PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2015-06-22 07:00:00

RESULTADOS

Chilanga Mask 6/21 - Arena Coliseo de Coacalco
1. King Star & Nahual beat Chacal & Principe Azteca
2. 3 Way Dance por el Mexican State Welterweight Title: Psycho Kid beat Astro Rey Jr. & Fulgore I to win the title.
3. Super Muneco & Super Pinocho beat Miike & Teelo
4. Black Terry/Negro Navarro/Solar I defeated Avisman/Jeque/Judas el Traidor with fans throwing money in the ring afterwards in appreciation.
5. Keira battled Chica Yeye to a no contest when Fly Star & Toxin Boy attacked them leading to....
6. Keira & Chica Yeye beat Fly Star & Toxin Boy
7. Revancha Match: Alas de Plata/Aramis/Iron Kid defeated Los Indystrongtibles (Arez/Belial/Impulso) in what was called an excellent match.
8. Virus beat Caifan I in another solid match.
9. Rey Hechicero defeated Pagano

DTU 6/20 - Autolavado VM de Tulancingo
1. Triangular de Tercias: Los Nerds (Jimmy/Kevin/Tony) beat Joven Maravilla/Maremoto Jr./Perro Negro Jr. and Angeluz/Angeluz Fly/Sky Blue
2. 4 Way Dance: Lokillo defeated Artikus/Drastick Boy/Kid Cometa
3. Triangular de Parejas: Ciclope & Miedo Extremo beat Crazy Boy & Pesadilla and El Junior & El Nene
4. Rocky Lobo defeated MASAMUNE
5. 3 Way #1 Contenders Match por el DTU Alto Impacto Campeonato: Lanceloth beat Flamita & Jinzo
6. FIP Heavyweight Title: Richard Swann defeated Septimo Dragon to retain his title.

DTU 6/21 - Deporitvo Benito Juarez del Distrito Federal
1. ?
2. ??
3. 4 Way Dance: Lokillo beat Artikus/Black Fire/Lanceloth
4. Septimo Dragon defeated Jinzo
5. Crazy Boy & Pesadilla beat Joven Maravilla & Maremoto Jr.
6. Flamita defeated Richard Swann in a really strong match.

EMLL 6/20 - Arena Coliseo
1. Oro Jr. beat Apocalipsis
2. Arkangel de la Muerte defeated Robin
3. Nitro beat Starman
4. Shigeo Okumura defeated Triton by countout.
5. Brazo de Plata & Valiente beat Kraneo & Ripper
6. CMLL Femenil Title: Marcela defeated Dalys la Caribena to retain her title with fans throwing money in the ring afterwards in appreciation.
7. Atlantis/Diamante Azul/Rush vs. Damian el Terrible/Niebla Roja/Vangelis

EMLL 6/21 - Arena Mexico
1. Bengala & Soberano beat Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Nitrito/Pequeno Olimpico/Pequeno Violencia defeated Acero/Astral/Mini Fantasy
3. Angel de Oro/Stuka Jr./Triton beat Los Hijos del Infierno (Ephesto/Luciferno/Mephisto) by DQ with Triton doing a stretcher job afterwards.
4. Lightning Match: Vangelis defeated Maximo who injured his ankle during the match and also had to be stretchered out.
5. Diamante Azul/Mistico II/Volador Jr. beat Los Invasores (Kraneo/Olimpico/Ripper)
6. CMLL Tag Titles: Negro Casas & Shocker defeated Tetsuya Naito & La Sombra in a really good match with Casas using a Casita on Naito to retain their titles.

Promociones AGZA 6/19 - Plaza de Toros Santiaguito de Izucar de Matamoros de Puebla
1. Angel Maldito & Robinson Jr. beat Kio & Metaztazis
2. El Autentico & Xtreme Star defeated Los Guerreros de Plata I y II
3. Capitan Fantasma/Principe Orion/Tigre Colosal beat Angel Boy/Angelius/Thunder Black
4. Taya Valkyrie & Black Mamba defeated Mari Apache & Pasion Kristal
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) beat Cuervo/Daga/Escoria
6. Drago & Myzteziz defeated Pentagon Jr. & Super Fly with Myzteziz using a Mistica on Pentagon.

CARTELERAS

MEXICO

ALL ELITE

6/28 - Arena Mexico
1. Blue Panther Jr. & The Panther vs. Emperador Azteca & Imposible
2. Angel de Oro & Golden Magic vs. Rayman & Sagrado
3. Zumbi & Luchador Sorpresa vs. Rey Hechicero & Super Crazy
4. Atlantis & Octagon vs. Fuerza Guerrera & Ultimo Guerrero
5. Marco Corleone & La Mascara vs. Hernandez & Heddi Karaoui

7/10 - Auditorio Jose Maria Artega de Queretaro
1. ?
2. ??
3. Extreme Tiger & Super Crazy vs. Hernandez & Zumbi
4. Atlantis & Octagon vs. Fuerza Guerrera & Ultimo Guerrero
5. Mistico II/Volador Jr./Luchador Sorpresa vs. Silver King/X/X

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

6/28 - Plaza de Toros la Concordia de Orizaba (TV taping)
1. Australian Suicide & Luchadora Sorpresa vs. Machine Rocker & Taya Valkyrie
2. Aero Star & Nino Hamburguesa vs. Carta Brava Jr. & Super Fly
3. AAA Minis Title: Dinastia (c) vs. Mini Psycho Clown
4. Drago/Los Gueros del Cielo (Angelico y Jack Evans) vs. Cuervo/Escoria/Joe Lider
5. Triangular de Tercias: Monster Clown & Murder Clown vs. Averno & Chessman vs. Electroshock & Hijo del Pirata Morgan
6. Psycho Clown & Rey Mysterio Jr. vs. Hijo del Texano & El Mesias

7/3 - Expo de la Feria de Tampico (TV taping)
1. El Guapo/El Patriarca/El Perro vs. Arsenal/Baby Lover/Disturbio
2. Nino Hamburguesa/Luchadora Sorpresa/Octagoncito vs. Carta Brava Jr./Taya Valkyrie/Mini Abismo Negro
3. Bengala/Drago/Elegido vs. Cuervo/Escoria/Mascara Ano Dos Mil Jr.
4. Los Gueros del Cielo (Angelico y Jack Evans) vs. Hijo del Fantasma & Joe Lider
5. 3 Way Lumberjack Match: Monster Clown & Murder Clown vs. Electroshock & Hijo del Pirata Morgan vs. Hijo del Texano & El Mesias
6. Myzteziz w/Argenis vs. Averno w/Cibernetico
7. Relevos Increibles: Alberto el Patron & Brian Cage vs. Blue Demon Jr. & Villano IV

7/10 - Gimnasio Miguel Hidalgo de Puebla (TV taping)
1. Dinastia/Mini Drago/Pimpinela Escarlata vs. Mini Charly Manson/Mini Psycho Clown/Black Mamba
2. Nino Hamburguesa & Luchadora Sorpresa vs. Carta Brava Jr. & Taya Valkyrie
3. Argenis & Luchador Sorpresa vs. Daga & Steve Pain
4. Cuadrangular de Parejas: Australian Suicide & Jack Evans vs. Monster Clown & Murder Clown vs. Cuervo & Escoria vs. Electroshock & Hijo del Pirata Morgan
5. Aero Star/Drago/Myzteziz vs. Los Hell Brothers (Averno/Chessman/Cibernetico)
6. 3 Way Bull Terrier Match: Alberto el Patron vs. Brian Cage vs. El Mesias

CARALUCHA PROMOCIONES

7/11 - Arena San Juan Pantitlan
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Rush vs. Pagano

CHILANGA MASK

6/28 - Arena Coliseo de Monterrey
1. Cuadrangular de Parejas: Alberto dos Rios & Hijo del Centurion Negro vs. Hijo del Guerrero Negro & Tempestad vs. Ciber Payaso & Mortifero vs. Ronaldino & Titanik
2. Impulso & Iron Kid vs. El Divo & Obsesion
3. Hator & Mini Hator vs. Difunto I & Mini Difunto
4. Tigre Universitario vs. Jeque
5. 3 Way Dance: Alas de Acero vs. Dralion vs. Flamita
6. Super Libre: Nicho el Millionario vs. Pagano
7. Black Terry & Mr. Niebla vs. Las Traumas I y II
8. 3 Way Submission Match: Aero Boy vs. Caifan I vs. Ultimo Ninja

<b>7/19 - Arena Coliseo de Coacalco
1. Ironia vs. Hijo del Angel
2. Electro Boy & Saru vs. Fly Star & Toxin Boy
3. Pantera I vs. Aero Boy
4. Caifan I & Dr. Cerebro vs. Las Traumas I y II</b>

CLUTCH CITY PRODUCTIONS

7/5 - Arena Coliseo de Monterrey
1. ?
2. 4 way Dance: Kratos vs. Lord Byron vs. Psicotico vs. Xtreme Dragon
3. Mosco de la Merced & X-Fly vs. Los Difuntos I y II
4. Cruiserweight Title: Epidemius (c) vs. Douki
5. Hijo del Ninja/Ultimo Ninja/Estrellita vs. Carlito Colon/Rico Rodriguez/Barbi Hayden

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

6/22 - Arena Puebla
1. Arkalis/Lestat/Rey Samuray vs. King Jaguar/Rey Apocalipsis/Toro Bill Jr.
2. Goya Kong/Lluvia/Marcela vs. Dalys la Caribena/Tiffany/Zeuxis
3. Dragon Lee II/Fuego/Triton vs. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Virus
4. Atlantis/Delta/Tetsuya Naito vs. Kraneo/Morphosis/Ripper
5. Revancha Match: Los Ingobernales (La Mascara/Rush/La Sombra) vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)

6/23 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Divino & Freezer vs. Espectrum & Sadico
2. Esfinge/Oro Jr./Stigma vs. Cancerbero/Hijo del Signo/Sangre Azteca
3. Occidental Lt. Heavyweight Title: Exterminador (c) vs. Puma King
4. Blue Panther/Diamante Azul/Stuka Jr. vs. Los Invasores (Kraneo/Olimpico/Ripper)
5. Los Ingobernales (Maximo/Rush/La Sombra) vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)

6/23 - Arena Mexico
1. Acero & Aereo vs. Nitrito & Pequeno Violencia
2. Hombre Bala Jr./Magnus/Super Halcon Jr. vs. Arkangel de la Muerte/Metalico/Nitro
3. En Busca de un Idolo: Flyer vs. Canelo Casas
4. En Busca de un Idolo: Blue Panther Jr. vs. Bobby Zavala
5. Delta/Guerrero Maya Jr./Valiente vs. El Comando Caribeno (Misterioso II/Pierroth/Sagrado)
6. Atlantis/Dragon Lee II/La Mascara vs. Damian el Terrible/Felino/Vangelis
7. Angel de Oro/Mistico II/Volador Jr. vs. Los Hijos del Infierno (Ephesto/Luciferno/Mephisto)

6/26 - Arena Mexico
1. Electrico & Ultimo Draogncito vs. Demus 3:16 & Mercurio
2. Pegasso/Starman/Triton vs. Shigeo Okumura/Sangre Azteca/Virus
3. Blue Panther/Brazo de Plata/Titan vs. Los Invasores (Kraneo/Olimpico/Ripper)
4. En Busca de un Idolo: Blue Panther Jr. vs. Canelo Casas
5. En Busca de un Idolo: Flyer vs. Bobby Zavala
6. Relevos Increibles: Rush/La Sombra/Rey Bucanero vs. Diamante Azul/Volador Jr./Negro Casas
7. Los Guerreros Laguneros (Gran Guerrero/Niebla Roja/Ultimo Guerrero) vs. Los Revolucionarios del Terror (Polvora/Rey Escorpion/Thunder)

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

6/27 - Auditorio Municipal de Tacambaro
1. Joven Diamante & Super Chapulin vs. King Atar & Virus Mortal
2. Emperador Sairy & Maniaco Crazy vs. Angel Dorado II & Argho
3. King Star & Mascarita de Oro y Plata vs. Mini Black Warrior & Mini Cibernetico
4. Mascara Sagrada & Tinieblas Jr. vs. Cien Caras Jr. & Pirata Morgan

8/16 - Arena Jose Suliaman de Monterrey
1. Gran Shakira vs. Gemelo Gemini
2. Mini Difunto & Pequeno Bengali vs. Mini Hator & Tequilita
3. El Divo/Mr. Nice/Panthro vs. Hator/Monje Negro Jr./Silver Star
4. Hijo del Mascara Sagrada & Lady Apache vs. Scorpio Jr. & Rossy Moreno
5. Hijo del Anibal/Hijo del Dos Caras/Octagon vs. Fuerza Guerrera/Pirata Morgan/Silver King
6. L.A. Park/Rayo de Jalisco Jr./Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner Jr./Hijo del Solitario/Mascara Ano Dos Mil

INDEPENDENT

6/27 - Arena Coliseo San Ramon de Puebla
1. ?
2. La Chona & Coco Rosa vs. Cirujano & Arturo Gaona Jr.
3. Keira & Sahori vs. Miss Janeth & Sadica
4. Mascarita Sagrada & Nino de la Calle vs. Pentagoncito & Piratita Morgan
5. 3 Way Dance: Solar I vs. Valiente vs. Negro Navarro

6/27 - Auditorio Comunal de Ocotepec
1. Kalakita & Kid Angel vs. Rey Tigre & Rey Tigre Jr.
2. Comodin/Kid Latino/Magnifico vs. Black Hangman/Colapso/Voltaje
3. Electro/Exon Michel/Rey Cobra vs. Euforico/Hechicero/Raksas
4. Fenix (not AAA)/Maximo/Mistico II vs. Gran Guerrero/Nahual/Ultimo Guerrero

6/27 - Gimnasio Benito Juarez de Cuautitlan
1. ?
2. ??
3. Lluvia & La Vaquerita vs. Dalys la Caribena & Zeuxis
4. Hijo del Dos Caras/Mascara Sagrada Jr./Oro II vs. Hijo del Canek/Hijo del Fishman/Scorpio Jr.
5. Maximo & Mistico II vs. Rey Bucanero & Ultimo Guerrero

7/2 - Explanada de la Feria de San Pedro Tlahuac
1. ?
2. Cobra de Fuego & Espantapajaros vs. Brozo & Ludxore Extreme
3. Alma Blanca/La Chiva/Lokillo vs. Fuego Azteca/M-1/R-15
4. Hacha Dorada/Manos de Seda/Marquez Jr. vs. Gran Kalifa/Hijo del Signo/Masakre Jr.
5. Lady Apache/Esther Moreno/May Flowers vs. La Diabolica/Rossy Moreno/Sexi Primavera
6. Hijo del Canek/Maximo/Mr. Niebla vs. Hijo del Lizmark/Rey Bucanero/Ultimo Guerrero

7/4 - Arena Jardines de Morelos (Kronos Benefit Show....he had a serious leg injury hence why he isn't in AAA)
1. ?
2. Black Metal & Shadow vs. Hantar & Terremoto
3. Triangular de Tercias: Core/Corsario/Krazy Star vs. Los Kriminal Boys/Heroina vs. Fulgore I/Tornado/Felina Metalica
4. Nino Hamburguesa/Venum/La Jarochita vs. Belial/Jinzo/Sexy Lady
5. Villano IV vs. Arez

LUCHA LIBRE BOOM

6/27 - Arena Lopez Mateos
1. ?
2. La Resistencia (Kilvan/Rey Lobo Jr./Shadow/Yoruba) vs. Los Exoticos (Chica Yeye/El Demasiado/Diva Salvaje/Estrella Divina)
3. Alto Impacto - Participants: Ciclope/Dinamic Black/Drastick Boy/Flamita/Freelance/Jinzo/

Micke Segura
4. Brazo de Oro/Brazo de Plata/Mr. Niebla vs. La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera)
5. Crazy Boy/Pesadilla/Super Crazy vs. La Dinastia Casas (Felino/Negro Casas/Puma King)
6. Rush vs. L.A. Park

LUCHA MUTANTE

7/18 - Deportivo 18 de Marzo del Distrito Federal
1. Ekuz vs. Payaso Loco
2. Cuadrangular de Parejas: Dragosth & Juana la Loca vs. Fly Star & Toxin Boy vs. Mr. Leo & Metatron vs. Miike & Teelo
3. Hijo del Pantera vs. Polvora
4. Wotan vs. Ludark Shaitan
5. Titan & Triton vs. Los Compadres Extremos (Aero Boy y Violento Jack)
6. Black Terry vs. Ultimo Guerrero

LUCHA LIBRE WMC

7/3 - Deportivo Benito Juarez del Distrito Federal
1. Diosa Quetzal & Marcela vs. Lady Pink & Skadi
2. Miike/Raymunda/Teelo vs. Hercules Jr./Rey Adaron/La Caricia
3. Atomic Star/Guerrero WMC/Rey Gato vs. Aramis/Cocolores/Maldito Jr.
4. Hijo del Fishman/Hijo del Pirata Morgan/Tyson la Bestia vs. Dave the Clown/Eterno/Rothen Clown
5. Las Traumas I y II vs. Mr. Niebla & Rey Bucanero

PROMOCIONES ACOSTA

7/26 - Arena Coliseo de Cordoba
1. ?
2. Dinastia & Mascarita Sagrada vs. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown
3. Duende Acosta Jr./La Jarochita/Pasion Kristal vs. Super Orion Jr./Sexy Lady/Black Mamba
4. Aero Star/Australian Suicide/Drago vs. Daga/Parka Negra/Pentagon Jr.

PROMOCIONES BELLA AIROSA

6/28 - Arena Pepe Cisneros de Oaxaca
1. ?
2. Voladorcito & Xtreme Fly vs. Bracito de Plata & Bracito de Platino
3. Super Libre: La Demencia Dorada vs. Arkanos/Super Comando/Zomby
4. Dr. Wagner III & La Sombra vs. Hijo del L.A. Park & Shocker
5. Dr. Wagner Jr./Luz Clarita/Erick Montana vs. Tony Cisernos/L.A. Park/Rey Apocalipsis

PROMOCIONES CANTU

6/29 - Estadio de Futbol Rapido de Nuevo Laredo
1. ?
2. Alas de Acero/Explosivo/Impulso vs. Black Extreme/Killer Boy/Rio Bravo Jr.
3. Dragster/Street Boy/The Tiger vs. Herodes Jr./Mosco de la Merced/X-Fly
4. Ave del Norte/Flamita/Laredo Kido vs. Mocho Cota Jr./Las Traumas I y II
5. 4 Way Dance: L.A. Park vs. Nicho el Millionario vs. Mr. Niebla vs. Pagano

PROMOCIONES JUNIORS

7/1 - Plaza de Toros Fermin Rivera de San Luis Potosi
1. Efecto/Vagabundo/Willy Boy vs. Mr. Marka/Spider Fly/Mini Maniaco
2. Nino Hamburguesa/Fabi Apache/Pimpinela Escarlata vs. Gran Apache/Taya Valkyrie/Black Mamba3. Drago/Los Gueros del Cielo (Angelico y Jack Evans) vs. Hijo del Pirata Morgan/Joe Lider/Zorro
4. Mascara contra Mascara: Aero Fly vs. Exterminador
5. Elegido/Myzteziz/Psycho Clown vs. Los Hell Brothers (Averno/Chessman/Cibernetico

PROMOCIONES ZUMAYA

7/24 - Plaza de Toros Santa Ana Ahuehuepan de Tula
1. Ovelis & Tony Boy vs. Drago Dark & Tigre Boy
2. Gargola Extreme & Golden vs. Douki & Jorge Kebrada
3. Dinastia & Mini Drago vs. Mini Charly Manson & Mini Psicosis
4. La Jarochita & Black Mamba vs. Sexy Lady & Pasion Kristal
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Daga/Pentagon Jr./Parka Negra

SACCOMATS

7/4 - Arena Neza
1. Magnifico & Seiya vs. Luis y Tony Cirio
2. Goya Kong & Lluvia vs. Big Mama & Zeuxis
3. Disturbio/Metalico/Soberano vs. Angel de la Noche/Jhon Crazy/Motocross
4. La Dinastia Casas (Negro Casas/Puma King/Tiger) vs. La Dinastia Imperial (Hijo del Villano III/Villano III Jr./Villano V Jr.)
5. Atlantis/Marco Corleone/Rayo de Jalisco Jr. vs. Hijo del Canek/Mascara Ano Dos Mil/Thunder
6. Steel Cage Match where the loser must unmask - Participants: Artillero/Bengala/Flyer/Fugaz/Gallo Tapado Jr./Inquisidor/Lince Dorado/Principe Odin Jr./Rey Guerrero/Sensei

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

BAJA STARS WRESTLING

7/24 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. Mazambula & Pancho Cachondo vs. Shamu & Spark
2. Black Spyder/Bufalo Ayala/Mosco Negro vs. Black Boy/Rey Diamante/Star Dragon
3. Triangular de Tercias: Damian 666 & Halloween vs. Arandu & TJ Boy vs. Aero Boy & X-Fly
4. Extreme Tiger/Hijo del Rey Misterio/Mistico II vs. Mortiz/Mr. Niebla/Rey Misterio II
5. Caballera contra Caballera Ladder Match: Nicho el Millionario vs. Pagano

INDEPENDENT

7/2 - Gimnasio Gustavo Diaz Ordaz de Tecate
1. ?
2. ??
3. ???
4. Extassis/Martinete/Rey Diamante vs. Scream/Shamu/Super Rhyno
5. Fenix & Rey Horus vs. Bestia 666 & Pentagon Jr.
6. La Parka Jr. & Zorro vs. Parka Negra & Psycho Clown

7/26 - Arena Nacionalista de Mexicali
1. Black Shadow & Platino vs. Traidor & Pequeno Traidor
2. Gehena/Principe Negro/Rey Negro vs. Gatubela/Scream/Shamu
3. Humilde & Mr. Tempest vs. Arandu & TJ Boy
4. Aero Boy/Nicho el Millionario/X-Fly vs. Bestia 666/Mortiz/Pagano
5. Dr. Wagner Jr./Mistico II/Hijo del Rey Misterio vs. Damian 666/Halloween/Mr. Niebla

THE CRASH

7/3 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. Australian Suicide & Rey Horus vs. Daga & Flamita
3. B-Boy vs. Famous B
4. 4 Way Dance por el Trofeo Refaccionarias del Valle: ACH vs. Bestia 666 vs. Extreme Tiger vs. Pentagon Jr.
5. La Parka Jr. & Psycho Clown vs. Parka Negra & Zorro

If you enjoy PWInsider.com you can check out the AD-FREE PWInsider Elite section, which features exclusive audio updates, news, our critically acclaimed podcasts, interviews and more, right now for THREE DAYS free by clicking here!