PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2015-01-21 07:00:00

NOTICIAS

Mascara Dorada signed a one-year contract with New Japan yesterday and it was announced on the FantasticaMania show that day where he said that when he comes back to Mexico after a year he wants La Sombra's mask.

RESULTADOS

JAPAN

FantasticaMania 1/19 - Korakuen Hall drawing 1,950 fans (NJPW World)
1. Jushin Thunder Liger/Kushida/Stuka Jr./Tiger Mask IV beat Gedo/Tomohiro Ishii/Shigeo Okumura/YOSHI-HASHI in 9:28 when Stuka used the Torpedo Splash on Okumura.
2. Tetsuya Naito & Ryusuke Taguchi defeated Captain New Japan & Triton in 6:51 when Naito used the Puma Blanca on CNJ.
3. Mephisto & Yujiro Takahashi beat Angel de Oro & Stigma in 10:22 when Mephisto used the Super Devil's Wings on Stigma.
4. El Barbaro Cavernario defeated Rey Cometa in 11:28 with the Cavernaria in an awesome match and early MOTYC.
5. Mistico II beat Polvora in 11:28 with the Mistica. Mistico still had issues with his leg but worked through it.
6. Atlantis/Kota Ibushi/Hiroshi Tanahashi/Volador Jr. defeated Gran Guerrero/Shinsuke Nakamura/Kazuchida Okada/Ultimo Guerrero in 11:47 when Atlantis used the Atlantida on GG.
7. La Sombra beat Mascara Dorada in 18:23 with the Shadow Driver.

MEXICO

AULL 1/18 - Arena Lopez Mateos
1. Almagor & Rey Profeta beat Palacio Maya & Prehispanic
2. Sky Fly & Vuelo Espacial defeated Oberon & Pakal
3. Dante/Euro/Filder beat Pegasuz/Shibata/Spider Boy
4. Cuadrangular por el AULL Heavyweight Title: Chucho el Roto defeated Iron Love/Herejia/Trauma II with Chucho pinning his old partner for the title and Iron retired after the match.
5. Pirata Morgan & Hijo del Pirata Morgan beat Negro Navarro & Trauma I when Trauma II fouled and pinned Hijo del Pirata.

EMLL 1/16 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Dr. Freezer & El Tapatio beat Furia Roja & Thunder Boy
2. Evola/Infierno/Rafaga defeated El Divino/Hijo del Javier Cruz/Virgo
3. Las Flashes I y II/Great Eku beat Pierroth/Las Pit Bulls I y II
4. Blue Panther defeated El Satanico in the standard maestros match.
5. Misterioso II/Pierroth (subbing for Niebla Roja)/Sagrado beat Delta/Esfinge/Guerrero Maya Jr.

EMLL 1/19 - Arena Puebla
1. Black Tiger & Lestat beat Fuerza Chicana & King Jaguar
2. Demus 3:16/Nitrito/Sauron defeated Astral/Asturiano/Electrico
3. Hombre sin Nombre/Morphosis/Olimpico beat Delta/Fuego/Guerrero Maya Jr.
4. Mexican National Femenil Title: Zeuxis defeated Estrellita to win the title.
5. Blue Panther/Brazo de Plata/La Mascara beat Damian el Terrible/Rey Bucanero/Thunder by DQ when Thunder ripped off Mascara's mask.
6. Revancha Match: Euforia/Niebla Roja/Shocker defeated Marco Corleone/Maximo/Valiente by DQ when Shocker faked a foule by Maximo as payback from last week.

EMLL 1/20 - Arena Mexico
1. Metatron & Robin beat Akuma & Camorra
2. Mercurio/Pequeno Olimpico/Pierrothito defeated Shockercito/Stukita/Ultimo Dragoncito
3. Misterioso/Raziel/Sagrado beat Blue Panther Jr./Dragon Lee II/The Panther
4. Lightning Match: Zeuxis defeated Estrellita
5. Delta/Fuego/Guerrero Maya Jr. beat Ephesto/Felino/Hombre sin Nombre
6. Euforia/Niebla Roja/Rey Hechicero defeated Blue Panther/Dragon Rojo/Titan with Niebla going over Dragon Rojo and challenged him to a shot at his CMLL Middleweight Title afterwards.

IWRG 1/18 - Arena Naucalpan
1. Anubis Black & Atomic Star beat Galaxy & Vampiro Metalico
2. Los Ninja Turtles (Leo/Mike/Rafy/Teelo) defeated Arana de Plata/Douki/Hip Hop Man/Imposible
3. Emperador Azteca/Metaleon/Relampago beat Los Gringos VIP (Avisman/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo)
4. Golden Magic/Pantera/Veneno defeated AK-47/911/Rayan with the rudos having issues and Rayan declared that the Comando Elite/Oficiales truce had been broken and the war was on.
5. Danny Casas/Chicano/Hijo del Dos Caras/Super Nova beat Canis Lupis/Eterno/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil Jr. in a bloodbath where Casas & Chicano demanded a IWRG IC Tag Titles shot against Lupus & Eterno.

CARTELERAS

ESTADOS UNIDOS

1/25 - Casa de Mexicano in Los Angeles, California
1. ?
2. ??
3. ???
4. Blood Eagle & Misterioso vs. Durango Kid & Misterioso II
5. Acero Dorado/Mr. Niebla/Shamu Jr. vs. Dr. Maldad/Juventud Guerrero/Principe Unlimited

MEXICO

ALL ELITE

2/8 - Arena Mexico
1. ?
2. ??
3. Marco Corleone/Maximo/Valiente vs. El Barbaro Cavernario/Damian el Terrible/Shocker
4. Atlantis & Extreme Tiger vs. Super Crazy & Ultimo Guerrero
5. Negro Casas vs. Fuerza Guerrera
6. Dr. Wagner Jr. & La Sombra vs. L.A. Park & Volador Jr.

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

1/23 - Arena Naucalpan (TV taping)
1. Ludxor/Venum/Dinastia vs. Carta Brava Jr./Gran Apache/Mini Psycho Clown
2. Australian Suicide & Bengala vs. Joe Lider & Pentagon Jr.
3. Torneo por el Rey de Reyes - Grupo A: Aero Star vs. Monster Clown vs. Hijo del Pirata Morgan vs. Super Fly
4. Drago/Jack Evans/La Parka Jr. vs. Los Hell Brothers (Averno/Chessman/Cibernetico)
5. Myzteziz & Psycho Clown vs. Perro Aguayo Jr. & Hijo del Texano

1/30 - Gimnasio Agustin Millan de Toluca (TV taping)
1. Mascarita Sagrada/Mini Drago/Octagoncito vs. Mini Abismo Negro/Mini Charly Manson/Mini Psycho Clown
2. Bengala/Drago/Fabi Apache vs. Joe Lider/Super Fly/Taya Valkyrie
3. Los Gueros del Cielo (Angelico y Jack Evans) vs. Averno & Chessman
4. Torneo por el Rey de Reyes - Grupo B: El Mesias vs. La Parka Jr. vs. Cibernetico vs. Parka Negra
5. Fenix/Myzteziz/Psycho Clown vs. Perro Aguayo Jr./Hijo del Fantasma/Pentagon Jr.

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

<b>1/23 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Dr. Freezer vs. Furia Roja
2. Hijo del Javier Cruz & Metatron vs. Jocker & Sadico
3. Sky Kid & Smaker vs. Exterminador & Malefico
4. Esfinge & El Gallo vs. Las Pit Bulls I y II
5. Estrellita/Goya Kong/Silueta vs. La Comandante/La Seductora/Zeuxis
6. Atlantis/Blue Panther/Super Halcon Jr. vs. Gran Guerrero/Mephisto/Niebla Roja</b>

1/23 - Arena Mexico
1. Flyer & Sensei vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Oro Jr./Pegasso/Triton vs. Sangre Azteca/Virus/Bobby Zavala
3. Dark Angel/Marcela/Princesa Sugei vs. Amapola/Dalys la Caribena/Tiffany
4. Lightning Match: Valiente vs. Kamaitachi
5. Marco Corleone/La Mascara/La Sombra vs. Negro Casas/Shocker/Thunder
6. Maximo/Mistico II/Volador Jr. vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Ultimo Guerrero

<b>1/24 - Arena Coliseo
1. Bengala vs. El Cholo
2. Angelito vs. Mercurio
3. Star Jr. vs. Disturbio
4. Starman vs. Canelo Casas
5. Estrellita vs. Amapola
6. Delta & Guerrero Maya Jr. vs. Pierroth & Sagrado
7. Atlantis/Stuka Jr./Valiente vs. Felino/Mephisto/Negro Casas

1/25 - Arena Mexico
1. Leono & Robin vs. Apocalipsis & Inquisidor
2. Goya Kong/Skadi/La Vaquerita vs. La Comandante/La Seductora/Zeuxis
3. Hombre Bala Jr./Stuka Jr./Super Halcon Jr. vs. Cancerbero/Puma King/Raziel
4. Lightning Match: Rey Cometa vs. Tiger
5. Angel de Oro/Brazo de Plata/Dragon Rojo vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Niebla Roja)
6. Atlantis/Titan/Volador Jr. vs. Ephesto/Kraneo/Mephisto

1/26 - Arena Puebla
1. Lestat/Millenium/Tigre Rojo Jr. vs. Canelo Casas/Espanto Jr./Hijo del Signo
2. CMLL Minis Title: Astral (c) vs. Demus 3:16
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Stigma vs. Hombre sin Nombre/Shigeo Okumura/Rey Hechicero
4. Atlantis/Dragon Rojo/Volador Jr. vs. Kraneo/Morphosis/Olimpico
5. Maximo vs. Shocker
6. La Mascara & La Sombra vs. Gran Guerrero & Ultimo Guerrero</b>

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

2/28 - Auditorio Municipal Centro de Aculco
1. Aviador vs. Tigre del Norte
2. Angel del Amor & Marabunta vs. Sucesor & Tanque Infernal
3. Silver Boy Jr. & Voladorcito vs. Pentagoncito & Pequeno Scorpio
4. Octagon & Tinieblas vs. Pirata Morgan & Scorpio Jr.

FUSION SPORTS MEXICO

2/1 - Deportivo del SME del Villa Coapa
1. Ancla/Soy Raymunda/El Demasiado vs. Cobra Infernal/Drako/Tornado
2. Los Indystrongtibles (Arez/Belial/Impulso) vs. El Barbaro/Rayo Star/Sky Man
3. Kilvan/Rey Lobo Jr./Yoruba vs. Los Neza Kings (Andy Boy/Danger King/Guerrero Mixtico)
4. Corsario Negro Jr./Diva Salvaje/Estrella Divina vs. Angel Mortal Jr./Apolo Estrada Jr./Wotam
5. Aero Star/Drago/Pasion Kristal vs. Soul Rocker/Super Fly/Black Mamba
6. Argenis/Fenix/Myzteziz vs. Averno/Parka Negra/Pentagon Jr.

INDEPENDENT

<b>1/27 - Gimnasio San Damian de San Martin Texmelucan
1. Mercurio & Toxina vs. Onix & Wolverine
2. Apocalipto/Esplendor/Yaky Jr. vs. Cuisillo/Duende Sagrado/Maldad Xtrema
3. Arkalis & Zaeta Roja Jr. vs. Malayo & La Maldicion
4. La Parkita & Voladorcito vs. Mini Espiritu & Piratita Morgan
5. Dr. Wagner III & Gronda XXX vs. Oriental & Zumbido</b>

1/29 - Salon el Tropico de Pueblo Zaragoza
1. Maldad Xtrema & Sombra de Plata vs. Tokina & Triton
2. Factor X/Splendor/Zaeta Roja Jr. vs. Black Histeria/La Maldicion/Torbellino
3. Dinastia & La Parkita vs. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown
4. Aero Star & Argenis vs. Super Fly & Black Mamba
5. Fenix & Myzteziz vs. Averno & Pentagon Jr.

1/31 - Arena Queretaro
1. Kastigador & Speed Demon vs. Star Boy & Vengador
2. Las Drabeks I y II/Ursus vs. Espiritu Negro/Alex Guajardo/Lince
3. Goya Kong & Marcela vs. Amapola & Dalys la Caribena
4. Fuego & Rey Cometa vs. Puma King & Tiger
5. Marco Corleone & Maximo vs. Damian el Terrible & Shocker

2/2 - Plaza de Toros San Francisco del Emiliano Zapata
1. ?
2. ??
3. ???
4. Myzteziz/La Parka/Psycho Clown vs. Chessman/Pentagon Jr./Luchador Sorpresa

2/4 - Arena Coliseo de Acapulco
1. Centauro Jr. & Wild Cat vs. Crazy Tiengo & Mariachi
2. Capitan Atomo & Roll Royse vs. Fuego Negro & Pocima Letal
3. Marcela & Paloma Rouse vs. Amapola & Skadi
4. Angel de Oro/Principe Aereo/Stuka Jr. vs. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Sexi Lola
5. La Mascara & Maximo vs. El Barbaro Cavernario & Sagrado

LEYENDAS INMORTALES

1/31 - Deportivo Jose Maria Pino Suarez
1. Martino Negro & Rey de Oros vs. Cesar el Indio & Guardian
2. Dama Divina & Yuca vs. Miss Janeth & Tania la Guerrillera
3. Alas de Oro/Pantera/Super Pinocho vs. Fuerza Negra/Indomito/Mr. Mexico
4. Hijo del Anibal/Solar I/Solar Jr. vs. Histeria/Negro Navarro/Rambo
5. Canek/Heavy Metal/Super Muneco vs. Mr. Jack/Mascara Ano Dos Mil/Shu el Guerrero

LLAVES Y CANADOS

<b>2/22 - Arena Coliseo de Monterrey
1. La Enmascarada/Erma Sotelo/Mini Hator vs. Larry Miranda/Alicia/Tequilita
2. 3 Way Dance: Galactar vs. Demencia vs. Gato Fantasma
3. Kaientai/Rico Rodriguez/Silver King Jr. vs. Epidemius/Ninja Jr./Silencio
4. Los Diluvios Negros I y II vs. Los Caifanes I y II
5. Humberto Garza Jr./Hijo del Ninja/Ultimo Ninja vs. Dr. Wagner Jr./Dr. Wagner III/Silver King</b>

LUCHA LIBRE BOOM

1/31 - Deportivo Pavon del Distrito Federal
1. Fantasma de la Opera/Bracito de Plata/Bracito de Platino vs. Super Brazo Jr./Super Pinochito/Voladorcito
2. Halcon Dos Mil/Kid Jaguar/Shadow vs. Los Exoticos (El Demasiado/Diva Salvaje/Estrella Divina
3. Torneo de Parejas - Participants: Los Rayos Tapatios I y II/Guerrerito del Bronx & Oficialito/Ojo de Halcon & Ojo de Halcon Jr./Pantera & Micke Segura/Arez & Belial/Angel o Demonio & Leon Rojo
4. La Secta Negra (Cerebro Negro/Dinamic Black/Fantasma de la Opera) vs. X
5. Dr. Wagner Jr. & Octagon vs. Fuerza Guerrera & Mr. Niebla

MONTERREY

1/25 - Arena Coliseo de Monterrey
1. ?
2. ??
3. ???
4. 3 Way Dance: Mini Drago vs. La Parkita vs. Mini Charly Manson
5. Corazon de Barrio/El Divo/Panthro vs. Difunto II/Potro Jr./Vaquero Romo
6. Lolita & Pimpinela Escarlata vs. Sexy Lady & Black Mamba
7. Fenix & Psycho Clown vs. Hijo del Texano & Pentagon Jr.

PROMOCIONES CARALUCHA

1/31 - Arena San Juan Pantitlan
1. Los Indystrongtibles (Arez/Belial/Impulso) vs. Los Neza Kings (Andy Boy/Danger/Guerrero Mixtico)
2. Freelance & Micke Segura vs. Demus 3:16 & Pierrothito
3. Estrellita & Star Fire vs. Diosa Atenea & Luchadora Sorpresa
4. Dragon Lee II & Luchador Sorpresa vs. Aero Boy & Flamita
5. Maximo/Rey Hechicero/Ultimo Guerrero vs. La Dinastia de la Muerte (Negro Navarro/Las Traumas I y II)

SACCOMATS

2/1 - Arena Neza
1. Goskart/Principe Neza/Rey Neza vs. Bizarro/Cirio Jr./Taquero Maldito
2. Gato Montes/Rey de Oros/Rey Infierno vs. Amadeus/Los Magnificos I y II
3. Black Terry/Flamita/Neza Kid vs. Los Compadres Extremos (Aero Boy y Violento Jack)/Micke Segura
4. Guerrero Maya Jr./Veneno/Bugambilla del Norte vs. Fresero Jr./Sagrado/Chica Yeye
5. Relevos Increibles: Dr. Wagner Jr. & Mr. Niebla vs. L.A. Park & Silver King

TORYUMON MEXICO

<b>1/25 - Domo del Plan Sexenal del Distrito Federal
1. Ikaro vs. Monarca Azul
2. Lluvia & Marcela vs. Amapola & Tiffany
3. Torneo por el Copa Dragon - Participants: Douki/Fierro/Golden Xplotion/Daisuke Hanaoka/Hernandez/Imposible/JC Navarro/Patan
4. Pantera & Super Ciudadano vs. Hijo del Signo & Jorge Kebrada
5. Atlantis & Ultimo Dragon vs. Arkangel de la Muerte & Euforia</b>

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

1/31 - Arena Lopez Mateos
1. Angel Jr./Seiya/Yakuza vs. Hijo del Zumbido/Holkan/Sadico
2. AULL Trios Titles: Los Diabolicos (El Gallego/Romano Garcia/Rocky Santana) (c) vs. Dante/Euro/Filder
3. Triangular de Parejas por el vacante UWE Tag Titles: Dr. Wagner III & Hijo del Dos Caras vs. Las Traumas I y II vs. Hijo del Pirata Morgan & Rey Bucanero
4. Mascara contra Mascara: Chucho el Roto vs. Herejia
5. Relevos Increibles: Atlantis & Ultimo Guerrero vs. Dr. Wagner Jr. & L.A. Park

If you enjoy PWInsider.com you can check out the AD-FREE PWInsider Elite section, which features exclusive audio updates, news, our critically acclaimed podcasts, interviews and more by clicking here!

Use our reports with online gambling where you can play casino games or bet on different kind of sports!