PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2014-03-22 07:30:10

NOTICIAS

If you were wondering about the status of EMLL getting a weekly show on TV Azteca in Mexico well it was clarified this week by Miguel Reducindo who is a director in the front office of the promotion and he said that the buzz on social media about a deal was just rumors that's all. More on this as it develops because this looks like a smokescreen.

Lucha Mania reported this week that when Chessman won the vacated AAA Latin American Title at Rey de Reyes defeating Villano IV he never got the actual belt as the former champion Blue Demon Jr. still has the belt and hasn't returned it AAA yet.

RESULTADOS

IWRG 3/19 - Arena Naucalpan
1. Zurdog beat Latinop
2. Mini Multifacetico & Mini Rey Cometa defeated Mini AK-47 & Mini Fierro
3. Douki/Daisuke Hanaoka/Fresero Jr. beat Centvrion/Mr. Leo/Metaleon
4. Chico Che/Golden Magic/Veneno defeated The Corps Clown (Broke the Clown/Dave the Clown/Rothen Clown)
5. Los Gringos VIP (Avisman/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo) beat Mascara Purpura/Relampago/Super Nova when Avisman ripped off Purpura's mask and pinned him. The tecnicos demanded a rematch afterwards.

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

3/29 - Parque de Beisbol Praxedis Balboa (TV taping)
1. Mascarita Sagrada & Octagoncito vs. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown
2. Jennifer Blake/Fabi Apache/La Jarochita vs. Mari Apache/Sexy Star/Taya Valkyrie
3. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Pentagon Jr.
5. Blue Demon Jr./Cibernetico/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Parka Negra/Zorro

4/16 - Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi (TV taping)
1. Drago/Jennifer Blake/Fabi Apache vs. Gran Apache/Sexy Star/Taya Valkyrie
2. Mexican Power (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. The Inferno Rockers (Demon Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
3. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Eterno/Pentagon Jr./X
4. Alan Stone/Electroshock/Psycho Clown vs. Chessman/Hijo del Texano/Silver King
5. Cibernetico/Fenix/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Black Warrior/Jeff Jarrett

CHILANGA MASK

3/23 - Arena Coliseo de Coacalco
1. Robin vs. Ikaro
2. Astro Rey Jr. & Psycho Kid vs. Fulgore I & Karma
3. Por la Copa Internacional Tercera Caida - Participants: Ares/Dinamic Black/Freelance/Golden Magic/Latin Dragon/Magnifico/Micke Segura/Tornado/Zurdog
4. Dr. Cerebro & Eterno vs. X-Torm & Zarco
5. Negro Navarro & Solar I vs. Arkangel de la Muerte & Rey Hechicero
6. Super Libre: Guerrero Maya Jr. vs. Black Terry
7. Pirata Morgan & Rey Bucanero vs. Las Traumas I y II
8. 4 Way Extreme Dance: Aero Boy vs. DJ Hyde vs. Kaientai vs. Masada
9. Triangular de Tercias: Belial & Titan vs. Impulso & Rey Cometa vs. The Young Bucks (Matt & Nick Jackson)

4/27 - Arena Lopez Mateos
1. ?
2. ??
3. ???
4. Aero Boy vs. Black Terry
5. Dandy Retirement Tour: El Dandy vs. El Satanico

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

3/23 - Arena Coliseo
1. Molotov & Sensei vs. Espiritu Negro & El Rebelde
2. Mini Fantasy/Shockercito/Ultimo Dragoncito vs. Nitrito/Pequeno Olimpico/Pequeno Warrior
3. El Sexy Team (Dark Angel/Estrellita/Goya Kong) vs. Las Ladies del Polanco (Princesa Blanca y Princesa Sugei)/Zeuxis
4. Lightning Match: Sagrado vs. Virus
5. Brazo de Plata/La Sombra/Valiente vs. Felino/Olimpico/Ripper
6. Diamante Azul/Marco Corleone/Maximo vs. Averno/Polvora/Rey Escorpion

3/23 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Indigo vs. Relampago Azul
2. William Rock vs. Angel del Mal
3. El Divino & Virgo vs. Demonio Rojo & Evola
4. Smaker vs. Espectrum
5. Black Metal/Leon Blanco/Sky Kid vs. Acertijo/Demonio Maya/Malefico
6. La Dinastia Panther (Blue Panther/Black Panther/Cachorro) vs. Puma King/Tiger/Vangelis

3/24 - Arena Puebla
1. Black Tiger/Star Jr./Tigre Rojo vs. Espiritu Negro/King Jaguar/Siki Osama
2. Astral/Asturiano/Electrico vs. Blue Center/Espiritu Maligno/Sauron
3. Lightning Match: Stuka Jr. vs. Virus
4. La Dinastia Panther (Blue Panther/Black Panther/Cachorro) vs. La Dinastia Casas (Felino/Puma King/Tiger)
5. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Niebla Roja) vs. Los Invasores (Kraneo/Morphosis/Ripper)
6. Volador Jr. vs. Mephisto

<b>3/25 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Esfinge vs. Rey Trueno
2. Astral/Electrico/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Pequeno Violencia/Pierrothito
3. El Gallo/Leo/Starman vs. Camorra/Shigeo Okumura/Sadico
4. Blue Panther/Sagrado/Valiente vs. La Familia Dinamita (El Cuatrero/Sanson/Universo Dos Mil) - Cuatrero & Sanson are the real sons of Cien Caras.
5. Atlantis/La Sombra/Volador Jr. vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)
6. Rush vs. Shocker</b>

ESTO ES LUCHA PRO WRESTLING

3/28 - Salon Los Angeles de Milpa Alta
1. ?
2. ??
3. Atomic Boy & Impulso vs. Carta Brava Jr. & Kronos
4. Ares/Dinamic Black/Saruman vs. Alan Extreme/Imposible/Vampiro Metalico
5. Rayo de Jalisco Jr. & Relampago vs. Dr. Wagner III & Hijo del Mascara Ano Dos Mil

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

3/23 - Cancha de Futbol Rapido de Nuevo Laredo
1. ?
2. ??
3. Lady Apache & Mascarita Sagrada vs. Mini Cibernetico & Rossy Moreno
4. Dr. Wagner III/Hijo del Anibal/Hijo del Huracan Ramirez vs. Cien Caras Jr./Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Pirata Morgan
5. Mil Mascaras/Octagon/Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner Jr./Fuerza Guerrera/Hijo del Solitario

4/5 - Arena Metropolitana de Chiapas
1. ?
2. Vertigo/Brillantina/Sexy Flor vs. Cradle/Tiffany/Bugambilla del Norte
3. Laredo Kid & Super Laredo vs. Murcy Jr. & New Fire
4. Mascara contra Mascara contra Caballera: Capitan Furia vs. Granda Man vs. Hijo del Mascara Ano Dos Mil
5. Hijo del Anibal/Octagon/Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner Jr./Fuerza Guerrera/Hijo del Solitario
6. Sin Cara vs. Luchador Sorpresa

INDEPENDENT

<b>3/22 - Club de Leones de Coapinole
1. ?
2. ??
3. Lujuria Roca & Torbellino Negro vs. Super-X & Tiburon I
4. Venum & La Parkita vs. Mascarita Negra & Mini Charly Manson
5. Argenis & Fenix vs. Dizzy & Pentagon Jr.

3/22 - Gimnasio 20 de Noviembre de Coatzacoalcos
1. ?
2. ??
3. Cinthia Moreno & Pimpinela Escarlata vs. La Hechicera & Black Mamba
4. Carta Brava Jr. & Ludxor vs. Mini Abismo Negro & Rey Celestial
5. Crazy Boy/Elegido/El Mesias vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)</b>

3/23 - Arena Cisneros de Oaxaca
1. ?
2. Estelar/Jungla Jr./Xtreme Fly vs. Apocalipsis/Challenger Jr./Chockmah
3. Multifacetico/Mini Rey Cometa/Pequeno Batista vs. Muerte Bucanera/Mini Barba Roja/Piratita Morgan
4. Oaxaca Middleweight Title vs. Latinoamericano Title: Tony Cisneros Jr. (c) vs. La Chona (c)
5. Atlantis/Rush/Luchador Sorpresa vs. Negro Casas/Mr. Niebla/Nitro

<b>3/27 - Arena Aficion de Pachuca
1. Celestick & Inmortal vs. Alejandro I & Tiger Lee
2. Chamuel vs. Gallito Feliz
3. C.R.O.C. Heavyweight Title: Maldito Jr. (c) vs. Guerrero Mixteco
4. Maximo & Valiente vs. Rey Bucanero & Ultimo Guerrero</b>

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

<b>3/23 - Arena Naucalpan
1. Latigo & Sky Angel vs. Matrix Jr. & Power Bull
2. Emperador Azteca & Hip Hop Man vs. Fulgore II & Imposible
3. Black Terry/Centvrion/Dr. Cerebro vs. Rayan/Tony Rivera/Spartan
4. Relampago/Super Nova/Veneno vs. AK-47/Danny Casas/911
5. Hijo del Dos Caras/Mascara Purpura/Toscano vs. Canis Lupus/Las Traumas I y II</b>

PROMOCIONES CANTU

3/24 - Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. Mini Charly Manson & La Parkita vs. Mini Murder Clown & Poderosoito
2. Espantapajaros I/Pit Bull Jr./Rio Bravo Jr. vs. Dragster/Street Boy/Tigre
3. Ave del Norte/Drago/Perseus vs. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis)
4. Relevos Suicidas: Pimpinela Escarlata & Pasion Kristal vs. Black Mamba & Bella Karina
5. Cibernetico/Laredo Kid/Luchador Sorpresa vs. Canek/Cuervo/Espiritu

PROMOCIONES CORONA

<b>3/22 - Arena Coliseo Corona de Durango
1. Muerte Cibernetica vs. Gasper
2. Mr. Guerrero Jr. & Profeta vs. Forastero Jr. & Rey Fobia
3. Espacial/Super Punk/Vector vs. Circus/Lobo del Aire/Luminoso
4. Guerrero Heavyweight Title: Misterioso II (c) vs. Soberano</b>

PROMOCIONES JUBA

4/27 - Arena Juba de Reynosa
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Sin Cara & Tinieblas Jr. vs. Averno & Hijo del Solitario

SACCOMATS

3/23 - Arena Neza
1. Davinha & Reina Dorada vs. Star Fire & Yuka
2. Dinamic Black/Galactico/Magnifico vs. Dement Xtreme/Pandemonium/Pandemonium Jr.
3. Super Libre: Los Payasos Tricolor (Cocolores/Coco Rojo/Coco Verde) vs. The Corps Clown (Broke the Clown/Dave the Clown/Rothen Clown)
4. Chac-Mool/Mascara Dorada/Neza Kid vs. Damian el Terrible/Hooligan/El Rebelde
5. La Mascara/Mistico II/Volador Jr. vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero

TODOS X TODOS

4/13 - Deportivo Guadalupe Victoria de Nuevo Leon
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. L.A. Par-K vs. Dr. Wagner Jr.