PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2013-07-15 07:01:00

NOTICIAS

There was a show on Saturday that had been billed for the National Western Complex in Denver, Colorado promoted by a Lucha Libre Denver which used to promote shows in the Phoenix area in the past and had some successful shows but this one was not one of them as both Hijo del Santo & L.A. Par-K announced on Facebook that they weren't going to be there with Par-K & Santo saying that they wasn't even booked in the first place. The promotion had announced earlier in the week that Blue Demon Jr. was taking Santo's spot but he wasn't there either along with Hijo del Rey Misterio, Mascara Sagrada, Rayo de Jalisco Jr., or Tinieblas Jr. who had been previously announced. Some disgruntled fans took to the promotion's Facebook page to vent their frustrations saying this is why people don't trust independent wrestling and it's a sad truth.

RESULTADOS

 
EMLL 7/12 - Arena Mexico
1. Electrico & Ultimo Dragoncito beat Pequeno Olimpico & Pierrothito
2. Namajague/Shigeo Okumura/Puma King defeated Diamante/Sagrado/Triton
3. Diamante Azul/La Mascara/Shocker beat Dragon Rojo/Ephesto/Mephisto
4. Averno/Negro Casas/Rey Escorpion defeated Blue Panther/Brazo de Plata/Rush when Negro fouled and pinned Rush.
5. En Busca de un Idolo - Finals: Vangelis beat Valiente with some assistance from Virus which angered Valiente enough to be held back by Fuego & Stuka Jr. afterwards then he refused his 2nd place trophy.
6. Atlantis/Mascara Dorada/Mistico II defeated Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)


EMLL 7/14 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Indigo & Metalik beat El Pirana & Relampago
2. Black Metal & Leo defeated Infierno & Satara
3. Acertijo/Jocker/Sadico beat Tony Escobedo/El Hippie/Sky Kid when Acertijo fouled and pinned Escobedo. Acertijo/Jocker and Escobedo/Hippie are heading to a hair match.
4. El Gallo/Stuka Jr./Triton defeated Exterminador/Malefico/Rafaga
5. Diamante Azul & Mascara Dorada beat Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

EMLL 7/14 - Arena Mexico
1. Camaleon & Leono beat Cholo & Ramstein
2. Camorra/Hooligan/Nosferatu defeated Oro Jr./Pegasso/Soberano
3. Misterioso II/Sangre Azteca/Vangelis beat Bushiroad/Hijo del Fantasma/Rey Cometa
4. Arena Coliseo Tag Titles: Namajague & Shigeo Okumura defeated Delta & Guerrero Maya Jr. to retain their titles
5. Brazo de Plata/Thunder/Titan beat Kraneo/Psicosis/Volador Jr. with Porky going over Volador which upset the fans as Volador was the most popular guy on the show.
6. Mr. Aguila/Negro Casas/Rey Bucanero defeated Blue Panther/Maximo/Rush by DQ when Rush fouled Negro in a wild brawl that saw Rush & Negro go into the crowd to brawl. Rush was fantastic here pissing off the fans and Negro who accused him of roiding afterwards.

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

7/15 - Polideportivo la Huizachera de Tehuacan (Sin Limite taping)
1. Black Killer & Dracul Jr. vs. Blaze & Principe Azul
2. Lucky Boy & Nino de Ebano vs. Carta Brava Jr. & Gran Apache
3. Fabi Apache/Octagoncito/Pimpinela Escarlata vs. Taya Valkyrie/Mini Abismo Negro/Black Mamba
4. Angelico & Jack Evans vs. Chessman & Eterno
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver Kain)
6. Cibernetico & El Mesias vs. Perro Aguayo Jr. & Psicosis Original

7/19 - Arena Xalapa (Sin Limite taping)
1. Alebrije II/Atomic Boy/Nino Hamburguesa vs. Argos/Gran Apache/Ultimo Gladiador
2. AAA Mixed Tag Titles: Halloween & Mari Apache (c) vs. Drago & Fabi Apache
3. The Black Family (Cuervo/Espiritu/Ozz) vs. Los Perros del Mal (Daga/Eita/Psicosis Original)
4. Angelico/Jack Evans/Fenix vs. Parka Negra/Pentagon Jr./Steve Pain
5. Cibernetico/El Mesias/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Chessman/Hijo del Texano

<b>8/2 - Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal (Sin Limite taping)
1. Fabi Apache/Octagoncito/Pimpinela Escarlata vs. Taya Valkyrie/Mini Abismo Negro/Black Mamba
2. Flamita/Lucky Boy/Nino de Ebano vs. Carta Brava Jr./Eterno/Steve Pain
3. Los Mirreyes (Elegido/Alan Stone/Toscano) vs. The Black Family (Cuervo/Escoria/Ozz)
4. AAA Tag Titles: Crazy Boy & Joe Lider (c) vs. Daga & Psicosis Original
5. Electroshock/Jack Evans/Fenix vs. Chessman/Hijo del Texano/Parka Negra
6. Revancha Match: Cibernetico vs. Perro Aguayo Jr.</b>

CHILANGA MASK

<b>8/25 - Arena Coliseo de Coacalco
1. ?
2. Aero Boy vs. Kaientai
3. Solar I vs. Judas el Traidor
4. Guerrero Maya Jr. vs. Black Terry
5. Negro Navarro vs. Shu el Guerrero</b>

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

7/15 - Arena Puebla (60th Anniversary Show)
1. Bam Bam & Shockercito vs. Pequeno Olimpico & Pequeno Violencia
2. Estrellita/Luna Magica/Marcela vs. Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei
3. Maximo/Stuka Jr./Titan vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)
4. Brazo de Plata/Diamante Azul/Shocker vs. Pierroth/Ultimo Guerrero/Volador Jr.
5. Steel Cage Match where the loser must shave or unmask - Participants: Leono/Pegasso/Robin/Stigma/Tigre Rojo Jr./Disturbio/Escandalo/Espiritu Maligno/Inquisidor/Siki Osama

7/16 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Metatron & Smaker vs. Espectrum & Evola
2. Black Metal/Esfinge/Magnus vs. Barbaro Cavernario/Cancerbero/Raziel
3. Fuego/Stuka Jr./Triton vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polovra/Rey Escorpion)
4. Atlantis/Blue Panther/Shocker vs. Negro Casas/Rey Bucanero/Tiger
5. Mistico II vs. Volador Jr.

7/16 - Arena Mexico
1. Camaleon & Genesis vs. Akuma & Camorra
2. Hombre Bala Jr./Molotov/Super Halcon Jr. vs. Guerrero Negro Jr./Hijo del Signo/Nosferatu
3. Lightning Match: Bushiroad vs. Hooligan
4. Lluvia/Luna Magica/Silueta vs. La Comandante/La Vaquerita/Zeuxis
5. Delta/Guerrero Maya Jr./Mascara Dorada vs. Morphosis/Namajague/Olimpico
6. Maximo/Rush/Thunder vs. Kraneo/Mr. Niebla/Psicosis

<b>7/19 - Arena Mexico
1. Diamante/Sagrado/Triton vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Puma King
2. Dalis la Caribena/Goya Kong/Marcela vs. Princesa Blanca/Princesa Sugei/Tiffany
3. La Mascara/Stuka Jr./Titan vs. Ephesto/Mephisto/Niebla Roja
4. Atlantis/Diamante Azul/Thunder vs. Felino/Mr. Niebla/Pierroth
5. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. Euforia/Ultimo Guerrero/Volador Jr.
6. Infierno en el Ring where the loser gets shaved - Participants: Blue Panther/Brazo de Plata/Maximo/Rush/Shocker/Mr. Aguila/Averno/Negro Casas/Rey Bucanero/Rey Escorpion</b>

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

7/19 - Lienzo Charro Constituyentes del Distrito Federal
1. Marabunta Jr. vs. Rider
2. Charly Madrid & Freelance vs. Las Traumas I y II
3. Brazo de Plata/Mistico II/Seminarista vs. Meiden/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)
4. NRM Masters Title: Hijo del Mascara Sagrada (c) vs. Pirata Morgan

7/28 - Plaza de Toros de Oaxaca
1. Charly Madrid & Marabunta Jr. vs. Meiden & Rider
2. Rey Celestial & Mini Electroshock vs. Mini Chessman & Mini Cibernetico
3. Jennifer Blake & Cinthia Moreno vs. La Hechicera & Taya Valkyrie
4. Huracan Ramirez/Super Fly/Pimpinela Escarlata vs. Loco Max/Psicosis Original/Scorpio Jr.
5. El Mesias/La Parka Jr./Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner III/Hijo del Texano/Silver Kain

FUERZA IMPERIAL

7/20 - Sala de Armas del Magdalena Mixhuca del Distrito Federal
1. Magistro/Marabunta Jr./Mascara Virtual vs. Espantapajaros I/Kaving/Marabunta
2. Dalis la Caribena & Estrellita vs. Goya Kong & Princesa Blanca
3. 4 Way Dance: Solar I & Super Astro vs. Hijo del Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr. vs. Puma King & Tiger vs. Los Rayos Tapatios I y II
4. Pirata Morgan/Los Villanos III y IV/Kortiz vs. Felino/Fuerza Guerrera/Mr. Niebla/Rey Bucanero
5. Hijo del Fantasma/Mil Mascaras/Rayo de Jalisco Jr. vs. Mascara Ano Dos Mil/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil

FURIA BLANCA PROMOCIONES

7/21 - Cancha German Evers de Mazatlan
1. ?
2. ??
3. Draegon Drago/Fly Metal/Principe Kismo vs. Black Ninja/Rey Fumanchi/Terremoto King Jr.
4. Kempo Dragon/Mario Mora/Relampago vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hooligan
5. Rush & Shocker vs. Mephisto & Negro Casas

INDEPENDENT

7/16 - Arena Aficion de Pachuca
1. Relevos Increibles: Anime/Charly Madrid/Ludark Shaitan vs. Black Fury/Blazer/Violencia Jr.
2. Cuadrangular de Parejas: Argenis & Drago vs. AK-47 & 911 vs. Pentagon & Ultimo Gladiador vs. Black Mamba & Pasion Kristal
3. Cibernetico & Electroshock vs. Perro Aguayo Jr. & Silver Kain

7/18 - Gimnasio Miguel Hidalgo de Poza Rica
1. El Falcon/Power Ranger/Principe Halcon vs. Byron Temerario/King Lion/Rocka Infernal
2. Starman & Super Halcon Jr. vs. Hijo del Signo & Hooligan
3. Fuego & Stigma vs. Arkangel de la Muerte & Escandalo
4. Atlantis & Mistico II vs. Euforia & Ultimo Guerrero

<b>7/20 - Arena Coliseo de Chihuahua
1. 3 Way Dance: Piel Morena vs. Vaquera vs. Princesa Guerrera
2. Silver Wolf/Vetrix/Xtasis vs. Los Warriors (I/II/III)
3. Guerrero del Cobach/Maniaco/Templario vs. Boricua/Peligro/Saturno
4. Baby Polo/Hijo del Apache/Tigre del Ring vs. Lince/Puma Balderrama/Tormento Chino II
5. Maximo/La Chabela/Dona Tencha/La Perrushka vs. Darkness/Rey Bucanero/Snake/Verdugo

7/20 - Auditorio Municipal de San Gaspar
1. ?
2. ??
3. ??
4. Argenis & Fenix vs. Pentagon Jr. & Ultimo Gladiador
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)</b>

7/21 - Auditorio Municipal de Tepalcapa
1. Black Metal/Impacto/Panterita/The Power vs. Babel/Cirujano/Lover Dragon/Shivata
2. Ares & Fly Metalik vs. Centinela & Ultimo Rosario
3. Cerebro Negro/Dr. Cerebro/Fresero Jr. vs. Holocausto/Samael/Tormento
4. AAA Luchadores Sorpresas vs. Infierno Kid & Ultimo Vampiro
5. Black Abyss/Demoledor/Pagano/Toxico vs. Epitafio/Leviathan/Ojo Diabolico Jr./Sepulturero

7/21 - Centro Civico de Macuspana
1. ?
2. Ave de Fuego/Centenario/Golden Boy vs. Ciclope/Full Back Jr./Guerrero Mixteco Jr.
3. Wolverine vs. Sayco
4. Demoledor/Mega Steel/Pequeno Maya/Pasion Kristal vs. Enigma/Forajido/Tribal/Diva Salvaje
5. Krosty/Lucero Jr./Lolita vs. Lince/Lucero Mortal/Sexy Lady
6. Birdman Jr./Drago/Elegido vs. Espiritu/Full Back/Guerrero Mixteco

7/24 - Arena Neza
1. ?
2. ??
3. ???
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Perros del Mal (Daga/Halloween/Psicosis Original)
5. Dr. Wagner Jr./Electroshock/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Canek/Mascara Ano Dos Mil Jr.

<b>7/27 - Salon Zitacuaro
1. ?
2. ??
3. Mini Zeus & La Parkita vs. Mini Histeria & Mini Psicosis
4. Fabi Apache & La Jarochita vs. La Hechicera & Sexy Lady
5. Fenix & La Parka Jr. vs. Chessman & Pentagon Jr.</b>

7/28 - Domo Parque Solidaridad de Tonala
1. Royal Rumble - Participants: Aero Xtreme/Black Tod/Kal-El/Luxor/Principe Egipcio/Principe Escorpion/Rey Dinamico/Alex Romano/Rudy Santana/Tiger King
2. Fabi Apache & La Jarochita vs. La Magnifica & Sexy Lady
3. Dinastia & La Parkita vs. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown
4. Aero Star/Argenis/Atomic Boy vs. The Black Family (Cuervo/Espiritu/Ozz)
5. Crazy Boy/Jack Evans/Joe Lider vs. Chessman/Daga/Ultimo Gladiador

7/31 - Arena Queretaro
1. Alastor & Lafayette vs. Viajero del Futuro & Vidente
2. Electro Boy & Galaxy vs. Kastigador & Vengador
3. Starman & Ursus vs. Cholo & Espiritu Negro
4. Mascara Dorada & Valiente vs. Dragon Rojo & Rey Escorpion
5. Mistico II & La Sombra vs. Averno & Volador Jr.

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

7/30 - Arena Aficion de Pachuca
1. Medics III/Peligro/Terror/Lolita vs. Pentagon Jr./Perico/Sexy Lady/Pasion Kristal
2. Arkanos/Kid Jaguar/Shadow vs. Centinela/Medics I/Quimico Jr.
3. Argenis/Drago/Fenix vs. Freelance/Pantera/Micke Segura
4. Infierno Kid/Ojo Diabolico Jr./Ultimo Vampiro vs. Aero Boy/Ciclope/Drastick Boy
5. La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera) vs. Loco Max/Tony Rivera/Zumbido vs. Black Terry/Dinamic Black/Dr. Cerebro
6. IWL Trios Titles: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) (c) vs. Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett)

INVASION RCH

8/1 - Arena Naucalpan
1. Freelance & Seiya vs. Alan Extreme & Fulgore I
2. Fenix/Fabi Apache/Miss Gaviota vs. Pentagon Jr./Taya Valkyrie/Bugambilla del Norte
3. Bull Terrier Match: Lolita vs. Sexy Lady
4. Torneo Cibernetico por la Copa High Power - Participants: Centrvion/Danny Casas/Decnis/Dinamic Black/Dr. Wagner III/Apolo Estrada Jr./Extreme Tiger/Golden Magic/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Picudo Jr./Saruman/Veneno
5. Steel Cage Match where the loser must shave or unmask: Chessman & Daga vs. Cien Caras Jr. & Hijo del Pirata Morgan vs. Eterno & Super Nova vs. Hijo del Texano & Villano IV vs. Las Traumas I y II

LEGEND PRODUCCIONES

7/20 - Arena Lopez Mateos
1. Barbie/Princesa Ahyleen/Sexy Flor vs. Basted/Chica Tormenta/Sexy Violeta
2. 3 Way Dance por el Campeonato GALLI: Epidemia (c) vs. Aramis vs. Dinamic Black
3. Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael) vs. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
4. Relevos Increibles Suicidas: Danny Boy & Rocky Santana vs. Gran Apache II & Romano Garcia
5. Dr. Wagner Jr. & Rayo de Jalisco Jr. vs. Canek & L.A. Par-K

NUEVA GENERACTION XTREMA

7/20 - Gimnasio Factores Mutuos de Monterrey
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. La Dinastia de la Muerte (Negro Navarro/Las Traumas I y II) vs. Dralion/Optymuyz/Cachorro Zapata
6. Aero Boy/Dance Boy/Kaientai vs. Joe Lider/Pagano/Sick Boy

PROMOCIONES ACOSTA

7/20 - Arena Coliseo de Cordobes
1. Babe Star & Volador Sagrado vs. Sombra Negra & Super Orion
2. Anime & Lolita vs. Sexy Lady & Ludark Shaitan
3. Tony Acosta & Rocker Tri vs. Pantera & Super Orion Jr.
4. Duende Acosta/Ringo Acosta/Mascarita Divina vs. Demonio Rojo/Lasserman/Mini Psicosis
5. Drago & La Parka Jr. vs. Argos & Silver Kain

PROMOCIONES CANTU

7/15 - Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. Dinastia & Mascarita Divina vs. Mini Charly Manson & Mini Psicosis
2. Cristal & Fabi Apache vs. La Hiedra & Rossy Moreno
3. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker) vs. Los Exoticos (La Braza/Pasion Kristal/Polvo de Estrellas)
4. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis) vs. Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr.
5. Fenix/Laredo Kid/La Parka Jr. vs. Los Perros del Mal (Daga/Halloween/Psicosis Original)

PROMOCIONES JUNIORS

7/17 - Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
1. Divino & La Jarochita vs. Maniaco & Lady Dinamita
2. Los Exoticos (Black Mamba/Pasion Kristal/Sexy Salazar) vs. Black Maravilla/Diablo Negro/Halcon Dorado
3. Aero Star/Argenis/Super Fly vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
4. Cuervo/Electroshock/Elegido vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Dr. Wagner Jr. & El Mesias vs. Perro Aguayo Jr. & Hijo del Texano

TODOS X TODOS

7/27 - Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal (El Santo 71st Anniversary Show w/Hijo del Santo in attendance)
1. ?
2. ??
3. 3 Way Dance: Lady Apache vs. Esther Moreno vs. Rossy Moreno
4. Angel Blanco Jr. & Hijo del Solitario vs. Shaun Ricker & Derek Sanders
5. Blue Demon Jr./Canek/L.A. Par-K vs. Heddi Karaoui/Oliver John/Zumbi

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

BAJA STARS WRESTLING

7/26 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Arandu/Pancho Cachondo/Rubi Gardenia vs. Angel Negro/Enfermero Jr./Shamu
5. Rayo de Jalisco Jr. vs. Cien Caras Jr.
6. Atlantis vs. Ultimo Guerrero

UNITED STATES

FUERZA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

7/21 - Florentine Gardens in El Monte, California
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Rayo de Jalisco Jr. & Tinieblas Jr. vs. Angel Blanco Jr. & L.A. Par-K