PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2015-07-06 07:00:00

RESULTADOS

EMLL 7/4 - Arena Coliseo
1. Bengala beat Camorra
2. Magnus defeated El Rebelde
3. Starman beat Akuma
4. Flyer defeated Raziel by DQ after a foule and Raziel ripped his mask off afterwards.
5. Cancerbero beat Oro Jr.
6. Pegasso & Triton defeated Metalico (subbing for Virus) & Sangre Azteca
7. Revancha Match: Atlantis/Dragon Lee II/Mistico II beat El Barbaro Cavernario/Niebla Roja/Virus (subbing for Shocker) by DQ when Virus ripped off DL's mask.

EMLL 7/5 - Arena Mexico
1. Magnus & Sensei beat Akuma & El Cholo
2. Pegasso/Stigma/Triton defeated Hijo del Signo/Shigeo Okumura/Sangre Azteca
3. Dark Angel/Lluvia/Princesa Sugei beat Amapola/Tiffany/Zeuxis
4. Brazo de Plata/Maximo/Titan defeated Damian el Terrible/Disturbio (subbing for Shocker)/Rey Bucanero
5. Mexican National Lt. Heavyweight Title: Mephisto beat Stuka Jr. with La Rosa to retain his title. This got interesting late as Mephisto was injured and Stuka decided to work over the injury which was called a "lack of professionalism" by the CMLL Twitter account. The fans also booed him heavily for this.
6. Atlantis/Marco Corleone/Valiente defeated La Peste Negra (El Barbaro Cavernario/Felino/Negro Casas)

Leyendas Inmortales 7/5 - Deportivo SME del Villa Coapa
1. Aguila del America & Alas de Oro beat Fuerza Negra & Jhon Crazy
2. Mascara contra Caballera: Yuka defeated Miss Janeth with a Martinete and she got a haircut.
3. Fuerza Guerrera & Mascara Ano Dos Mil beat Heavy Metal & Solar I when both rudos fouled the tecnicos behind the ref's back. Fuerza then ripped off Solar's mask afterwards and challenged him to a singles match.
4. Canek/Hijo del Canek/Rey Hechicero defeated As Charro/Blue Panther (subbing for Dos Caras)/Xandao

SACCOMATS 7/4 - Arena Neza
1. Luis y Tony Cirio beat Dragon de Oriente & Magnetico
2. Lluvia & Zeuxis defeated Big Mama & Estrellita
3. Blue Panther Jr./Disturbio/Kaving beat Angel de la Noche/Jhon Crazy/Motocross
4. La Dinastia Casas (Negro Casas/Puma King/Tiger) defeated La Dinastia Imperial (Hijo del Villano III/Villano III Jr./Villano V Jr.) with fans throwing money in the ring afterwards in appreciation.
5. Atlantis/Marco Corleone/Rayo de Jalisco Jr. beat Hijo del Canek/Mascara Ano Dos Mil/Thunder
6. Steel Cage Match where the loser must unmask: Principe Odin Jr. defeated Rey Guerrero who unmasked as Jesús Vela Soriano from Neza with 2 years experience. Other participants: Artillero/Bengala/Flyer/Fugaz/

Gallo Tapado Jr./Inquisidor/Lince Dorado/Sensei

CARTELERAS

ESTADOS UNIDOS

LUCHA LIBRE VIP

<b>7/26 - Club LaBoom in Houston, Texas
1. Blade the Dragon vs. Aguila de Oro
2. Apocaliptico/Sky Line/Star Kid vs. Discordia/Furia Guerrera/Puma del Norte
3. Los Vipers (Histeria/Histeria Jr./Psicosis) vs. The Black Fear (Black Star/Misterio Negro/Poder Nocturno)
4. Alebrije & Blue Demon Jr. vs. Pentagon Black & Pierroth Jr.</b>

MEXICO

ALL ELITE

7/10 - Auditorio Jose Maria Artega de Queretaro
1. ?
2. ??
3. Los Toros Reyes (I/II/III) vs. Acuarius/Diamante Azul Jr./Electro Boy
4. Extreme Tiger & Super Crazy vs. Hernandez & Zumbi
5. Atlantis & Octagon vs. Fuerza Guerrera & Ultimo Guerrero
5. Carlito Colon/Mistico II/Volador Jr. vs. Shelton Benjamin/Mr. Niebla/Silver King

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

7/10 - Gimnasio Miguel Hidalgo de Puebla (TV taping)
1. Dinastia/Mini Drago/Pimpinela Escarlata vs. Mini Charly Manson/Mini Psycho Clown/Black Mamba
2. Nino Hamburguesa & Luchadora Sorpresa vs. Carta Brava Jr. & Taya Valkyrie
3. Argenis & Luchador Sorpresa vs. Daga & Steve Pain
4. Cuadrangular de Parejas: Australian Suicide & Jack Evans vs. Monster Clown & Murder Clown vs. Cuervo & Escoria vs. Electroshock & Hijo del Pirata Morgan
5. Aero Star/Drago/Myzteziz vs. Los Hell Brothers (Averno/Chessman/Cibernetico)
6. 3 Way Bull Terrier Match: Alberto el Patron vs. Brian Cage vs. El Mesias

CARALUCHA PROMOCIONES

7/11 - Arena San Juan Pantitlan
1. Principe Aereo & Rey Fenix vs. Centella Atomica & Shadow
2. Demus 3:16 vs. Yoruba
3. 4 Way Dance: Aramis vs. Epidemius vs. Jinzo vs. Septimo Dragon
4. Besitario I: Flamita vs. Wasson
5. Felino vs. Guerrero Mixtico
6. Rush vs. Pagano

CHILANGA MASK

7/19 - Arena Coliseo de Coacalco
1. Ironia vs. Hijo del Angel
2. Reggae Boy/Sangre Dorada vs. Los Fulgores I y II/Iron Kid
3. Electro Boy & Saru vs. Fly Star & Toxin Boy
4. Torneo de Parejas: Rafy & Teelo vs. Dragon Celestial & Emperador Azteca vs. Freelance & Micke Segura vs. Ophidian & Silver Ant vs. Alas de Acero & Aramis vs. Impulso & Juana la Loca
5. Pantera I vs. Aero Boy
6. Submission Match: Raymond Rowe vs. El Barbaro Cavernario
7. Caifan I & Dr. Cerebro vs. Las Traumas I y II

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

7/6 - Arena Puebla
1. Arkalis & Zaeta Roja vs. Ares & Guerrero Espacial
2. Asturiano/Oro Jr./Pegasso vs. Inquisidor/Rey Apocalipsis/Toro Bill Jr.
3. Blue Panther Jr./Lestat/The Panther vs. Cancerbero/King Jaguar/Raziel
4. Lightning Match: Dragon Lee II vs. Kamaitachi
5. La Nueva Sky Team (Mistico II/Valiente/Volador Jr.) vs. Negro Casas/Shocker/Vangelis
6. Mexican National Trios Titles: Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) vs. Los Invasores (Kraneo/Olimpico/Ripper)

7/7 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Metatron & El Tapatio vs. Evola & Exterminador
2. Magnus/Starman/Vaquero Jr. vs. Arkangel de la Muerte/Disturbio/Malefico
3. Dark Angel/Estrellita/Lluvia vs. Amapola/La Comandante/Dalys la Caribena
4. Guerrero Maya Jr./Titan/Triton vs. Ephesto/Luciferno/Rey Hechicero
5. Atlantis/La Mascara/Maximo vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Rey Escorpion

7/7 - Arena Mexico
1. Bengala & Robin vs. El Cholo & Espanto Jr.
2. Leono/Pegasso/Star Jr. vs. Cancerbero/Metalico/Raziel
3. En Busca de un Idolo: Esfinge vs. Bobby Zavala
4. En Busca de un Idolo: Blue Panther Jr. vs. Flyer
5. Brazo de Plata/Fuego/Volador Jr. vs. Dragon Rojo/Pierroth/Vangelis
6. Angel de Oro/Dragon Lee II/Mistico II vs. Kamaitachi/Mephiso/Polvora

7/10 - Arena Mexico
1. Magnus & Sensei vs. Akuma & Espiritu Negro
2. Torneo Cibernetico por la Copa Femenil CMLL X Anniversario - Participants: Amapola/Dalys la Caribena/Dark Angel/Estrellita/Marcela/Princesa Sugei/La Seductora/Silueta/Skadi/Tiffany/La Vaquerita/Zeuxis
3. En Busca de un Idolo: Delta vs. Flyer
4. En Busca de un Idolo: Canelo Casas vs. Bobby Zavala
5. Marco Corleone/Maximo/Rush vs. La Peste Negra (El Barbaro Cavernario/Felino/Negro Casas)
6. Relevos Increibles: La Sombra/Rey Escorpion/Thunder vs. Volador Jr./Gran Guerrero/Ultimo Guerrero

7/17 - Arena Mexico
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Caballera contra Caballera: Rey Escorpion vs. Ultimo Guerrero

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

8/16 - Arena Jose Suliaman de Monterrey
1. Gran Shakira vs. Gemelo Gemini
2. Mini Difunto & Pequeno Bengali vs. Mini Hator & Tequilita
3. El Divo/Mr. Nice/Panthro vs. Hator/Monje Negro Jr./Silver Star
4. Hijo del Mascara Sagrada & Lady Apache vs. Scorpio Jr. & Rossy Moreno
5. Hijo del Anibal/Hijo del Dos Caras/Octagon vs. Fuerza Guerrera/Pirata Morgan/Silver King
6. L.A. Park/Rayo de Jalisco Jr./Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner Jr./Hijo del Solitario/Mascara Ano Dos Mil

INDEPENDENT

7/16 - Arena Aficion de Pachuca (Mil Mascaras Tribute Show)
1. Arana de Plata vs. Muerte Infernal
2. Sky Fly & Super Terry vs. Rey Inmortal & Rey Profeta
3. Chico Che/Gotita de Plata/Vanely vs. Concord/Super Colt/Diosa Atenea
4. Los Ninja Turtles (Leo/Miike/Rafy/Teelo) vs. Espantapajaros I/Harry Birrostro/Homero Simpson (!!!!!!!!!!)/Minion Morado
5. Huracan Ramirez/Mil Mascaras/Solar I vs. Negro Navarro/Mr. Niebla/Scorpio Jr.

7/16 - Auditorio Morelso de Aguascalientes
1. Aliado de Dios & Centrvion vs. Imposible & Sangre Azteca
2. Angel de Oro/Blue Panther Jr./Dragon Lee II vs. Dinamic Black/Emperador Azteca/Golden Magic
3. Atlantis & Octagon vs. Fuerza y Juventud Guerrera
4. Mistico II & Rush vs. Damian el Terrible & L.A. Park

7/17 - Palenque de la Expo Feria de Coatzacoalcos
1. ?
2. Marabunta Jr./Skayde/Sucesor vs. Aztlan/Luzbel/Tanque Infernal
3. Lady Apache/La Parkita/Chica Yeye vs. Rossy Moreno/Mini Cibernetico/Yuriko
4. Dr. Wagner III/Hijo del Dos Caras/Hijo del Medico Asesino vs. Hijo del Fishman/Huracan Ramirez Jr./Pirata Morgan Jr.
5. Angel Blanco Jr./Dr. Wagner Jr./Tinieblas Jr. vs. Cien Caras Jr./L.A. Park/Pirata Morgan

7/18 - Arena Xalapa
1. ?
2. Marabunta Jr./Skayde/Sucesor vs. Aztlan/Luzbel/Tanque Infernal
3. Lady Apache/La Parkita/Chica Yeye vs. Rossy Moreno/Mini Cibernetico/Yuriko
4. Dr. Wagner III/Hijo del Dos Caras/Hijo del Medico Asesino vs. Hijo del Fishman/Huracan Ramirez Jr./Pirata Morgan Jr.
5. Angel Blanco Jr./Dr. Wagner Jr./Tinieblas Jr. vs. Cien Caras Jr./L.A. Park/Pirata Morgan

<b>7/18 - Gimnasio San Damian de San Martin Texmelucan
1. ?
2. Arkalis & Paris vs. Guerrero Espacial & Malallo
3. Diosa Quetzal & Marcela vs. Dama de Hierro & Skadi
4. Guerrero Mixteco/Nova Sonic/Red Cross vs. Gran Markus II/Hijo del Gran Markus/Gran Markus Jr.
5. Celestick & Golden Magic vs. Dragon Rojo & Star King Jr.
6. Fuego & Triton vs. Kick Boxer & Mr. Niebla</b>

7/26 - Auditorio Mariano Abasolo de Dolores Hidalgo
1. Energy & Eragon Kid vs. Rey Latino & Rey Muerte
2. Baby Extreme & Magnifico I vs. Chamaco Guerrero & Leonidas
3. Triangular de Parejas: Histeria & Septimo Dragon vs. Angel o Demonio & Ovett vs. Angel Negro & Extreme Boy
4. Estrellita/Voladorcito/Luchador Sorpresa vs. Tiffany/Mini Psicosis/Nygma
5. Intocable & Rey Cometa vs. Decnis & Eterno

8/2 - Gimnasio Josue Neri Santos de Ciudad Juarez
1. ?
2. Aereo & Emulo vs. Cuervo & Escoria
3. Monster Clown/Murder Clown/Cassandro vs. Fusion/Pagon/Rey Escorpion (Juarez)
4. 3 Way Bull Terrier Match: Psycho Clown vs. Electroshock vs. Hijo del Texano
5. Myzteziz & La Parka Jr. vs. Hijo del Fantasma & Pentagon Jr.

LEYENDAS INMORTALES

7/21 - Arena Queretaro
1. Angel King & Nieto del Halcon Negro vs. El Rojo & Silver Fish
2. Black Fury & Yuka vs. Cassandra & Tania la Guerrillera
3. El Picudo & El Demasiado vs. Brujo Maya & Perro del Ring
4. Super Libre: Heavy Metal & Solar I vs. Fuerza Guerrera & Mascara Ano Dos Mil
5. Relevos Increibles: As Charro/Dos Caras/El Fantasma vs. Canek/Negro Navarro/Rey Hechicero

LUCHA LIBRE BOOM

7/16 - Arena Naucalpan
1. Esparta & Kid Jaguar vs. Halcon Dos Mil & Robin Maravilla
2. Los Ninja Turtles vs. La Resistencia
3. Freelance/Pantera/Micke Segura vs. Los Indystrongtibles (Arez/Belial/Impulso)
4. Super Libre: Black Terry/Brazo de Oro/Brazo de Plata vs. La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera) vs. Angel o Demonio/Eterno/Ovett
5. Crazy Boy & Pesadilla vs. Felino & Negro Casas
6. Los Ingobernales (Marco Corleone/La Mascara/La Sombra) vs. Maximo/Volador Jr./Ultimo Guerrero

LUCHA LIBRE PIEDRAS NEGRAS

7/19 - Plaza de Toros Monumental de Arizpe
1. Estrellatus & Olimpus vs. Blackstone & Centella
2. Black Star & Conde Azteca vs. Cancerbero & Extreme Angel
3. La Jarochita & Mini Drago vs. Sexy Lady & Mini Charly Manson
4. Argenis/Drago/Pimpinela Escarlata vs. Cuervo/Escoria/Black Mamba
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Electroshock/Mocho Cota Jr./Pentagon Jr.

LUCHA LIBRE VERACRUZANA

7/25 - Salon Tecate de Minatitlan
1. ?
2. Aero Power & Angel Azul vs. Kronos & Sepultura
3. Emperador Azteca & Super Nova vs. Electro Boy & Jinzo
4. Dragon Lee II vs. Flamita

LUCHA MUTANTE

7/18 - Deportivo 18 de Marzo del Distrito Federal
1. Ekuz vs. Payaso Loco
2. Cuadrangular de Parejas: Dragosth & Juana la Loca vs. Fly Star & Toxin Boy vs. Mr. Leo & Metatron vs. Miike & Teelo
3. Hijo del Pantera vs. Polvora
4. Wotan vs. Ludark Shaitan
5. Titan & Triton vs. Los Compadres Extremos (Aero Boy y Violento Jack)
6. Black Terry vs. Ultimo Guerrero

PROMOCIONES ACOSTA

7/26 - Arena Coliseo de Cordoba
1. ?
2. Dinastia & Mascarita Sagrada vs. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown
3. Duende Acosta Jr./La Jarochita/Pasion Kristal vs. Super Orion Jr./Sexy Lady/Black Mamba
4. Aero Star/Australian Suicide/Drago vs. Daga/Parka Negra/Pentagon Jr.

PROMOCIONES CANTU

7/20 - Cancha de Futbol Rapido de Nuevo Laredo
1. ?
2. Sniper/La Jarochita/Mini Drago vs. Killer Boy/Sexy Lady/Mini Charly Manson
3. Argenis/Drago/Pimpinela Escarlata vs. Black Xtreme/Rio Bravo Jr./Black Mamba
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Cuervo/Escoria/Mocho Cota Jr.
5. Cibernetico/Laredo Kid/El Mesias vs. Electroshock/Hombre sin Miedo/Pentagon Jr.

PROMOCIONES R.A.

7/18 - Polideportivo Xonaca de Puebla
1. Demon Rock/Toro Loco/Toro Loco Jr. vs. Ares el Guerrero/Centella Roja Jr./El Heredero
2. Marcela & Skadi vs. Dalys la Caribena & Tiffany
3. Centella de Oro/Dragosth/Oriental vs. Rey Apocalipsis/Toro Bill Jr./Zumbido
4. Mascara contra Caballera: Tigre Colosol vs. Baby Rock
5. La Dinastia de la Muerte (Negro Navarro/Las Traumas I y II) vs. Mr. Niebla/Shu el Guerrero/Tyson la Bestia

PROMOCIONES ZUMAYA

7/24 - Plaza de Toros Santa Ana Ahuehuepan de Tula
1. Ovelis & Tony Boy vs. Drago Dark & Tigre Boy
2. Gargola Extreme & Golden vs. Douki & Jorge Kebrada
3. Dinastia & Mini Drago vs. Mini Charly Manson & Mini Psicosis
4. La Jarochita & Black Mamba vs. Sexy Lady & Pasion Kristal
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Daga/Pentagon Jr./Parka Negra

XTREME MEXICAN WRESTLING

7/12 - Salon Citlalli
1. ?
2. Centvrion/Mr. Leo/Metatron vs. Los Kriminal Boys (Fly Star/Toxin Boy/Wasson)
3. Chuey Martinez & Ludark Shaitan vs. Wotan & Felina Metalica
4. Skayde vs. Luchador Sorpresa
5. Nicho el Millionario vs. Pagano

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

BAJA STARS WRESTLING

7/24 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. Mazambula & Pancho Cachondo vs. Shamu & Spark
2. Black Spyder/Bufalo Ayala/Mosco Negro vs. Black Boy/Rey Diamante/Star Dragon
3. Triangular de Tercias: Damian 666 & Halloween vs. Arandu & TJ Boy vs. Aero Boy & X-Fly
4. Extreme Tiger/Hijo del Rey Misterio/Mistico II vs. Mortiz/Mr. Niebla/Rey Misterio II
5. Caballera contra Caballera Ladder Match: Nicho el Millionario vs. Pagano

INDEPENDENT

7/26 - Arena Nacionalista de Mexicali
1. Black Shadow & Platino vs. Traidor & Pequeno Traidor
2. Gehena/Principe Negro/Rey Negro vs. Gatubela/Scream/Shamu
3. Humilde & Mr. Tempest vs. Arandu & TJ Boy
4. Aero Boy/Nicho el Millionario/X-Fly vs. Bestia 666/Mortiz/Pagano
5. Dr. Wagner Jr./Mistico II/Hijo del Rey Misterio vs. Damian 666/Halloween/Mr. Niebla

PROMOCIONES DEL VALLE

7/17 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Cristal vs. Baronesa
5. Cuadrangular de Caballeras: Tornado Negro Dos Mil vs. Memo Velazquez vs. Extassis vs. Enfermero Jr.
6. La Familia de Tijuana (Damian 666/Halloween/Nicho el Millionario) vs. Los Vipers (Black Abyss/Histeria/Psicosis)
7. Por la Copa del Museo de la Lucha Libre Mexicana: Mascara Sagrada/Octagon/Super Parka vs. Fuerza Guerrera/Hijo del Canek/Tornado Negro

UNITED KINGDOM

LUCHA LIBRE FUTURE

7/11 - Royal Albert Hall in London, England
1. Blue Demoncito & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Histeria
2. Fenix vs. Pentagon Jr.
3. Bengala & Fabi Apache vs. Drago & Sexy Star
4. Blue Demon Jr./La Parka Jr./Psycho Clown vs. Hijo del Fantasma/Villano IV/Luchador Sorpresa

If you enjoy PWInsider.com you can check out the AD-FREE PWInsider Elite section, which features exclusive audio updates, news, our critically acclaimed podcasts, interviews and more, right now for THREE DAYS free by clicking here!