey Misterio II vs. Damian 666 & Mortiz
5. Steel Cage Match por el Campeonato NGX: Pagano (c) vs. Nicho el Millionario</b>

THE CRASH

10/2 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. THE CRASH Jr. Campeonato: Star Dragon (c) vs. Mirage
2. Angel Metalico/Dinamic Black/Super Nova vs. Star Boy/Tony Casanova/Zarco
3. Torneo por el Trofeo X Gym - Participants: Angelico/Matt Cross/Fenix/Seiya Sanada
4. Psycho Clown/Pimpinela Escarlata/Luchadora Sorpresa vs. Cibernetico/Taya Valkyrie/Black Mamba
5. THE CRASH Cruiserweight Title: Pentagon Jr. (c) vs. Bestia 666
6. Alberto el Patron/Rey Horus/Rey Mysterio Jr. vs. Brian Cage/Daga/Hijo del Fantasma

If you enjoy PWInsider.com you can check out the AD-FREE PWInsider Elite section, which features exclusive audio updates, news, our critically acclaimed podcasts, interviews and more, right now for THREE DAYS free by clicking here!