PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2014-03-09 06:10:16

NOTICIAS

Octagon finally clarified the status of his gimmick to Apolo Valdes of Medio Tiempo yesterday and said that he made a deal with AAA to use the gimmick while he works as an independent contractor. Don't be shocked if he isn't back in AAA before the end of the year.

Last night in Tijuana, the former Horus who has been working as Hijo del Rey Misterio lately decided to give that gimmick up and wanted to be known now as Rey Horus. This took place after a special tribute ceremony for Rey Misterio Sr. & Fishman for their classic battle in Tijuana on 3/26/88 and there had been some talk that there may be another guy put in that gimmick which would be the 3rd one.

RESULTADOS

EMLL 3/7 - Arena Mexico
1. Fuego/Oro Jr./Triton beat Canelo Casas/Disturbio/Guerrero Negro Jr.
2. Blue Panther/Brazo de Plata/Diamante Azul defeated Gran Guerrero/Niebla Roja/Pierroth who looked terrible here.
3. Torneo Parejas Increibles Nacional - Block A - Quarterfinals: Mistico & Reapper beat Felino & Titan
4. Torneo Parejas Increibles Nacional - Block A - Quarterfinals: Maximo & Rey Escorpion defeated Rey Cometa & Polvora
5. Torneo Parejas Increibles Nacional - Block A - Quarterfinals: La Sombra & Ultimo Guerrero beat Valiente & Vangelis
6. Torneo Parejas Increibles Nacional - Block A - Quarterfinals: Volador Jr. & Averno defeated La Mascara & Ephesto
7. Torneo Parejas Increibles Nacional - Block A - Semifinals: Maximo & Rey Escorpion beat Mistico & Reapper
8. Torneo Parejas Increibles Nacional - Block A - Semifinals: La Sombra & Ultimo Guerrero defeated Volador Jr. & Averno
9. Torneo Parejas Increibles Nacional - Block A - Finals: Maximo & Rey Escorpion beat La Sombra & Ultimo Guerrero
10. Damian el Terrible/Euforia/Shocker defeated Atlantis/Marco Corleone/Rush when Shocker pinned Rush with his feet on the ropes. These two again battled hard throughout the match.

WWL 3/7 - Arena Xalapa
1. Corsario de Fuego/Peligro/Poseidon beat  Destello Azul/Flayer Boy/Linterna Verde
2. Paloma Rouse defeated Chica Tormenta by DQ due to referee violence.
3. Eslabon Perdido/Skayde/Vengador Radioactivo beat Astro Rey Jr./Dr. Wagner III/Hijo del Medico Asesino after the Jr's turned on Astro.
4. 3 Way Dance: Leon Apolo defeated Cien Caras Jr. & X-Fly who was supposed to work against Sabu but he wasn't there.
5. Carlito Colon/Fuerza Guerrera/Chavo Guerrero Jr. beat Juventud Guerrera/Octagon/Ricky Marvin when Fuerza fouled and pinned Octagon.
6. WWL Heavyweight Title: Monster Pain battled Mil Mascaras to a no contest when Los Mamitos interfered to help Monster.
7. WWL Tag Titles: Los Mamitos (Mr. E & Sexy B) defeated Hijo del Dos Caras & Sicodelico Jr. to retain their titles when Sexy B ripped off Sicodelico's mask and pinned him.

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

JM Promociones 3/7 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. Black Zygon & Taydra beat Black Phantom & Metalik Boy
2. Amnesia II/Dementor/Kanalla defeated Animaniac/Los Pit Bulls I y II
3. Tony Casanova & Inferno beat Angel Garces & Ursus
4. Rey Horus defeated Hijo del Fishman by DQ after a foule. Tony Casanova got involved in this and attacked both men with a steel chair.
5. Rayo de Jalisco Jr. & Rayman beat Angel Blanco Jr. & Silver King Jr. (subbing for Dr. Wagner Jr. who is filming the Survivor type reality show) when Rayman fouled and pinned SK.

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

3/16 - Plaza de Toros Monumental de Monterrey (Rey de Reyes)
1. Elegido/Fabi Apache/Dinastia/Pimpinela Escarlata vs. Silver King/Sexy Star/Mini Charly Manson/Black Mamba
2. 4 Way Dance por el AAA Cruiserweight Title: Daga (c) vs. Argenis vs. Australian Suicide vs. Super Fly
3. 4 Way Dance por el AAA Tag Titles: Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) (c) vs. Aero Star & Drago vs. Demon Rocker & Machine Rocker vs. Hijo del Fantasma & Psicosis
4. Domo de la Muerte - Participants: Crazy Boy/Fenix/Joe Lider/Nino Hamburguesa/Eterno/Juventud Guerrera/Pentagon Jr./Steve Pain
5. Cibernetico/Electroshock/

Psycho Clown vs. Hijo del Texano/Jeff Jarrett/Mascara Ano Dos Mil Jr.
6. AAA Latin American Title: Blue Demon Jr. (c) vs. Chessman
7. Rey de Reyes - Finals: La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr. vs. Black Warrior vs. Zorro

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

3/9 - Arena Coliseo
1. Magnus & Metatron vs. Akuma & Cholo
2. Camaleon/Metalico/Sensei vs. Hooligan/Nitro/Rey Hechicero
3. Hombre Bala Jr./Molotov/Starman vs. Arkangel de la Muerte/Kamaitachi/Shigeo Okumura
4. Lightning Match: Guerrero Maya Jr. vs. Sangre Azteca
5. Brazo de Plata/Diamante Azul/Rey Cometa vs. Misterioso II/Puma King/Tiger
6. Mascara Dorada/Valiente/Volador Jr. vs. Damian el Terrible/Reapper/Rey Bucanero

3/9 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Meteoro vs. Relampago Azul
2. William Rock vs. Furia Nazi
3. Halcon de Plata & Virgo vs. Acertijo & Evola
4. Esfinge vs. Rey Trueno
5. Diamante Azul/El Gallo/Stuka Jr. vs. Euforia/Gran Guerrero/Rafaga
6. Atlantis/Soberano/La Sombra vs. El Barbaro Cavernario/Herodes Jr./Kraneo

3/10 - Arena Puebla
1. Black Tiger/Flyer/Meyer vs. Akron/Fuerza Chicana/Rey Hechicero
2. Asturiano/Milenium/Soberano vs. Espiritu Maligno/Espiritu Negro/Toro Bill Jr.
3. Pegasso/Rey Cometa/Sagrado vs. Misterioso II/Sangre Azteca/Virus
4. Atlantis/Thunder/Volador Jr. vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
5. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) vs. Euforia/Shocker/Ultimo Guerrero

3/11 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Brillante & El Divino vs. Demonio Rojo & Sadico
2. Black Metal vs. Leo
3. Occidental Tag Titles: Sky Kid & Smaker (c) vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
4. Estrellita/Goya Kong/Lluvia vs. Amapola/Dalys la Caribena/Princesa Sugei
5. La Dinastia Panther (Blue Panther/Black Panther/Cachorro) vs. La Dinastia Casas (Negro Casas/Puma King/Tiger)
6. Marco Corleone & Rush vs. Rey Bucanero & Shocker

3/11 - Arena Mexico
1. Stukita & Ultimo Dragoncito vs. Mercurio & Nitrito
2. Dragon Lee II/Metatron/Oro Jr. vs. Canelo Casas/Disturbio/Guerrero Negro Jr.
3. Fuego/Hombre Bala Jr./Super Halcon Jr. vs. Hooligan/El Rebelde/Sangre Azteca
4. Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) vs. Misterioso II/Pierroth/Vangelis
5. Diamante Azul/Maximo/Titan vs. El Barbaro Cavernario/Herodes Jr./Rey Escorpion
6. Mexican National Lt. Heavyweight Title: Mephisto (c) vs. La Mascara

<b>3/14 - Arena Mexico
1. Pegasso/Starman/Triton vs. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Raziel
2. Dark Angel/Estrellita/Marcela vs. Dalys la Caribena/Las Ladies del Polanco (Princesa Blanca y Princesa Sugei)
3. Torneo Parejas Increibles Nacional - Block B - Participants: Atlantis & Euforia/Blue Panther & Negro Casas/Brazo de Plata & Kraneo/Delta & Mr. Aguila/Diamante Azul & Rey Bucanero/Marco Corleone & Damian el Terrible/Mascara Dorada & Mephisto/Stuka Jr. & Niebla Roja
4. Mistico II/La Sombra/Valiente vs. Averno/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero</b>

FUSION SPORTS MEXICO

3/9 - Arena Fusion
1. ?
2. ??
3. Ikaro/Rey Celestial/Zafiro vs. El Abrabro/Belial/Canis Lupis
4. Drako/Apolo Estrada Jr./Alex Segura vs. Corsario Negro Jr./Mascara Infernal/Terremoto
5. Argenis/Drago/Pantera vs. Chessman/Pentagon Jr./Micke Segura

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

3/9 - Arena Naucalpan
1. Alfa & Hip Hop Man vs. Matrix Jr. & MS-1 Jr.
2. Emperador Azteca/Sadik Maiden/Mini Multifacetico vs. Tupac Amaru Jr./Sadica/Espectrito
3. Chico Che/Diva Salvaje/Miss Gaviota vs. Espartaco/Rayan/Spartan
4. Black Terry/Dr. Cerebro/Veneno vs. AK-47/911/Tony Rivera
5. Golden Magic/Relampago/Super Nova vs. Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo/Hijo del Mascara Ano Dos Mil

<b>3/12 - Arena Naucalpan
1. Latigo vs. Matrix Jr.
2. Angel del Amor & Hip Hop Man vs. Hijo de la Bestia & Zurdog
3. Centvrion & Chico Che vs. Rayan & Spartan
4. Revancha Torneo Cibernetico por la Copa High Power - Participants: Black Terry/Dragon Celestial/Emperador Azteca/Fulgore I/Imposible/Sky Angel vs. Skayde/Aztlan/Cheyene/Jorge Kebrada/Kanon/Vortize
5. Super Nova/Toscano/Veneno vs. Danny Casas/Eterno/X-Fly</b>

LUCHA LIBRE PIEDRAS NEGRAS

3/11 - Gimnasio Beto Estrada de Piedras Negras
1. Black Star & Black Star Jr. vs. Dragon Infernal & Killer Bird
2. Lolita & Sexy Lady vs. La Hiedra & Taya Valkyrie
3. Aero Star/Argenis/Valente Castillo vs. Los Exoticos (Black Mamba/Pasion Kristal/Pimpinela Escarlata)
4. Angelico/Australian Suicide/Jack Evans vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

PROMOCIONES CANTU

3/10 - Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. La Jarochita & Sexy Lady vs. La Hiedra & Taya Valkyrie
2. Aero Star/Argenis/Ave del Norte vs. Lemus Jr./Pit Bull Jr./Rio Bravo Jr.
3. Bella Karina & Pimpinela Escarlata vs. Black Mamba & Pasion Kristal
4. Angelico/Australian Suicide/Jack Evans vs. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis)
5. La Familia Dinamita (Cien Caras Jr./Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

SACCOMATS

3/9 - Arena Neza
1. Atomic Star & Rey Neza vs. Black Lancer & Moto Cross
2. Aramis/Goya Kong/Muneca de Plata vs. Amapola/La Seductora/Tiffany
3. Canis Lupis & Rey Lobo vs. Arkangel de la Muerte & Hooligan
4. Los Brazos (Oro/Plata/Platino) vs. Los Payasos Tricolor (Cocolores/Coco Rojo/Coco Verde)
5. La Dinastia Panther (Blue Panther/Black Panther/Cachorro) vs. La Dinastia Casas (Felino/Puma King/Tiger)

TORYUMON MEXICO

3/16 - Sala de Armas del Magdalena Mixhuca del Distrito Federal
1. Douki & Daisuke Hanaoka vs. Ikaro & Principe Azteca
2. Astral & Electrico vs. Demus 3:16 & Nitrito
3. Hombre Bala Jr./Super Ciudadano/Super Halcon Jr. vs. Akuma/Hooligan/Yoruba
4. Brazo de Plata & La Mascara vs. Arkangel de la Muerte & Olimpico
5. NWA International Jr. Heavyweight Title: Ultimo Dragon (c) vs. Rey Bucanero

WORLD WRESTLING LEAGUE

3/9 - Plan Sexenal del Distrito Federal
1. Corsario de Fuego/Eslabon Perdido/Peligro vs. Destello Azul/Flayer Boy/Linterna Verde
2. Zeuxis vs. Paloma Rouse
3. Skayde/Vengador Radioactivo/Zumbi vs. Astro Rey Jr./Dr. Wagner III/Hijo del Medico Asesino
4. Cien Caras Jr. vs. Leon Apolo
5. Extreme Match: Sabu vs. X-Fly
6. WWL Tag Titles: Los Mamitos (Mr. E & Sexy B) (c) vs. Hijo del Dos Caras & Sicodelico Jr.
7. Carlito Colon & Chavo Guerrero Jr. vs. Juventud Guerrera & Ricky Marvin
8. Octagon vs. Fuerza Guerrera
9. WWL Heavyweight Title: Monster Pain (c) vs. Mil Mascaras

TIJUANA BAJA CALIFORNIA

INDEPENDENT

3/16 - Arena Coliseo de Mexicali
1. ?
2. ??
3. ???
4. Dinamic/Galactico/Iron Boy vs. Amnesia/Scream/Star Dragon
5. Dandy Retirement Tour: El Dandy vs. El Satanico