PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2015-08-12 07:00:00

NOTICIAS

Negro Casas suffered a torn right bicep and pectoral muscle during his match last Friday at Arena Mexico and will be out of action for at least a few weeks.

Tetsuya Naito stated on today's New Japan G1 Climax show at Korakuen Hall that he would be coming back to EMLL in September probably for the Anniversario show on 9/18.

RESULTADOS

EMLL 8/10 - Arena Puebla
1. Rey Apocalipsis & Toro Bill Jr. beat Black Tiger & Rey Samuray
2. Shigeo Okumura/Puma King/Tiger defeated Lestat/Stigma/Triton
3. Los Invasores (Kraneo/Olimpico/Ripper) beat Delta/Guerrero Maya Jr./Titan
4. CMLL Lt. Heavyweight Title: Angel de Oro defeated Polvora to retain his title.
5. Atlantis/Mistico II/Rush beat Damian el Terrible/Felino/Mephisto when Atlantis used an Atlantida on Mephisto who had beaten him the day before to win the Mexican National Trios Titles. Atlantis then challenged Mephisto for a shot at his Mexican National Lt. Heavyweight Title afterwards.
6. Ultimo Guerrero defeated Rey Escorpion

EMLL 8/11 - Arena Mexico
1. Pequeno Olimpico & Pierrothito beat Acero & Angelito
2. Arkangel de la Muerte/Hijo del Signo/Sangre Azteca defeated Molotov/Oro Jr./Robin
3. Marcela/Princesa Sugei/La Vaquerita beat Amapola/Dalys la Caribena/Zeuxis
4. Lightning Match: Virus defeated Pegasso
5. Dragon Lee II/Rey Cometa/Valiente beat Ephesto/Luciferno/Rey Hechicero by DQ when Hechicero ripped off Valiente's mask.
6. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero) defeated Dragon Rojo/Rey Escorpion/Vangelis (subbing for Thunder)

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

Evolucion 8/8 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. Dementor beat Alastor
2. Black Danger/Mirage/Lady Lee defeated Destroyer/Ryan Kidd/Amazona
3. Black Phantom & X-Peria beat Black Danger & Mirage
4. Fantastik/Mr. Maldito/Platino defeated Angel Metalico/Jonathan/Star Dragon
5. L.A. Park & Hijo del L.A. Park beat Rush & La Sombra when L.A. Park fouled and pinned Rush.
6. Histeria & Psicosis defeated Tony Casanova & X-Torm

CARTELERAS

ESTADOS UNIDOS

PROMOCIONES SALINAS

8/14 - Salon los Portales de Mission, Texas
1. ?
2. Al Cruz Jr./Hijo del Al Cruz/Wolverine vs. Los Boricuas I y II/Hungaro Galindo
3. Lobo & Zarco vs. Bengala & La Furia
4. Asterisco/Asterisco Jr./Laredo Kid vs. Aquiles/Rey del Camino/Titan Jr.
5. IWL Heavyweight Title: Dr. Wagner Jr. (c) vs. Silver King

MEXICO

CARALUCHA PROMOCIONES

9/16 - Arena San Juan Pantitlan
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. El Barbaro Cavernario vs. Bestia 666
6. 3 Way Dance: L.A. Park vs. Pagano vs. Rush

CHILANGA MASK

8/16 - Arena Naucalpan
1. Astro Rey Jr./Los Fulgores I y II/Psycho Kid vs. Tony Cisneros Jr./Luz Clarita/Rey Apocalipsis/Xtreme Fly
2. Last Man Standing Match: Los Kamikazes (Alas de Acero/Aramis/Iron Kid) vs. Los Lucha Caps (Ciber Punk/Disturbio/Garrobo Punk) vs. Los Indystrongtibles (Arez/Belial/Impulso) vs. Aero Boy/Magnifico/Super Mega
3. Pagano vs. Trauma I
4. Keira vs. Zeuxis
5. Dr. Cerebro vs. Virus
6. Blue Panther vs. Trauma II
7. Avisman & Caifan I vs. Rey Hechicero & Ultimo Guerrero
8. Guerrero Maya (Black Terry) vs. Guerrero Maya Jr.

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

8/14 - Arena Mexico
1. Magnus & Soberano vs. Cancerbero & Raziel
2. Shockercito/Stukita/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Violencia
3. En Busca de un Idolo: Disturbio vs. Bobby Zavala
4. En Busca de un Idolo: Esfinge vs. Guerrero Maya Jr.
5. Brazo de Plata/Mistico II/Volador Jr. vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)
6. Atlantis/Maximo/Valiente vs. Los Ingobernales (La Mascara/Rush/La Sombra0

8/15 - Arena Coliseo
1. Ultimo Dragoncito vs. Pequeno Olimpico
2. Molotov vs. Hijo del Signo
3. Oro Jr. vs. Nitro
4. Stigma vs. Canelo Casas
5. Triton & Valiente vs. Damian el Terrible & Rey Bucanero
6. Mexican National Femenil Title: Zeuxis (c) vs. Silueta
7. Maximo/Mistico II/Rey Cometa vs. Los Hijos del Infierno (Ephesto/Luciferno/Mephisto)

8/16 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Rey Halcon & Star Black vs. El Chakal & Relampago Azul
2. El Divino/Frezzer/Hijo del Javier Cruz vs. Black Sugar/Demonio Rojo/El Yaqui
3. Neutron/Vaquero Jr./Virgo vs. Furia Roja/Jocker/Sadico
4. Omar Brunetti/Draego/Nautilius vs. El Cuatrero/Forastero/Sanson
5. Rayman vs. Pepe Aguayo

8/16 - Arena Mexico
1. Metatron & Sensei vs. Apocalipsis & El Cholo
2. Pegasso/Star Jr./Triton vs. Arkangel de la Muerte/Metalico/Nitro
3. Lightning Match: Mini Fantasy vs. Pequeno Violencia
4. Dark Angel/Estrellita/Silueta vs. Amapola/Dalys la Caribena/Tiffany
5. Dragon Lee II/Rey Cometa/Titan vs. El Barbaro Cavernario/Felino/Kamaitachi
6. Mistico II/Valiente/Volador Jr. vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Niebla Roja)

<b>8/17 - Arena Puebla
1. Star Jr./Tigre Rojo/Zaeta Roja vs. Fuerza Chicana/King Jaguar/Metalico
2. Dark Angel/Estrellita/Lluvia vs. Amapola/Dalys la Caribena/Tiffany
3. Blue Panther Jr./The Panther/Rey Cometa vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
4. La Avalancha Alvarado (Brazo de Plata/La Mascara/Maximo) vs. Los Invasores (Kraneo/Olimpico/Ripper)
5. Atlantis/Mistico II/Volador Jr. vs. Los Hijos del Infierno (Ephesto/Luciferno/Mephisto)</

b>

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

8/16 - Arena Jose Suliaman de Monterrey
1. Gran Shakira vs. Gemelo Gemini
2. Mini Difunto & Pequeno Bengali vs. Mini Hator & Tequilita
3. El Divo/Mr. Nice/Panthro vs. Hator/Monje Negro Jr./Silver Star
4. Hijo del Mascara Sagrada & Lady Apache vs. Scorpio Jr. & Rossy Moreno
5. Hijo del Anibal/Hijo del Dos Caras/Octagon vs. Fuerza Guerrera/Pirata Morgan/Silver King
6. L.A. Park/Rayo de Jalisco Jr./Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner Jr./Hijo del Solitario/Mascara Ano Dos Mil

8/28 - Arena Miguel Canto de Cozumel
1. Acuarios & Carravalero vs. Brahan & Moncol
2. Guerrero Zeta & Tormenta Roja vs. Ninja & Terror Negro
3. Marabunta Jr./Lady Apache/Flor Caribena vs. Sucesor/Rossy Moreno/Diva de Cristal
4. Hijo del Mascara Sagrada/Octagon/Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner III/Hijo del Solitario/Scorpio Jr.

8/29 - Poliforum del Playa del Carmen
1. Acuarios & Carravalero vs. Brahan & Moncol
2. Guerrero Zeta & Tormenta Roja vs. Ninja & Terror Negro
3. Marabunta Jr./Lady Apache/Flor Caribena vs. Sucesor/Rossy Moreno/Diva de Cristal
4. Hijo del Mascara Sagrada/Octagon/Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner III/Hijo del Solitario/Scorpio Jr.

8/30 - Plaza de Toros de Cancun
1. Comodin & Zeya vs. Figaro & Rey Espartano
2. Codigo & Ninja vs. Celestial & Jaguar Sagrado
3. Chikitin/Marabunta Jr./Lady Apache vs. Jocker/Sucesor/Rossy Moreno
4. Atlantis/Hijo del Mascara Sagrada/Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner III/Hijo del Solitario.Scorpio Jr.

FUSION SPORTS MEXICO

8/15 - Arena Fusion de Ecatepec
1. Chico Che/Pantera I/Chica Yeye vs. Ancla/Core/Corsario Negro Jr.
2. Freelance & Micke Segura vs. Fly Star & Toxin Boy
3. Revancha Match: Disturbio vs. Yoruba
4. Mr. Leon & Metaleon vs. Damian el Terrible & Tiger
5. Felino & Valiente vs. Skayde & Wotan
6. No Referee: Nicho el Millionario vs. Pagano

INDEPENDENT

8/15 - Centro de Espectaculos la Roca de Epoazoyucan
1. Baby Boy & Calavera Jr. vs. Fly Danger & Rey Dinamico
2. Loki vs. Kid Flay
3. Pumara/Mini Kaliwua Jr./Soy Raymunda vs. Zuzu/Mini Nygma/Chica Yeye
4. Hombre Bala Jr./Rey Bucanero/Shocker vs. Monsther/Psicosis/X-Fly

8/16 - Palenque de la Feria de Tulancingo
1. Los Nerds (Jimmy/Kevin/Tony) vs. Artikus/Lanceloth/Rocky Lobo
2. Dinastia & Mini Drago vs. Mini Histeria & Mini Psicosis
3. 4 Way Dance: Black Fire vs. Drastick Boy vs. Miedo Extremo vs. Pesadilla
4. Drago & Fabi Apache vs. Daga & Taya Valkyrie
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Cuervo/Escoria/Super Fly
6. Crazy Boy/Myzteziz/La Parka Jr. vs. Hijo del Texano/Parka Negra/Pentagon Jr.

8/16 - Recreativo de Atasta de Tabasco
1. The Jocker & Texila Jack vs. Diosa Maya & Pequeno Halcon
2. Cygnus & Mega Steel vs. Diabolico & Diabolico Jr.
3. Forajido/Forastero/Principe Valiente vs. Pirata del Caribe/Pirata Kraken/Pirata Maniatico
4. Brujo Maya/Danes/Pequeno Maya/Perro del Ring vs. Full Back/Full Back Jr./Ojo de Tigre/Ojo de Tigre Jr.
5. Canek/Hijo del Canek/El Fantasma vs. Histeria/Mr. Jack/Xandao

8/23 - Arena Jalisco de Guadalajara
1. Royal Rumble - Participants: Black Golden/Crazy King/Dark Paymon/Draego/Kal-el/Mercurio Jr./Minotauro/Tiger King
2. El Principe/Sky Kid/Smaker vs. El Brujo/Omega/Alex Romano
3. Dinastia & Mascarita Sagrada vs. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown
4. Aero Star/Drago/Fenix vs. Parka Negra/Pentagon Jr./Steve Pain
5. Angelico & Psycho Clown vs. Hijo del Fantasma & Hijo del Texano

8/29 - Centro de Convenciones de Acapulco
1. Angel del Silencio & Rey Mizteco vs. Thengo & Toxico
2. Dr. Aereo/Fuego Negro/Guerrero Azteca vs. Fenix/King Panther/Kromo
3. Shadow Boy/La Hiedra/Black Mamba vs. Apolo Estrada Jr./Taya Valkyrie/Pasion Kristal
4. Hijo del Huracan Ramirez/Heddi Karaoui/Zumbi vs. Hijo del Canek/Hijo del Espectro/Hijo del Medico Asesino
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Hijo del Dos Caras/Hijo del Fantasma/Super Nova
6. Myzteziz & La Parka Jr. vs. Hijo del Texano & El Mesias

<b>8/30 - Palenque de la Feria de Chilpancingo (Lizmark Tribute Show)
1. Arana Negra & Big Clown vs. Guerrero Samurai & Luchador Sorpresa
2. Torneo por la Copa Lizmark: Hijo del Angel Dorado/Perseus/Roger Boy/Super Jack vs. Altivactick Jr./Rey Nocturno/Torbellino Azul Jr./Vaquerita
3. Angel o Demonio/Lady Maravilla/May Flowers vs. Shadow Boy/Lady Pink/Diva Salvaje
4. Black Silver/Apolo Estrada Jr./Hijo del Huracan Ramirez vs. Dr. Kahoma/Fantasma de la Opera/Mocho Cota Jr.
5. Hijo del Dos Caras/Hijo del Lizmark/Super Nova vs. Canis Lupus/Cien Caras Jr./Hijo del Mascara Ano Dos Mil</b>

9/6 - Plaza de Toros de San Roque
1. Arkangel Divino/Drakken/Brillantina vs. Mr. Maldito/Lluvia de Estrellas/Caballero de Troya
2. Mascara contra Caballera contra Mascara: Homicida vs. Asgar vs. Spike
3. Capitan Furia/Dr. Salvaje/Montecristo vs. Destroyer Jr./Grandaman/Vertigo
4. Campeonato de Chiapas: Murcy Jr. II (c) vs. New Fire Jr.
5. Fabi Apache & Mascarita Sagrada vs. Taya Valkyrie & Mini Abismo Negro
6. Bengala/Monster Clown/Murder Clown vs. Cuervo/Escoria/Parka Negra
7. Dr. Wagner Jr./Myzteziz/Psycho Clown vs. Cibernetico/Hijo del Texano/Pentagon Jr.

9/8 - Arena Aficion de Pachuca
1. ?
2. ??
3. Gotita de Plata/Nino Hamburguesa/Goya Kong vs. Concord/Machine Rocker/Taya Valkyrie
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Electroshock/Hijo del Pirata Morgan/Parka Negra
5. Feniz & Myzteziz vs. Averno & Pentagon Jr.

LEYENDAS INMORTALES

<b>8/27 - Arena Aficion de Pachuca
1. Black Fury & Dama de Hierro vs. Casandra & La Hielera
2. El Picudo vs. El Demasiado
3. Steel Cage Match where the loser gets shaved or unmasked - Participants: Aguila del America/Aguila Solitaria/Alas de Oro/Bala de Plata/Carta Brava Jr./El Charro/Climax/El Cuatrero/Fuerza Negra/Magnetico/Mascara Virtual/Sanson/Super Bolido/Tom Mix/Yelmo Dos Mil/Zoom Driver
4. As Charro/Canek/El Fantasma vs. Damian el Terrible/Fuerza Guerrera/Mascara Ano Dos Mil</b>

LUCHA LIBRE BOOM

9/19 - Deportivo Tlalli de Tlanepantla (1st Anniversary Show)
1. Zona 23 vs. Halcon Dos Mil/Kid Jaguar/Shadow
2. Revancha Match: Los Indystrongtibles (Arez/Belial/Impulso) vs. Freelance/Pantera/Micke Segura
3. Cuadrangular de Parejas Extremos: Angel o Demonio & Ovett vs. Carta Brava Jr. & Loco Max vs. Cerebro Negro & Fantasma de la Opera vs. Los Compadres Extremos (Aero Boy & Violento Jack)
4. Triangular de Parejas: Crazy Boy & Pesadilla vs. Las Traumas I y II vs. Puma King & Tiger
5. L.A. Park/Volador Jr./Luchador Sorpresa vs. Dr. Wagner Jr./La Mascara/Rush

LUCHA LIBRE CONVENCION

<b>8/23 - Estadio de Futbol Rapido de Nuevo Laredo
1. ?
2. Dark Demon & Dragon Fly vs. Rio Bravo Jr. & Super Boy
3. Baby Puma/Lady Chicana/Princesa Maya vs. Lady Puma/Sexy Flor/Sorpresa
4. Golden Tiger/Hijo del Rey Misterio/Lemus Jr. vs. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis)
5. Extreme Match: Damian 666 & Bestia 666 vs. Aero Boy & Pesadilla
6. Johnny Mundo vs. Brian Cage</b>

LUCHA SONORA

9/5 - Auditorio Jose Maria Arteaga de Queretaro
1. Medusa & Rossy Moreno vs. Lady Magic & Miss Janeth
2. El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) vs. Los Diabolicos (El Gallego/Romano/Rocky Santana)
3. Atlantis & Octagon vs. Fuerza Guerrera & Ultimo Guerrero
4. Canek/Dos Caras/Mil Mascaras vs. Los Brazos (Oro/Plata/Platino)
5. L.A. Park & Rayo de Jalisco Jr. vs. Blue Demon Jr. & Dr. Wagner Jr.

PROMOCIONES BELLA AIROSA

<b>8/16 - Arena Pepe Cisneros de Oaxaca
1. ?
2. Alastor & Dark Shadow vs. Pepe Cisneros Jr. & Tonak
3. Estelar & Fugitivo vs. Dragosth & Mondus
4. La Pandemia vs. La Demencia Dorada
5. Blue Panther Jr./Delta/Maximo vs. Misterioso II/Pierroth/Zombie</b>

PROMOCIONES CANTU

8/17 - Estadio de Futbol Rapido de Nuevo Laredo
1. ?
2. Goya Kong & Lady Chicana vs. Sexy Lady & Sexy Star
3. Dragster Boy/Street Boy/Pasion Kristal vs. Carta Brava Jr./Steve Pain/Bella Karina
4. Super Libre: Laredo Kid vs. Hombre sin Miedo
5. Elegido/Zorro/Pimpinela Escarlata vs. Hijo del Fantasma/Joe Lider/Mocho Cota Jr.

PROMOCIONES KDENA

8/16 - Arena Coliseo de Monterrey
1. ?
2. Goya Kong & Sexy Lady vs. La Hiedra & La Jarochita
3. Pimpinela Escarlata vs. Black Mamba
4. Argenis & Fenix vs. Carta Brava Jr. & Steve Pain
5. 3 Way Dance: Brian Cage vs. Cibernetico vs. Zorro

PROMOCIONES TRAGEDIAS

8/22 - Deportivo Pavon del Distrito Federal
1. Magnetico & X vs. El Demasiado & X
2. Astral & Electrico vs. Demus 3:16 & Pierrothito
3. Estrellita & Lluvia vs. Amapola & La Comandante
4. Angel de Oro/Stuka Jr./Titan vs. Pierroth/Sagrado/Vangelis
5. Dragon Lee II/Mistico II/Valiente vs. Damian el Terrible/Mephisto/Rey Escorpion
6. Brazo de Plata/Shocker/Volador Jr. vs. Los Ingobernales (La Mascara/Rush/La Sombra)

SACCOMATS

8/14 - Arena Neza
1. ?
2. ??
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Neza Kid vs. Aero Boy/Micke Segura/X-Fly
4. Rey Hechicero & Virus vs. Las Traumas I y II
5. L.A. Park & Pagano vs. Mr. Niebla & Rush

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

8/15 - Arena Lopez Mateos
1. ?
2. Pegasus/Shibata/Spider Boy vs. Los Indystrongtibles (Arez/Belial/Impulso)
3. Chucho el Roto/Hijo del Dos Caras/Pantera vs. Aero Boy/Eterno/Psicopata
4. La Avalancha Alvarado (Brazo de Oro/Brazo de Plata/Maximo) vs. La Dinastia de la Muerte (Negro Navarro/Las Traumas I y II)
5. L.A. Park/Hijo del L.A. Park/Luchador Sorpresa vs. Los Ingobernales (La Mascara/Rush/La Sombra)

WAR CITY WRESTLING

8/16 - Arena Coliseo de Reynosa
1. Furia & Barbie Aerea vs. Latigo Negro & Diosa Zohar
2. Triangular de Parejas por el WCW Tag Titles: El Puma & Sangre Nueva (c) vs. Furia Roja & Vexxum vs. Luminoso Jr. & Rocker Boy
3. Asterisco/Bengala/Pimpinela Escarlata vs. Hijo del Fantasma/Mocho Cota Jr./Pasion Kristal
4. Asterisco Jr./Fenix/Magnifico vs. Komander/Laredo Kid/Rey Astral
5. Goya Kong & Sexy Star vs. La Hiedra & Mari Apache

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

PROMOCIONES CHOLO DE TIJUANA

8/14 - Gimnasio Independencia de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Axel/Cholo de Tijuana/Dinamic Black vs. Damian 666/Bestia 666/Pirata Morgan

THE CRASH

10/2 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. THE CRASH Jr. Campeonato: Star Dragon (c) vs. Mirage
2. Angel Metalico/Dinamic Black/Super Nova vs. Star Boy/Tony Casanova/Zarco
3. Torneo por el Trofeo X Gym - Participants: Angelico/Matt Cross/Fenix/Seiya Sanada
4. Psycho Clown/Pimpinela Escarlata/Luchadora Sorpresa vs. Cibernetico/Taya Valkyrie/Black Mamba
5. THE CRASH Cruiserweight Title: Pentagon Jr. (c) vs. Bestia 666
6. Alberto el Patron/Rey Horus/Rey Mysterio Jr. vs. Brian Cage/Daga/Hijo del Fanta

If you enjoy PWInsider.com you can check out the AD-FREE PWInsider Elite section, which features exclusive audio updates, news, our critically acclaimed podcasts, interviews and more, right now for THREE DAYS free by clicking here!