PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

ALBERTO DEL RIO-AAA UPDATE AND MORE

By Kris Zellner on 2014-08-31 07:00:00

NOTICIAS

El Patron (Alberto del Rio) along with La Parka Jr. are the luchadores pictured in AAA's poster for their weekend at the Hard Rock Casino in Puerto Vallarta on 9/13 & 9/14. They haven't listed any lineups yet but this is the first time he has been advertised on a poster.

RESULTADOS

EMLL 8/29 - Arena Mexico
1. Disturbio & Guerrero Negro Jr. beat Soberano & Star Jr.
2. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Puma King defeated Cachorro/Dragon Lee II/Pegasso
3. Angel de Oro/Blue Panther/Fuego beat Hombre sin Nombre/Pierroth/Sagrado
4. Mascara Dorada/Rey Cometa/Valiente defeated El Barbaro Cavernario/Felino/Mr. Niebla by DQ when Cavernario fouled Cometa. Dorada was stretchered out afterwards after a tope suicida on Niebla.
5. Negro Casas/Niebla Roja/Rey Escorpion beat Atlantis/Dragon Rojo/Rush by DQ when Rush accidentally fouled referee Babe Richard. Rush then attacked him for good measure afterwards.
6. Por el Campeonato Universal: Ultimo Guerrero defeated La Sombra

Producciones Sanchez 8/29 - Arena Neza
1. Old School Rules: Carissma beat Zoom Driver
2. Arlequin & Arlequin Morado defeated Cirujano Jr. & Super Colt
3. Lady Apache & Miss Janeth beat La Diabolica & Tania la Guerrillera
4. Cuadrangular de Parejas por la Copa Villano III - Semifinals: Super Muneco & Super Pinocho defeated Pantera & Super Bolido
5. Cuadrangular de Parejas por la Copa Villano III - Semifinals: Rambo & Shu el Guerrero beat El Gallego & Romano Garcia
6. Cuadrangular de Parejas por la Copa Villano III - Finals: Rambo & Shu el Guerrero beat Super Muneco & Super Pinocho after a double foule.
7. Fuerza Guerrera/Mr. Jack/Negro Navarro defeated Aguila Solitaria/Justiciero/Solar I
8. Canek/El Fantasma/Mascara Sagrada beat Head Hunter I/Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil by DQ when Universo fouled Canek.

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

9/7 - Lienzo Charro de Pachuca (TV taping)
1. Ludxor/Venum/Dinastia vs. Gran Apache/Mini Abismo Negro/Black Mamba
2. Bengala & Fabi Apache vs. Eterno & Taya Valkyrie
3. Aero Star vs. Super Fly
4. Argenis/Jack Evans/Joe Lider vs. Daga/Demon Rocker/Hijo del Pirata Morgan
5. Psycho Clown & Luchador Sorpresa (El Patron??) vs. Averno & Hijo del Texano
6. Myzteziz vs. Perro Aguayo Jr. (their first singles match in 6 years)

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

8/31 - Arena Coliseo
1. Bengala & Robin vs. Akuma & Espanto Jr.
2. Astral/Bam Bam/Electrico vs. Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Olimpico
3. Lightning Match: Estrellita vs. Dalys la Caribena
4. Delta/Guerrero Maya Jr./Stuka Jr. vs. Felino/Misterioso II/Bobby Zavala
5. Brazo de Plata/La Mascara/Maximo vs. Damian el Terrible/Polvora/Rey Bucanero
6. Diamante Azul/Marco Corleone/Volador Jr. vs. Euforia/Mr. Niebla/Shocker

8/31 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Dr. Freezer vs. El Yaqui
2. Virgo vs. Demonio Rojo
3. Sky Kid & Smaker vs. Acertijo & Sadico
4. Esfinge & Exterminador vs. Demonio Maya & Malefico
5. Triton vs. Rafaga
6. Dragon Rojo/Mascara Dorada/Titan vs. Los Guerreros Laguneros (Gran Guerrero/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)

9/1 - Arena Puebla
1. Asturiano/Black Tiger/Milenium vs. Akron/Ares/Fuerza Chicana
2. Fuego/Stigma/Stuka Jr. vs. Escandalo/Kamaitachi/

Misterioso II
3. #1 Contender Torneo de Parejas por el CMLL Tag Titles - Block A - Participants: Blue Panther & Diamante Azul/Delta & Guerrero Maya Jr./Marco Corleone & Rush/Mascara Dorada & Titan/El Barbaro Cavernario & Mr. Niebla/Euforia & Niebla Roja/Felino & Puma King/Rey Bucanero & Vangelis

9/2 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Brillante & Leo vs. Evola & Jocker
2. Estrellita/Goya Kong/Princesa Sugei vs. La Comandante/Tiffany/Zeuxis
3. Cachorro/Fuego/El Gallo vs. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Puma King
4. La Mascara vs. Mephisto
5. Atlantis/Rush/Valiente vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)

9/2 - Arena Mexico
1. Robin & Star Jr. vs. Espanto Jr. & Ramstein
2. Mini Fantasy/Shockercito/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Mercurio/Pierrothito
3. Lluvia/Marcela/Silueta vs. Amapola/Dalys la Caribena/La Seductora
4. Lightning Match: Dragon Lee II vs. Virus
5. Angel de Oro/Diamante Azul/Triton vs. Misterioso II/Tiger/Bobby Zavala
6. Marco Corleone/Mascara Dorada/Titan vs. Ephesto/Rey Hechicero/Shocker

<b>9/5 - Arena Mexico
1. Hombre Bala Jr./Pegasso/Super Halcon Jr. vs. Canelo Casas/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Dark Angel/Estrellita/Goya Kong vs. La Comandante/Tiffany/Zeuxis
3. Brazo de Plata/Fuego/Stuka Jr. vs. La Fuerza TRV (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)
4. Lightning Match: Rey Cometa vs. El Barbaro Cavernario
5. Atlantis/Dragon Rojo/Volador Jr. vs. Los Guerreros Laguneros (Gran Guerrero/Rey Escorpion/Ultimo Guerrero)
6. Los Ingobernales (La Mascara/Rush/La Sombra) vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)</b>

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

9/2 - Arena Aficion de Pachuca
1. ?
2. Mascarita Universal & La Parkita vs. Gatito Eveready & Mini Sangre Chicana
3. Black Fury & Yuka vs. Cristal & Dama del Hierro
4. Los Payasos Tricolor (Coco Rojo/Coco Verde/Cocolores) vs. Angel del Amor/Cosmos Negro/Hijo del Angel
5. Los Guapos VIP (Decnis/Scorpio Jr./Zumbido) vs. Hijo del Pirata Morgan/Toscano/Veneno
6. Axel/Hijo del Anibal/Hijo del Dos Caras vs. Hijo del Canek/Hijo del Fishman/Pirata Morgan

HUMO PROMOCIONES

8/31 - Deportivo Pavon del Distrito Federal
1. Equis/Hector el Pandillero/Sparta Jr. vs. Astuto/Fantasma de la Opera II/Sparta
2. Halcon Dos Mil/Pantera I/Shadow vs. Ares/El Demasiado/Chica Yeye
3. Astrik/Kid Jaguar/Big Mama vs. Rey Templario/Dark Lady/Kamillon
4. Cuadrangular de Parejas: Freelance & Micke Segura vs. Los Compadres Extremos (Aero Boy & Violento Jack) vs. Belial & Impulso vs. Angel o Demonio & Ovett
5. Los Brazos (Oro/Plata/Platino) vs. La Secta Negra (Carta Brava Jr./Emo Extreme/Fantasma de la Opera0
6. Mascara Dorada/Triton/Mr. Niebla vs. Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/El Satanico

INDEPENDENT

8/31 - Arena Xalapa
1. Furia Nocturna & Rey Tornado vs. Destello Azul & Samurai
2. Las Totems I y II vs. Los Pitufos I y II
3. Mr. Coyote/King Metal/Kraken vs. Kid Lobo/Master/Silencioso Jr.
4. Crazy Man/Dr. Diabolico/Gato Diabolico vs. Tigre Cosmico/Vengador Radioactivo/Zafiro
5. Hijo del Tirantes/Peligro/Rey Infierno vs. Destello Azul/Samurai/Xtremo
6. Skadye & Solar I vs. Corsario de Fuego & Negro Navarro

8/31 - Cancha de los Espectaculos Fiesta Latina de Ecatepec
1. Jorge el Salvaje vs. Aguila Oriental
2. Galactar & Sirko vs. Bristol & Eagle Man
3. Gatillero & Sigma vs. Halconero & Kid Master
4. Aguila del America/Audaz/Black Shadow vs. Brujo Maya/Kid Medrano/Perro del Ring
5. Black Terry/Canek/Hijo del Canek vs. The Killer Jr./Mascara Ano Dos Mil/Shu el Guerrero

8/31 - Centro de Usos Multiples de Hermosillo
1. ?
2. ??
3. ???
4. Crazy Boy/Nino Hamburguesa/Sagrado Misterio Jr. vs. Cuervo/Embajador del Infierno/Espiritu
5. Axel/Elegido/La Parka Jr. vs. Chessman/Gronda II/Parka Negra

<b>9/5 - Arena Queretaro
1. Aquarius/Diamante Azul/Electroboy vs. Croyer/Fire Fighter/Zarpa de Tigre Jr.
2. Dark Crazy & Galaxy vs. Alex Guajardo & El Lince
3. Gremlin/Kastagador/Lobo Lafayette vs. Ares/Belial/Impulso
4. Street Fight: Atomico/Soldado Diabolico/Luchador Sorpresa vs. Dance Boy/Fresero Jr./X-Fly
5. Gronda XXX/Heavy Metal/Rayo de Jalisco Jr. vs. Dave the Clown/Head Hunter I/Zumbi

9/5 - Gimnasio Miguel Hidalgo de Puebla
1. ?
2. ??
3. ???
4. Monster Clown & Murder Clown vs. Cuervo & Escoria
5. Myzteziz & La Parka Jr. vs. Averno & Black Warrior
6. Psycho Clown vs. Hijo del Texano</b>

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

8/31 - Arena Naucalpan
1. ?
2. ??
3. Dr. Cerebro/Diva Salvaje/Miss Gaviota vs. Danny Casas/Hip Hop Man/Tony Rivera
4. Kenshi Kabuki/Pantera/Relampago vs. Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo/Trauma II
5. Money in the Bank Ladder Match for 50,000 pesos ($3,815 US) - Participants: AK-47/Demon Clown/Dr. Wagner Jr./Hijo del Dos Caras/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/L.A. Park/Trauma I/Veneno and yes there is a briefcase but they have to wait for 10:00 before trying to grab it.

LUCHA LIBRE PIEDRAS NEGRAS

9/2 - Gimnasio Beto Estrada de Piedras Negras
1. ?
2. La Jarochita & Sexy Lady vs. La Hiedra & Cinthia Moreno
3. Lumberjack Match: Baby Black & Perseus vs. Eterno & Polvo de Estrellas
4. Argenis/Laredo Kid/Pimpinela Escarlata vs. Soul Rocker/Tigre Cota/Black Mamba
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Daga/Hijo del Fantasma/Pentagon Jr.

MONTERREY

8/31 - Arena Coliseo de Monterrey
1. Mini Difunto vs. Mini Hator
2. Lince de Oro & Obsession vs. Chamaco Gurrola & Hijo del Guerrero Negro
3. Ciber Payaso & Mortifero vs. Rey Imagen & Sexi Piscis
4. Chucho Mar Jr./El Ninja Jr./Ultimo Ninja vs. Alberto dos Rios/Espartaco/Tempestad
5. Angel de Oro/Caifan I/Dragon Lee II vs. Golden Boy/Nitro/Puma King

PROMOCIONES CANTU

9/1 - Estadio de Futbol Rapido de Nuevo Laredo
1. ?
2. La Jarochita & Sexy Lady vs. La Hiedra & Cinthia Moreno
3. Emperador Azteca/Perseus/Street Boy vs. Eterno/Rio Bravo Jr./Polvo de Estrellas
4. Argenis/Laredo Kid/Pimpinela Escarlata vs. Soul Rocker/Tigre Cota/Black Mamba
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Argos/Daga/Hijo del Texano

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

PINCELLIN PROMOTIONS

<b>9/5 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Nicho el Millionario & Tony Casanova vs. Arandu & TJ Boy
5. Dr. Wagner Jr. & Dr. Wagner III vs. Silver King & Hijo del Silver King</b>