PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2014-09-01 07:00:00

RESULTADOS

EMLL 8/31 - Arena Coliseo
1. Akuma & Espanto Jr. beat Bengala & Robin
2. Astral/Bam Bam/Electrico defeated Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Olimpico with Astral going over Olimpico then challenged him for a shot at the CMLL Minis Title which was accepted.
3. Lightning Match: Estrellita beat Dalys la Caribena
4. Delta/Guerrero Maya Jr./Stuka Jr. defeated Felino/Misterioso II/Bobby Zavala
5. La Avalancha Alvarado (Brazo de Plata/La Mascara/Maximo) beat Damian el Terrible/Polvora/Rey Bucanero
6. Euforia/Mr. Niebla/Shocker defeated Diamante Azul/Marco Corleone/Volador Jr.

EMLL 8/31 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Dr. Freezer beat El Yaqui
2. Virgo defeated Demonio Rojo
3. Sky Kid & Smaker beat Acertijo & Sadico
4. Demonio Maya & Malefico defeated Esfinge & Exterminador when Malefico fouled Exterminador and Maya pinned him then afterwards Exterminador & Malefico agreed to a hair match next week.
5. Triton beat Rafaga
6. Los Guerreros Laguneros (Gran Guerrero/Niebla Roja/Ultimo Guerrero) defeated Dragon Rojo/Mascara Dorada/Titan

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

9/7 - Lienzo Charro de Pachuca (TV taping)
1. Ludxor/Venum/Dinastia vs. Gran Apache/Mini Abismo Negro/Black Mamba
2. Bengala & Fabi Apache vs. Eterno & Taya Valkyrie
3. Aero Star vs. Super Fly
4. Argenis/Jack Evans/Joe Lider vs. Daga/Demon Rocker/Hijo del Pirata Morgan
5. Psycho Clown & Luchador Sorpresa (El Patron??) vs. Averno & Hijo del Texano
6. Myzteziz vs. Perro Aguayo Jr. (their first singles match in 6 years)

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

9/1 - Arena Puebla
1. Asturiano/Black Tiger/Milenium vs. Akron/Ares/Fuerza Chicana
2. Fuego/Stigma/Stuka Jr. vs. Escandalo/Kamaitachi/

Misterioso II
3. #1 Contender Torneo de Parejas por el CMLL Tag Titles - Block A - Participants: Blue Panther & Diamante Azul/Delta & Guerrero Maya Jr./Marco Corleone & Rush/Mascara Dorada & Titan/El Barbaro Cavernario & Mr. Niebla/Euforia & Niebla Roja/Felino & Puma King/Rey Bucanero & Vangelis

9/2 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Brillante & Leo vs. Evola & Jocker
2. Estrellita/Goya Kong/Princesa Sugei vs. La Comandante/Tiffany/Zeuxis
3. Cachorro/Fuego/El Gallo vs. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Puma King
4. La Mascara vs. Mephisto
5. Atlantis/Rush/Valiente vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)

9/2 - Arena Mexico
1. Robin & Star Jr. vs. Espanto Jr. & Ramstein
2. Mini Fantasy/Shockercito/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Mercurio/Pierrothito
3. Lluvia/Marcela/Silueta vs. Amapola/Dalys la Caribena/La Seductora
4. Lightning Match: Dragon Lee II vs. Virus
5. Angel de Oro/Diamante Azul/Triton vs. Misterioso II/Tiger/Bobby Zavala
6. Marco Corleone/Mascara Dorada/Titan vs. Ephesto/Rey Hechicero/Shocker

9/5 - Arena Mexico
1. Hombre Bala Jr./Pegasso/Super Halcon Jr. vs. Canelo Casas/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Dark Angel/Estrellita/Goya Kong vs. La Comandante/Tiffany/Zeuxis
3. Brazo de Plata/Fuego/Stuka Jr. vs. La Fuerza TRV (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)
4. Lightning Match: Rey Cometa vs. El Barbaro Cavernario
5. Atlantis/Dragon Rojo/Volador Jr. vs. Los Guerreros Laguneros (Gran Guerrero/Rey Escorpion/Ultimo Guerrero)
6. Los Ingobernales (La Mascara/Rush/La Sombra) vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

9/2 - Arena Aficion de Pachuca
1. ?
2. Mascarita Universal & La Parkita vs. Gatito Eveready & Mini Sangre Chicana
3. Black Fury & Yuka vs. Cristal & Dama del Hierro
4. Los Payasos Tricolor (Coco Rojo/Coco Verde/Cocolores) vs. Angel del Amor/Cosmos Negro/Hijo del Angel
5. Los Guapos VIP (Decnis/Scorpio Jr./Zumbido) vs. Hijo del Pirata Morgan/Toscano/Veneno
6. Axel/Hijo del Anibal/Hijo del Dos Caras vs. Hijo del Canek/Hijo del Fishman/Pirata Morgan

INDEPENDENT

9/5 - Arena Queretaro
1. Aquarius/Diamante Azul/Electroboy vs. Croyer/Fire Fighter/Zarpa de Tigre Jr.
2. Dark Crazy & Galaxy vs. Alex Guajardo & El Lince
3. Gremlin/Kastagador/Lobo Lafayette vs. Ares/Belial/Impulso
4. Street Fight: Atomico/Soldado Diabolico/Luchador Sorpresa vs. Dance Boy/Fresero Jr./X-Fly
5. Gronda XXX/Heavy Metal/Rayo de Jalisco Jr. vs. Dave the Clown/Head Hunter I/Zumbi

9/5 - Gimnasio Miguel Hidalgo de Puebla
1. ?
2. ??
3. ???
4. Monster Clown & Murder Clown vs. Cuervo & Escoria
5. Myzteziz & La Parka Jr. vs. Averno & Black Warrior
6. Psycho Clown vs. Hijo del Texano

LUCHA LIBRE PIEDRAS NEGRAS

9/2 - Gimnasio Beto Estrada de Piedras Negras
1. ?
2. La Jarochita & Sexy Lady vs. La Hiedra & Cinthia Moreno
3. Lumberjack Match: Baby Black & Perseus vs. Eterno & Polvo de Estrellas
4. Argenis/Laredo Kid/Pimpinela Escarlata vs. Soul Rocker/Tigre Cota/Black Mamba
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Daga/Hijo del Fantasma/Pentagon Jr.

PROMOCIONES CANTU

9/1 - Estadio de Futbol Rapido de Nuevo Laredo
1. ?
2. La Jarochita & Sexy Lady vs. La Hiedra & Cinthia Moreno
3. Emperador Azteca/Perseus/Street Boy vs. Eterno/Rio Bravo Jr./Polvo de Estrellas
4. Argenis/Laredo Kid/Pimpinela Escarlata vs. Soul Rocker/Tigre Cota/Black Mamba
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Argos/Daga/Hijo del Texano

PROMOCIONES CARBALLO

<b>9/6 - Unidad Deportiva de Altamira
1. Sadico & Silver Fox vs. Iron Boy & Bugambilla del Norte
2. Aero Star/Drago/Fenix vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)
3. Fabi Apache & La Jarochita vs. Sexy Lady & Taya Valkyrie
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Machine Rockers (Demon Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
5. Electroshock & La Parka Jr. vs. Black Warrior & Zorro</b>

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

INDEPENDENT

<b>9/6 - Gimnasio Oscar Tigre Garcia de Ensenada
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Dr. Wagner Jr. & Dr. Wagner III vs. Silver King & Hijo del Silver King</b>

PINCELLIN PROMOTIONS

9/5 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Nicho el Millionario & Tony Casanova vs. Arandu & TJ Boy
5. Dr. Wagner Jr. & Dr. Wagner III vs. Silver King & Hijo del Silver King