PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2014-10-22 07:18:31

Hugo Savinovich who now works for AAA as a liason to Puerto Rico & United States told Miguel Ángel Pérez of KGBWRESTLING that Rey Misterio Jr. has left WWE and will be returning to AAA whenever his contract is finalized. Rey has been sitting on the sidelines for a while and there has been a lot of buzz about not if but when he would be leaving WWE so this is the first "official" update on Rey's status.

[Note from Mike Johnson: We have reached out to WWE regarding Mysterio's official status with the company.]

New Japan Chairman Naoki Sugabayashi and foreign liason Tiger Hattori met with EMLL President Paco Alonso and Director Juan Manuel Mar this weekend about their current talent sharing deal although nothing has been released about what the meeting was specifically. The FantasticaMania shows are coming up in January and the rosters are usually announced in November so I'm sure this was part of the conversation.

Volador Jr. isn't the only new father in lucha libre as Jack & Sandy Evans welcomed their baby daughter to the world yesterday. Congrats to both of them.

RESULTADOS

EMLL 10/20 - Arena Puebla
1. Arkalis & Milenium beat Blue Center & Guerrero Espacial
2. Hombre Bala Jr./Starman/Super Halcon Jr. defeated Akron/King Jaguar/Siki Osama Jr.
3. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Olimpico beat Blue Panther/Fuego/Pegasso (subbing for the injured Triton)
4. Diamante Azul/Stuka Jr./Titan defeated Hombre sin Nombre/Kraneo/Morphosis
5. Atlantis/Maximo/Valiente beat Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero) with Atlantis going over UG and challenged his boys to put up their CMLL Trios Titles next week.

EMLL 10/21 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Divino & Metatron beat Jocker & Thunder Boy
2. Demonio Maya/Demonio Rojo/Satara defeated Magnus/Starman/Stigma
3. Dark Angel/Goya Kong/La Vaquerita beat Amapola/Makoto/Narumiya
4. Dragon Lee II/Mascara Dorada/Valiente defeated Malefico/Polvora/Bobby Zavala
5. Diamante Azul/La Mascara/Rush beat El Barbaro Cavernario/Damian el Terrible/Vangelis

EMLL 10/21 - Arena Mexico
1. Leono & Robin beat Akuma & Super Comando (subbing for Inquisidor)
2. Mercurio/Nitrito/Pequeno Olimpico defeated Aereo/Angelito/Astral
3. Arkangel de la Muerte (subbing for Escandalo who just had some surgery)/Cancerbero/Raziel beat Black Panther/Pegasso/Star Jr.
4. Lightning Match: Virus defeated Cachorro
5. Misterioso II/Pierroth/Sagrado beat Fuego/Rey Cometa/Stuka Jr.
6. Angel de Oro/Atlantis/Marco Corleone defeated Rey Escorpion/Shocker/Thunder with Oro going over Scorp and he challenged him to a shot at his CMLL Lt. Heavyweight Title afterwards.

IWRG 10/19 - Arena Naucalpan
1. Arana de Plata & Atomic Star beat Saruman & Sky Angel
2. Metaleon & Septimo Dragon defeated Anubis Black & Hip Hop Man
3. Los Ninja Turtles (Leo/Mike/Rafy/Teelo) beat AK-47/Canis Lupus/911/Spartan and Leo & Rafy challenged the Oficiales for a IWRG Intercontinental Tag Titles shot afterwards.
4. Las Traumas I y II defeated Hijo del Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr. and there were apuestas challenges thrown around afterwards.
5. Gronda XXX/Pantera/Veneno beat Demon Clown/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Pirata Morgan

UWE 10/19 - Arena Lopez Mateos
1. Pegasus/Shibata/Super Terry beat Crazy Clown/Pakal/Scorpio
2. Felina Metalica & Reina del Sur defeated Dark Lady & Kamillon
3. Dante/Euro/Filder beat Ave Negra/Discordia/Ironia
4. Epitafio/Herejia/Leviathan defeated Chucho el Roto/Stuka Jr./Yakuza by DQ when Herejia threw his mask to Chucho.
5. Atlantis & Shocker beat Gran Guerrero & Ultimo Guerrero by DQ when UG fouled Atlantis.

CARTELERAS

CHILANGA MASK

10/25 - Arena Coliseo de Coacalco
1. Triangular de Tercias: Astro Rey Jr./Benji Maverick/Psycho Kid vs. AK-47/Kastigador/911 vs. Electro Boy/Fly Warrior/Karma
2. Keira vs. Luchadora Sorpresa
3. Arez & Belial vs. Anarquista & Trauma I
4. 3 Way Dance: Impulso vs. El Barbaro Cavernario vs. Imposible
5. Black Terry & Rey Hechicero vs. Negro Navarro & Trauma II
6. 3 Way Falls Count Anywhere Match: Los Kriminal Boys (Fly Star & Toxin Boy) vs. Aero Boy & Herodes Jr. vs. Los Fulgores I y II

<b>10/26 - Arena Solidaridad
1. Aerial Assault - Participants: Alberto dos Rios/Draego/Furia Azteca/Hijo del Centurio Negro/Hormiga/Tornado/Keira
2. 3 Way Dance: Kratoz & Erik Ortiz vs. Astro Rey Jr. & Psycho Kid vs. Los Fulgores I y II
3. Tony Rodriguez vs. Herodes Jr.
4. Arez/Belial/Impulso vs. Dralion/Rey Orion/Xtreme Dragon
5. Caifan vs. Dr. Cerebro
6. 3 Way Dance: Marcela vs. Chica Tormenta vs. Hija del Karonte
7. Super Libre: Aero Boy/Kaientai/Makabre vs. Masada/Las Traumas I y II
8. Black Terry vs. Rey Hechicero</b>

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

10/24 - Arena Mexico
1. Oro Jr. & Soberano vs. Disturbio & Guerrero Negro Jr.
2. Estrellita/Lluvia/Princesa Sugei vs. La Comandante/Makoto/Narumiya
3. Delta/Dragon Lee II/Guerrero Maya Jr. vs. Ephesto/Mephisto/Rey Hechicero
4. Lightning Match: Maximo vs. Rey Escorpion
5. Titan/Valiente/Volador Jr. vs. La Fuerza TRV (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)
6. Los Ingobernales (La Mascara/Rush/La Sombra) vs. Los Guerreros Laguneros (Gran Guerrero/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)

<b>10/26 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Tapatio vs. El Yaqui
2. Reycko vs. Thunder Boy
3. Exterminador & Leo vs. Demonio Maya & Demonio Rojo
4. Omar Brunetti vs. Rey Trueno
5. Rey Cometa & Stuka Jr. vs. El Barbaro Cavernario & Malefico
6. Rush & La Sombra vs. Damian el Terrible & Euforia

10/26 - Arena Mexico
1. Flyer & Sensei vs. Camorra & Inquisidor
2. Hombre Bala Jr./Metatron/Star Jr. vs. Cholo/Metalico/Ramstein
3. Black Panther/Cachorro/Triton vs. Hombre sin Nombre./Puma King/Tiger
4. REINA International Jr. Femenil Title: Amapola (c) vs. Makoto
5. Blue Panther/Brazo de Plata/Titan vs. Felino/Gran Guerrero/Polvora
6. Diamante Azul/Marco Corleone/Volador Jr. vs. Mephisto/Negro Casas/Mr. Niebla

10/27 - Arena Puebla
1. Asturiano & Paris vs. Centauro de Fuego & Guerrero Espacial
2. Leono/Robin/Starman vs. Ares/Rey Apocalipsis/Toro Bill Jr.
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Stigma vs. Kraneo/Morphosis/Polvora
4. Los Ingobernales (La Mascara/Rush/La Sombra) vs. Negro Casas/Mr. Niebla/Shocker
5. CMLL Trios Titles: Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero) (c) vs. Atlantis/Maximo/Valiente</b>

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

<b>10/22 - Arena Naucalpan
1. Black Niko vs. Muerte Infernal
2. Saruman & Sky Angel vs. Arana de Plata & Atomic Star
3. Dragon Celestial & Imposible vs. Rayan & Spartan
4. Emperador Azeca/Golden Magic/Metaleon vs. Canis Lupus/Apolo Estrada Jr./Eterno
5. WWS Welterweight Title: Dr. Cerebro (c) vs. Hijo del Diablo</b>

PROMOCIONES JR

10/25 - Auditorio Nicolas Romero de Zitacauro
1. ?
2. ??
3. Mascara Sagrada Jr./Papillon/Serafin vs. Engendro Negro/Shagrat/Zumbido
4. Ludxor & Venum vs. Carta Brava Jr. & Eterno
5. Perro Aguayo Jr. & Daga vs. Argos & Chessman

PROMOCIONES JUNIORS

10/25 - Unidad Deportiva de San Francisco del Rincon
1. Rey Gotico/Torbellino Negro/Winner Boy vs. Cuervo Extreme/Golden Boy/Saeta Azul
2. Black Maravilla/Vagabundo Jr./Vaquero de Texas vs. Fuerza K9/Fuerza K9 Jr./Mr. Marca
3. Dinastia & Mini Drago vs. Mini Charly Manson & Mini Psicosis
4. Argenis/Aero Fly/Pasion Kristal vs. Sexy Lady/Mini Maniaco/Black Mamba
5. Aero Star & La Parka Jr. vs. Silver King & Super Fly

PROMOCIONES KDENA

<b>10/26 - Arena Coliseo de Monterrey
1. ?
2. ??
3. ???
4. Black Mamba & Pimpinela Escarlata vs. Orquidea Negra & Exotico Sorpresa
5. Aero Star vs. Super Fly
6. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Ozz) vs. The Inferno Rockers (Demon Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
7. AAA Trios Titles: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver King)</b>

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

BAJA STARS WRESTLING

10/24 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. 3 Way Dance por la Copa Barney Sevilla (former BSW promoter who died this year): Arandu vs. Extreme Tiger vs. TJ Boy
4. Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Daga & Joe Lider
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Hell Brothers (Averno/Chessman/Cibernetico)
6. Alberto el Patron/Blue Demon Jr./La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Hijo del Texano/Villano IV

UNITED STATES

MUCHA LUCHA

<b>10/26 - Casa Blanca Ballroom in Laredo, Texas
1. ?
2. ??
3. Dark Demon & Xtreme Warrior vs. Sniper & Super Kid
4. Batman & Bello Rubi vs. Imagen II & Metamorphosis
5. Laredo Kid & Octagon vs. Pirata Morgan & Rey Bucanero</b

If you enjoy PWInsider.com you can check out the AD-FREE PWInsider Elite section, which features exclusive audio updates, news, our critically acclaimed podcasts, interviews and more, right now for THREE DAYS free by clicking here!