PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Mike Johnson on 2014-06-03 07:00:00

RESULTADOS

EMLL 6/1 - Arena Coliseo
1. Robin & Sensei beat Cholo & Zayco
2. Demus 3:16/Pequeno Warrior/Pierrothito defeated Astral/Bam Bam/Mini Fantasy
3. Metalico/Ramstein/Raziel beat Dragon Lee/Oro Jr./Stigma when Metalico ripped off Oro's mask and pinned him.
4. Delta/Fuego/Guerrero Maya Jr. defeated Escandalo/Tiger/Virus
5. Mexican National Welterweight Title: Titan beat Niebla Roja to retain his title. Negro Casas shook hands with Titan as they met in the aisle after the match.
6. Marco Corleone/La Mascara/La Sombra defeated Felino/Negro Casas/Ripper when Mascara fouled and pinned Negro.

EMLL 6/1 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Tapatio beat Marvel
2. El Brillante & William Rock defeated Furia Nazi & Jocker
3. Rey Trueno beat Virgo
4. El Barbaro Cavernario/Demonio Maya/Bobby Zavala defeated Black Metal/Esfinge/El Gallo with Zavala going over Gallo and challenged him to a shot at his FULL Campeonato afterwards.
5. Caballera contra Caballera: Exterminador beat Evola
6. Brazo de Plata/Sagrado/Volador Jr. defeated Mr. Aguila/Dragon Rojo/Euforia by DQ when Euforia fouled Volador.

IWRG 6/1 - Arena Naucalpan
1. Alan Extreme & Metaleon beat Atomic Star & Electro Boy
2. Atomic Star & Mini Cobra defeated Mini AK-47 & Mini Imperium
3. Los Gringos VIP (Avisman/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo) beat Alan Extreme/Dr. Cerebro/Relampago
4. Mascara Sagrada/Pantera/Veneno defeated Hijo del Pirata Morgan/Las Traumas I y II by DQ when Sagrada faked a foule by Pirata.
5. Dr. Wagner Jr./Gronda XXX/Hijo del Dos Caras beat Demon Clown/Eterno/Hijo del Mascara Ano Dos Mil and after the match someone in a L.A. Par-K mask ran out and attacked Doc then ran away. Par-K was in Monterrey and went on record saying that he wasn't there.

LILL 6/1 - Deportivo Oceania del Distrito Federal
1. ?
2. Miss Janeth/Rossy Moreno/Tania la Guerrillera defeated Kristal/Lady Apache/Esther Moreno
3. El Gallego/Romano Garcia/Rocky Santana beat Cachorro Mendoza/Kendo Star/Super Bolido who was injured during the match.
4. Aguila Solitaria/El Indomito/El Justiciero defeated Fuerza Guerrera/Negro Navarro/Jhon Terry by DQ after Indomito who was subbing for El Dandy turned on his partners.
5. WWA Trios Titles: El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) beat Black Terry/Rambo/Shu el Guerrero to retain their titles.
6. Canek/Herodes (subbing for Enrique Vera)/Solar I defeated Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil/Villano IV by DQ when Villano III attacked Canek.

UWE 5/31 - Arena Lopez Mateos (47th Anniversary Show)
1. Chucho el Roto/Ironia/Zumbido Jr. beat Centella Oriental/Freelance/Pegasus
2. Micke Segura/Solar I/Zumbi defeated Dr. Cerebro/Mascara Ano Dos Mil/Sadico with fans throwing money in the ring afterwards in appreciation.
3. Relevos Suicidas: Euro & Spider Boy beat Sangre de Lobo & Stryker who unmasked as Oscar Fernandez & Roberto Fernandez respectively. Other participants: Ave Negra & Rey Inmortal and Kiuby & Seiya
4. Mascara contra Mascara: Yakuza defeated Holkan who was unmasked as Juan Manuel Carbajal Tena from Neza. This was a bloodbath but both men hugged afterwards showing respect.
5. La Dinastia de la Muerte (Negro Navarro/Las Traumas I y II) beat Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr.
6. Triangular de la Muerte: Rocky Santana defeated El Gallego who was shaved. Black Terry was the other participant.
7. Cuadrangular por la Copa Universo: Canek beat Dr. Wagner Jr. after ripping off his mask and pinning him. Wagner won the Copa last year and challenged Canek to a singles match to see who is the true champion. Octagon & Fuerza Guerrera were the other participants.

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

6/4 - Instalaciones de la Feria de Celaya (TV taping)
1. Aero Star/Ludxor/Venum vs. Carta Brava Jr./Fresero Jr./Hijo del Pirata Morgan
2. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. La Anarquia (Daga/Eterno/Steve Pain)
3. #1 Contender Torneo por el Reina de Reinas - Participants: La Jarochita/La Magnifica/Mari Apache/Cinthia Moreno/Sexy Lady/Sexy Star/Taya Valkyrie
4. AAA Trios Titles: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) (c) vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.)
5. Cibernetico/La Parka Jr./Luchador Sorpresa vs. Perro Aguayo Jr./Parka Negra/Luchador Sorpresa

6/7 - Plaza de Toros la Concordia de Orizaba (Verano de Escandalo)
1. Aero Star/Ludxor/Venum vs. Carta Brava Jr./Gran Apache/Super Fly
2. Elegido/Fabi Apache/Mascarita Sagrada/Pimpinela Escarlata vs. Silver King/Sexy Star/Mini Abismo Negro/Black Mamba
3. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. La Anarquia (Daga/Eterno/Steve Pain)
4. #1 Contender Torneo por el AAA Cruiserweight Title - Block B - Participants: Angelico/Australian Suicide/Bengala/Jack Evans/Fenix/Escoria/Hijo del Fantasma/Pentagon Jr.
5. AAA Mega Heavyweight Title: Hijo del Texano (c) vs. Psycho Clown
6. Cibernetico/Mistico/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Averno/Chessman

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

6/2 - Arena Puebla
1. Flyer & Robin vs. Fuerza Chicana & Siki Osama Jr.
2. Astral/Asturiano/Electrico vs. Blue Center/Pequeno Warrior/Sauron
3. Rey Cometa/Stigma/Stuka Jr. vs. Kamaitachi/Puma King/Shigeo Okumura
4. Angel de Oro/Blue Panther/Titan vs. Los Invasores (Kraneo/Morphosis/Ripper)
5. Atlantis/Marco Corleone/La Sombra vs. Polvora/Rey Escorpion/Shocker

6/3 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Divino vs. Magnum
2. Astral/Electrico/Ultimo Dragoncito vs. Nitrito/Pequeno Violencia/Pierrothito
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Smaker vs. Dragon Rojo/Ephesto/Olimpico
4. Brazo de Plata & Maximo vs. Kraneo & Misterioso II
5. Atlantis/Blue Panther/Volador Jr. vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)
6. Rush vs. Negro Casas

6/3 - Arena Mexico
1. Flyer & Leono vs. Camorra & Espanto Jr.
2. Blue Panther/El Gallo/Super Halcon Jr. vs. Arkangel de la Muerte/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
3. Estrellita/Goya Kong/Lluvia vs. Amapola/Tiffany/Zeuxis
4. Lightning Match: Triton vs. Shigeo Okumura
5. Angel de Oro/Fuego/Rey Cometa vs. Kamaitachi/Morphosis/Rey Escorpion
6. La Mascara/Stuka Jr./Valiente vs. Damian el Terrible/Mephisto/Bobby Zavala

6/6 - Arena Mexico
1. Magnus/Pegasso/Starman vs. Cancerbero/Shigeo Okumura/Raziel
2. Marcela/Princesa Sugei/Silueta vs. Dalys la Caribena/Princesa Blanca/La Seductora
3. Atlantis/Marco Corleone/Maximo vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)
4. En Busca de un Idolo: Cachorro vs. El Barbaro Cavernario
5. En Busca de un Idolo: Dragon Lee II vs. Rey Hechiero
6. La Mascara/Rush/Titan vs. Felino/Negro Casas/Shocker
7. NWA Historic Middleweight Title vs. NWA Historic Welterweight Title: La Sombra (c) vs. Volador Jr. (c)

INDEPENDENT

6/5 - Gimnasio Agustin Millan de Toluca
1. Shockercito & Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16 & Pierrothito
2. Emperador/Estruendo/El Principe vs. Canelo Casas/Destroyer/La Flecha
3. Estrellita & Marcela vs. Amapola & Dalys la Caribena
4. La Mascara & Maximo vs. Rey Bucanero & Ultimo Guerrero
5. Atlantis/Mascara Dorada/Shocker vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

<b>6/7 - Arena de Lucha Libre LLC de Nuevo Laredo
1. El Castigador & Flecha Verde Jr. vs. Dientes de Sable & Vigia
2. Sexy Flor & Sexy Subita vs. Lady Maravilla & Larry Miranda
3. Dragon Fly & Rorro Extremo vs. Fantasmita Dos Mil & Iori
4. Dragster/Perseus/The Tiger vs. Mascara Brillante/Nefasto/Thunder
5. Atlantis & Tinieblas Jr. vs. Mr. Niebla & Shocker</b>

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

<b>6/4 - Arena Naucalpan
1. Black Niko & Voltar vs. Black Angel & Fly Boricua
2. Aramis & Sky Angel vs. Matrix Jr. & Muerte Infernal
3. Latigo & Metaleon vs. Anubis Black & Zurdog
4. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) vs. Guerrero Mixteco/Hip Hop Man/Tony Rivera
5. Black Terry/Golden Magic/Relampago vs. Bombero Infernal/Canis Lupus/Fuerza Guerrera</b>

INVASION RCH

6/14 - Arena Lopez Mateos
1. Yuca & Luchadora Sorpresa vs. Keira & Luchadora Sorpresa
2. Aero Star/Australian Suicide/Fenix vs. Eterno/Hijo del Pirata Morgan/Steve Pain
3. Drago & Fabi Apache vs. Pentagon Jr. & Sexy Star
4. Steel Cage Match where the loser must unmask - Participants: Arana de Plata/Atomic Star/Kalibus/Latigo/Matrix/

Power Bull/Principe Diamante/Sky Angel
5. 4 Way Decision Match por el RCH Heavyweight Title: Cibernetico vs. Psycho Clown vs. Hijo del Texano vs. Zorro

PROMOCIONES CANTU

6/2 - Estadio de Futbol Rapido de Nuevo Laredo
1. Chica Tormenta & Marcela vs. Amapola & La Hiedra
2. Dragster/Street Boy/Templor vs. Espantapajaros/Pit Bull/Pit Bull Jr.
3. Impulso/Perseus/Zumbi vs. Belial/Decnis/Hijo del Canek
4. Hijo del Huracan Ramirez/Laredo Kid/Super Nova vs. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis)
5. Dr. Wagner Jr. & Dr. Wagner III vs. L.A. Par-K & Pirata Morgan

If you enjoy PWInsider.com you can check out the AD-FREE PWInsider Elite section, which features exclusive audio updates, news, our critically acclaimed podcasts, interviews and more, right now for THREE DAYS free by clicking here!