PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

LUCHA STAR TRIES OUT FOR WWE AND MORE: THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2015-04-10 07:00:00
NOTICIAS

Dr. Wagner III is out of action for about a month after dislocating his shoulder last week during a show at Arena Lopez Mateos.

Perros del Mal announced yesterday that they are organizing a special mass in Mexico City to remember the late Perro Aguayo Jr. on Saturday.

Pictures have surfaced online of Laredo Kid trying out for the WWE before their Smackdown taping in Dallas on Tuesday night and he was doing it unmasked. The pictures didn't show his face but it has been confirmed to have been him.

Rey Bucanero went on Informa yesterday to clear up a few things and said that he never told anyone that Rey Mysterio Jr. was retiring only that he was thinking about it and regarding him punching and kicking Leonardo Riano he said that Dr. Alfonso Morales blew it out of proportion.

RESULTADOS

EMLL 4/7 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Brazo de Oro Jr./Leono/Magnum beat Espanto Jr./Furia Roja/Jocker
2. Dark Angel/Goya Kong/Syuri defeated Amapola/La Comandante/Dalys la Caribena
3. El Comando Caribeno (Misterioso II/Pierroth/Sagrado) beat Brazo de Oro/Delta/Guerrero Maya Jr.
4. Mistico II defeated Mephisto
5. Atlantis/Brazo de Plata/Maximo beat La Peste Negra (El Barbaro Cavernario/Felino/Mr. Niebla

CARTELERAS

ESTADOS UNIDOS

LUCHA LIBRE MEXICANA

5/9 - Olympic Theatre in Cicero, Illinois
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Hijo del Mascara Sagrada & La Mascara vs. Mr. Aguila & Hijo del Espectro

MEXICO

ALL ELITE

<b>4/19 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Dragon Lee II & Rayman vs. Draego & Emperador Azteca
2. Angel de Oro & Golden Magic vs. Esfinge & El Gallo
3. Negro Casas & Octagon vs. Blue Panther & Fuerza Guerrera
4. Extreme Tiger & Ultimo Guerrero vs. L.A. Park & Volador Jr.
5. Dr. Wagner Jr. vs. Rush</b>

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

4/30 - Palenque de la Feria Mesoamericana de Tapachula (TV taping)
1. Ludxor/Venum/Dinastia vs. Carta Brava Jr./Gran Apache/Mini Psycho Clown
2. Copa Victoria Elimination Match #1: Fenix vs. Electroshock vs. Hijo del Fantasma
3. Los Gueros del Cielo (Angelico y Jack Evans) vs. Cuervo & Escoria
4. Copa Victoria Elimination Match #2: La Parka Jr. vs. Cibernetico vs. Hijo del Texano
5. Drago & Myzteziz vs. Joe Lider & Pentagon Jr.
6. Alberto el Patron vs. Brian Cage

5/2 - Lienzo Charro de Pachuca (TV taping)
1. Fabi Apache & Keira vs. Mari Apache & Taya Valkyrie
2. Los Gueros del Cielo (Angelico y Jack Evans) vs. Cuervo & Escoria
3. Elegido/Monster Clown/Murder Clown vs. Electroshock/Hijo del Pirata Morgan/Kronos
4. Copa Victoria Elimination Match #3: Psycho Clown vs. Averno vs. Zorro
5. AAA Latin America Title: Blue Demon Jr. (c) vs. Chessman
6. Alberto el Patron & Fenix vs. Brian Cage & El Mesias

CHILANGA MASK

4/12 - Arena Coliseo de Coacalco
1. Jeque vs. Herodes Jr.
2. Virus vs. Avisman
3. Impulso vs. Keira
4. Justiciero & Magnifico vs. Tigre Rojo & Tigre Rojo Jr.
5. Arez & Belial vs. Aramis & Iron Kid
6. Dragon Lee II vs. Negro Navarro
7. 3 Way Dance: Soberano vs. Aero Boy vs. Alas de Acero
8. Black Terry vs. Psycho Kid

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

4/10 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Alteno & El Tapatio vs. Pirana & Satara
2. El Divino/Dr. Freezer/El Indigo vs. El Chacal/Evola/Gran Kenut
3. Lightning Match: El Virgo vs. Demonio Maya
4. Revancha Match: Las Flashes I y II vs. Exterminador & Malefico
5. Omar Brunetti/Esfinge/Magnum vs. Jocker/Rafaga/Sadico

4/10 - Arena Mexico
1. Astral/Electrico/Mini Fantasy vs. Mercurio/Pequeno Olimpico/Pequeno Violencia
2. Fuego/Pegasso/Triton vs. Puma King/Tiger/Bobby Zavala
3. CMLL Femenil Title: Syuri (c) vs. Marcela
4. Angel de Oro/Atlantis/Dragon Rojo vs. Gran Guerrero/Rey Escorpion/Ultimo Guerrero
5. Marco Corleone/Maximo/Rush vs. Los Terriblemente Guapos (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Shocker)
6. Volador Jr. vs. La Sombra

4/11 - Arena Coliseo
1. Angelito vs. Pequeno Olimpico
2. Sensei vs. Nitro
3. La Vaquerita vs. La Seductora
4. Stigma vs. Arkangel de la Muerte
5. Triton vs. Sangre Azteca
6. Blue Panther Jr. & Dragon Lee II vs. Kamaitachi & Virus
7. Guerrero Maya Jr./Maximo/Rush vs. Ephesto/Rey Bucanero/Shocker

4/12 - Arena Mexico
1. Bengala & Molotov vs. Apocalipsis & Cholo
2. Acero/Aereo/Shockercito vs. Demus 3:16/Nitrito/Pierrothito
3. Lightning Match: Delta vs. Polvora
4. Blue Panther Jr./The Panther/Starman vs. Shigeo Okumura/Pierroth/Sagrado
5. Brazo de Plata/Fuego/La Mascara vs. Euforia/Niebla Roja/Vangelis
6. Atlantis/Mistico II/Titan vs. La Peste Negra (El Barbaro Cavernario/Negro Casas/Mr. Niebla

4/13 - Arena Puebla
1. Arkalis & Tigre Rojo Jr. vs. Guerrero Espacial & El Malayo
2. Astral/Astro/Electrico vs. Espiritu Maligno/Pierrothito/Sauron
3. Dragon Lee II/Fuego/Stuka Jr. vs. Luciferno/Misterioso II/Sangre Azteca
4. Delta/Guerrero Maya Jr./Maximo vs. Kraneo/Rey Escorpion/Ripper
5. Atlantis/Mistico II/Volador Jr. vs. Ephesto/Mephisto/Shocker

4/14 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Divino & Virgo vs. Mr. Trueno & Rey Trueno
2. Leo/Starman/Stigma vs. Inquisidor/Malefico/Metalico
3. Goya Kong/Marcela/Silueta vs. La Comandante/La Seductora/Tiffany
4. Angel de Oro/Brazo de Plata/Stuka Jr. vs. Rey Hechicero/Shocker/Vangelis
5. La Nueva Sky Team (Mistico II/Valiente/Volador Jr.) vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)

4/14 - Arena Mexico
1. Acero & Aereo vs. Pequeno Olimpico & Universito Dos Mil
2. Magnus/Robin/Sensei vs. Arkangel de la Muerte/Hijo del Signo/Nitro
3. Hombre Bala Jr./Soberano/Star Jr. vs. Cancerbero/Raziel/Sangre Azteca
4. Lightning Match: Fuego vs. Virus
5. Los Divinos Laguneros (Blue Panther/Blue Panther Jr./The Panther) vs. El Comando Caribeno (Misterioso II/Pierroth/Sagrado)
6. Atlantis/Dragon Lee II/La Mascara vs. Damian el Terrible/Kamaitachi/Rey Bucanero

INDEPENDENT

4/17 - Plaza de Toros la Macarena de Encarnacion de Diaz
1. ?
2. ??
3. Fabi Apache & Mini Drago vs. Sexy Lady & Mini Charly Manson
4. Monster Clown & Murder Clown vs. Cuervo & Escoria
5. La Parka Jr. & Psycho Clown vs. Chessman & Electroshock

4/19 - Auditorio Manuel Bonilla Valle de Manzanillo
1. ?
2. ??
3. Fabi Apache & Mini Drago vs. Sexy Lady & Mini Charly Manson
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Cuervo/Daga/Escoria
5. Myzteziz & La Parka Jr. vs. Chessman & Electroshock

4/25 - Recinto Ferial de San Marcos de Leon de Xico (Taped for TV)
1. ?
2. ??
3. Pequeno Olimpico vs. Demus 3:16
4. Amapola vs. Reyna Isis
5. Arkangel de la Muerte/Brazo de Plata/Ultraman Jr. vs. Douki/Daisuke Hanaoka/Kamaitachi

4/26 - Palacio de los Combates de Durango
1. Coraje Guerrero vs. Gran Chuy
2. Estrellita Lagun & Karisma vs. Arana Cbernetico & Lagunero Jr.
3. Mr. Iguana/Kid Durango/Rayden vs. Alacran Asesino/Black Metal/Odio Negro
4. Engendro X/Fulgore/Negro Sosa/Siniestro vs. Jerry Brown/Halcon Suriano Jr./Stukita/Toxico
5. Mr. Aguila & Negro Navarro vs. Las Traumas I y II

<b>4/30 - Explanada Municipal de Oaxaca
1. Iker Hernandez & Principe Bengala vs. Femus & Rey Muerte
2. Dragoncito de Oro & Manitas de Seda vs. Baby Star Jr. & Mini Ciber Black
3. Carta Brava Jr./Golden Fox/Robin vs. Black Lord/Cobra de Fuego/Latino
4. Manos de Seda/Mascara Sagrada Jr./Ultraman Jr. vs. El Macho/Monsther/Luchador Sorpresa
5. Hijo del Anibal/Hijo del Canek/Oriental vs. Mr. Aguila/Hijo del Lizmark/Zumbido</b>

5/23 - Domo del Parque Solidaridad de Tonala
1. Dark Paymon/Mercury/El Pajaro vs. Ivan Drago/Maligno/Tiger King
2. Draego/Minotauro/Ultimo Titan vs. Crazy King/Magisterio/Makabre
3. Flamita & Mascarita Sagrada vs. Fresero Jr. & Mini Psycho Clown
4. Fabi Apache & La Jarochita vs. Sexy Lady & Taya Valkyrie
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Perros del Mal (Daga/Joe Lider/Pentagon Jr.)
6. Fenix & Myzteziz vs. Hijo del Fantasma & Hijo del Texano

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

4/12 - Arena Naucalpan
1. Aeroman & Astro Rey Jr. vs. Arana de Plata & Atomic Star
2. Los Ninja Turtles (Leo/Miike/Rafy/Teelo) vs. Electro Boy/Hip Hop Man/Imposible/Picudo Jr.
3. Hijo del Mascara Sagrada/Relampago/Yakuza vs. Canis Lupus/Hijo del Pirata Morgan/911
4. Chicano/Ricky Cruz/Veneno vs. Eterno/Pirata Morgan/X-Fly
5. IWRG Intercontinental Heavyweight Title: Hijo del Dos Caras (c) vs. Negro Navarro

LEYENDAS INMORTALES

4/17 - Arena Neza
1. Ludark Shaitan/Reyna del Sur/Yuka vs. Cassandra/Felina Metalica/Miss Janeth
2. Neza Kid/Principe Neza/Rey Neza vs. Dement Xtreme/Los Hermanos Muerte II y III
3. Hijo del Fishman/Hijo del Rambo/Mr. Jack Jr. vs. Hijo del Canek/Solar Jr./Villano III Jr.
4. El Fantasma/Solar I/Super Muneco vs. Black Terry/Negro Navarro/Rambo
5. Canek/Heavy Metal/Octagon vs. Fuerza Guerrera/Mascara Ano Dos Mil/Mr. Jack

4/19 - Gimnasio Municipal de Irapuato
1. Joven Maravilla & Maremoto Jr. vs. Negro Garcia Jr. & Perro Callejero Jr.
2. El Apostol & Dr. Polux Jr. vs. Juventud Rebelde & Maremoto
3. Lady Apache/Mascarita Sagrada/La Parkita vs. Miss Janeth/Mini Cibernetico/Pentagoncito
4. Hijo del Canek/Hijo del Fishman/Mascara Sagrada Jr. vs. Cien Caras Jr./Mascara Ano Dos Mil Jr./Villano III Jr.
5. Canek/Heavy Metal/Octagon vs. Fuerza Guerrera/Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil

LUCHA LIBRE AZTECA

<b>4/26 - Arena Jose Suliaman
1. Dulce Canela/Mini Hator/Tequilita vs. Vudu/Mini Difunto/Erika Sotelo
2. Desafio/Golden Boy/Principe de Oro vs. Bengali/Difunto I/Memo Valle
3. Los Regios Star (Corazon de Barrio/El Divo/Obsesion) vs. Hijo del Espanto/Potro Jr./Vaquero Romo
4. Dr. Wagner III/Maximo/Valiente vs. Misterioso II/Sagrado/Tigre Universitario
5. Dr. Wagner Jr. & Silver King vs. Gran Guerrero & Ultimo Guerrero</b>

LUCHA LIBRE BOOM

5/19 - Arena Queretaro
1. Fantasma de la Opera II/Kid Jaguar/Super Brazo Jr. vs. DJ Masters/Halcon Dos Mil/Lasserado Kid
2. Los Nerds (Jimmy/Kevin/Tony) vs. Los Drabeks I y II/Galaxy
3. Queretaro Tag Titles: Los Dragones de Oriente I y II (c) vs. Dave the Clown & Rothen Clown
4. Cuadrangular de Parejas: Freelance & Micke Segura vs. Belial & Impulso vs. Destello & Vengador vs. Ciclope & Drastick Boy
5. Guerra de Empresas: Crazy Boy & Pesadilla vs. Angel o Demonio & Ovett vs. Cerebro Negro & Fantasma de la Opera vs. Dance Boy & Ursus vs. Pareja Sorpresa vs. Pareja Sorpresa
6. Extreme Tiger & Myzteziz vs. Averno & Dr. Wagner Jr.

LUCHA LIBRE LA PIEDAD

5/17 - Lienzo Charro de La Piedad (As Charro Tribute Show)
1. Astron/Baby Angel/Dios Minotauro vs. Basilisco/Corsaria Infernal/Guerrero Dragon
2. Los Exoticos (El Demasiado/Diva Salvaje/Estrella Divina) vs. Kilvan/Rey Lobo Jr./Yoruba
3. Dinastia & Mascarita Sagrada vs. Mini Abismo Negro & Mini Charly Manson
4. Aero Star & Fabi Apache vs. Pentagon Jr. & Sexy Star
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.

LUCHA LIBRE TOTAL

4/11 - Polideportivo Xonaca de Puebla
1. ?
2. Asturiano & Lestat vs. Bobby Jack & Tarahumara
3. Holkan & Rey Vikingo vs. El Demasiado & Rey Infierno
4. Por la Copa Alas de Puebla: Los Compadres Extremos (Aero Boy y Violento Jack) vs. Emperador Azteca & Golden Magic vs. Pesadilla & Rocky Lobo
5. Octagon/Xandao/Zumbi vs. Mahori/Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan

LUCHA LIBRE WMC

4/18 - Deportivo Benito Juarez del Distrito Federal
1. ?
2. Goya Kong/Star Fire/Yuka vs. Diosa Quetzal/India Sioux/Reina Dorada
3. Lumberjack Match: Atomic Star/Guerrero WMC/Hijo del Angel vs. Arceus/Rayo Star/Skyman
4. Por el Campeonato Regio Sur: Brazo Jr. (c) vs. Dr. Cerebro
5. Handicap Match: Blue Panther Jr./Eterno/Maximo/Stuka Jr. vs. Mr. Niebla/Tyson la Bestia/Xandao

MANTYZ PRODUCCIONES

4/18 - Arena Cuautepec
1. Cubano & Figura vs. Malik & Volcan Negro
2. Anubis/Gumaro/Kid Acero vs. Fly Cometa/Kenium/Kibito
3. Electroman/Sombra del Angel/Soy Raymunda vs. Chico Che/Mini Golden/Juana la Loca
4. Los Ninja Turtles (Leo/Miike/Rafy/Teelo) vs. Golden/Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
5. Solar I/Toscano/Veneno vs. Negro Navarro/Mr. Niebla/Tyson la Bestia

MERZAMANIA

4/25 - Plaza de Toros Monumental de Morelia
1. Dinastia & Mini Drago vs. Mini Charly Manson & Mini Psicosis
2. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico y Jack Evans) vs. Machine Rocker/Parka Negra/Super Fly
3. Fabi Apache & La Jarochita vs. Sexy Lady & Taya Valkyrie
4. Electroshock/Myzteziz/La Parka Jr. vs. Los Hell Brothers (Averno/Chessman/Cibernetico)

PROMOCIONES BELLA AIROSA

4/12 - Arena Pepe Cisneros de Oaxaca
1. ?
2. Black Spider & Principe Arcangel vs. Mexican Boy & Occidental
3. Los Pumas Rojas vs. Los Misioneros
4. Arkanos/Zombie/Zombie Jr. vs. Fantasma Jr./Rasputin/Super Aguila
5. Espanto Jr. & Triton vs. Camorra & Sangre Azteca

PROMOCIONES CANTU

4/13 - Estadio de Futbol Rapido de Nuevo Laredo
1. ?
2. Fabi Apache & Hija del Karonte vs. La Hiedra & Taya Valkyrie
3. Dragster/The Tiger/Octagoncito vs. Black Xtreme/Rio Bravo Jr./Mini Psycho Clown
4. Ludxor/Perseus/Venum vs. Machine Rocker/Mocho Cota Jr./Black Mamba
5. Fenix/La Parka Jr./Psycho Clown vs. Averno/Hijo del Fantasma/Hijo del Texano

PROMOCIONES HERNANDEZ

4/12 - Auditorio Municipal de Jaltepec
1. Furia Nocturna & Neptuno vs. Centinela & Mega Fly
2. Dama Divina vs. Yuka
3. Mascarita Dorada & La Parkita vs. Mini Cibernetico & Mini Oriental
4. Dr. Wagner III & Gronda II vs. Oriental & Zumbido

PROMOCIONES JUNIORS

<b>5/13 - Salon Chicago's de San Luis Potosi
1. ?
2. ??
3. Aero Fly/Sexy Lady/Mini Drago vs. Exterminador/Mari Apache/Mini Psicosis
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Daga/Machine Rocker/Parka Negra
5. Fenix & Myzteziz vs. Hijo del Texano & Pentagon Jr.</b>

PROMOCIONES KDENA

4/12 - Arena Jose Sulaiman
1. ?
2. ??
3. ???
4. Los Regios Star (Corazon de Barrio/El Divo/Obsesion) vs. Memo Valle/Potro Jr./Vaquero Romo
5. Fabi Apache & Octagoncito vs. Taya Valkyrie & Mini Psycho Clown
6. Ludxor & Venum vs. Machine Rocker & Black Mamba
7. Fenix & La Parka Jr. vs. Averno & Cibernetico

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

BAJA STARS WRESTLING

4/19 - Auditorio Municipal de Tijuana (Barney Sevilla Tribute Show)
1. ?
2. ??
3. Angel Negro/Scream/Shamu vs. Black Spyder/Ryan Kidd/Sika
4. X-LAW Tag Titles: Los Compadres Extremos (Aero Boy y Violento Jack) (c) vs. Arandu & TJ Boy
5. Bestia 666/Mortiz/Nicho el Millionario vs. Aereo/Pagano/Sick Boy
6. Dos Caras/Mil Mascaras/Rayo de Jalisco Jr. vs. Cien Caras Jr./Hijo del Solitario/Scorpio Jr.

PROMOCIONES CHOLO

4/24 - Gimnasio Independencia de Tijuana
1. Dementor & Triple X vs. Pitbull & Scorpio Dos Mil
2. Animal/Bufalo Ayala/Destroyer vs. Cardenal Jr./Clasico/Kamaleon Negro
3. Cinico/Viento/Zarco vs. Angel Metalico/Enigma/Rubi Gardenia
4. La Familia de Tijuana (Damian 666/Halloween/Nicho el Millionario) vs. Oriental/Las Traumas I y II
5. Relevos Increibles: Hijo del Rey Misterio/Bestia 666/Steve Pain vs. Rey Horus/Misterioso II/Blood Eagle

4/30 - Gimnasio Tigre Garcia de Ensenada
1. ?
2. ??
3. Angel Metalico/Cholo de Tijuana/Enigma/Luchador Sorpresa vs. Destroyer/Dick Angelo/Kamaleon Negro/Luchador Sorpresa
4. Rey Horus/Tzuki/Rubi Gardenia vs. Bestia 666/King Azteca/Octagoncito
5. Hijo del Rey Misterio/Las Traumas I y II vs. La Familia de Tijuana (Damian 666/Halloween/Nicho el Millionario)

If you enjoy PWInsider.com you can check out the AD-FREE PWInsider Elite section, which features exclusive audio updates, news, our critically acclaimed podcasts, interviews and more, right now for THREE DAYS free by clicking here!