PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2014-12-27 07:00:00

RESULTADOS

EMLL 12/23 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Mr. Trueno & Rey Trueno beat El Reycko & Virgo
2. Demus 3:16/Mercurio/Pierrothito defeated Astral/Meteoro/Ultimo Dragoncito
3. Hombre sin Nombre/Pierroth/Sagrado beat Esfinge/El Gallo/Triton
4. Mr. Aguila/El Barbaro Cavernario/Bobby Zavala defeated Blue Panther Jr./The Panther/Titan
5. La Mascara/Mascara Dorada/Valiente beat Ephesto/Mephisto/Thunder when Mephisto ripped off Dorada's mask and pinned him.

IWRG 12/25 - Arena Naucalpan
1. Black Fury & Cristal beat Princesa Misty & Yuca
2. Los Ninja Turtles (Leo/Mike/Rafy/Teelo) defeated Arana de Plata/Dr. Diabolico/Douki/Hip Hop Man
3. Black Terry/Ciclon Black/Emperador Azteca/Tony Rivera beat Centvrion/Liderk/Rayan/Miss Gaviota - These were the first 4 teams eliminated from the IWRG Intercontinental Tag Titles battle royal.
4. Torneo por el IWRG Intercontinental Tag Titles - Semifinals: Chicano & Imposible defeated Apolo Estrada Jr. & Hijo del Diablo
5. Torneo por el IWRG Intercontinental Tag Titles - Semifinals: Canis Lupus & Eterno beat AK-47 & 911 when AK-47 fouled Eterno
6. Torneo por el IWRG Intercontinental Tag Titles - Finals: Canis Lupus & Eterno defeated Chicano & Imposible to win the titles.
7. Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr. beat Mascara Sagrada/Super Nova/Veneno when Pirata Sr. ripped off Sagrada's mask and pinned him.

Promociones Cara Lucha 12/25 - Arena San Juan Pantitlan
1. Rolling beat Magnetico
2. Triangular de Parejas: Arceus & Rayo Star defeated Alfa y Omega and Kilvan & Yoruba
3. Emperador Azteca/Golden Magic/Metaleon beat Dinamic Black/Hijo de Climax/Imposible
4. Super Libre: Los Neza Boys (Andy Boy/Danger/Guerrero Mixtico) defeated Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo/Trauma I
5. UWA Jr. Heavyweight Title: Super Nova beat Trauma II by DQ when Trauma fouled Nova after Nova had already fouled him. Nova then challenged the Traumas to a match next week with him bringing in his brother Hijo del Texano as his partner.
6. Campeonato por el Maestros: Negro Navarro defeated Rey Hechicero to retain his title in what was called an excellent match.

CARTELERAS

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

12/27 - Arena Coliseo
1. Robin vs. Inquisidor
2. Star Jr. vs. Ramstein
3. Electrico vs. Mercurio
4. Oro Jr. vs. Metalico
5. Triton vs. Sangre Azteca
6. Fuego & Rey Cometa vs. Puma King & Tiger
7. La Mascara/Titan/Valiente vs. El Barbaro Cavernario/Felino/Kraneo

12/28 - Arena Mexico
1. Bengala & Flyer vs. Espiritu Negro & El Rebelde
2. Aereo/Mini Fantasy/Shockercito vs. Nitrito/Pequeno Olimpico/Universito Dos Mil
3. The Panther/Pegasso/Triton vs. Cancerbero/Shigeo Okumura/Bobby Zavala
4. Lightning Match: Blue Panther Jr. vs. Tiger
5. Fuego/Guerrero Maya Jr./La Mascara vs. Mephisto/Pierroth/Sagrado
6. Maximo/Valiente/Volador Jr. vs. Damian el Terrible/Negro Casas/Mr. Niebla

12/29 - Arena Puebla
1. Aereo/Astral/Electrico vs. Blue Center/Demus 3:16/Sauron
2. Lluvia/Marcela/La vaquerita vs. Amapola/Tiffany/Zeuxis
3. Fuego/Stigma/Triton vs. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Sagrado
4. Angel de Oro/Maximo/Valiente vs. La Peste Negra (El Barbaro Cavernario/Felino/Negro Casas)
5. Atlantis/Brazo de Plata/La Mascara vs. Damian el Terrible/Mr. Niebla/Rey Bucanero

<b>12/30 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Brillante & Metatron vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Lluvia/Marcela/La Vaquerita vs. Dalys la Caribena/Tiffany/Zeuxis
3. Omar Brunetti/Starman/Triton vs. Malefico/Puma King/Tiger
4. Guerrero Maya Jr./The Panther/Rey Cometa vs. El Barbaro Cavernario/Rey Hechicero/Virus
5. Angel de Oro/Atlantis/Titan vs. Mr. Aguila/Mr. Niebla/Shocker
6. Mascara Dorada vs. Mephisto

12/30 - Arena Mexico
1. Acero & Mini Fantasy vs. Mercurio & Universito Dos mil
2. Sensei/Soberano/Star Jr. vs. Cholo/Inquisidor/Ramstein
3. Hombre Bala Jr./Stigma/Super Halcon Jr. vs. Arkangel de la Muerte/Hijo del Signo/Nitro
4. Pegasso vs. Sangre Azteca
5. Blue Panther/Brazo de Plata/La Mascara vs. Morphosis/Niebla Roja/Olimpico
6. Maximo/Valiente/Volador Jr. vs. Felino/Negro Casas/Rey Bucanero</b>

FUSION SPORTS MEXICO

<b>1/1 - Arena Fusion
1. Cross Extreme/Fiureth/Alex Segura Jr. vs. Arez Jr./Astro Lux/Fly Danger
2. 3 Way Dance: Hantar & Terremoto vs. Black Metal & Shura vs. Criss Boy & Ikaro
3. Corsario Negro Jr. & Drako vs. Kore & Kronos
4. Ares/Belial/Impulso vs. Emperador Azteca/Golden Magic/Metaleon
5. Alebrije & Kancer vs. Mr. Niebla & Alex Segura</b>

INDEPENDENT

12/27 - Auditorio Centenario de Gomez Palacio
1. ?
2. ??
3. Los Magnificos I y II vs. Espanto Jr. & Bobby Zavala
4. Brillante/Hijo del Soberano/Samuray vs. Gran Guerrero/Hombre sin Nombre/Misterioso II
5. Angel de Oro/Soberano/La Sombra vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)

12/27 - Gimnasio Ninos Heroes de Tepic
1. Las Aguilas de Aztlan I y II vs. Kimbar I & Super Sonic
2. Triangular de la Muerte: La Bestia vs. Super Candela vs. Furia Cora Jr.
3. Diosa Maya & Marcela vs. La Comandante & La Seductora
4. Atlantis/Maximo/Oriental vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Zumbido

12/28 - Gimnasio Agustin Millan de Toluca
1. Drago/Jennifer Blake/Octagoncito vs. Daga/Taya Valkyrie/Mini Abismo Negro
2. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Joe Lider
3. Electroshock/Fenix/La Parka Jr. vs. Averno/Chessman/Pentagon Jr.

12/28 - Plaza de Toros de Torreon
1. ?
2. ??
3. Los Magnificos I y II vs. Baby Marvin & Charly Montana
4. Angelikal/Hijo del Soberano/Samuray vs. Black Jet/Misterioso II/Niebla Roja
5. Angel de Oro/Dragon Rojo/Soberano vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)

1/1 - Arena Aficion de Pachuca
1. Revancha Match: Brazo de Oro Jr. & Robin vs. Cholo & Zonick
2. Electrico/Shockercito/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Nitrito/Pequeno Olimpico
3. Atlantis/Titan/Triton vs. Damian el Terrible/Puma King/Tiger
4. La Mascara vs. Volador Jr.

1/3 - Salon Citlalli
1. ?
2. Felina Metalica vs. Luchadora Sorpresa
3. Corsario Negro Jr. vs. Wotan
4. Arceus & Rayo Star vs. Freelance & Micke Segura
5. Trauma II vs. Rey Hechicero

1/10 - Salon de Actos 7 de Agosto de Bojay
1. Drago Dark & Metal Boy vs. Obelis & Pequeno Tornado
2. Gargola Xtreme/Golden/Juana la Loca vs. Douki/Daisuke Hanaoka/Jorge Kebrada
3. Fabi Apache/Mini Dragon/Pasion Kristal vs. Taya Valkyrie/Mini Psicosis/Black Mamba
4. Aero Star/Argenis/Fenix vs. The Inferno Rockers (Demon Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Hijo del Texano/Pentagon Jr./Silver King
6. Myzteziz & La Parka Jr. vs. Chessman & Cibernetico

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

1/1 - Arena Naucalpan (IWRG 18th Anniversario)
1. Alfa & Sky Angel vs. Arana de Plata & Hip Hop Man
2. Los Exoticos (Diva Salvaje/Estrella Divina/Miss Gaviota) vs. Douki/Imposible/Tony Rivera
3. Los Ninja Turtles (Leo/Mike/Rafy/Teelo) vs. AK-47/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo/Liderk
4. Canis Lupus/Eterno/X-Fly vs. Danny Casas/Chicano/Hijo del Mascara Ano Dos Mil
5. Hijo del Dos Caras/Mascara Sagrada/Pantera vs. Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr.

<b>1/4 - Arena Naucalpan
1. Alfa & Black Niko vs. Anubis Black & Arana de Plata
2. Dragon Celestial & Metaleon vs. Douki & Hip Hop Man
3. Los Ninja Turtles (Leo/Mike/Rafy/Teelo) vs. Ciclon Black/Dr. Killer/Roller Boy/Tony Rivera
4. Emperador Azteca/Pantera/Veneno vs. AK-47/Canis Lupus/911
5. Hijo del Dos Caras/Relampago/Super Nova vs. Danny Casas/Chicano/Hijo del Mascara Ano Dos Mil</b>

LEYENDAS INMORTALES

1/1 - Arena Popo
1. Lucha de 30's & 40's Rules: Ray Driver & Rudy Santana vs. Hungaro & Mohak
2. Lady Apache & Yuca vs. Miss Janeth & Rossy Moreno
3. Aguila Solitaria/El Norteno/Super Pinocho vs. Black Terry/Hijo del Canek/Hijo del Fishman
4. Pantera/Solar I/Veneno vs. Fuerza y Juventud Guerrera/Shu el Guerrero
5. El Fantasma/Gronda XXX/Heavy Metal vs. Mr. Jack/Mascara Ano Dos Mil/Negro Navarro

<b>1/13 - Arena Aficion de Pachuca
1. Coco Blanco Jr. vs. Mascara Virtual
2. Dama Divina/Yuca/Luchadora Sorpresa vs. Cassandra/Miss Janeth/Tania la Guerrillera
3. El Fantasma/El Norteno/Pantera vs. Indomito/Histeria/Mr. Mexico
4. Heavy Metal & Octagon vs. Fuerza Guerrera & Mascara Ano Dos Mil
5. IWL Heavyweight Title: Canek (c) vs. Mr. Jack</b>

PROMOCIONES CARA LUCHA

<b>1/1 - Arena San Juan Pantitlan
1. ?
2. Andy Boy & Danger vs. Kilvan & Yoruba
3. Fly Star/Guerrero Mixtico/Rayo Star vs. Carta Brava Jr./Drago/Super Fly
4. Fenix/Hijo del Fantasma/Pentagon Jr. vs. Flamita/Hijo del Fisham/Skyman
5. Hijo del Texano & Super Nova vs. Las Traumas I y II
6. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Clown Corps (Broken the Clown/Dave the Clown/Rothen Clown)</b>

PROMOCIONES JUNIORS

1/14 - Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
1. ?
2. Aero Fly/Nino Hamburguesa/Pasion Kristal vs. Carta Brava Jr./Mini Maniaco/Luchador Sorpresa
3. Aero Star/Drago/Fenix vs. Cuervo/Escoria/Super Fly
4. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico y Jack Evans) vs. Daga/Joe Lider/Pentagon Jr.
5. Elegido/El Mesias/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Villano IV/Zorro

PROMOCIONES KDENA

12/28 - Arena Coliseo de Monterrey
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. FILL Middleweight Title: El Divo (c) vs. Potro Jr.
6. Mascara contra Caballera: Gato Fantasma vs. Desafio
7. Triangular de la Muerte: Atlantis vs. L.A. Park vs. Dr. Wagner Jr.

PROMOCIONES MAGIC STAR

1/1 - Centro Civico de la Nueva Aragon
1. ?
2. ??
3. Cristal & Lluvia vs. Reyna Isis & Zeuxis
4. Ruleta de la Muerte where the loser must unmask - Participants: Artillero/Bengala/Calle 13/Climax/Cyberman/Dragon Imperial/Flyer/Gallo Tapado Jr./Hijo del Climax/Inquisidor/Lince Dorado/Magnus/Polvora/Principe Odin Jr./Sensei/Super Comando

PROMOCIONES TRAGEDIAS

12/27 - Deportivo Pavon del Distrito Federal
1. ?
2. Nino Hamburguesa/La Jarochita/Bugambilla del Norte vs. Carta Brava Jr./Sexy Lady/Black Mamba
3. Triangular de Parejas por la Copa Polar de Parejas: Monster Clown & Murder Clown vs. Averno & Chessman vs. Electroshock & Pentagon Jr.
4. Por el Campeonato Tag Star: Psycho Clown vs. Hijo del Texano

SACCOMATS

<b>1/1 - Arena Neza
1. Holkan/Imperio Negro/Lord Freeze vs. Tony Cirio Jr./Golden Bull/Taquero Maldito
2. Bryan el Stripper/Dr. Cerebro/Rey Lobo/Rey Lobo Jr. vs. Pandemonium/Pandemonium Jr./Micke Segura/Xibalba
3. Chico Che/Neza Kid/Rey Neza vs. Cirujano Jr./Maldito Jr./Motocross
4. Steel Cage Match where the loser gets shaved or unmasked - Participants: Averno/Dr. Wagner Jr./Dr. Wagner III/Gran Markus/Hijo del Gran Markus/Myzteziz/Las Traumas I y II

If you enjoy PWInsider.com you can check out the AD-FREE PWInsider Elite section, which features exclusive audio updates, news, our critically acclaimed podcasts, interviews and more, right now for THREE DAYS free by clicking here!