PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2015-01-14 07:00:00

NOTICIAS

Konnan gave an interview in the latest issue of Telenovelas where he went off on Octagon again talking about he used to show up drunk or high for bookings and how he is a complete mess which means he would fit right in on the EMLL rudo side.

RESULTADOS

JAPON

Fantasticamania 1/13 - Osaka Bodymaker Colosseum drawing 1,300 fans (Samurai TV)
1. Rey Cometa & Triton beat El Barbaro Cavernario & Mr. Niebla in 5:59 when Cometa used the 450 Splash on Cavernario. Triton injured his left knee trying for a dive to the floor and had to be stretchered out.
2. Lightning Match: Angel de Oro fought Shigeo Okumura to a 10:00 draw. This was Okumura's 20th Anniversary/10th Anniversary in Mexico match.
3. Gedo & Polvora defeated Jushin Thunder Liger & Mistico II in 10:09 when Polvora used the Polvora Driver on Mistico.
4. Stigma/Stuka Jr./Tiger Mask IV beat Mephisto/Shinsuke Nakamura/YOSHI-HASHI in 11:39 when Stuka used a diving body press on Mephisto.
5. Tetsuya Naito/La Sombra/Ryusuke Taguchi defeated Captain New Japan/Kushida/Mascara Dorada in 10:16 when Naito used the Puma Blanca on CNJ.
6. Atlantis/Hiroshi Tanahashi/Volador Jr. beat Gran Guerrero/Kazuchida OKada/Ultimo Guerrero in 17:31 when Atlantis used the Atlantida on UG. UG also tried to wear his mask and had it ripped off.

MEXICO

EMLL 1/12 - Arena Puebla
1. Demus 3:16/Espiritu Maligno/Sauron beat Astral/Astro/Asturiano with Astro being stretchered out after eating a Demus Driver.
2. Cancerbero/Raziel/Toro Bill Jr. defeated Hombre Bala Jr./Pegasso/Super Halcon Jr.
3. Amapola/Tiffany/Zeuxis beat Dark Angel/Estrellita/Marcela with Zeuxis going over Estrellita and demanding a shot at the Mexican National Femenil Title again.
4. Blue Panther/La Mascara/Titan defeated Ephesto/Kraneo/Pierroth
5. Marco Corleone/Maximo/Valiente defeated Euforia/Niebla Roja/Shocker by DQ when Shocker fouled Maximo.

EMLL 1/13 - Arena Mexico
1. Angelito & Stukita beat Nitrito & Universito Dos Mil
2. Canelo Casas/Disturbio/Metalico defeated Flyer/Magnus/Oro Jr.
3. Lightning Match: Raziel beat Super Halcon Jr.
4. La Comandante/La Seductora/Zeuxis defeated Lluvia/Marcela/La Vaquerita
5. Blue Panther/Brazo de Plata/Titan beat Misterioso II/Pierroth/Sagrado
6. Kraneo/Olimpico/Rey Bucanero defeated Delta/Guerrero Maya Jr./Valiente with Bucanero ripping off Valiente's mask afterwards.

IWRG 1/11 - Arena Naucalpan
1. Hip Hop Man beat Sky Angel
2. Los Ninja Turtles (Leo/Mike/Rafy/Teelo) defeated Ciclon Black/Tony Rivera/Royer Boy/Micke Segura
3. Pantera/Relampago/Super Nova beat Canis Lupus/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo
4. Chicano defeated Eterno in a total bloodbath then brawled after the match.
5. Por el Campeonato Rey del Ring: Hijo del Mascara Ano Dos Mil beat Hijo del Dos Caras to win the title.

CARTELERAS

ESTADOS UNIDOS

1/25 - Casa de Mexicano in Los Angeles, California
1. ?
2. ??
3. ???
4. Blood Eagle & Misterioso vs. Durango Kid & Misterioso II
5. Acero Dorado/Mr. Niebla/Shamu Jr. vs. Dr. Maldad/Juventud Guerrero/Principe Unlimited

JAPON

FANTASTICAMANIA

1/14 - Takamatsu City Gym
1. Angel de Oro & Kushida vs. Shigeo Okumura & YOSHI-HASHI
2. Jushin Thunder Liger & Stuka Jr. vs. Gedo & Mephisto
3. Rey Cometa & Stigma vs. El Barbaro Cavernario & Mr. Niebla
4. Mistico II & Triton vs. Kazuchida Okada & Polvora
5. Atlantis/Captain New Japan/Volador Jr. vs. Gran Guerrero/Shinsuke Nakamura/Ultimo Guerrero
6. Mascara Dorada/Hiroshi Tanahashi/Tiger Mask IV vs. Tetsuya Naito/La Sombra/Ryusuke Taguchi

1/15 - Kyoto KBS Hall (Samurai TV)
1. Kushida & Rey Cometa vs. El Barbaro Cavernario & YOSHI-HASHI
2. Angel de Oro & Stigma vs. Mr. Niebla & Shigeo Okumura
3. Mistico II & Tiger Mask IV vs. Gedo & Polvora
4. Captain New Japan & Stuka Jr. vs. Mephisto & Kazuchida Okada
5. Jushin Thunder Liger/Mascara Dorada/Triton vs. Tetsuya Naito/La Sombra/Ryusuke Taguchi
6. Atlantis/Hiroshi Tanahashi/Volador Jr. vs. Gran Guerrero/Shinsuke Nakamura/Ultimo Guerrero

1/17 - Shin-kiba 1st Ring in Tokyo
1. Fantasticamania 2015 Tag Tournament - Quarterfinals: Rey Cometa & Stuka Jr. vs. El Barbaro Cavernario & Mr. Niebla
2. Fantasticamania 2015 Tag Tournament - Quarterfinals: Stigma & Volador Jr. vs. Gran Guerrero & Ultimo Guerrero
3. Fantasticamania 2015 Tag Tournament - Quarterfinals: Mistico II & Triton vs. Mephisto & Polvora
4. Fantasticamania 2015 Tag Tournament - Quarterfinals: Atlantis & Mascara Dorada vs. Tetsuya Naito & La Sombra
5. Fantasticamania 2015 Tag Tournament - Semifinals: Winner of #1 vs. Winner of #2
6. Fantasticamania 2015 Tag Tournament - Semifinals: Winner of #3 vs. Winner of #4
7. CMLL Lt. Heavyweight Title: Angel de Oro (c) vs. Shigeo Okumura
8. Fantasticamania 2015 Tag Tournament - Finals:

1/18 - Korakuen Hall (NJPW World)
1. Angel de Oro/Jushin Thunder Liger/Tiger Mask IV vs. Gedo/Tomohiro Ishii/YOSHI-HASHI
2. Kushida/Rey Cometa/Triton vs. El Barbaro Cavernario/Mr. Niebla/Shigeo Okumura
3. Captain New Japan/Mascara Don (Manabu Nakanishi)/Mascara Dorada vs. Tetsuya Naito/La Sombra/Ryusuke Taguchi
4. NWA Historic Welterweight Title: Volador Jr. (c) vs. Gran Guerrero
5. Mexican National Lt. Heavyweight Title: Mephisto (c) vs. Stuka Jr.
6. Black Cat Tribute Match: Mistico II/Stigma/Hiroshi Tanahashi vs. Shinsuke Nakamura/Kazuchida Okada/Polvora
7. Atlantis vs. Ultimo Guerrero

1/19 - Korakuen Hall (NJPW World)
1. Jushin Thunder Liger/Kushida/Stuka Jr./Tiger Mask IV vs. Gedo/Tomohiro Ishii/Shigeo Okumura/YOSHI-HASHI
2. Captain New Japan & Triton vs. Tetsuya Naito & Ryusuke Taguchi
3. Angel de Oro & Stigma vs. Gran Guerrero & Mephisto
4. Rey Cometa vs. El Barbaro Cavernario
5. Mistico II vs. Polvora
6. Atlantis/Kota Ibushi/Hiroshi Tanahashi/Volador Jr. vs. Shinsuke Nakamura/Mr. Niebla/Kazuchida Okada/Ultimo Guerrero
7. Mascara Dorada vs. La Sombra

MEXICO

ALIANZA UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

1/18 - Arena Lopez Mateos
1. Palacio Maya & Prehispanic vs. Almagor & Rey Profeta
2. Sky Fly & Vuelo Espacial vs. Oberon & Pakal
3. Pegasuz/Shibata/Spider Boy vs. Dante/Euro/Filder
4. Cuadrangular por el AULL Heavyweight Title: Iron Love (c) vs. Chucho el Roto vs. Herejia vs. Trauma II
5. Negro Navarro & Trauma I vs. Pirata Morgan & Hijo del Pirata Morgan

ALL ELITE

2/8 - Arena Mexico
1. ?
2. ??
3. ???
4. Blue Panther/Negro Casas/El Satanico vs. X
5. Dr. Wagner Jr. & La Sombra vs. L.A. Park & Volador Jr.

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

<b>1/23 - Arena Naucalpan (TV taping)
1. Ludxor/Venum/Dinastia vs. Carta Brava Jr./Gran Apache/Mini Psycho Clown
2. Australian Suicide & Bengala vs. Joe Lider & Pentagon Jr.
3. Torneo por el Rey de Reyes - Grupo A: Aero Star vs. Monster Clown vs. Hijo del Pirata Morgan vs. Super Fly
4. Drago/Jack Evans/La Parka Jr. vs. Los Hell Brothers (Averno/Chessman/Cibernetico)
5. Myzteziz & Psycho Clown vs. Perro Aguayo Jr. & Hijo del Texano</b>

CHILANGA MASK

1/17 - Arena Coliseo San Ramon de Puebla
1. Los Indystrongibles (Arez/Belial/Impulso) vs. Rey Dragon/Rey Fenix/Tonak
2. Keira vs. Orion
3. Asturiano vs. Judas el Traidor
4. Tigre Rojo Jr. & Toro Bill Jr. vs. Las Traumas I y II
5. Black Terry & Negro Navarro vs. Tigre Rojo & Toro Bill

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBR

<b>1/16 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Dr. Freezer & El Tapatio vs. Furia Roja & Thunder Boy
2. El Divino/Hijo del Javier Cruz/Virgo vs. Evola/Infierno/Rafaga
3. Las Flashes I y II/El Gallo vs. Pierroth/Las Pit Bulls I y II
4. Blue Panther vs. El Satanico
5. Delta/Esfinge/Guerrero Maya Jr. vs. Misterioso II/Niebla Roja/Sagrado</b>

1/16 - Arena Mexico
1. Shockercito & Ultimo Dragoncito vs. Mercurio & Pequeno Olimpico
2. The Sexy Team (Dark Angel/Estrellita/Goya Kong) vs. Amapola/Dalys la Caribena/Tiffany
3. Blue Panther/Dragon Lee II/Pegasso vs. Kamaitachi/Puma King/Tiger
4. Lightning Match: Fuego vs. Hombre sin Nombre
5. Brazo de Plata/La Mascara/Titan vs. Felino/Negro Casas/Shocker
6. Marco Corleone/Maximo/Valiente vs. Damian el Terrible/Euforia/Thunder

<b>1/17 - Arena Coliseo
1. Sensei vs. Hijo del Signo
2. Leono vs. Camorra
3. Astral vs. Nitrito
4. Star Jr. vs. Virus
5. Princesa Sugei vs. Zeuxis
6. Blue Panther & Blue Panther Jr. vs. Niebla Roja & Rey Bucanero
7. Delta/Guerrero Maya Jr./La Mascara vs. Misterioso II/Negro Casas/Sagrado

1/18 - Arena Mexico
1. Bengala & Metatron vs. Espanto Jr. & El Rebelde
2. Hombre Bala Jr./Molotov/Super Halcon Jr. vs. Akuma/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
3. Lightning Match: Pegasso vs. Cancerbero
4. Delta/Fuego/Guerrero Maya Jr. vs. Sangre Azteca/Virus/Bobby Zavala
5. Blue Panther/Maximo/Valiente vs. Ephesto/Niebla Roja/Rey Hechicero
6. Brazo de Plata/Dragon Rojo/Marco Corleone vs. Kraneo/Olimpico/Rey Bucanero

1/19 - Arena Puebla
1. Black Tiger & Lestat vs. Fuerza Chicana & King Jaguar
2. Astral/Asturiano/Electrico vs. Demus 3:16/Nitrito/Sauron
3. Delta/Fuego/Guerrero Maya Jr. vs. Hombre sin Nombre/Morphosis/Olimpico
4. Mexican National Femenil Title: Estrellita (c) vs. Zeuxis
5. Blue Panther/Brazo de Plata/La Mascara vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Thunder
6. Revancha Match: Marco Corleone/Maximo/Valiente vs. Euforia/Niebla Roja/Shocker</b>

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

<b>2/28 - Auditorio Municipal Centro de Aculco
1. Aviador vs. Tigre del NOrte
2. Angel del Amor & Marabunta vs. Sucesor & Tanque Infernal
3. Silver Boy Jr. & Voladorcito vs. Pentagoncito & Pequeno Scorpio
4. Octagon & Tinieblas vs. Pirata Morgan & Scorpio Jr.</b>

INDEPENDENT

1/29 - Salon el Tropico de Pueblo Zaragoza
1. Maldad Xtrema & Sombra de Plata vs. Tokina & Triton
2. Factor X/Splendor/Zaeta Roja Jr. vs. Black Histeria/La Maldicion/Torbellino
3. Dinastia & La Parkita vs. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown
4. Aero Star & Argenis vs. Super Fly & Black Mamba
5. Fenix & Myzteziz vs. Averno & Pentagon Jr.

1/31 - Arena Queretaro
1. Kastigador & Speed Demon vs. Star Boy & Vengador
2. Las Drabeks I y II/Ursus vs. Espiritu Negro/Alex Guajardo/Lince
3. Goya Kong & Marcela vs. Amapola & Dalys la Caribena
4. Fuego & Rey Cometa vs. Puma King & Tiger
5. Marco Corleone & Maximo vs. Damian el Terrible & Shocker

INDEPENDENT WRESTLING PROMOTIONS

1/17 - Auditorio Americo Villarreal Garcia de Ciudad Madero
1. ?
2. Anubis & Guerrera Negra vs. Baby Hagar & Hahastary
3. Infierno/El Patriarca/Sadico vs. Danny Trueno/Lancer/Lumino
4. Aero Star & Black Master vs. Reptilius & Super Fly
5. Monster Clown & Murder Clown vs. Cuervo & Escoria
6. 3 Way Bull Terrier Match: Psycho Clown vs. Hijo del Texano vs. Parka Negra

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

<b>1/18 - Arena Naucalpan
1. Galaxy & Vampiro Metalico vs. Anubis Black & Atomic Star
2. Los Ninja Turtles (Leo/Mike/Rafy/Teelo) vs. Arana de Plata/Douki/Hip Hop Man/Imposible
3. Emperador Azteca/Metaleon/Relampago vs. Los Gringos VIP (Avisman/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo)
4. Golden Magic/Pantera/Veneno vs. AK-47/911/Rayan
5. Hijo del Dos Caras/Super Nova/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil Jr. vs. Canis Lupus/Danny Casas/Chicano/Eterno</b>

LEYENDAS INMORTALES

1/18 - Auditorio de Sto. Tomas Chiconauta de Ecatepec
1. ?
2. Mascara Infernal & Tarkuz vs. Fuerza Negra & Jhon Crazy
3. Lady Apache & Yuka vs. La Hielera & Miss Janeth
4. Hijo del Mascara Sagrada/Hijo del Villano III/Villano III Jr. vs. Corsario Negro Jr./El Magnifico/Ojo de Tigre Jr.
5. Aguila Solitaria/Hijo del Anibal/Solar I vs. Histeria/Perro del Ring/Rambo
6. Canek/El Fantasma/Heavy Metal vs. Mr. Jack/Mascara Ano Dos Mil/Shu el Guerrero

LUCHA LIBRE BOOM

1/31 - Deportivo Pavon del Distrito Federal
1. Fantasma de la Opera/Bracito de Plata/Bracito de Platino vs. Super Brazo Jr./Super Pinochito/Voladorcito
2. Halcon Dos Mil/Kid Jaguar/Shadow vs. Los Exoticos (El Demasiado/Diva Salvaje/Estrella Divina
3. Torneo de Parejas - Participants: Los Rayos Tapatios I y II/Guerrerito del Bronx & Oficialito/Ojo de Halcon & Ojo de Halcon Jr./Pantera & Micke Segura/Arez & Belial/Angel o Demonio & Leon Rojo
4. La Secta Negra (Cerebro Negro/Dinamic Black/Fantasma de la Opera) vs. X
5. Dr. Wagner Jr. & Octagon vs. Fuerza Guerrera & Mr. Niebla

MANTYZ PRODUCCIONES

1/18 - Arena Cuautepec
1. Fugitivo/Prehispanic/Ultimo Diamante vs. Cross Dragon/Darma/Palacio Maya
2. Montana/Los Rayos Tapatios I y II vs. Adamantium/Angel Nino de Plata/Centella Oriental
3. Centvrion/Chico Che/King Flash vs. Cerebro Negro/Eterno/Rey Gato
4. Caramelo/Big Mama/Juana la Loca vs. Arlequin Negro/Soy Raymunda/Luchadora Sorpresa
5. Black Panther/Golden/Titan vs. Dinamic Black/Felino/Puma King

MONTERREY

1/25 - Arena Coliseo de Monterrey
1. ?
2. ??
3. ???
4. 3 Way Dance: Mini Drago vs. La Parkita vs. Mini Charly Manson
5. Corazon de Barrio/El Divo/Panthro vs. Difunto II/Potro Jr./Vaquero Romo
6. Lolita & Pimpinela Escarlata vs. Sexy Lady & Black Mamba
7. Fenix & Psycho Clown vs. Hijo del Texano & Pentagon Jr.

PROMOCIONES JUNIORS

1/14 - Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
1. ?
2. Aero Fly/Nino Hamburguesa/Pasion Kristal vs. Carta Brava Jr./Mini Maniaco/Luchador Sorpresa
3. Aero Star/Drago/Fenix vs. Cuervo/Escoria/Super Fly
4. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico y Jack Evans) vs. Daga/Joe Lider/Pentagon Jr.
5. Elegido/El Mesias/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Villano IV/Zorro

SACCOMATS

<b>2/1 - Arena Neza
1. ?
2. ??
3. ???
4. ???
5. Relevos Increibles: Dr. Wagner Jr. & Mr. Niebla vs. L.A. Park & Silver King</b>

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

<b>1/31 - Arena Lopez Mateos
1. Angel Jr./Seiya/Yakuza vs. Hijo del Zumbido/Holkan/Sadico
2. AULL Trios Titles: Los Diabolicos (El Gallego/Romano Garcia/Rocky Santana) (c) vs. Dante/Euro/Filder
3. Triangular de Parejas por el vacante UWE Tag Titles: Dr. Wagner III & Hijo del Dos Caras vs. Las Traumas I y II vs. Hijo del Pirata Morgan & Rey Bucanero
4. Mascara contra Mascara: Chucho el Roto vs. Herejia
5. Relevos Increibles: Atlantis & Ultimo Guerrero vs. Dr. Wagner Jr. & L.A. Park</b>

If you enjoy PWInsider.com you can check out the AD-FREE PWInsider Elite section, which features exclusive audio updates, news, our critically acclaimed podcasts, interviews and more, right now for THREE DAYS free by clicking here!