PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2013-03-24 07:00:49

RESULTS

EMLL 3/22 - Arena Mexico
1. Bengala & Sensei beat Akuma & Taurus
2. Estrellita/Goya Kong/Marcela defeated Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei
3. Misterioso II/Namajague/Shigeo Okumura beat Angel de Oro/Rey Cometa/Stuka Jr. by DQ when Namajague fouled Cometa. Namajague tried to wear his mask but the tecnicos ripped it off.
4. Mr. Aguila/Negro Casas/Mr. Niebla defeated Diamante Azul/La Mascara/Shocker when Aguila used the ropes to beat Shocker.
5. Rush/La Sombra/Thunder beat Damian el Terrible/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto) with Thunder actually getting pinned by Averno & Mephisto in the 1st fall and the rest of the match he didn't look good.
6. Atlantis defeated Ultimo Guerrero by DQ when UG ripped off Atlantis' mask.

Independent 3/18 - Silverado Rodeo Arena de Nuevo Laredo drawing 400 fans
1. Mandragona & Super Baby beat Amazona & Lady Galactica
2. Fake Sin Cara defeated Hormiga
3. Capitan America & Iron Man beat El Difunto & Hombre Lobo
4. Mr. Niebla/El Perverso/Sangre Chicana Jr. defeated Delta/Demonio Blanco/Mistico II

IWRG 3/21 - Arena Naucalpan
1. Seiya beat Power Bull
2. Chico Che/Saruman/Micke Segura defeated Eita/Imposible/Tomahawk
3. Ek-Balam/Oro Negro/Silver King Jr. beat Centrvion/Freeyser/Golden Magic when SK fouled and pinned Magic.
4. Carta Brava Jr./Eterno/X-Fly defeated Las Traumas I y II/Veneno
5. IWRG Intercontinental Welterweight Title: Dinamic Black beat Fenix to retain his title in a botched finish as Black hit a Canadian Destroyer on Fenix but the referee botched the count so they did a submission to end it. Fenix was upset afterwards and demanded to have an AAA Fusion title/IWRG IC Welterweight title match with an AAA referee. Fans threw money in the ring afterwards in appreciation.

Monterrey 3/19 - Arena Coliseo de Monterrey
1. Mini Hator & Tequilita beat Mini Androide & Mini Big Neurosis
2. Aguila Azteca/Rosa Salvaje/Sexy Maciel defeated Black Crazy/Demencia/Rey Imagen
3. Chico Latino/Galactar/Kaientai beat Genocida/Iron/Zayco by DQ for using fire.
4. Gato Fantasma/Mongol Chino/Potro Jr./Vaquero Romo defeated Bengali/Los Difuntos I y II/Monje Negro Jr.
5. Delta/Dralion/Mistico II/Silencio beat Mr. Niebla/Perverso/Rey Escorpion/Rico Rodriguez

UPCOMING SHOWS

ALIANZA UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

3/24 - Arena Lopez Mateos
1. Rey Kaleph & Ukkonen vs. Antheus & Black Panther
2. King Dragon & Metadragon vs. Pequeno Angel & Pequeno Demonio
3. Angel de la Noche/Mr. Flama/Rey Krystal vs. Los Decadentes (Casi Muerto/Decadentes/Psicopata)
4. Chucho el Roto/Iron Love/Olimpus/Yakuza vs. Los Apocalipticos (Cerebro Maligno/Herejia/Judas el Traidor/Rey Krimen)
5. Revancha Extrema Match: Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael/Tormento) vs. Aero Boy/Dement Xtreme/Paranoico/Violento Jack
6. Los Fantasticos Recargados (Hijo de Blackman/Kendo Jr./Kung Fu Jr.) vs. La Dinastia de la Muerte (Negro Navarro/Las Traumas I y II)

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

<b>3/29 - Arena Naucalpan (TV taping)
1. Atomic Boy/Flamita/Jinzo vs. Gran Apache/Lucky Boy/Nino de Ebano
2. Argenis/Dinastia/Bugambilla del Norte vs. Argos/Mini Abismo Negro/Black Mamba
3. Crazy Boy & Joe Lider vs. Dr. Cerebro & Eterno
4. Jennifer Blake & Fabi Apache vs. Mari Apache & Taya Valkyrie
5. Cibernetico & Cuervo vs. Perro Aguayo Jr. & Daga
6. Revancha Match: Blue Demon Jr. vs. Hijo del Texano</b>

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

3/24 - Arena Coliseo
1. Oro Jr. & Robin vs. Espanto Jr. & Ramstein
2. Hombre Bala Jr./Stigma/Super Halcon Jr. vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hijo del Signo
3. Delta/Fuego/Guerrero Maya Jr. vs. Ephesto/Olimpico/Virus
4. Lightning Match: Mascara Dorada vs. Mephisto
5. Shocker/La Sombra/Valiente vs. Dragon Rojo/Polvora/Tiger
6. Atlantis/Marco Corleone/Maximo vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Volador Jr.

3/24 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Indigo vs. El Novato
2. Halcon de Plata/Metatron/Sky Kid vs. Espectrum/Exterminador/Magnum
3. Revancha Match: Azteca de Oro/Black Metal/El Hippie vs. Acertijo/Demonio Rojo/Sadico
4. Rey Cometa vs. Shigeo Okumura
5. La Mascara & Rush vs. Euforia & Ultimo Guerrero

3/25 - Arena Puebla
1. Asturiano & Milenium vs. Akron & Blue Center
2. Camaleon & Stigma vs. Artillero & Taurus
3. Escandalo/Hooligan/Nitro vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
4. Torneo Parejas Increibles - Block B - Participants: Diamante Azul & Psicosis/Hijo del Fantasma & Felino/La Mascara & Dragon Rojo/Maximo & Mephisto/Mistico II & Ultimo Guerrero/Rush & Euforia/Shocker & Rey Bucanero/Stuka Jr. & Namajague

<b>3/26 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Leo & Virgo vs. Demonio Maya & Evola
2. Astral/Pequeno Halcon/Stukita vs. Mercurio/Pequeno Olimpico/Pequeno Violencia
3. Goya Kong/Marcela/Silueta vs. Princesa Blanca/Princesa Sugei/Zeuxis
4. Mascara Dorada/Maximo/La Sombra vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)
5. Rayo de Jalisco Jr. vs. Universo Dos Mil

3/26 - Arena Mexico
1. Molotov & Oro Jr. vs. Espanto Jr. & Zayco
2. Hombre Bala Jr./Stigma/Super Halcon Jr. vs. Bobby Zavala/Disturbio/Hijo del Signo
3. Guerrero Maya Jr./Hijo del Fantasma/Sagrado vs. Namajague/Shigeo Okumura/Puma King
4. Lightning Match: Delta vs. Ephesto
5. Atlantis/Blue Panther/Diamante Azul vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)
6. Angel de Oro/Shocker/Valiente vs. Mr. Aguila/Kraneo/Psicosis

3/29 - Arena Mexico
1. Astral & Shockercito vs. Demus 3:16 & Pierrothito
2. Pegasso/Starman/Triton vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Nitro
3. Fuego/Rey Cometa/Stuka Jr. vs. Morphosis/Olimpico/Vangelis
4. Lightning Match: Mascara Dorada vs. Rey Escorpion
5. La Mascara/Maximo/La Sombra vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
6. Marco Corleone/Rush/Shocker vs. Mr. Aguila/Damian el Terrible/Rey Bucanero

4/7 - Arena Coliseo (70th Anniversary Show)
1. Oro Jr. & Soberano vs. Espanto Jr. & Guerrero Negro Jr.
2. Torneo Cibernetico - Participants: Dalis la Caribena/Estrellita/Goya Kong/Marcela/Silueta/Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei/Tiffany/Zeuxis
3. Averno/Blue Panther/Shocker vs. Black Terry/Negro Navarro/Villano IV
4. Atlantis/Diamante Azul/Rayo de Jalisco Jr. vs. Mascara Ano Dos Mil/Ray Mendoza Jr./Universo Dos Mil</b>

EMPRESA MEXICANA INDEPENDIENTE DE LUCHA LIBRE

<b>3/30 - Auditorio Municipal de Alfajayucan
1. Destello & Magnifico vs. Cupido Jr. & Drastico
2. Angel del Misterio & Chica Tormenta vs. Flamita & La Vaquerita
3. Aero Boy/Cerebro Negro/Violento Jack vs. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
4. Dr. Cerebro/Freeyser/Pesadilla vs. Cirujano/Kung Fu Jr./Saruman
5. Extreme Tiger/Hijo del Canek/Trauma I vs. Alas de Oro/Cien Caras Jr./Hijo del Fishman</b>

ICHIBAN PRO WRESTLING

<b>3/24 - Arena Ichiban
1. ?
2. ??
3. Arseuz & Panterita vs. Gran Cuchillo & Joe Black
4. Aztlan/Fiurer/Nino Hamburguesa vs. Zurdog/Chica Yeye/Black Mamba
5. Cronos/Zertico/Diva Salvaje vs. La Fuerza TRT (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Tiger)</b>

INDEPENDENT

3/24 - Arena Gladiador de Matamoros
1. ?
2. Asiel & Polux vs. Fairo & King Cobra
3. Guerrillero Jr./Jorobado/Lince vs. Guerrero Azteca/Horuz/Quetzal
4. Laredo Kid & Skayde vs. Chamaco Becerra & Etreus

<b>3/27 - Explanada Municipal de Tlatlauquitepec
1. ?
2. Los Guerreros de Plata I y II vs. Nube Negra & Principe Orion
3. Portos Jr. & Pasion Kristal vs. Mini Espiritu & Polvo de Estrellas
4. Mr. Angel/Hijo del Huracan Ramirez/Lolita vs. El Brazo/Hijo del Fishman/Taya Valkyrie
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil/Silver Kain)</b>

3/30 - Auditorio Municipal de Torreon
1. Angel Misterioso & Silver Boy vs. Jerry Brown & Radamantis
2. Halcon Jr./Magnifico II/Piloto Suicida/Strong vs. Alfil/Diabolico Jr./V-57/Vector
3. Arabe/Autentico/Pequeno Halcon/Soberano vs. Bobby Zavala/Espanto Jr./Guerrero Negro Jr./Tony Rodriguez
4. Angel de Oro/Diamante Azul/Stuka Jr. vs. Misterioso II/Polvora/Vangelis
5. Mistico II/Rush/La Sombra vs. Euforia/Mephisto/Niebla Roja

<b>3/30 - Gimnasio Ranchero el Gomez Palacio
1. ?
2. Fenix & Profeta vs. Evola & Xtreme Dragon
3. Brillante & Eddy Boy vs. Bobby Zavala & Espanto Jr.
4. Mistico II/Rush/La Sombra vs. Euforia/Mephisto/Niebla Roja</b>

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

<b>3/24 - Arena Naucalpan
1. Seiya vs. Arana de Plata
2. Centrvion/Chico Che/Golden Magic vs. Black Terry/Canis Lupis/Tomahawk
3. Danny Casas/Dinamic Black/Veneno vs. El Angel/Apolo Estrada Jr./Carta Brava Jr.
4. Cuadrangular de Tercias: Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr. vs. Los Oficials (AK-47/Fierro/911) vs. Factor/Mascara Ano Dos Mil Jr./Rayan vs. La Familia de Tijuana (Eterno/Super Nova/X-Fly)</b>

KING BULLS WRESTLING

3/31 - Auditorio Americo Villarreal de Ciudad Madero
1. Gallo Dorado/Ninja de Oro/Soldado Universal vs. Eclipse/Guerrero Jaguar/Iron Boy
2. El Bronco/Peligro/Silver Fox vs. Guerrera Negra/Orquidea Negra/Princesa Metalica
3. Black Master/Dark Misterio/Disturbio vs. Lumino/Okusono/Patriarcha
4. La Mascara & Rush vs. Damian el Terrible & King Metal
5. Maximo & Mr. Niebla vs. Psicosis & Rey Escorpion
6. Mascara contra Mascara: Arsenal vs. Sadico

LUCHAS 2000

3/30 - Arena Lopez Mateos
1. Centrvion & Chico Che vs. Alan Extreme & Imposible
2. Dinamic Black/Freelance/Golden Magic vs. Carta Brava Jr./Comando Negro/Micke Segura
3. Dr. Wagner III & Oriental vs. Decnis & Hijo del Pirata Morgan
4. Los Hermanos Dinamita (Cien Caras/Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil) vs. Jaque Mate/Sangre Chicana/Satanico
5. Torneo Cibernetico por la Copa Luchas 2000 - Participants: Atlantis/Blue Panther/Brazo de Oro/Brazo de Plata/Felino/Negro Casas/Mr. Niebla/Shocker vs. Black Terry/El Fantasma/Negro Navarro/Scorpio Jr./Shu el Guerrero/Solar I/Los Villanos III y IV

ORDEN LUCHA XTREMA

<b>3/31 - Arena Solidaridad
1. ?
2. Triangular de Parejas: Atomo & Misionero vs. Mortifero & Principe de Oro vs. Desafio & Galactar
3. Steel Cage Match where the loser gets shaved - Participants: Ciber Payaso/Mr. Cuervo/Harry el Sucio/Norteno/Norteno Jr./Pee Wee/Rey Unicornio/Solovino
4. Silver Star/Slayer Boy/Lady Puma vs. Espanto Jr./Mini Hator/Taya Valkyrie
5. Diluvio Negro II vs. Vaquero Romo
6. 4 Way Dance por el AAA Cruiserweight Title: Daga (c) vs. Fenix vs. Super Fly vs. Pentagon Jr.</b>

PROMOCIONES CANTU

<b>4/1 - Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. Street Boy & La Hiedra vs. Pit Bull & Taya Valkyrie
3. Por el AAA Fusion Campeonato: Fenix (c) vs. Rio Bravo
4. Daga/Hombre sin Miedo/Super Fly vs. Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr.
5. Huracan Ramirez/Octagon/La Parka Jr. vs. Jaque Mate/Parka Negra/Pentagon Jr.</b>

PROMOCIONES MARTINEZ

3/27 - Estadio Teodoro Mariscal de Mazatlan
1. Argus/Misterio Blanco/El Pajaro vs. El Hechicero/Sargento Negro/Wilbert
2. Mascarita Divina & Mascarita Sagrada vs. Mini Monster Clown & Mini Zombie Clown
3. Fly Metal/Mercurio/Tornado vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
4. Extreme Rules: Joe Lider vs. Daga
5. Fenix & La Parka Jr. vs. Parka Negra & Pentagon Jr.

PROMOCIONES OCEANIC

3/26 - Cancha German Evers de Mazatlan
1. Argus/Misterio Blanco/El Pajaro vs. El Hechicero/Sargento Negro/Wilbert
2. Mascarita Divina & Mascarita Sagrada vs. Mini Monster Clown & Mini Zombie Clown
3. Joe Lider vs. Daga
4. Fly Metal/Kempo Dragon/Relampago/Tornado vs. Los Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker/Uro Rocker)
5. Fenix & La Parka Jr. vs. Parka Negra & Pentagon Jr.