PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2014-08-27 07:06:09

NOTICIAS

The New Yorker magazine did a fantastic story on Cassandro and how he has gotten successful with being an exotico. The story is at http://www.newyorker.com/magazine/2014/09/01/man-without-mask.

RESULTADOS

AULL 8/24 - Arena Lopez Mateos
1. Arana Negra beat X-Corpio
2. Angel del Amor/Kiuuby/Marabunta Jr. defeated Ave Negra/Mr. Flama/Ironia
3. Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael/

Tormento) beat Dante/Euro/Filder/Hijo del Zumbido
4. Cuadrangular de Parejas por el Trofeo Arena Lopez Mateos: Micke Segura & Terry Dos Mil defeated Freelance & Yakuza - Other participants: Chucho el Roto & Zumbi and Eterno & Sadico
5. Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr. beat La Dinastia Karonte (Argenis/Argos/Dr. Karonte) who demanded a rematch afterwards.
6. Hijo del Dos Caras/Myzteziz/Tinieblas Jr. defeated Perro Aguayo Jr./Averno/Toscano by DQ when Perrito fouled Myzteziz.

EMLL 8/25 - Arena Puebla
1. Asturiano/Black Tiger/Milenium beat Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)/El Rebelde
2. Hombre Bala Jr./Super Halcon Jr./Tigre Rojo Jr. defeated Blue Center/King Jaguar/Metalico
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Triton beat Morphosis/Olimpico/Ripper
4. Brazo de Plata/Marco Corleone/Triton defeated La Fuerza TRV (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis) by DQ when Bucanero fouled Marco who challenged Rey to a hair match afterwards but was denied.
5. Volador Jr. beat Rey Escorpion who got stretchered out afterwards.

EMLL 8/26 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Metatron & Virgo beat Mr. Trueno & Rey Trueno
2. Nitrito/Pequeno Olimpico/Pierrothito defeated Astral/Meteoro/Ultimo Dragoncito
3. Brazo de Plata/El Gallo/Triton beat Arkangel de la Muerte/Escandalo/Kamaitachi
4. Ephesto & Mephisto defeated La Mascara & Mascara Dorada when Mephisto ripped off Mascara's mask and pinned him.
5. Atlantis/Valiente/Volador Jr. beat Euforia/Rey Escorpion/Ultimo Guerrero by DQ when UG fouled Atlantis.

EMLL 8/26 - Arena Mexico
1. Flyer & Leono beat Apocalipsis & Camorra
2. Hijo del Signo/Inquisidor/Nitro defeated Magnus/Molotov/Sensei
3. Lluvia/Skadi/La Vaquerita beat La Comandante/La Seductora/Zeuxis by DQ when Seductora ripped off Lluvia's mask.
4. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus) defeated Black Panther/Starman/Stigma
5. Marco Corleone/Stuka Jr./Titan beat Kraneo/Tiger/Bobby Zavala
6. Shocker defeated Maximo

IWRG 8/24 - Arena Naucalpan
1. Atomic Star & Capitan Muerte beat Black Niko & Galaxy
2. Matrix Jr. & Zurdog defeated Emperador Azteca & Latigo
3. Black Terry/Imposible/Metaleon beat Los Gringos VIP (Avisman/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo)
4. Cien Caras Jr./Fuerza Guerrera/Hijo del Mascara Ano Dos Mil defeated Golden Magic/Relampago/Veneno
5. Kenshi Kabuki/Mascara Sagrada/Pantera beat Canis Lupus/Demon Clown/Eterno when Kabuki fouled and pinned Eterno.

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

9/7 - Lienzo Charro de Pachuca (TV taping)
1. Ludxor/Venum/Dinastia vs. Gran Apache/Mini Abismo Negro/Black Mamba
2. Bengala & Fabi Apache vs. Eterno & Taya Valkyrie
3. Aero Star vs. Super Fly
4. Argenis/Jack Evans/Joe Lider vs. Daga/Demon Rocker/Hijo del Pirata Morgan
5. Psycho Clown & Luchador Sorpresa (El Patron??) vs. Averno & Hijo del Texano
6. Myzteziz vs. Perro Aguayo Jr. (their first singles match in 6 years)

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

8/29 - Arena Mexico
1. Soberano & Star Jr. vs. Disturbio & Guerrero Negro Jr.
2. Cachorro/Dragon Lee II/Pegasso vs. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Puma King
3. Angel de Oro/Blue Panther/Fuego vs. Hombre sin Nombre/Pierroth/Sagrado
4. Mascara Dorada/Rey Cometa/Valiente vs. El Barbaro Cavernario/Felino/Mr. Niebla
5. Atlantis/Dragon Rojo/Rush vs. Negro Casas/Niebla Roja/Rey Escorpion
6. Por el Campeonato Universal: La Sombra vs. Ultimo Guerrero

<b>8/31 - Arena Coliseo
1. Bengala & Robin vs. Akuma & Espanto Jr.
2. Astral/Bam Bam/Electrico vs. Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Olimpico
3. Lightning Match: Estrellita vs. Dalys la Caribena
4. Delta/Guerrero Maya Jr./Stuka Jr. vs. Felino/Misterioso II/Bobby Zavala
5. Brazo de Plata/La Mascara/Maximo vs. Damian el Terrible/Polvora/Rey Bucanero
6. Diamante Azul/Marco Corleone/Volador Jr. vs. Euforia/Mr. Niebla/Shocker

8/31 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Dr. Freezer vs. El Yaqui
2. Virgo vs. Demonio Rojo
3. Sky Kid & Smaker vs. Acertijo & Sadico
4. Esfinge & Exterminador vs. Demonio Maya & Malefico
5. Triton vs. Rafaga
6. Dragon Rojo/Mascara Dorada/Titan vs. Los Guerreros Laguneros (Gran Guerrero/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)</b>

INDEPENDENT

8/28 - Arena Aficion de Pachuca
1. Dr. Boris vs. Dragon Bane
2. Black Zimba & Inmortal vs. Celestick I & Genio Rojo
3. Hombre Lobo & La Plaga vs. El Arquiteco del Mal & Star King
4. Golden Magic & Hijo del Huracan Ramirez vs. El Golpeador & Chica Yeye
5. Maldito Jr. & Valiente vs. Mr. Niebla & Rey Bucanero

8/29 - Cancha Florencio Salazar de Rio Verde
1. ?
2. ??
3. Misterio Negro/Raizo/Chica Yeye vs. Angel Negro/Morder/Bombom Asesino
4. Ludark Shaitan & Yuka vs. Hielera & Poder Satanico
5. Triton & Veneno vs. Rey Bucanero & Shocker

<b>8/31 - Arena Xalapa
1. Furia Nocturna & Rey Tornado vs. Destello Azul & Samurai
2. Las Totems I y II vs. Los Pitufos I y II
3. Mr. Coyote/King Metal/Kraken vs. Kid Lobo/Master/Silencioso Jr.
4. Crazy Man/Dr. Diabolico/Gato Diabolico vs. Tigre Cosmico/Vengador Radioactivo/Zafiro
5. Hijo del Tirantes/Peligro/Rey Infierno vs. Destello Azul/Samurai/Xtremo
6. Skadye & Solar I vs. Corsario de Fuego & Negro Navarro

8/31 - Cancha de los Espectaculos Fiesta Latina de Ecatepec
1. Jorge el Salvaje vs. Aguila Oriental
2. Galactar & Sirko vs. Bristol & Eagle Man
3. Gatillero & Sigma vs. Halconero & Kid Master
4. Aguila del America/Audaz/Black Shadow vs. Brujo Maya/Kid Medrano/Perro del Ring
5. Black Terry/Canek/Hijo del Canek vs. The Killer Jr./Mascara Ano Dos Mil/Shu el Guerrero</b>

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

<b>8/27 - Arena Naucalpan
1. Sky Angel vs. Capitan Muerte
2. Galaxy & Latigo vs. Anubis Black & Matrix Jr.
3. Por el Campeonato AIWA Argentina: Hip Hop Man (c) vs. Dragon Celestial
4. Mexican State Trios Titles: Los Gringos VIP (Avisman/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo) (c) vs. Black Terry/Dr. Cerebro/Veneno
5. Prision Fatal (Steel Cage Match) where the loser gets shaved or unmasked - Participants: Alan Extreme/Chucho el Roto/Ciclon Black/Golden Magic/Metaleon/Relampago/Tony Rivera/Yakuza

8/31 - Arena Naucalpan
1. ?
2. ??
3. Dr. Cerebro/Diva Salvaje/Miss Gaviota vs. Danny Casas/Hip Hop Man/Tony Rivera
4. Kenshi Kabuki/Pantera/Relampago vs. Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo/Trauma II
5. Money in the Bank Ladder Match for 50,000 pesos ($3,815 US) - Participants: AK-47/Demon Clown/Dr. Wagner Jr./Hijo del Dos Caras/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/L.A. Park/Trauma I/Veneno and yes there is a briefcase but they have to wait for 10:00 before trying to grab it.</b>

MANTYZ PRODUCCIONES

8/30 - Arena Cuautepec
1. ?
2. ??
3. Angelito & Octagoncito vs. Piratita Morgan & Ultimo Diamante
4. Los Nerds (Jimmy/Kevin/Tony) vs. Adamantium/Cosmos Negro/Electroman
5. Alebrije Jr./Super Brazo Jr./Volador Jr. vs. Espectro Jr./Histeria Jr./La Sombra

PRODUCCIONES SANCHEZ

8/29 - Arena Neza
1. La Diabolica & Lady Apache vs. Miss Janeth & Tania la Guerrillera
2. Cuadrangular de Parejas por la Copa Villano III: Super Muneco & Super Pinocho vs. Rambo & Shu el Guerrero vs. Pantera & Super Bolido vs. El Gallego & Romano Garcia
3. Aguila Solitaria/Justiciero/Solar I vs. Fuerza Guerrera/Mr. Jack/Negro Navarro
4. Canek/El Fantasma/Mascara Sagrada vs. Head Hunter I/Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil