PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2013-07-13 07:00:00

NEWS

EMLL announced yesterday that their 80th Anniversario will take place on 9/13 at Arena Mexico which is presumably main evented by Atlantis & Ultimo Guerrero in a mask match.

RESULTADOS

IWRG 7/11 - Arena Naucalpan
1. Sky Angel beat Dragon Celestial
2. Alan Extreme & Saruman defeated Los Fulgores I y II
3. Black Terry/Chico Che/Golden Magic beat Canis Lupis/Imposible/Picudo Jr.
4. Apolo Estrada Jr./Eterno/X-Fly defeated Emo Xtreme/Extreme Tiger/Toscano when Eterno fouled and pinned Toscano.
5. NWA Original Lt. Heavyweight Title: Super Nova beat Dinamic Black to retain his title after a piledriver which saw Dinamic get stretchered out. Hijo del Texano seconded his brother Super Nova here and interfered during the match.

CARTELERAS

ALIANZA UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

7/14 - Arena Lopez Mateos
1. ?
2. Beda/Spider Boy/Tonatiuh vs. Lince X/Sangre de Lobo/Stryker
3. Euro/Los Gemelos Fantasticos I y II vs. Ice Killer/Jack/Violento
4. Cerebro Maligno/Mr. Flama/Pegasus/Yakuza vs. Herejia/Judas el Traidor/Rey Krimen/Sadico
5. Romano Garcia/Negro Navarro/Rocky Santana vs. Chucho el Roto/Iron Love/Mr. Potro

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

7/15 - Polideportivo la Huizachera de Tehuacan (Sin Limite taping)
1. Black Killer & Dracul Jr. vs. Blaze & Principe Azul
2. Lucky Boy & Nino de Ebano vs. Carta Brava Jr. & Gran Apache
3. Fabi Apache/Octagoncito/Pimpinela Escarlata vs. Taya Valkyrie/Mini Abismo Negro/Black Mamba
4. Angelico & Jack Evans vs. Chessman & Eterno
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver Kain)
6. Cibernetico & El Mesias vs. Perro Aguayo Jr. & Psicosis Original

7/19 - Arena Xalapa (Sin Limite taping)
1. Alebrije II/Atomic Boy/Nino Hamburguesa vs. Argos/Gran Apache/Ultimo Gladiador
2. AAA Mixed Tag Titles: Halloween & Mari Apache (c) vs. Drago & Fabi Apache
3. The Black Family (Cuervo/Espiritu/Ozz) vs. Los Perros del Mal (Daga/Eita/Psicosis Original)
4. Angelico/Jack Evans/Fenix vs. Parka Negra/Pentagon Jr./Steve Pain
5. Cibernetico/El Mesias/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Chessman/Hijo del Texano

CHILANGA MASK

<b>8/25 - Arena Coliseo de Coacalco
1. ?
2. ??
3. Aero Boy vs. Kaientai
4. Guerrero Maya Jr. vs. Black Terry
5. Negro Navarro vs. Shu el Guerrero</b>

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

7/14 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Indigo & Metalik vs. El Pirana & Relampago
2. Halcon de Plata & Leo vs. Infierno & Satara
3. Tony Escobedo/El Hippie/Sky Kid vs. Acertijo/Jocker/Sadico
4. El Gallo/Stuka Jr./Triton vs. Exterminador/Malefico/Rafaga
5. Diamante Azul & Mascara Dorada vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

7/14 - Arena Mexico
1. Camaleon & Leono vs. Cholo & Ramstein
2. Oro Jr./Pegasso/Soberano vs. Camorra/Hooligan/Nosferatu
3. Bushiroad/Hijo del Fantasma/Rey Cometa vs. Misterioso II/Sangre Azteca/Vangelis
4. Arena Coliseo Tag Titles: Namajague & Shigeo Okumura (c) vs. Delta & Guerrero Maya Jr.
5. Brazo de Plata/Thunder/Titan vs. Kraneo/Psicosis/Volador Jr.
6. Blue Panther/Maximo/Rush vs. Mr. Aguila/Negro Casas/Rey Bucanero

7/15 - Arena Puebla (60th Anniversary Show)
1. Bam Bam & Shockercito vs. Pequeno Olimpico & Pequeno Violencia
2. Estrellita/Luna Magica/Marcela vs. Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei
3. Maximo/Stuka Jr./Titan vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)
4. Brazo de Plata/Diamante Azul/Shocker vs. Pierroth/Ultimo Guerrero/Volador Jr.
5. Steel Cage Match where the loser must shave or unmask - Participants: Leono/Pegasso/Robin/Stigma/Tigre Rojo Jr./Disturbio/Escandalo/Espiritu Maligno/Inquisidor/Siki Osama

<b>7/16 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Metatron & Smaker vs. Espectrum & Evola
2. Black Metal/Esfinge/Magnus vs. Barbaro Cavernario/Cancerbero/Raziel
3. Fuego/Stuka Jr./Triton vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polovra/Rey Escorpion)
4. Atlantis/Blue Panther/Shocker vs. Negro Casas/Rey Bucanero/Tiger
5. Mistico II vs. Volador Jr.

7/16 - Arena Mexico
1. Camaleon & Genesis vs. Akuma & Camorra
2. Hombre Bala Jr./Molotov/Super Halcon Jr. vs. Guerrero Negro Jr./Hijo del Signo/Nosferatu
3. Lightning Match: Bushiroad vs. Hooligan
4. Lluvia/Luna Magica/Silueta vs. La Comandante/La Vaquerita/Zeuxis
5. Delta/Guerrero Maya Jr./Mascara Dorada vs. Morphosis/Namajague/Olimpico
6. Maximo/Rush/Thunder vs. Kraneo/Mr. Niebla/Psicosis</b>

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

7/19 - Lienzo Charro Constituyentes del Distrito Federal
1. Marabunta Jr. vs. Rider
2. Charly Madrid & Freelance vs. Las Traumas I y II
3. Brazo de Plata/Mistico II/Seminarista vs. Meiden/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)
4. NRM Masters Title: Hijo del Mascara Sagrada (c) vs. Pirata Morgan

<b>7/28 - Plaza de Toros de Oaxaca
1. Charly Madrid & Marabunta Jr. vs. Meiden & Rider
2. Rey Celestial & Mini Electroshock vs. Mini Chessman & Mini Cibernetico
3. Jennifer Blake & Cinthia Moreno vs. La Hechicera & Taya Valkyrie
4. Huracan Ramirez/Super Fly/Pimpinela Escarlata vs. Loco Max/Psicosis Original/Scorpio Jr.
5. El Mesias/La Parka Jr./Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner III/Hijo del Texano/Silver Kain</b>

FUERZA IMPERIAL

7/20 - Sala de Armas del Magdalena Mixhuca del Distrito Federal
1. Magistro/Marabunta Jr./Mascara Virtual vs. Espantapajaros I/Kaving/Marabunta
2. Dalis la Caribena & Estrellita vs. Goya Kong & Princesa Blanca
3. 4 Way Dance: Solar I & Super Astro vs. Hijo del Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr. vs. Puma King & Tiger vs. Los Rayos Tapatios I y II
4. Pirata Morgan/Los Villanos III y IV/Kortiz vs. Felino/Fuerza Guerrera/Mr. Niebla/Rey Bucanero
5. Hijo del Fantasma/Mil Mascaras/Rayo de Jalisco Jr. vs. Mascara Ano Dos Mil/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil

FURIA BLANCA PROMOCIONES

7/21 - Cancha German Evers de Mazatlan
1. ?
2. ??
3. Draegon Drago/Fly Metal/Principe Kismo vs. Black Ninja/Rey Fumanchi/Terremoto King Jr.
4. Kempo Dragon/Mario Mora/Relampago vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hooligan
5. Rush & Shocker vs. Mephisto & Negro Casas

INDEPENDENT

<b>7/13 - Centro de Abastos de Tultitlan
1. ?
2. Apestoso/Black Killer/Blue Dragon vs. Black Mirror/Demonio Baltazar/Destructor
3. Barrio Azteca/Rey de Oro/Dinastia/Mascarita Divina vs. Demonio Baltazar Jr./Sable/Mini Charly Manson/Mini Psicosis
4. Black Terror Jr./Fabi Apache/Black Mamba vs. Rodman/X-Fly/Taya Valkyrie
5. Aero Star/Argenis/Dr. Wagner Jr. vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)</b>

7/14 - Arena Independiente de Tultitlan
1. ?
2. Bullyng & Mini Zumbido vs. Dragon Kaiser & Komachi
3. Centinela/Cerebro Negro/Ultimo Rosario vs. Los Tigres (Bronce/Oro/Plata)
4. Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael/Tormento) vs. La Resistencia (Arkanos/Kilvan/Psycho Kid/Yoruba)
5. Los Indestructibles (Infierno Kid/Ojo Diabolico Jr./Sepulturero/Ultimo Vampiro) vs. Freelance/Pantera/Micke Segura/Terry Dos Mil

7/14 - Parque de Beisbol Praxedes Balboa de Ciudad Victoria
1. ?
2. ??
3. Dinastia & Mascarita Divina vs. Mini Charly Manson & Mini Psicosis
4. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker) vs. Los Exoticos (La Brazo/Pasion Kristal/Polvo de Estrellas)
5. Elegido/Fenix/La Parka Jr. vs. Daga/Halloween/Pentagon Jr.

7/16 - Arena Aficion de Pachuca
1. Relevos Increibles: Anime/Charly Madrid/Ludark Shaitan vs. Black Fury/Blazer/Violencia Jr.
2. Cuadrangular de Parejas: Argenis & Drago vs. AK-47 & 911 vs. Pentagon & Ultimo Gladiador vs. Black Mamba & Pasion Kristal
3. Cibernetico & Electroshock vs. Perro Aguayo Jr. & Silver Kain

7/18 - Gimnasio Miguel Hidalgo de Poza Rica
1. El Falcon/Power Ranger/Principe Halcon vs. Byron Temerario/King Lion/Rocka Infernal
2. Starman & Super Halcon Jr. vs. Hijo del Signo & Hooligan
3. Fuego & Stigma vs. Arkangel de la Muerte & Escandalo
4. Atlantis & Mistico II vs. Euforia & Ultimo Guerrero

7/21 - Auditorio Municipal de Tepalcapa
1. Black Metal/Impacto/Panterita/The Power vs. Babel/Cirujano/Lover Dragon/Shivata
2. Ares & Fly Metalik vs. Centinela & Ultimo Rosario
3. Cerebro Negro/Dr. Cerebro/Fresero Jr. vs. Holocausto/Samael/Tormento
4. AAA Luchadores Sorpresas vs. Infierno Kid & Ultimo Vampiro
5. Black Abyss/Demoledor/Pagano/Toxico vs. Epitafio/Leviathan/Ojo Diabolico Jr./Sepulturero

7/21 - Centro Civico de Macuspana
1. ?
2. Ave de Fuego/Centenario/Golden Boy vs. Ciclope/Full Back Jr./Guerrero Mixteco Jr.
3. Wolverine vs. Sayco
4. Demoledor/Mega Steel/Pequeno Maya/Pasion Kristal vs. Enigma/Forajido/Tribal/Diva Salvaje
5. Krosty/Lucero Jr./Lolita vs. Lince/Lucero Mortal/Sexy Lady
6. Birdman Jr./Drago/Elegido vs. Espiritu/Full Back/Guerrero Mixteco

7/24 - Arena Neza
1. ?
2. ??
3. ???
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Perros del Mal (Daga/Halloween/Psicosis Original)
5. Dr. Wagner Jr./Electroshock/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Canek/Mascara Ano Dos Mil Jr.

7/28 - Domo Parque Solidaridad de Tonala
1. Royal Rumble - Participants: Aero Xtreme/Black Tod/Kal-El/Luxor/Principe Egipcio/Principe Escorpion/Rey Dinamico/Alex Romano/Rudy Santana/Tiger King
2. Fabi Apache & La Jarochita vs. La Magnifica & Sexy Lady
3. Dinastia & La Parkita vs. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown
4. Aero Star/Argenis/Atomic Boy vs. The Black Family (Cuervo/Espiritu/Ozz)
5. Crazy Boy/Jack Evans/Joe Lider vs. Chessman/Daga/Ultimo Gladiador

<b>7/31 - Arena Queretaro
1. Alastor & Lafayette vs. Viajero del Futuro & Vidente
2. Electro Boy & Galaxy vs. Kastigador & Vengador
3. Starman & Ursus vs. Cholo & Espiritu Negro
4. Mascara Dorada & Valiente vs. Dragon Rojo & Rey Escorpion
5. Mistico II & La Sombra vs. Averno & Volador Jr.</b>

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

7/30 - Arena Aficion de Pachuca
1. Medics III/Peligro/Terror/Lolita vs. Pentagon Jr./Perico/Sexy Lady/Pasion Kristal
2. Arkanos/Kid Jaguar/Shadow vs. Centinela/Medics I/Quimico Jr.
3. Argenis/Drago/Fenix vs. Freelance/Pantera/Micke Segura
4. Infierno Kid/Ojo Diabolico Jr./Ultimo Vampiro vs. Aero Boy/Ciclope/Drastick Boy
5. La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera) vs. Loco Max/Tony Rivera/Zumbido vs. Black Terry/Dinamic Black/Dr. Cerebro
6. IWL Trios Titles: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) (c) vs. Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett)

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

<b>7/14 - Arena Naucalpan
1. Galaxy & Seiya vs. Arana de Plata & Fulgore II
2. Astro Rey Jr./Golden Magic/Saruman vs. Fulgore I/Imposible/Power Bull
3. Centvrion/Dinamic Black/Veneno vs. Decnis/911/Scorpio Jr.
4. Dr. Cerebro/Emo Xtreme/Toscano vs. Fuerza Guerrera/Heddi Karaoui/X-Fly
5. Las Traumas I y II vs. Eterno & Super Nova</b>

INVASION RCH

8/1 - Arena Naucalpan
1. Freelance & Seiya vs. Alan Extreme & Fulgore I
2. Fenix/Fabi Apache/Miss Gaviota vs. Pentagon Jr./Taya Valkyrie/Bugambilla del Norte
3. Bull Terrier Match: Lolita vs. Sexy Lady
4. Torneo Cibernetico por la Copa High Power - Participants: Centrvion/Danny Casas/Decnis/Dinamic Black/Dr. Wagner III/Apolo Estrada Jr./Extreme Tiger/Golden Magic/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Picudo Jr./Saruman/Veneno
5. Steel Cage Match where the loser must shave or unmask: Chessman & Daga vs. Cien Caras Jr. & Hijo del Pirata Morgan vs. Eterno & Super Nova vs. Hijo del Texano & Villano IV vs. Las Traumas I y II

LEGEND PRODUCCIONES

7/20 - Arena Lopez Mateos
1. Barbie/Princesa Ahyleen/Sexy Flor vs. Basted/Chica Tormenta/Sexy Violeta
2. 3 Way Dance por el Campeonato GALLI: Epidemia (c) vs. Aramis vs. Dinamic Black
3. Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael) vs. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
4. Relevos Increibles Suicidas: Danny Boy & Rocky Santana vs. Gran Apache II & Romano Garcia
5. Dr. Wagner Jr. & Rayo de Jalisco Jr. vs. Canek & L.A. Par-K

NUEVA GENERACTION XTREMA

<b>7/20 - Gimnasio Factores Mutuos de Monterrey
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. La Dinastia de la Muerte (Negro Navarro/Las Traumas I y II) vs. Dralion/Optymuyz/Cachorro Zapata
6. Aero Boy/Dance Boy/Kaientai vs. Joe Lider/Pagano/Sick Boy</b>

PROMOCIONES ACOSTA

7/20 - Arena Coliseo de Cordobes
1. Babe Star & Volador Sagrado vs. Sombra Negra & Super Orion
2. Anime & Lolita vs. Sexy Lady & Ludark Shaitan
3. Tony Acosta & Rocker Tri vs. Pantera & Super Orion Jr.
4. Duende Acosta/Ringo Acosta/Mascarita Divina vs. Demonio Rojo/Lasserman/Mini Psicosis
5. Drago & La Parka Jr. vs. Argos & Silver Kain

PROMOCIONES B-CHAMPS

7/13 - Bazar Pericopa del Distrito Federal
1. ?
2. ??
3. Gatwat vs. Bellboy
4. Genesis & Templario vs. Golden Bull & Revel
5. Mascara Sagrada Jr./Oriental/Skayde vs. Black Abyss/Histeria III/Steve Pain

PROMOCIONES CANTU

7/15 - Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. Dinastia & Mascarita Divina vs. Mini Charly Manson & Mini Psicosis
2. Cristal & Fabi Apache vs. La Hiedra & Rossy Moreno
3. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker) vs. Los Exoticos (La Braza/Pasion Kristal/Polvo de Estrellas)
4. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis) vs. Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr.
5. Fenix/Laredo Kid/La Parka Jr. vs. Los Perros del Mal (Daga/Halloween/Psicosis Original)

PROMOCIONES FELIX

7/13 - El Forum de Navojoa
1. ?
2. Pitbull vs. Star Dragon
3. Animaniac & Camaleon Negro vs. Kung Fu Panda & Venum Black Jr.
4. Lizmark Jr. & Super Muneco vs. Espectro Jr. & Fugitivo de Texas

PROMOCIONES JOSAGA

7/14 - Unidad Deportiva de Fortin
1. El Marquez & Marquez Jr. vs. Angel Negro & Vengador
2. Black Star/Spider Boy/Super Gorilla vs. Abismo Rider/Dr. Brian/Halcon Infernal
3. Loco Max/Super Tarin/Tauro de Creta/Jhonny Villalobos vs. Los Colombianos (Colombiano/Leon Dorado/Miserable/Ricky Ricon)
4. Black Soldier/Pandillero Loco/La Parkita vs. Estruendo/Infierno Negro/Mini Chessman
5. Angel del Futuro/Crazy Star/Drago vs. Destroyer/Ultimo Gladiador/Vulcano

PROMOCIONES JUNIORS

7/17 - Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
1. Divino & La Jarochita vs. Maniaco & Lady Dinamita
2. Los Exoticos (Black Mamba/Pasion Kristal/Sexy Salazar) vs. Black Maravilla/Diablo Negro/Halcon Dorado
3. Aero Star/Argenis/Super Fly vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
4. Cuervo/Electroshock/Elegido vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Dr. Wagner Jr. & El Mesias vs. Perro Aguayo Jr. & Hijo del Texano

TODOS X TODOS

<b>7/27 - Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal (El Santo 71st Anniversary Show w/Hijo del Santo in attendance)
1. ?
2. ??
3. 3 Way Dance: Lady Apache vs. Esther Moreno vs. Rossy Moreno
4. Angel Blanco Jr. & Hijo del Solitario vs. Shaun Ricker & Derek Sanders
5. Blue Demon Jr./Canek/L.A. Par-K vs. Heddi Karaoui/Oliver John/Zumbi</b>

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

BAJA STARS WRESTLING

7/26 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Arandu/Pancho Cachondo/Rubi Gardenia vs. Angel Negro/Enfermero Jr./Shamu
5. Rayo de Jalisco Jr. vs. Cien Caras Jr.
6. Atlantis vs. Ultimo Guerrero

UNITED STATES

FUERZA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

7/13 - National Western Complex in Denver, Colorado (Hijo del Santo will be appearing)
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Hijo del Rey Misterio/Mascara Sagrada/Rayo de Jalisco Jr. vs. Blue Demon Jr./L.A. Par-K/Tinieblas Jr.

7/21 - Florentine Gardens in El Monte, California
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Rayo de Jalisco Jr. & Tinieblas Jr. vs. Angel Blanco Jr. & L.A. Par-K

PROMOCIONES SALINAS

7/14 - Fuego Western Club in McAllen, Texas
1. El Payasin vs. Excalibur
2. Al Cruz Jr. & Wolverine vs. Eagle Fire & Karate Lee
3. Shekinah & Wendy vs. Lady Viper & Sweety Sweety
4. Aguila Azteca & Estreallto vs. Hijo del Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr.
5. Hijo del Fishman/Kung Fu Jr./Laredo Kid vs. Aquiles el Guerrero/Pirata Morgan/Spawn
6. FILL Heavyweight Title: Hijo del Medico Asesino (c) vs. Dr. Wagner III

UNDERGROUND INDEPENDENT PRO WRESTLING

7/14 - East Los Angeles Boys & Girls Club in Los Angeles, California
1. ?
2. ??
3. 3 Way Dance: Jesus & Super Natural vs. Durango Kid & Mariachi Loco vs. Hudson Envy & Rubi Gardenia
4. Extreme Tiger/Lestat/Misterioso vs. Lil' Cholo/OG Playboy/Shamu Jr.