PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

MORE ON THE PASSING OF HIJO DEL PERRO AGUAYO: THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2015-03-23 07:00:05

More details regarding Perrito came out last night as Dr. Ernesto Franco said that Perrito still had vital signs as he left the ring and went to the hospital but officially died of cardiac arrest due to his cervical spine trauma but there will be an autopsy ordered by the local government with the standard drug testing as part of the equation.

The funeral wake was held this morning with Perro Aguayo Sr. in tow after reports had surfaced last night that he wasn't told about his son's death because of his own health issues but he was in fact in attendance this morning. Perrito's mother Luz Ramirez thanked everyone for the love and respect everyone showed her son and they weren't in a position yet to make any statements about their loss. El Satanico was there and just talked about how shocked he was saying that is a hard blow to take for the family as losing a child is one of the most unfortunate things a father goes through in his life.

The viewing will be held at 10 AM tomorrow morning at the Parque Funeral Colonias in Guadalajara with all fans being welcomed as long as they show respect for the family in their grieving process while not hounding them for autographs or photos.

AAA President Joaquin Roldan held a press conference today saying that there is no need to try and blame someone for Perro's death as it was an accident. Roldan said that Perrito was a charismatic idol and there are no other words to describe but accidents like this happen in wrestling because it's "real." Roldan said that Rey Mysterio Jr. has their full support and the Aguayo family has no ill will against him.

As you could guess there were loads of tributes to the memory of Perro Aguayo Jr. on shows around the country including both EMLL cards this weekend as well as Lucha Underground's taping last night in Los Angeles and WWL's show in Puerto Rico.

RESULTADOS

Chilanga Mask 3/22 - Arena Coliseo de Coacalco
1. Aerial Innovators: Draego beat Toxin Boy to win. Other participants: Astro Rey Jr./Dragon Celestial/Electro Boy/Emperador Azteca/Fly Star/Freelance/Micke Segura
2. Impulso defeated Jason Gory
3. Herodes Jr. beat Violento Jack
4. Los Torres Gemelas (Mr. Maldito & Platino) defeated  Los Traumas I y II after Maldito who was eliminated already came back and fouled II.
5. Latin Dragon/David Starr/Keira beat Arez/Belial/Chica Tormenta with Latin using a piledriver on Arez who got stretchered out afterwards.
6. Negro Navarro defeated Fulgore I
7. 4 Way Dance: Guerrero Maya Jr. beat Aero Boy after Rey Hechicero & Black Terry were eliminated in a very fun match.
8. ACH defeated Extreme Tiger with a double German Suplex with fans throwing money in the ring afterwards in appreciation. Tiger got on the mic and led the crowd in a minute of applause for Perro Jr.'s memory.
9. Masada beat Pagano in a standard hardcore match.

EMLL 3/20 - Arena Mexico (Dos Leyendas with El Faraon being honored before the 5th match)
1. Dark Angel/Goya Kong/Marcela beat Amapola/Dalys la Caribena/Tiffany
2. Rey Hechicero/Vangelis/Virus defeated Blue Panther Jr./The Panther/Stuka Jr.
3. Mistico II/Titan/Valiente beat La Peste Negra (El Barbaro Cavernario/Felino/Negro Casas) with Mistico used a Mistica on Casas.
4. Mascara contra Mascara: Dragon Lee II defeated Kamaitachi who unmasked as Hiromu Takahashi, 25-years-old, 4 years experience from Tokyo.
5. Euforia/Thunder/Ultimo Guerrero beat Los Ingobernales (La Mascara/Rush/La Sombra) by DQ when Rush ripping off Thunder's mask.
6. Caballeras contra Caballeras: Maximo & Volador Jr. defeated Damian el Terrible & Rey Bucanero who got their heads shaved.

EMLL 3/21 - Arena Coliseo
1. Pierrothito beat Ultimo Dragoncito
2. Hijo del Signo defeated Molotov then ripped his mask off afterwards.
3. Shigeo Okumura beat Oro Jr.
4. Starman defeated Raziel
5. Cancerbero beat Stigma
6. Misterioso II & Pierroth defeated Fuego & Triton and after the match there was the moment of applause for Perro Jr.
7. Dragon Lee II/Mistico II/Valiente beat Ephesto/Kamaitachi/Mephisto by DQ when Kamaitachi fouled DL then ripped his mask off afterwards.

EMLL 3/22 - Arena Mexico
1. Camorra & Espanto Jr. beat Bengala & Metatron
2. La Comandante/La Seductora/Tiffany defeated Princesa Sugei/Skadi/La Vaquerita
3. Dragon Lee II/Fuego/Pegasso beat Shigeo Okumura/Virus/Bobby Zavala with DL went over Virus clean then demanded a shot at his CMLL Super Lightweight Title afterwards.
4. Lightning Match: Kraneo defeated Brazo de Plata - before the match there was a minute of applause for Perro Jr.
5. Gran Guerrero/Niebla Roja/Rey Escorpion beat Angel de Oro/Blue Panther/Titan (subbing for Dragon Rojo) when GG used the Pulpo Guerrero on BP.
6. Atlantis/Marco Corleone/Mistico II defeated Euforia/Mephisto/Negro Casas by DQ when Casas ripped off Mistico's mask.

Independent 3/19 - Arena Aficion de Pachuca
1. ?
2. India Mazahua & Star Fire defeated Diosa Atenea & Sexy Girl
3. Los Ninja Turtles (Leo/Miike/Rafy/Teelo) beat Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)/Rayan
4. Alebrije/Gronda XXX/Mr. Niebla defeated Los Vipers (Black Abyss/Histeria/Psicosis)
5. Atlantis & Canek battled Dr. Wagner Jr. & Ultimo Guerrero to a DDQ when UG ripped off Atlantis' mask while Atlantis fouled UG.

CARTELERAS

ESTADOS UNIDOS

EXTREME POWER

3/29 - 4 Ever Arena in Fort Worth, Texas
1. Blue Angel Jr. & Mini Laredo Kid vs. Aguila Negra Jr. & Destructor
2. 3 Way Dance: Candy White vs. Yume Gume vs. Michiko
3. Low Rider & Woten vs. Arez & Violento Jack
4. Relampago vs. Guerrero Negro Jr.
5. El Burrito/Teddy Hart/Laredo Kid vs. Difunto I/Psicosis Jr./Silver Star

FUERZA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

3/29 - Fern Valley Hotel in Louisville, Kentucky
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Atlantis & Blue Panther vs. L.A. Park & Ultimo Guerrero

MEXICO

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

4/1 - Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
1. Dinastia & Mascarita Sagrada vs. Mini Charly Manson & Mini Psycho Clown
2. Nino Hamburguesa/Fabi Apache/Pimpinela Escarlata vs. Gran y Mari Apache/Black Mamba
3. Aero Star/Argenis/Super Nova vs. Carta Brava Jr./Electroshock/Hijo del Pirata Morgan
4. Bengala/Drago/Jack Evans vs. Daga/Escoria/Super Fly
5. Angelico/La Parka Jr./Psycho Clown vs. Cuervo/Hijo del Texano/Pentagon Jr.
6. Blue Demon Jr./Fenix/Myzteziz vs. Hijo del Fantasma/Dos Luchadores Sorpresas

4/3 - Deportivo COlon de Xalapa (TV taping)
1. Gotita de Plata/Nino Hamburguesa/Pimpinela Escarlata vs. Belial/Carta Brava Jr./Fabi Apache
2. Australian Suicide & Super Nova vs. Hijo del Pirata Morgan & Super Fly
3. Bengala & Drago vs. Daga & Joe Lider
4. Fenix & Psycho Clown vs. Hijo del Fantasma & Pentagon Jr.
5. Aero Star/Blue Demon Jr./La Parka Jr. vs. Los Hell Brothers (Averno/Chessman/Cibernetico)
6. Alberto el Patron & Myzteziz vs. Hijo del Texano & Luchador Sorpresa

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

3/23 - Arena Puebla
1. Arkalis/Meyer/Zaeta Roja vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)/Policeman
2. Marcela/Princesa Sugei/La Vaquerita vs. La Comandante/Dalys la Caribena/Tiffany
3. Delta/Fuego/Guerrero Maya Jr. vs. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Puma King
4. Los Ingobernales (La Mascara/Rush/La Sombra) vs. Negro Casas/Rey Bucanero/Thunder
5. Mistico II vs. Ultimo Guerrero

3/24 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Dr. Freezer & El Tapatio vs. El Chacal & Sadico
2. Magnum/Oro Jr./Starman vs. Disturbio/Espiritu Negro/Malefico
3. Dark Angel/Marcela/Princesa Sugei vs. Dalys la Caribena/La Gitana/Reyna Isis
4. Angel de Oro/Delta/Guerrero Maya Jr. vs. Polvora/Rey Escorpion/Ripper
5. Atlantis/Mistico II/Titan vs. Ephesto/Mephisto/Rey Bucanero

3/24 - Arena Mexico
1. Metatron & Molotov vs. Espanto Jr. & El Rebelde
2. Goya Kong/Skadi/La Vaquerita vs. La Comandante/La Seductora/Tiffany
3. Hombre Bala Jr./Pegasso/Super Halcon Jr. vs. Arkangel de la Muerte/Shigeo Okumura/Virus
4. Lightning Match: The Panther vs. Misterioso II
5. Blue Panther/Brazo de Plata/Trtion vs. Luciferno/Rey Hechicero/Bobby Zavala
6. Dragon Rojo/La Sombra/Stuka Jr. vs. La Peste Negra (El Barbaro Cavernario/Felino/Negro Casas)

<b>3/27 - Arena Mexico
1. Astral & Electrico vs. Demus 3:16 & Pierrothito
2. Flyer/Soberano/Stigma vs. Cancerbero/Canelo Casas/Raziel
3. Delta/Dragon Lee II/Guerrero Maya Jr. vs. El Barbaro Cavernario/Kamaitachi/Negro Casas
4. Lightning Match: Titan vs. Vangelis
5. Atlantis/Valiente/Volador Jr. vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Shocker
6. Marco Corleone/Maximo/Rush (Tercia Sensacion reunion) vs. Rey Escorpion/Thunder/Ultimo Guerrero</b>

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

3/26 - Gimnasio Agustin Millan de Toluca
1. Iron Kid & Sangre Felina vs. Fuego Jr. & Resplandor Negro
2. Saru & Sucesor vs. Luzbel Jr. & Tanque Infernal
3. Angel del Amor/Marabunta Jr./Rey Piscis vs. Boomerang/Los Fulgores I y II
4. Lady Apache & Reina Dorada vs. La Diabolica & Rossy Moreno
5. Hijo del Dos Caras & Mascara Sagrada vs. Hijo del Medico Asesino & Rey Bucanero
6. Gronda XXX/Marco Corleone/Tinieblas Jr. vs. Cien Caras Jr./Dr. Wagner III/Pirata Morgan

INDEPENDENT

3/25 - Instalaciones de la Feria Teatro del Pueblo de Irapuato
1. Dinastia & Mini Drago vs. Mini Charly Manson & Mini Psycho Clown
2. La Jarochita & Pasion Kristal vs. Sexy Lady & Black Mamba
3. Angelico & Argenis vs. Cuervo & Escoria
4. Fenix/La Parka Jr./Psycho Clown vs. Daga/Hijo del Texano/Parka Negra

3/27 - Lienzo Charro Santa Maria de Lagos de Moreno
1. Dinastia & Mini Drago vs. Mini Psicosis & Mini Psycho Clown
2. Fabi Apache & La Jarochita vs. Mari Apache & Sexy Lady
3. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Daga/Machine Rocker/Soul Rocker
4. Electroshock & La Parka Jr. vs. Parka Negra & Pentagon Jr.

3/28 - Arena el Angel de Reynosa
1. Caballo Dorado & Kung Fu Panda vs. Manos & Wasson
2. Alas de Fuego/Gigga II/K-Lee vs. Abaddon/Celtico/Super Boy Jr.
3. Rey Astral/Turok Jr./Zarzy Tiger vs. Halcon Negro/Luminoso/Unico Jr.
4. Gigga/Super Pinocho/Swetty vs. Perfil/La Parkita/Hija del Zarzy
5. Astro Boy vs. Super Boy
6. Dragon Rojo & La Sombra vs. Dragon Lee II & Shocker

3/28 - Gimnasio de la Deportiva de Torreon
1. ?
2. ??
3. Fabi Apache & Mascarita Sagrada vs. Taya Valkyrie & Mini Charly Manson
4. Elegido/Monster Clown/Murder Clown vs. Pentagon Jr./Black Mamba/Pimpinela Escarlata
5. La Parka Jr. & Psycho Clown vs. Hijo del Texano & Parka Negra

3/30 - Domo de la Feria de Leon
1. ?
2. Goya Kong/Lluvia/Princesa Sugei vs. La Comandante/Dalys la Caribena/Zeuxis
3. Dragon Lee II & Fuego vs. Kamaitachi & Shigeo Okumura
4. Marco Corleone & Maximo vs. Damian el Terrible & Rey Bucanero
5. Dr. Wagner Jr./L.A. Park/Mistico II vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)

4/5 - Palenque de la Feria de Silao
1. ?
2. Electrolisis & Rayo Dorado vs. Dragon Asesino & Escorpion Blanco
3. Fabi Apache & La Jarochita vs. Lady Sensacion & Mari Apache
4. Argenis/Nino Hamburguesa/Octagoncito vs. Carta Brava Jr./Parka Negra/Mini Murder Clown
5. Fenix & Myzteziz vs. Chessman & Pentagon Jr.

<b>4/25 - Recinto Ferial de San Marcos de Leon de Xico (Taped for TV)
1. ?
2. ??
3. Pequeno Olimpico vs. Demus 3:16
4. Amapola vs. Reyna Isis
5. Arkangel de la Muerte/Brazo de Plata/Ultraman Jr. vs. Douki/Daisuke Hanaoka/Kamaitachi</b>

LEYENDAS INMORTALES

3/28 - Auditorio Municipal de Huejutla
1. Zaeta vs. Sindrome
2. Los Forasteros I y II vs. Black Star & Neurosis
3. Luz Dark & Yuka vs. Cassandra & Miss Janeth
4. Scorpio Jr. & Zumbido vs. Histeria & Psicosis
5. Canek/Heavy Metal/Octagon vs. Fuerza Guerrera/Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil

4/19 - Gimnasio Municipal de Irapuato
1. Joven Maravilla & Maremoto Jr. vs. Negro Garcia Jr. & Perro Callejero Jr.
2. El Apostol & Dr. Polux Jr. vs. Juventud Rebelde & Maremoto
3. Lady Apache/Mascarita Sagrada/La Parkita vs. Miss Janeth/Mini Cibernetico/Pentagoncito
4. Hijo del Canek/Hijo del Fishman/Mascara Sagrada Jr. vs. Cien Caras Jr./Mascara Ano Dos Mil Jr./Villano III Jr.
5. Canek/Heavy Metal/Octagon vs. Fuerza Guerrera/Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil

LUCHA LIBRE LA PIEDAD

5/17 - Lienzo Charro de La Piedad (As Charro Tribute Show)
1. Astron/Baby Angel/Dios Minotauro vs. Basilisco/Corsaria Infernal/Guerrero Dragon
2. Los Exoticos (El Demasiado/Diva Salvaje/Estrella Divina) vs. Kilvan/Rey Lobo Jr./Yoruba
3. Dinastia & Mascarita Sagrada vs. Mini Abismo Negro & Mini Charly Manson
4. Aero Star & Fabi Apache vs. Pentagon Jr. & Sexy Star
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.

LUCHA LIBRE PIEDRAS NEGRAS

3/31 - Plaza de Toros Monumental de Arizpe
1. ?
2. ??
3. Jennifer Blake & Fabi Apache vs. La Hiedra & Taya Valkyrie
4. Jack Evans/Laredo Kid/Pimpinela Escarlata vs. Hombre sin Miedo/Kendo Jr./Mocho Cota Jr.
5. 3 Way Dance: La Parka Jr. vs. El Mesias vs. Cibernetico

LUCHA LIBRE TOTAL

4/11 - Polideportivo Xonaca de Puebla
1. ?
2. Asturiano & Lestat vs. Bobby Jack & Tarahumara
3. Holkan & Rey Vikingo vs. El Demasiado & Rey Infierno
4. Por la Copa Alas de Puebla: Los Compadres Extremos (Aero Boy y Violento Jack) vs. Emperador Azteca & Golden Magic vs. Pesadilla & Rocky Lobo
5. Octagon/Xandao/Zumbi vs. Mahori/Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan

OCR PRODUCCIONES

3/28 - Deportivo Benito Juarez del Distrito Federal
1. Agamido & Golden BUll vs. Skyderman & El Tropical
2. La Chona & Miss Gaviota vs. El Sucesor & El Latino
3. Cinthia y Rossy Moreno vs. Lady Apache & Esther Moreno
4. Dr. Wagner III/Hijo del Dos Caras/Hijo del Medico Asesino vs. Monsther/Oriental/Toscano
5. Hijo del Anibal/Hijo del Lizmark/Mascara Sagrada vs. Mr. Niebla/Pirata Morgan/Rey Bucanero

PRODUCCIONES SPARTACUS

3/22 - Arena Poza Rica de Veracruz
1. Dani Duarte vs. Rey Capricornio
2. Mutante & Piloto Suicida vs. Aguila Mecanica & Meteoro
3. Infierno Spartacus/Patriarca/Sadico vs. Astro Satanico/Magneto/Principe Halcon
4. Blue Panther Jr. & Maximo vs. Sangre Azteca & Sagrado

PROMOCIONES CANTU

3/31 - Estadio de Futbol Rapido de Nuevo Laredo
1. ?
2. Black Extreme/Street Boy/The Tiger vs. Fantasmita/Pit Bull Jr./Rio Bravo Jr.
3. Fabi y Mari Apache vs. La Hiedra & Taya Valkyrie
4. Angelioc/Jack Evans/Pimpinela Escarlata vs. Mocho Cota Jr./Pentagon Jr./Black Mamba
5. Laredo Kid/La Parka Jr./Psycho Clown vs. Cibernetico/El Mesias/Parka Negra

PROMOCIONES CARALUCHA

3/29 - Arena San Juan Pantitlan
1. Terremoto & Tornado vs. Toro Negro & Luchador Sorpresa
2. Sky Man vs. Rayo Star
3. Los Ninja Turtles (Leo/Miike/Rafy/Teelo) vs. Okama Power (Chica Yeye/El Demasiado/Diva Salvaje/Estrella Divina)
4. Impulso vs. Danger King
5. Los Ingobernales (La Mascara/Rush/La Sombra) vs. Eterno/Las Traumas I y II

PROMOCIONES CONTRERAS

4/3 - Arena Azteca Budokan de Neza
1. ?
2. Mascara Divina/Mascara Sagrada Jr./Rayo Tapatio II/Super Brazo vs. Los Colombianos (Colombiano/Infinito/Miserable/Ricky Ricon)
3. Cuadrangular de Parejas: Dr. Killer Jr. & Andromeda vs. Hijo del Fishman & Diva Virtual vs. Rayo Tapatio I & Cristal vs. Spartako & Esther Moreno
4. Estrellita/Luna Magica/Marcela vs. Migala/La Seductora/Tiffany
5. Extreme Match: Los Vatos Locos vs. Los Vipers
6. Dr. Wagner Jr. & Mr. Niebla vs. Canek & L.A. Park

PROMOCIONES KDENA

3/29 - Arena Jose Sulaiman
1. ?
2. ??
3. Mascarita Sagrada & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Charly Manson
4. Jennifer Blake/Fabi Apache/Pimpinela Escarlata vs. Sexy Star/Taya Valkyrie/Black Mamba
5. Los Gueros del Cielo (Angelico y Jack Evans) vs. Daga & Pentagon Jr.
6. AAA Trios Titles: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) (c) vs. Los Hell Brothers (Averno/Chessman/Cibernetico)
7. Alberto el Patron/El Mesias/La Parka Jr. vs. Hijo del Texano/Zorro/Luchador Sorpresa

TORYUMON MEXICO

<b>3/29 - Domo Plan Sexenal del Distrito Federal
1. Chapulin vs. Chokra
2. Lady Boricua & Lluvia vs. Reyna Isis & Xena
3. Fiero & Ikaro vs. Douki & Daisuke Hanaoka
4. Kendo/Hijo del Kendo/Super Ciudadano vs. OT Fernandez/JC Hernandez/El Patan
5. Pantera/Shocker/Ultimo Dragon vs. Arkangel de la Muerte/Euforia/Rey Bucanero</b>

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

4/1 - Arena Lopez Mateos
1. Gato Montes/Rey de Oros/Rey Infierno vs. Robin Maravilla Jr./Shibata/Sky Fly
2. Los Tortuguillos Karatekas vs. Los Ninja Turtles
3. Los Diabolicos (Cosmonauta/El Gallego/Romano Garcia/Rocky Santana) vs. Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael/Tormento)
4. UWE Tag Titles: Dr. Wagner III & Hijo del Dos Caras (c) vs. Los Compadres Extremos (Aero Boy y Violento Jack)
5. Dr. Wagner Jr. & Pirata Morgan vs. L.A. Park & Negro Navarro)

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

PROMOCIONES CHOLO DE TIJUANA

3/27 - Gimnasio Independencia de Tijuana
1. ?
2. Golden Scorpio/Shamu/Super Rhino vs. Animal/Demencia/Silver Star
3. Enigma/King Azteca/Luchador Sorpresa vs. Tony Casanova/Nemesis/OG Playboy
4. ALLM Cruiserweight Title: Misterioso II (c) vs. Blood Eagle
5. Mistico II/Mr. Niebla/Oriental vs. La Familia de Tijuana (Damian 666/Halloween/Nicho el Millionario)

If you enjoy PWInsider.com you can check out the AD-FREE PWInsider Elite section, which features exclusive audio updates, news, our critically acclaimed podcasts, interviews and more, right now for THREE DAYS free by clicking here!