PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2015-01-16 07:00:57

NOTICIAS

ALL ELITE has changed plans on one of their matches on the 2/8 Arena Mexico show as they have now booked Negro Casas vs. Fuerza Guerrera in a singles match.

Rey Cometa posted on Facebook today that he will be out of action for a couple of days on the FantasticaMania tour to deal with a nagging knee injury.

Rush was on Informa yesterday and said that he just recently got the screws taken out of his leg and that he just started back walking on his own again so a return isn't in the cards right now. Rush said that he gave his blessing to Marco Corleone to take his spot in Los Ingobernales because they are great friends and when he is able to come back the Ingobernales will be stronger than ever.

RESULTADOS

JAPAN

FantasticaMania 1/14 - Takamatsu City Gym drawing 1,000 fans
1. Shigeo Okumura & YOSHI-HASHI beat Angel de Oro & Kushida in 9:06 when Okumura used the Michinoku Driver on Angel.
2. Jushin Thunder Liger & Stuka Jr. defeated Gedo & Mephisto in 11:00 when Liger pinned Gedo.
3. El Barbaro Cavernario & Mr. Niebla beat Stigma & Sho Tanaka (subbing for Cometa who had right knee injury) in 7:38 when Cavernario used the Cavernaria on Stigma.
4. Kazuchida Okada & Polvora defeated Mistico II & Triton in 9:53 when Okada used the Red Ink on Triton.
5. Gran Guerrero/Shinsuke Nakamura/Ultimo Guerrero beat Atlantis/Captain New Japan/Volador Jr. in 11:04 when Nakamura used the Boma Ye in CNJ.
6. Tetsuya Naito/La Sombra/Ryusuke Taguchi defeated Mascara Dorada/Hiroshi Tanahashi/Tiger Mask IV in 13:49 when Naito used the Stardust Press on TM IV.

FantasticaMania 1/15 - Kyoto KBS Hall drawing 850 fans (Samurai TV)
1. El Barbaro Cavernario & YOSHI-HASHI beat Yohei Komatsu (subbing for Rey Cometa) & Kushida in 9:15 when Cavernario used the Cavernaria on Komatsu.
2. Mr. Niebla & Shigeo Okumura defeated Angel de Oro & Stigma in 8:31 when Niebla used a powerbomb on Stigma.
3. Gedo & Polvora beat Mistico II & Tiger Mask IV in 9:40 when Polvora used the Polvora Driver on Mistico then ripped their masks off afterwards.
4. Mephisto & Kazuchida Okada defeated Captain New Japan & Stuka Jr. in 8:25 when Okada used the Red Ink on CNJ.
5. Tetsuya Naito/La Sombra/Ryusuke Taguchi beat Jushin Thunder Liger/Mascara Dorada/Triton in 11:17 when Sombra used the Sombra Driver on Triton.
6. Gran Guerrero/Shinsuke Nakamura/Ultimo Guerrero defeated Atlantis/Hiroshi Tanahashi/Volador Jr. in 11:46 when GG used an avalanche-style Guerrero Special on Volador.

MEXICO

EMLL 1/9 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Indigo & Tapatio beat Gitano & Relampago Azul
2. Mr. Trueno & Rey Trueno defeated El Divino & Explosivo
3. El Cuatrero & Sanson beat Sky Kid & Smaker
4. Exterminador/Malefico/Niebla Roja defeated Leo/Magnum/Virgo
5. Blue Panther/Dragon Rojo/Volador Jr. beat Euforia/El Satanico/Ultimo Guerrero by DQ when Satanico fouled BP.

EMLL 1/13 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Metatron beat Evola
2. Leo & Star Jr. defeated Arkangel de la Muerte & Malefico
3. Puma King/Tiger/Virus beat Dragon Lee II/Esfinge/Pegasso
4. Ephesto/Felino/Rey Hechicero defeated Blue Panther Jr./Dragon Rojo/Fuego
5. Euforia/Negro Casas/Shocker beat Marco Corleone/La Mascara/Maximo when Shocker used the ropes to pin Marco.

CARTELERAS

ESTADOS UNIDOS

1/25 - Casa de Mexicano in Los Angeles, California
1. ?
2. ??
3. ???
4. Blood Eagle & Misterioso vs. Durango Kid & Misterioso II
5. Acero Dorado/Mr. Niebla/Shamu Jr. vs. Dr. Maldad/Juventud Guerrero/Principe Unlimited

JAPON

FANTASTICAMANIA

1/17 - Shin-kiba 1st Ring in Tokyo
1. Fantasticamania 2015 Tag Tournament - Quarterfinals: Rey Cometa & Stuka Jr. vs. El Barbaro Cavernario & Mr. Niebla
2. Fantasticamania 2015 Tag Tournament - Quarterfinals: Stigma & Volador Jr. vs. Gran Guerrero & Ultimo Guerrero
3. Fantasticamania 2015 Tag Tournament - Quarterfinals: Mistico II & Triton vs. Mephisto & Polvora
4. Fantasticamania 2015 Tag Tournament - Quarterfinals: Atlantis & Mascara Dorada vs. Tetsuya Naito & La Sombra
5. Fantasticamania 2015 Tag Tournament - Semifinals: Winner of #1 vs. Winner of #2
6. Fantasticamania 2015 Tag Tournament - Semifinals: Winner of #3 vs. Winner of #4
7. CMLL Lt. Heavyweight Title: Angel de Oro (c) vs. Shigeo Okumura
8. Fantasticamania 2015 Tag Tournament - Finals:

1/18 - Korakuen Hall (NJPW World)
1. Angel de Oro/Jushin Thunder Liger/Tiger Mask IV vs. Gedo/Tomohiro Ishii/YOSHI-HASHI
2. Kushida/Rey Cometa/Triton vs. El Barbaro Cavernario/Mr. Niebla/Shigeo Okumura
3. Captain New Japan/Mascara Don (Manabu Nakanishi)/Mascara Dorada vs. Tetsuya Naito/La Sombra/Ryusuke Taguchi
4. NWA Historic Welterweight Title: Volador Jr. (c) vs. Gran Guerrero
5. Mexican National Lt. Heavyweight Title: Mephisto (c) vs. Stuka Jr.
6. Black Cat Tribute Match: Mistico II/Stigma/Hiroshi Tanahashi vs. Shinsuke Nakamura/Kazuchida Okada/Polvora
7. Atlantis vs. Ultimo Guerrero

1/19 - Korakuen Hall (NJPW World)
1. Jushin Thunder Liger/Kushida/Stuka Jr./Tiger Mask IV vs. Gedo/Tomohiro Ishii/Shigeo Okumura/YOSHI-HASHI
2. Captain New Japan & Triton vs. Tetsuya Naito & Ryusuke Taguchi
3. Angel de Oro & Stigma vs. Gran Guerrero & Mephisto
4. Rey Cometa vs. El Barbaro Cavernario
5. Mistico II vs. Polvora
6. Atlantis/Kota Ibushi/Hiroshi Tanahashi/Volador Jr. vs. Shinsuke Nakamura/Mr. Niebla/Kazuchida Okada/Ultimo Guerrero
7. Mascara Dorada vs. La Sombra

MEXICO

ALIANZA UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

1/18 - Arena Lopez Mateos
1. Palacio Maya & Prehispanic vs. Almagor & Rey Profeta
2. Sky Fly & Vuelo Espacial vs. Oberon & Pakal
3. Pegasuz/Shibata/Spider Boy vs. Dante/Euro/Filder
4. Cuadrangular por el AULL Heavyweight Title: Iron Love (c) vs. Chucho el Roto vs. Herejia vs. Trauma II
5. Negro Navarro & Trauma I vs. Pirata Morgan & Hijo del Pirata Morgan

ALL ELITE

2/8 - Arena Mexico
1. ?
2. ??
3. ???
4. Negro Casas vs. Fuerza Guerrera
5. Dr. Wagner Jr. & La Sombra vs. L.A. Park & Volador Jr.

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

1/23 - Arena Naucalpan (TV taping)
1. Ludxor/Venum/Dinastia vs. Carta Brava Jr./Gran Apache/Mini Psycho Clown
2. Australian Suicide & Bengala vs. Joe Lider & Pentagon Jr.
3. Torneo por el Rey de Reyes - Grupo A: Aero Star vs. Monster Clown vs. Hijo del Pirata Morgan vs. Super Fly
4. Drago/Jack Evans/La Parka Jr. vs. Los Hell Brothers (Averno/Chessman/Cibernetico)
5. Myzteziz & Psycho Clown vs. Perro Aguayo Jr. & Hijo del Texano

CHILANGA MASK

1/17 - Arena Coliseo San Ramon de Puebla
1. Los Indystrongibles (Arez/Belial/Impulso) vs. Rey Dragon/Rey Fenix/Tonak
2. Keira vs. Orion
3. Asturiano vs. Judas el Traidor
4. Tigre Rojo Jr. & Toro Bill Jr. vs. Las Traumas I y II
5. Black Terry & Negro Navarro vs. Tigre Rojo & Toro Bill

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBR

1/16 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Dr. Freezer & El Tapatio vs. Furia Roja & Thunder Boy
2. El Divino/Hijo del Javier Cruz/Virgo vs. Evola/Infierno/Rafaga
3. Las Flashes I y II/El Gallo vs. Pierroth/Las Pit Bulls I y II
4. Blue Panther vs. El Satanico
5. Delta/Esfinge/Guerrero Maya Jr. vs. Misterioso II/Niebla Roja/Sagrado

1/16 - Arena Mexico
1. Shockercito & Ultimo Dragoncito vs. Mercurio & Pequeno Olimpico
2. The Sexy Team (Dark Angel/Estrellita/Goya Kong) vs. Amapola/Dalys la Caribena/Tiffany
3. Blue Panther/Dragon Lee II/Pegasso vs. Kamaitachi/Puma King/Tiger
4. Lightning Match: Fuego vs. Hombre sin Nombre
5. Brazo de Plata/La Mascara/Titan vs. Felino/Negro Casas/Shocker
6. Marco Corleone/Maximo/Valiente vs. Damian el Terrible/Euforia/Thunder

1/17 - Arena Coliseo
1. Sensei vs. Hijo del Signo
2. Leono vs. Camorra
3. Astral vs. Nitrito
4. Star Jr. vs. Virus
5. Princesa Sugei vs. Zeuxis
6. Blue Panther & Blue Panther Jr. vs. Niebla Roja & Rey Bucanero
7. Delta/Guerrero Maya Jr./La Mascara vs. Misterioso II/Negro Casas/Sagrado

1/18 - Arena Mexico
1. Bengala & Metatron vs. Espanto Jr. & El Rebelde
2. Hombre Bala Jr./Molotov/Super Halcon Jr. vs. Akuma/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
3. Lightning Match: Pegasso vs. Cancerbero
4. Delta/Fuego/Guerrero Maya Jr. vs. Sangre Azteca/Virus/Bobby Zavala
5. Blue Panther/Maximo/Valiente vs. Ephesto/Niebla Roja/Rey Hechicero
6. Brazo de Plata/Dragon Rojo/Marco Corleone vs. Kraneo/Olimpico/Rey Bucanero

1/19 - Arena Puebla
1. Black Tiger & Lestat vs. Fuerza Chicana & King Jaguar
2. Astral/Asturiano/Electrico vs. Demus 3:16/Nitrito/Sauron
3. Delta/Fuego/Guerrero Maya Jr. vs. Hombre sin Nombre/Morphosis/Olimpico
4. Mexican National Femenil Title: Estrellita (c) vs. Zeuxis
5. Blue Panther/Brazo de Plata/La Mascara vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Thunder
6. Revancha Match: Marco Corleone/Maximo/Valiente vs. Euforia/Niebla Roja/Shocker

<b>1/20 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Divino vs. Infierno
2. Flyer/Magnus/Star Jr. vs. Demonio Maya/Evola/Rafaga
3. Torneo Cibernetico - Participants: Omar Brunetti/Esfinge/El Gallo/Leo/Magnum vs. Arkangel de la Muerte/Cancerbero/Puma King/Tiger/Virus
4. Brazo de Plata/La Mascara/Valiente vs. Damian el Terrible/Kraneo/Rey Bucanero

1/20 - Arena Mexico
1. Metatron & Robin vs. Akuma & Camorra
2. Shockercito/Stukita/Ultimo Dragoncito vs. Mercurio/Pequeno Olimpico/Pierrothito
3. Lightning Match: Estrellita vs. Zeuxis
4. Blue Panther/Dragon Lee II/The Panther Jr. vs. Misterioso/Raziel/Sagrado
5. Delta/Fuego/Guerrero Maya Jr. vs. Ephesto/Felino/Hombre sin Nombre
6. Blue Panther/Dragon Rojo/Titan vs. Euforia/Niebla Roja/Rey Hechicero</b>

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

2/28 - Auditorio Municipal Centro de Aculco
1. Aviador vs. Tigre del NOrte
2. Angel del Amor & Marabunta vs. Sucesor & Tanque Infernal
3. Silver Boy Jr. & Voladorcito vs. Pentagoncito & Pequeno Scorpio
4. Octagon & Tinieblas vs. Pirata Morgan & Scorpio Jr.

FUSION SPORTS MEXICO

<b>2/1 - Deportivo del SME del Villa Coapa
1. Ancla/Soy Raymunda/El Demasiado vs. Cobra Infernal/Drako/Tornado
2. Los Indystrongtibles (Arez/Belial/Impulso) vs. El Barbaro/Rayo Star/Sky Man
3. Kilvan/Rey Lobo Jr./Yoruba vs. Los Neza Kings (Andy Boy/Danger King/Guerrero Mixtico)
4. Corsario Negro Jr./Diva Salvaje/Estrella Divina vs. Angel Mortal Jr./Apolo Estrada Jr./Wotam
5. Aero Star/Drago/Pasion Kristal vs. Soul Rocker/Super Fly/Black Mamba
6. Argenis/Fenix/Myzteziz vs. Averno/Parka Negra/Petnagon Jr.</b>

INDEPENDENT

1/29 - Salon el Tropico de Pueblo Zaragoza
1. Maldad Xtrema & Sombra de Plata vs. Tokina & Triton
2. Factor X/Splendor/Zaeta Roja Jr. vs. Black Histeria/La Maldicion/Torbellino
3. Dinastia & La Parkita vs. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown
4. Aero Star & Argenis vs. Super Fly & Black Mamba
5. Fenix & Myzteziz vs. Averno & Pentagon Jr.

1/31 - Arena Queretaro
1. Kastigador & Speed Demon vs. Star Boy & Vengador
2. Las Drabeks I y II/Ursus vs. Espiritu Negro/Alex Guajardo/Lince
3. Goya Kong & Marcela vs. Amapola & Dalys la Caribena
4. Fuego & Rey Cometa vs. Puma King & Tiger
5. Marco Corleone & Maximo vs. Damian el Terrible & Shocker

<b>2/2 - Plaza de Toros San Francisco del Emiliano Zapata
1. ?
2. ??
3. ???
4. Myzteziz/La Parka/Psycho Clown vs. Chessman/Pentagon Jr./Luchador Sorpresa</b>

INDEPENDENT WRESTLING PROMOTIONS

1/17 - Auditorio Americo Villarreal Garcia de Ciudad Madero
1. ?
2. Anubis & Guerrera Negra vs. Baby Hagar & Hahastary
3. Infierno/El Patriarca/Sadico vs. Danny Trueno/Lancer/Lumino
4. Aero Star & Black Master vs. Reptilius & Super Fly
5. Monster Clown & Murder Clown vs. Cuervo & Escoria
6. 3 Way Bull Terrier Match: Psycho Clown vs. Hijo del Texano vs. Parka Negra

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

1/18 - Arena Naucalpan
1. Galaxy & Vampiro Metalico vs. Anubis Black & Atomic Star
2. Los Ninja Turtles (Leo/Mike/Rafy/Teelo) vs. Arana de Plata/Douki/Hip Hop Man/Imposible
3. Emperador Azteca/Metaleon/Relampago vs. Los Gringos VIP (Avisman/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo)
4. Golden Magic/Pantera/Veneno vs. AK-47/911/Rayan
5. Hijo del Dos Caras/Super Nova/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil Jr. vs. Canis Lupus/Danny Casas/Chicano/Eterno

LEYENDAS INMORTALES

1/18 - Auditorio de Sto. Tomas Chiconauta de Ecatepec
1. ?
2. Mascara Infernal & Tarkuz vs. Fuerza Negra & Jhon Crazy
3. Lady Apache & Yuka vs. La Hielera & Miss Janeth
4. Hijo del Mascara Sagrada/Hijo del Villano III/Villano III Jr. vs. Corsario Negro Jr./El Magnifico/Ojo de Tigre Jr.
5. Aguila Solitaria/Hijo del Anibal/Solar I vs. Histeria/Perro del Ring/Rambo
6. Canek/El Fantasma/Heavy Metal vs. Mr. Jack/Mascara Ano Dos Mil/Shu el Guerrero

LUCHA LIBRE BOOM

1/31 - Deportivo Pavon del Distrito Federal
1. Fantasma de la Opera/Bracito de Plata/Bracito de Platino vs. Super Brazo Jr./Super Pinochito/Voladorcito
2. Halcon Dos Mil/Kid Jaguar/Shadow vs. Los Exoticos (El Demasiado/Diva Salvaje/Estrella Divina
3. Torneo de Parejas - Participants: Los Rayos Tapatios I y II/Guerrerito del Bronx & Oficialito/Ojo de Halcon & Ojo de Halcon Jr./Pantera & Micke Segura/Arez & Belial/Angel o Demonio & Leon Rojo
4. La Secta Negra (Cerebro Negro/Dinamic Black/Fantasma de la Opera) vs. X
5. Dr. Wagner Jr. & Octagon vs. Fuerza Guerrera & Mr. Niebla

MANTYZ PRODUCCIONES

1/18 - Arena Cuautepec
1. Fugitivo/Prehispanic/Ultimo Diamante vs. Cross Dragon/Darma/Palacio Maya
2. Montana/Los Rayos Tapatios I y II vs. Adamantium/Angel Nino de Plata/Centella Oriental
3. Centvrion/Chico Che/King Flash vs. Cerebro Negro/Eterno/Rey Gato
4. Caramelo/Big Mama/Juana la Loca vs. Arlequin Negro/Soy Raymunda/Luchadora Sorpresa
5. Black Panther/Golden/Titan vs. Dinamic Black/Felino/Puma King

MONTERREY

1/25 - Arena Coliseo de Monterrey
1. ?
2. ??
3. ???
4. 3 Way Dance: Mini Drago vs. La Parkita vs. Mini Charly Manson
5. Corazon de Barrio/El Divo/Panthro vs. Difunto II/Potro Jr./Vaquero Romo
6. Lolita & Pimpinela Escarlata vs. Sexy Lady & Black Mamba
7. Fenix & Psycho Clown vs. Hijo del Texano & Pentagon Jr.

PROMOCIONES CARALUCHA

<b>1/31 - Arena San Juan Pantitlan
1. Los Indystrongtibles (Arez/Belial/Impulso) vs. Los Neza Kings (Andy Boy/Danger/Guerrero Mixtico)
2. Freelance & Micke Segura vs. Demus 3:16 & Pierrothito
3. Estrellita & Star Fire vs. Diosa Atenea & Luchadora Sorpresa
4. Dragon Lee II & Luchador Sorpresa vs. Aero Boy & Flamita
5. Maximo/Rey Hechicero/Ultimo Guerrero vs. La Dinastia de la Muerte (Negro Navarro/Las Traumas I y II)</b>

SACCOMATS

2/1 - Arena Neza
1. ?
2. ??
3. ???
4. Black Terry/Flamita/Neza Kid vs. Los Compadres Extremos (Aero Boy y Violento Jack)/Micke Segura
5. Relevos Increibles: Dr. Wagner Jr. & Mr. Niebla vs. L.A. Park & Silver King

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

1/31 - Arena Lopez Mateos
1. Angel Jr./Seiya/Yakuza vs. Hijo del Zumbido/Holkan/Sadico
2. AULL Trios Titles: Los Diabolicos (El Gallego/Romano Garcia/Rocky Santana) (c) vs. Dante/Euro/Filder
3. Triangular de Parejas por el vacante UWE Tag Titles: Dr. Wagner III & Hijo del Dos Caras vs. Las Traumas I y II vs. Hijo del Pirata Morgan & Rey Bucanero
4. Mascara contra Mascara: Chucho el Roto vs. Herejia
5. Relevos Increibles: Atlantis & Ultimo Guerrero vs. Dr. Wagner Jr. & L.A. Park

If you enjoy PWInsider.com you can check out the AD-FREE PWInsider Elite section, which features exclusive audio updates, news, our critically acclaimed podcasts, interviews and more, right now for THREE DAYS free by clicking here!