PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

MATT STRIKER HEADING TO MEXICO: THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2014-02-16 07:23:27

NOTICIAS

Baja Stars Wrestling announced yesterday that Sin Cara would be facing Black Warrior in the main event of their show at Auditorio Municipal de Tijuana on 3/1 for the newly created Baja Stars Intercontinental Middleweight Title.

Super Crazy announced yesterday that former WWE wrestler/announcer Matt Striker would be making his debut in Mexico at Arena Coliseo de Tulancingo on 3/1.

RESULTADOS

EMLL 2/14 - Arena Mexico
1. Molotov & Oro Jr. beat Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Misterioso II/Shigeo Okumura/Sangre Azteca defeated Fuego/Pegasso/Starman
3. Lightning Match: Dalys la Caribena beat Marcela
4. Blue Panther/Brazo de Plata/Rush defeated Felino/Negro Casas/Shocker by DQ when Shocker fouled Rush. Shocker & Negro had issues here as well because they both wanted to beat on Rush and the rumblings of a possible 3 Way Dance has returned.
5. Torneo por el Gran Alternativa - Finals: Mr. Niebla & El Barbaro Cavernario beat Volador Jr. & Soberano
6. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero) defeated Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) when UG ripped off Mistico's mask and pinned him.

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

2/21 - Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal (TV taping)
1. Dinastia/Mascarita Sagrada/Mini Drago vs. Mini Abismo Negro/Mini Charly Manson/Mini Histeria
2. Drago/Jennifer Blake/Fabi Apache vs. Pentagon Jr./Sexy Star/Taya Valkyrie
3. Angelico/Australian Suicide/Zumbi vs. The Inferno Rockers (Demon Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
4. Crazy Boy/Fenix/Joe Lider vs. Daga/Juventud Guerrera/Steve Pain
5. Rey de Reyes - Grupo D: Psycho Clown vs. Hijo del Texano vs. Psicosis vs. Luchador Sorpresa
6. Cibernetico/Electroshock/Jack Evans/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Chessman/Jeff Jarrett/Zorro

3/3 - Lienzo Charro Leon Ornelas de Irapuato (TV taping)
1. AAA Minis Title: Dinastia (c) vs. Mini Charly Manson
2. Zumbi/Jennifer Blake/Fabi Apache vs. Steve Pain/Sexy Lady/Sexy Star
3. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Daga/Pentagon Jr./Psicosis
4. Axel/Electroshock/Luchador Sorpresa vs. Chessman/Hijo del Fantasma/Silver King
5. Cibernetico/La Parka Jr./Psycho Clown vs. Hijo del Texano/Parka Negra/Zorro

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

2/16 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Meteoro vs. Relampago Azul
2. Hijo del Javier Cruz & William Rock vs. Evola & Yaqui
3. Halcon de Plata/Leo/Sky Kid vs. Espectrum/Infierno/Rafaga
4. Smaker vs. El Barbaro Cavernario
5. Blue Panther & Solar I vs. Negro Casas & Negro Navarro
6. Titan vs. Mephisto

2/16 - Arena Mexico
1. Astral/Electrico/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Mercurio/Pierrothito
2. Hombre Bala Jr./Metatron/Super Halcon Jr. vs. Hijo del Signo/Hooligan/Nitro
3. Rey Cometa/Sagrado/Stuka Jr. vs. Kamataichi/Puma King/Virus
4. Diamante Azul/La Mascara/Thunder vs. Ephesto/Pierroth/Vangelis
5. CMLL Welterweight Title: Polvora (c) vs. Mistico II
6. Brazo de Plata/Marco Corleone/Volador Jr. vs. Mr. Aguila/Dragon Rojo/Kraneo

2/17 - Arena Puebla
1. Paris/Tigre Rojo/Tigre Rojo Jr. vs. Disturbio/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Metalico/Metatron/Robin vs. Espiritu Maligno/Siki Osama/Toro Bill Jr.
3. Fuego/Rey Cometa/Sagrado vs. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Sangre Azteca
4. Rush vs. Vangelis
5. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. Felino/Negro Casas/Mr. Niebla

2/18 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Brillante & El Divino vs. Acertijo & Sadico
2. Dragon Lee II/Esfinge/Magnus vs. Canelo Casas/Demonio Maya/Nosferatu
3. Stigma vs. Camorra
4. Brazo de Plata/El Gallo/Sagrado vs. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Virus
5. Por el Campeonato Maestros: Solar I (c) vs. Negro Navarro
6. Cuadrangular de Parejas - Participants: Atlantis & Diamante Azul/Marco Corleone & La Sombra/Damian el Terrible & Rey Bucanero/Euforia & Ultimo Guerrero

2/18 - Arena Mexico
1. Flyer & Metatron vs. El Cholo & Inquisidor
2. Angelito/Mini Fantasy/Shockercito vs. Nitrito/Pequeno Warrior/Pierrothito
3. Hombre Bala Jr./Super Halcon Jr./Triton vs. Cancerbero/Espiritu Negro/Raziel
4. Lightning Match: Stuka Jr. vs. Puma King
5. La Dinastia Panther (Blue Panther/Black Panther/Cachorro) vs. Dragon Rojo/Misterioso II/Pierroth
6. Mexican National Trios Titles: La Mascara/Rush/Titan (c) vs. Felino/Negro Casas/Mr. Niebla

<b>2/21 - Arena Mexico
1. Camaleon & Leono vs. Akuma & Guerrero Negro Jr.
2. Astral/Electrico/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Olimpico
3. Dark Angel/Marcela/Silueta vs. Amapola/Dalys la Caribena/Zeuxis
4. Lightning Match: Diamante Azul vs. Damian el Terrible
5. Soberano/Valiente/Volador Jr. vs. El Barbaro Cavernario/Mr. Niebla/Ultimo Guerrero
6. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) vs. Felino/Negro Casas/Shocker</b>

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

3/2 - Palenque de Gallos de Tuxtla Gutierrez
1. Arjen & Murcy I vs. Mano Blanca Jr. & Mini Porky
2. Destroyer & New Fire Jr. vs. Marvin & Starman
3. Capitan Furia vs. Granda Man
4. Laredo Kid/Mexican Tiger/Murcy Jr. vs. Gallo Sureno II/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Vertigo
5. Octagon/Rayo de Jalisco Jr./Tinieblas Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Hijo del Solitario/Pirata Morgan

HUMO PROMOCIONES

3/1 - Cancha de Futbol Rapido Ezequiel Montes de Queretaro
1. Tigre de San Luis/Xtreme Boy/Siomara vs. Creeper/Gravedad Cero/Dark Lady
2. Torneo por el Campeonato Femenil HUMO - Participants: Atenea/Big Mama/Black Fury/Cristal/Estrella Negra/Kamillon/Lady Monsther/Lady Sensacion/Princesa Guerrera/Tiffany/Xena
3. Torneo por el Campeonato Welterweight Humo - Participants: Avenger/Black Hunter/Croyer/DJ Master/Electro Boy/Elixir/Halcon Dos Mil/Hechicero Negro/Kid Jaguar/Lasserado/Las Medics I y III/Pantera/Pantera Gris/Micke Segura/Shadow
4. Black Terry vs. Negro Navarro
5. Street Fight: Fantasma de la Opera & Stukita vs. Dinamic Black & Fresero Jr.

INDEPENDENT

2/16 - Arena Coliseo de Coacalco
1. Aeronix & Golden Cat vs. Espia & Lobo Escarlata
2. Dinamic King/Locki/Teseo vs. Betos Boy/Chicago Rush/Forastero
3. Por el Campeonato Cosmos Coacalco: Aramis (c) vs. Rayo Felino
4. Mascara Sagrada/Hijo del Mascara Sagrada/Miss Gaviota vs. Iron Love/Shu el Guerrero/Wotam
5. Judas el Traidor & Magnifico vs. Las Traumas I y II

2/16 - Auditorio Municipal Efrain Fernandez Castillejos de Tuxtla Gutierrez
1. ?
2. ??
3. Angel Dinamic/Granda Man/Silverman vs. Destroyer Jr./Drakken/Venganza de Fuego
4. Averno vs. New Fire Jr.
5. Mascara Sagrada & Rayo de Jalisco Jr. vs. Cien Caras Jr. & Decnis

2/23 - Arena Neza (Coco Blanco Benefit Show)
1. Freelance/Principe Azteca/Turbo vs. Black Thunder/Micke Segura/Yago
2. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hooligan vs. Carta Brava Jr./Dr. Cerebro/Fantasma de la Opera
3. Guerrero Maya Jr./Solar I/Valiente vs. Los Desastres Naturales (Hecatombe/Maremoto/Terremoto)
4. Danny Boy/El Gallego/Rocky Santana/Skayde vs. Black Terry/El Indomito/Puma King/Shu el Guerrero
5. Los Brazos (Oro/Plata/Platino) vs. Los Payasos Tricolor (Coco Amarillo Jr./Coco Verde/Cocolores)
6. Black Warrior/La Mascara/Mascara Sagrada/Maximo vs. El Dandy/Negro Casas/Mr. Niebla/Scorpio Jr.

2/24 - Estadio de Futbol Rapido de Nuevo Laredo
1. Estrellita & Princesa Sugei vs. La Hiedra & Tiffany
2. Extreme Rules: Los Compadres Extremos (Aero Boy & Violento Jack) vs. Angel o Demonio & Ciclope
3. Decnis/Lemus II/Scorpio Jr. vs. Dragster/Perseus/Street Boy
4. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis) vs. Fuerza Guerrera/Hijo del Pirata Morgan/Rey Bucanero
5. Relevos Increibles: Volador Jr. & L.A. Par-K vs. La Sombra & Ultimo Guerrero
6. Atlantis/Laredo Kid/Tinieblas Jr. vs. Canek/Felino/Pirata Morgan

INDEPENDENT WRESTLING PROMOTIONS

2/22 - Auditorio Americo Villarreal Garcia de Ciudad Madero
1. Hahastary & Pandillera vs. Baby Hagar & Luchadora Sorpresa
2. Triangular de Parejas: Eclipse & Lumino vs. Cisticerco & Infierno vs. Aborto & Sadico
3. Ludxor & Venum vs. Reptilius & Silver Fox
4. Misterio Negro & Pimpinela Escarlata vs. Black Mamba & Diva Salvaje
5. Argos & Silver King vs. Cuervo & Ozz

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

2/16 - Arena Naucalpan
1. Angel del Amor & Dragon Celestial vs. Fulgore I & Power Bull
2. Chico Che/Diva Salvaje/Miss Gaviota vs. Espartaco/Rayan/Tupac Amaru
3. Super Libre: Alan Extreme & Veneno vs. AK-47 & 911
4. Golden Magic/Mascara Purpura/Relampago vs. Eterno/Tony Rivera/Trauma II
5. #1 Contender Torneo por el Junior de Juniors Campeonato - Participants: Fresero Jr./Hijo del Dos Caras/Hijo del Fishman/Hijo del Lizmark/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Hijo del Pirata Morgan/Super Nova/Trauma I

2/19 - Arena Naucalpan
1. Galaxy vs. Matrix Jr.
2. Dragoncito de Oro & Mini Multifacetico vs. Mini Black Abyss & Mini Rockerito
3. Emperador Azteca/Maiden/Cristal vs. Zurdog/Amazona/Sadica
4. Torneo Cibernetico - Participants: Alfa/Black Terry/Dragon Celestial/Fulgore I/Imposible/Omega/Power Bull/Seiya/Sky Angel/Aztlan/Cheyene/Destino/

Kanon/Jorge Kebrada/Onix/Prodigio/Vertice
5. Mascara Purpura/Relampago/Super Nova vs. Eterno/Fuerza Guerrera/Hijo del Mascara Ano Dos Mil

MANTYZ PRODUCCIONES

2/16 - Arena Cuautepec
1. Prehispanics & Sombra del Angel vs. Cronos & Kid Acero
2. Chucho el Roto/Iron Love/Yakuza vs. Casi Muerto/Decandent/Psicopata
3. Dragosth/Golden/Juana la Loca vs. Sol de Oriente/Sombra Escarlata/Soy Raymunda
4. Centella Oriental/Dragol/Fresero Jr. vs. Demencia/Electroman/Hijo del Medico Asesino
5. Cosmos Negro/Freelance/Toscano vs. Adamantium/Fuerza Guerrera/Micke Segura

PROMOCIONES JUBA

2/16 - Arena Juba de Reynosa
1. ?
2. ??
3. ???
4. Reynosa Tag Titles: Kaoma Jr. & Sairus (c) vs. Asterisco Jr. & Magnifico
5. Cibernetico & La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Chessman

PROMOCIONES KDENA

2/23 - Arena Coliseo de Monterrey
1. ?
2. ??
3. ???
4. Principe de Oro & Orquidea Negra vs. Argos & Black Mamba
5. Panthro & Silver Star vs. Charles Lucero & Tigre Universitario
6. Ludxor/La Parka Jr./Venum vs. Cuervo/Ozz/Silver King

PROMOCIONES WMC

3/2 - Deportivo SME Villa Coapa del Distrito Federal
1. Ancla/Huracan Ramirez/Mascara Sagrada Jr. vs. Gato Montes/Rey Infernal/Ying San
2. Marcela & Paloma Rouse vs. Crazy Star & Skadi
3. Kung Fu Jr. vs. Hijo del Fishman
4. Relevos Increibles: Trauma I & Super Nova vs. Trauma II & Dr. Cerebro
5. Lord Freeze/Los Magnificos I y II vs. Gran Guerrero/Imperio Negro/Ultimo Guerrero

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

INDEPENDENT

3/16 - Arena Coliseo de Mexicali
1. ?
2. ??
3. ???
4. Dinamic/Galactico/Iron Boy vs. Amnesia/Scream/Star Dragon
5. Dandy Retirement Tour: El Dandy vs. El Satanico

JM PROMOCIONES

3/7 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Hijo del Rey Misterio vs. Hijo del Fishman
5. Rayo de Jalisco Jr. & Rayman vs. Angel Blanco Jr. & Dr. Wagner Jr.

UNITED STATES

UNION INDEPENDENT PRO WRESTLING

2/16 - East Los Angeles Boys & Girls Club in East Los Angeles, California
1. Bobby Rios vs. Harlequin
2. Biggie Biggz & Taeler Hendrix vs. Blood Eagle & Sage Sinn
3. Sean Black & Robby Phoenix vs. Joey Kaos & Super Natural
4. Diablo/Krazy Fly/Pakal/Physco vs. Amazing Jr./Bionico/Dr. Maldad/Latigo Blanco
5. UIPW Tag Titles: Lil' Cholo & Playboy vs. Lestat & Mariachi Loco
6. Rocky Romero & Shamu Jr. vs. Durango Kid & Misterioso II