PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2014-10-15 07:10:40

NOTICIAS

AAA Vice President Dorian Roldan announced yesterday that the annual Guerra de Titanes show will take place on 12/7 at Auditorio Benito Juarez de Zapopan which was the home of the 2012 Guerra de Titanes and the main event will be Hijo del Texano defending his AAA Mega Heavyweight Title against Alberto el Patron. Coincidentally, the 2012 GdT show was there Texano won the title.

Speaking of Alberto el Patron, WRESTLE-1 announced his match for the 11/1 Keiji Muto 30th Anniversary show at Sumo Hall and he will be facing Masakatsu Funaki which is an interesting matchup.

RESULTADOS

EMLL 10/13 - Arena Puebla
1. Centauro de Fuego & Rey Apocalipsis beat Arkalis & Rey Samuray
2. Arkangel de la Muerte/Fuerza Chicana/Nitro defeated Black Tiger/Milenium/Robin
3. Fuego/Rey Cometa/Tigre Rojo Jr. beat Olimpico/Puma King/Tiger by DQ when Olimpico fouled Cometa.
4. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Shocker defeated Angel de Oro/Brazo de Plata/Diamante Azul with Shocker going over Azul continuing their feud.
5. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero) beat Atlantis/Maximo/Valiente when UG ripped off Atlantis' mask and pinned him.

EMLL 10/14 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Metatron & Star Jr. beat Akuma & Rafaga
2. Astral/Electrico/Meteoro defeated Mercurio/Pequeno Olimpico/Pierrothito
3. Misterioso II/Pierroth/Sagrado beat Omar Brunetti/Esfinge/El Gallo
4. Maximo defeated Rey Bucanero
5. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero) beat Diamante Azul/Marco Corleone/Titan

EMLL 10/14 - Arena Mexico
1. Flyer & Sensei beat Camorra & Espanto Jr.
2. Black Panther/Oro Jr./Soberano defeated Canelo Casas/Metalico/El Rebelde
3. La Comandante/Makoto/Narumiya beat Estrellita/Goya Kong/Princesa Sugei
4. Lightning Match: Rey Cometa defeated Niebla Roja by DQ after what looked like an accidental foule that was called by referee Terror Chino.
5. Angel de Oro/Delta/Guerrero Maya Jr. beat Rey Escorpion/Rey Hechicero/Bobby Zavala
6. Atlantis/Stuka Jr./Valiente defeated La Peste Negra (El Barbaro Cavernario/Felino/Negro Casas) with Atlantis using a Quebradora on Negro.

Independent 10/11 - Arena Pavilion del Norte de Saltillo
1. ?
2. Chica Maravilla & Marcela defeated Amapola & Lady Puma
3. Chavo Lomeli/Green Demon/El Latino beat Arkangel de la Muerte/Espartaco/Nitro when Chavo fouled and pinned Espartaco.
4. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla) defeated La Mascara/Mascara Dorada/Rush by DQ when Rush fouled Negro. The match sounded like it was mostly comedy and La Peste Negra danced with fans afterwards.

IWRG 10/12 - Arena Naucalpan
1. Septimo Dragon & Sky Angel beat Cirujano Jr. & Hip Hop Man
2. Estrella Divina/Diva Salvaje/Miss Gaviota defeated Rayan/Spartan/Violencia Jr.
3. Los Ninja Turtles (Leo/Mike/Rafy/Teelo) beat AK-47/Avisman/Hijo del Diablo/911 when Rafy faked a foule by 911.
4. Canis Lupus/Demon Clown/X-Fly defeated Dr. Cerebro/Pantera/Veneno
5. Hijo del Dos Caras/Negro Navarro/Toscano beat Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr. after Hijo del Pirata threw beer on Dos' face so his dad could pin him.

CARTELERAS

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

10/17 - Arena Mexico
1. Astral & Electrico vs. Demus 3:16 & Pierrothito
2. Dark Angel/Lluvia/Marcela vs. Makoto/Narumiya/Zeuxis
3. Lightning Match: Dragon Lee II vs. Kamaitachi
4. Blue Panther/Fuego/Titan vs. Damian el Terrible/Mr. Niebla/Vangelis
5. Diamante Azul/Mascara Dorada/Maximo vs. Euforia/Shocker/Thunder
6. Los Ingobernales (La Mascara/Rush/La Sombra) vs. Los Guerreros Laguneros (Gran Guerrero/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)

<b>10/19 - Arena Coliseo
1. Bam Bam/Mini Fantasy/Ultimo Dragoncito vs. Nitrito/Pequeno Olimpico/Universito Dos Mil
2. Mr. Cacao/Dragon Lee II/Triton vs. Escandalo/Misterioso II/Sagrado
3. Torneo Cibernetico Mexico vs. World - Participants: Amapola/Estrellita/Goya Kong/Marcela/Princesa Sugei vs. Dalys la Caribena/Dark Angel/Makoto/Narumiya/Zeuxis
4. Atlantis/Brazo de Plata/Mascara Dorada vs. Ephesto/Kraneo/Mephisto
5. Diamante Azul vs. Shocker

10/19 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Meteoro vs. Relampago Azul
2. Indigo vs. Furia Nazi
3. Sky Kid & Smaker vs. Mr. Trueno & Rey Trueno
4. Goya Kong vs. Tiffany
5. Caballera contra Caballera: Hijo del Javier Cruz vs. Acertijo
6. Cuadrangular de Parejas - Participants: Omar Brunetti & La Sombra vs. El Gallo & Titan vs. Mr. Aguila & Sadico vs. El Barbaro Cavernario & Rafaga

10/20 - Arena Puebla
1. Arkalis & Milenium vs. Blue Center & Guerrero Espacial
2. Hombre Bala Jr./Starman/Super Halcon Jr. vs. Akron/King Jaguar/Siki Osama Jr.
3. Blue Panther/Fuego/Triton vs. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Olimpico
4. Diamante Azul/Stuka Jr./Titan vs. Hombre sin Nombre/Kraneo/Morphosis
5. Atlantis/Maximo/Valiente vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)</b>

INDEPENDENT

10/15 - Arena Queretaro
1. ?
2. ??
3. Aero Star & Argenis vs. Super Fly & Black Mamba
4. Elegido & Fenix vs. Perro Aguayo Jr. & Daga

10/17 - Lienzo Charro Constituyentes del Distrito Federal
1. Darcus & Ozono vs. Cara de Guerra & Luzbel Jr.
2. Charly Madrid & Diva Salvaje vs. Dave the Clown & Rothen Clown
3. Mascara Sagrada Jr. & Relampago vs. Rider Recargado & Sangre Azteca
4. Atlantis/Brazo de Plata/Marco Corleone vs. Heavy Metal/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Hijo del Pirata Morgan

10/18 - Palacio de los Deportes de Villahermosa
1. ?
2. ??
3. Extreme Match: Los Bandeleros (Forajido/Forastero/Fugitivo/

Mega Steel) vs. Los Legionarios (Anthrax/Enigma/Maniatico/Saycko)
4. Lucero Jr./Fabi Apache/Mascarita Sagrada vs. Lucero Mortal/Taya Valkyrie/Mini Abismo Negro
5. Super Libre: Pasion Kristal & Pimpinela Escarlata vs. Diva Salvaje & Terrorista
6. Cibernetico/Mr. Demoledor/Drago vs. Daga/Full Back/Hijo del Texano

10/18 - Parque Ecologico de Veracruz
1. ?
2. ??
3. ???
4. Jennifer Blake & La Jarochita vs. La Hechicera & Cinthia Moreno
5. Dinastia & La Parkita vs. Mini Histeria & Mini Psicosis
6. Argenis/Australian Suicide/Bengala vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Ozz)

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

10/15 - Arena Naucalpan
1. Emperador Azteca & Metaleon vs. Anubis Black & Atomic Star
2. Los Ninja Turtles (Leo/Mike/Rafy/Teelo) vs. Los Gringos VIP (Avisman/Apolo Estrada/Hijo del Diablo/Hip Hop Man)
3. Super Nova/Jennifer Blake/La Jarochita vs. Eterno/Sexy Lady/Taya Valkyrie
4. Monster Clown & Murder Clown vs. Pirata Morgan & Hijo del Pirata Morgan
5. Hijo del Dos Caras/Myzteziz/Psycho Clown vs. Averno/Chessman/Hijo del Texano

LUCHA LIBRE TOTAL

10/16 - Arena Xalapa
1. Flayer Boy/Zafiro/Octagoncito vs. Totem/Mini Abismo Negro/Pequeno Corsario
2. Muneca Sarcasma/Taya Valkyrie/El Demasiado vs. Master/Jennifer Blake/Princesa Metalica
3. Caballero Negro Jr./Tigre Cosmico/Xtremo vs. Crazy Man/Daga/Rey Infierno
4. Joe Lider/Nino Hamburguesa/Pitufo vs. Peligro/Poseidon/Totem
5. Destello Azul/Monster Clown/Murder Clown vs. Hijo del Tirantes/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver King Jr.
6. Myzteziz/Psycho Clown/Vengador Radioactivo vs. Averno/Corsario de Fuego/Hijo del Texano

LUCHA LIBRE WMC

10/18 - Deportivo Villa Coapa del Distrito Federal
1. Torneo de la Muerte: El Guero vs. Hijo del Angel vs. Hijo del Medico Asesino
2. Marcela & Paloma Rouse vs. Skadi & Zeuxis
3. Los Magnificos I y II vs. Las Traumas I y II
4. Hijo del Huracan Ramirez/Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan vs. Hijo del Mascara Sagrada/Polvora/Sagrado
5. Atlantis & Rey Bucanero vs. Gran Guerrero & Ultimo Guerrero

MANTYZ PRODUCCIONES

10/18 - Arena Cuautepec
1. Avispon Negro Jr. & Dagonet vs. Guerrero Diabolico & Malin Black
2. Angelito & Kivito vs. Fly Cometa & Principe Negro
3. Cosmos Negro & Electroman vs. Jaque Mate Jr. & Silver Storm
4. Mascara contra Caballera: Tanathor vs. Angel Nino de Plata
5. Mexico State Trios Titles: Los Gringos VIP (Avisman/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo) (c) vs. Los Cerebros Terribles (Black Terry/Cerebro Negro/Dr. Cerebro)

PROMOCIONES CARA LUCHA

<b>10/18 - Arena San Juan Pantitlan
1. Torneo de Parejas por la Copa Caralucha - Participants: Andy Boy & Danger King/Belial & Impulso/Fly Star & Toxin Boy/Hombre Bala Jr. & Super Halcon Jr./Los Magnificos I y II/Oro Jr. & Star Jr.
2. Super Nova vs. Trauma I
3. Aero Boy & Flamita vs. Rey Cometa & Triton
4. Extreme Tiger vs. El Barbaro Cavernario</b>

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

PROMOCIONES IWT

10/17 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. Iron Boy/Ursus/Vertigo vs. Leatherface/Luminoso/Tony Casanova
3. Por el Trofeo Tijuana Innovadora: Damian 666/Bestia 666/Rey Horus vs. Amnesia/Black Abyss/Capitan Furia
4. Super Astro vs. Angel Blanco Jr.
5. Hijo del Dos Caras/Rayo de Jalisco Jr./Tinieblas Jr. vs. Cien Caras Jr./Hijo del Solitario/Nicho el Millionario

10/18 - Arena Mexicali
1. Datura & Geneha vs. Baronessa & Divina
2. Angel Garces & Ursus vs. Rey Cobra & Tigre Leon
3. Iron Boy/Luminoso/Vertigo vs. Tony Casanova/Psycho/Mr. Tempest
4. Rey Horus & Super Astro vs. Black Abyss & Capitan Furia
5. Hijo del Dos Caras/Rayo de Jalisco Jr./Tinieblas Jr. vs. Angel Blanco Jr./Cien Caras Jr./Hijo del Solitario

If you enjoy PWInsider.com you can check out the AD-FREE PWInsider Elite section, which features exclusive audio updates, news, our critically acclaimed podcasts, interviews and more, right now for THREE DAYS free by clicking here!