PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2014-08-28 07:00:00

NOTICIAS

My compadre Cubs Fan at Luchablog wrote up a great primer for those of you that want to know all the details of what to expect regarding AAA's show on the El Rey Network. Go here for the info

http://www.thecubsfan.com/cmll/?p=31533

RESULTADOS

IWRG 8/27 - Arena Naucalpan
1. Capitan Muerte beat Sky Angel
2. Anubis Black & Matrix Jr. defeated Galaxy & Latigo
3. Por el Campeonato AIWA Argentina: Dragon Celestial beat Hip Hop Man to win the title using his feet on the ropes for leverage. HHM demanded a rematch afterwards which Dragon agreed to but only in Argentina. Fans threw money in the ring afterwards.
4. Mexican State Trios Titles: Los Gringos VIP (Avisman/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo) defeated Black Terry/Dr. Cerebro/Veneno to retain their titles and everyone shook hands afterwards.
5. Prision Fatal (Steel Cage Match) where the loser gets shaved or unmasked: Ciclon Black left Alan Extreme in the cage after Tony Rivera threw powder in his eyes and Alan was shaved afterwards. Order of Elimination: Ciclon Black (left and came back in)/Chucho el Roto/Yakuza/Golden Magic/Relampago/Tony Rivera/Metaleon/Ciclon Black

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

<b>8/30 - Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal (Sponsored show by Helados Ice Cream)
1. Ludxor/Venum/Fabi Apache/Octagoncito vs. Gran Apache/Super Fly/Taya Valkyrie/Mini Psycho Clown
2. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Machine Rockers (Demon Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
3. Cibernetico/Myzteziz/La Parka Jr. vs. Averno/Hijo del Texano/Parka Negra</b>

9/7 - Lienzo Charro de Pachuca (TV taping)
1. Ludxor/Venum/Dinastia vs. Gran Apache/Mini Abismo Negro/Black Mamba
2. Bengala & Fabi Apache vs. Eterno & Taya Valkyrie
3. Aero Star vs. Super Fly
4. Argenis/Jack Evans/Joe Lider vs. Daga/Demon Rocker/Hijo del Pirata Morgan
5. Psycho Clown & Luchador Sorpresa (El Patron??) vs. Averno & Hijo del Texano
6. Myzteziz vs. Perro Aguayo Jr. (their first singles match in 6 years)

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

8/29 - Arena Mexico
1. Soberano & Star Jr. vs. Disturbio & Guerrero Negro Jr.
2. Cachorro/Dragon Lee II/Pegasso vs. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Puma King
3. Angel de Oro/Blue Panther/Fuego vs. Hombre sin Nombre/Pierroth/Sagrado
4. Mascara Dorada/Rey Cometa/Valiente vs. El Barbaro Cavernario/Felino/Mr. Niebla
5. Atlantis/Dragon Rojo/Rush vs. Negro Casas/Niebla Roja/Rey Escorpion
6. Por el Campeonato Universal: La Sombra vs. Ultimo Guerrero

8/31 - Arena Coliseo
1. Bengala & Robin vs. Akuma & Espanto Jr.
2. Astral/Bam Bam/Electrico vs. Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Olimpico
3. Lightning Match: Estrellita vs. Dalys la Caribena
4. Delta/Guerrero Maya Jr./Stuka Jr. vs. Felino/Misterioso II/Bobby Zavala
5. Brazo de Plata/La Mascara/Maximo vs. Damian el Terrible/Polvora/Rey Bucanero
6. Diamante Azul/Marco Corleone/Volador Jr. vs. Euforia/Mr. Niebla/Shocker

8/31 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Dr. Freezer vs. El Yaqui
2. Virgo vs. Demonio Rojo
3. Sky Kid & Smaker vs. Acertijo & Sadico
4. Esfinge & Exterminador vs. Demonio Maya & Malefico
5. Triton vs. Rafaga
6. Dragon Rojo/Mascara Dorada/Titan vs. Los Guerreros Laguneros (Gran Guerrero/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)

<b>9/1 - Arena Puebla
1. Asturiano/Black Tiger/Milenium vs. Akron/Ares/Fuerza Chicana
2. Fuego/Stigma/Stuka Jr. vs. Escandalo/Kamaitachi/

Misterioso II
3. #1 Contender Torneo de Parejas por el CMLL Tag Titles - Block A - Participants: Blue Panther & Diamante Azul/Delta & Guerrero Maya Jr./Marco Corleone & Rush/Mascara Dorada & Titan/El Barbaro Cavernario & Mr. Niebla/Euforia & Niebla Roja/Felino & Puma King/Rey Bucanero & Vangelis

9/2 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Brillante & Leo vs. Evola & Jocker
2. Estrellita/Goya Kong/Princesa Sugei vs. La Comandante/Tiffany/Zeuxis
3. Cachorro/Fuego/El Gallo vs. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Puma King
4. La Mascara vs. Mephisto
5. Atlantis/Rush/Valiente vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)

9/2 - Arena Mexico
1. Robin & Star Jr. vs. Espanto Jr. & Ramstein
2. Mini Fantasy/Shockercito/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Mercurio/Pierrothito
3. Lluvia/Marcela/Silueta vs. Amapola/Dalys la Caribena/La Seductora
4. Lightning Match: Dragon Lee II vs. Virus
5. Angel de Oro/Diamante Azul/Triton vs. Misterioso II/Tiger/Bobby Zavala
6. Marco Corleone/Mascara Dorada/Titan vs. Ephesto/Rey Hechicero/Shocker</b>

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

<b>9/2 - Arena Aficion de Pachuca
1. ?
2. Mascarita Universal & La Parkita vs. Gatito Eveready & Mini Sangre Chicana
3. Black Fury & Yuka vs. Cristal & Dama del Hierro
4. Los Payasos Tricolor (Coco Rojo/Coco Verde/Cocolores) vs. Angel del Amor/Cosmos Negro/Hijo del Angel
5. Los Guapos VIP (Decnis/Scorpio Jr./Zumbido) vs. Hijo del Pirata Morgan/Toscano/Veneno
6. Axel/Hijo del Anibal/Hijo del Dos Caras vs. Hijo del Canek/Hijo del Fishman/Pirata Morgan</b>

INDEPENDENT

8/29 - Cancha Florencio Salazar de Rio Verde
1. ?
2. ??
3. Misterio Negro/Raizo/Chica Yeye vs. Angel Negro/Morder/Bombom Asesino
4. Ludark Shaitan & Yuka vs. Hielera & Poder Satanico
5. Triton & Veneno vs. Rey Bucanero & Shocker

8/31 - Arena Xalapa
1. Furia Nocturna & Rey Tornado vs. Destello Azul & Samurai
2. Las Totems I y II vs. Los Pitufos I y II
3. Mr. Coyote/King Metal/Kraken vs. Kid Lobo/Master/Silencioso Jr.
4. Crazy Man/Dr. Diabolico/Gato Diabolico vs. Tigre Cosmico/Vengador Radioactivo/Zafiro
5. Hijo del Tirantes/Peligro/Rey Infierno vs. Destello Azul/Samurai/Xtremo
6. Skadye & Solar I vs. Corsario de Fuego & Negro Navarro

8/31 - Cancha de los Espectaculos Fiesta Latina de Ecatepec
1. Jorge el Salvaje vs. Aguila Oriental
2. Galactar & Sirko vs. Bristol & Eagle Man
3. Gatillero & Sigma vs. Halconero & Kid Master
4. Aguila del America/Audaz/Black Shadow vs. Brujo Maya/Kid Medrano/Perro del Ring
5. Black Terry/Canek/Hijo del Canek vs. The Killer Jr./Mascara Ano Dos Mil/Shu el Guerrero

<b>8/31 - Centro de Usos Multiples de Hermosillo
1. ?
2. ??
3. ???
4. Crazy Boy/Nino Hamburguesa/Sagrado Misterio Jr. vs. Cuervo/Embajador del Infierno/Espiritu
5. Axel/Elegido/La Parka Jr. vs. Chessman/Gronda II/Parka Negra</b>

HUMO PROMOCIONES

<b>8/31 - Deportivo Pavon del Distrito Federal
1. Equis/Hector el Pandillero/Sparta Jr. vs. Astuto/Fantasma de la Opera II/Sparta
2. Halcon Dos Mil/Pantera I/Shadow vs. Ares/El Demasiado/Chica Yeye
3. Astrik/Kid Jaguar/Big Mama vs. Rey Templario/Dark Lady/Kamillon
4. Cuadrangular de Parejas: Freelance & Micke Segura vs. Los Compadres Extremos (Aero Boy & Violento Jack) vs. Belial & Impulso vs. Angel o Demonio & Ovett
5. Los Brazos (Oro/Plata/Platino) vs. La Secta Negra (Carta Brava Jr./Emo Extreme/Fantasma de la Opera0
6. Mascara Dorada/Triton/Mr. Niebla vs. Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/El Satanico</b>

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

8/31 - Arena Naucalpan
1. ?
2. ??
3. Dr. Cerebro/Diva Salvaje/Miss Gaviota vs. Danny Casas/Hip Hop Man/Tony Rivera
4. Kenshi Kabuki/Pantera/Relampago vs. Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo/Trauma II
5. Money in the Bank Ladder Match for 50,000 pesos ($3,815 US) - Participants: AK-47/Demon Clown/Dr. Wagner Jr./Hijo del Dos Caras/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/L.A. Park/Trauma I/Veneno and yes there is a briefcase but they have to wait for 10:00 before trying to grab it.

LUCHA LIBRE PIEDRAS NEGRAS

<b>9/2 - Gimnasio Beto Estrada de Piedras Negras
1. ?
2. La Jarochita & Sexy Lady vs. La Hiedra & Cinthia Moreno
3. Lumberjack Match: Baby Black & Perseus vs. Eterno & Polvo de Estrellas
4. Argenis/Laredo Kid/Pimpinela Escarlata vs. Soul Rocker/Tigre Cota/Black Mamba
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Daga/Hijo del Fantasma/Pentagon Jr.</b>

MANTYZ PRODUCCIONES

8/30 - Arena Cuautepec
1. ?
2. ??
3. Angelito & Octagoncito vs. Piratita Morgan & Ultimo Diamante
4. Los Nerds (Jimmy/Kevin/Tony) vs. Adamantium/Cosmos Negro/Electroman
5. Alebrije Jr./Super Brazo Jr./Volador Jr. vs. Espectro Jr./Histeria Jr./La Sombra

MONTERREY

<b>8/31 - Arena Coliseo de Monterrey
1. Mini Difunto vs. Mini Hator
2. Lince de Oro & Obsession vs. Chamaco Gurrola & Hijo del Guerrero Negro
3. Ciber Payaso & Mortifero vs. Rey Imagen & Sexi Piscis
4. Chucho Mar Jr./El Ninja Jr./Ultimo Ninja vs. Alberto dos Rios/Espartaco/Tempestad
5. Angel de Oro/Caifan I/Dragon Lee II vs. Golden Boy/Nitro/Puma King</b>

PRODUCCIONES SANCHEZ

8/29 - Arena Neza
1. La Diabolica & Lady Apache vs. Miss Janeth & Tania la Guerrillera
2. Cuadrangular de Parejas por la Copa Villano III: Super Muneco & Super Pinocho vs. Rambo & Shu el Guerrero vs. Pantera & Super Bolido vs. El Gallego & Romano Garcia
3. Aguila Solitaria/Justiciero/Solar I vs. Fuerza Guerrera/Mr. Jack/Negro Navarro
4. Canek/El Fantasma/Mascara Sagrada vs. Head Hunter I/Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil

PROMOCIONES CANTU

<b>9/1 - Estadio de Futbol Rapido de Nuevo Laredo
1. ?
2. La Jarochita & Sexy Lady vs. La Hiedra & Cinthia Moreno
3. Emperador Azteca/Perseus/Street Boy vs. Eterno/Rio Bravo Jr./Polvo de Estrellas
4. Argenis/Laredo Kid/Pimpinela Escarlata vs. Soul Rocker/Tigre Cota/Black Mamba
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Argos/Daga/Hijo del Texano</b>