PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2013-01-11 07:00:00

NEWS

Mistico II was cleared to return to action on Tuesday even though he was publically still showing pain from his left shoulder injury and he made it through his match that night okay but on a secret private show at Arena Mexico the next morning, while teaming with Atlantis & Marco Corleone against Euforia/Ultimo Guerrero/Volador Jr., he reinjured himself trying a springboard dive and hurting the shoulder again. Mistico II was supposed to be going to Japan next week for the Fantasticamania shows doing some early press and it looks like he may stil make the trip but who knows if he would wrestle.

The original Mistico aka Sin Cara returned to Mexico City last weekend where he was part of a grand opening for a gym which will open up a wrestling school in March where his father Dr. Karonte will be one of the maestros. He shot down rumors that he was leaving WWE next month saying that he is very happy in WWE right now as Rey Misterio Jr. is mentoring him which is like a dream. Sin Cara was also asked about what he thought about Dragon Lee taking over the Mistico gimmick and he said that he likes both he and his brother Rush but he hopes that the Mistico name doesn't hurt him in the long run because it's tough to live up to.

RESULTS

EMLL 1/7 - Arena Puebla
1. Asturiano & Milenium beat Espiritu Maligno & Fuerza Chicana
2. Horus/Robin/Sensei defeated Espanto Jr./Guerrero Negro Jr./Zayco by DQ due to excessive violence.
3. Lightning Match: Hijo del Signo beat Stigma using the ropes.
4. Namajague/Shigeo Okumura/Virus defeated Fuego/Rey Cometa/Stuka Jr.
5. Blue Panther/Brazo de Plata/Shocker beat Mr. Aguila/Kraneo/Psicosis with Shocker demanding a shot at the Mexican National Trios Titles afterwards.
6. CMLL Heavyweight Title: Damian el Terrible defeated Diamante Azul to retain his title.

EMLL 1/8 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Sky Kid beat In Memoriam
2. Magnum & Rafaga defeated Halcon de Plata & Metatron
3. Bobby Zavala/Disturbio/Nitro beat Angel Azteca Jr./Magnus/Soberano
4. El Gallo/Stuka Jr./Triton defeated Cancerbero/Raziel/Sangre Azteca
5. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) beat Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)

EMLL 1/8 - Arena Mexico
1. Apocalipsis & Ramstein beat Freesbee & Oro Jr.
2. Aereo/Astral/Ultimo Dragoncito defeated Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Olimpico by DQ when Olimpico fouled Dragoncito.
3. Diamante/Fuego/Sagrado beat Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hooligan
4. Lightning Match: Olimpico defeated Rey Cometa
5. Angel de Oro/Blue Panther/La Mascara beat Misterioso II/Shigeo Okumura/Vangelis even with Angel hurting his knee on a moonsault and being stretchered out.
6. Mascara Dorada/Mistico II/Titan defeated La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

Independent 1/6 - Disco Dibanny's del Ciudad Guzman (Dia de Reyes)
1. Terko beat Kalakyn
2. Blue Tiger & Cosaco defeated Astro Negro & Furia del Ring
3. Angel Sagrado & Star Fire beat Angel Maligno & Chilango Loco
4. Cien Caras Jr. & Mascara Ano Dos Mil Jr. defeated Jean Pierre & Super Chiva

SUPER-X 1/6 - Arena del Sur del Distrito Federal (Dia de Reyes)
1. Torneo por la Copa Juventud Guerrera: Psico Kid eliminated Freelance to win. Other participants: Aero Boy/Astro de Plata/Atomic Star/Buckwild/Freelance/Lucky Boy/Micke Segura
2. Zumbi beat Tribal
3. Aero Star defeated Eterno
4. Fabi Apache battled Taya Valkyrie to a double countout.
5. 4 Way Elimination Match: Electroshock defeated Fenix to win. Order of Elimination: Drago/Joe Lider/Fenix. Taya came out afterwards to distract Electro for Halloween to attack him and Fenix before the other tecnicos ran them off.

Toryumon Mexico 1/6 - Sala del Armas de Magdalena Mixhuca del Distrito Federal (Dia de Reyes)
1. Gato Negro & Vortize beat Archi Veloz & Leonidas
2. Torneo de Parejas por la Copa Dragon - Quarterfinals: Taurus & Zumba defeated Akuma & Guerrero Negro Jr.
3. Torneo de Parejas por la Copa Dragon - Quarterfinals: Los Celesticks I y II beat El Hacha & Piel Roja
4. Torneo de Parejas por la Copa Dragon - Quarterfinals: Douky & Daisuke Hanaoka defeated Platino & Vortize
5. Torneo de Parejas por la Copa Dragon - Quarterfinals: Hijo del Signo & Rolling Jr. beat Horus & Soberano by DQ due to excessive violence.
6. Torneo de Parejas por la Copa Dragon - Semifinals: Los Celesticks I y II defeated Taurus & Zumba
7. Torneo de Parejas por la Copa Dragon - Semifinals: Douky & Daisuke Hanaoka beat Hijo del Signo & Rolling Jr.
8. Torneo de Parejas por la Copa Dragon - Finals: Los Celesticks I y II defeated Douky & Daisuke Hanaoka
9. La Mascara & Ultimo Dragon beat Negro Casas & Ultimo Guerrero

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

Promociones Felix 1/6 - Auditorio Municipal de Tijuana (Dia de Reyes)
1. Star Dragon beat Camaleon Negro Jr.
2. Calavera & Kanalla defeated Onix & Venum Black Jr.
3. Espectro Jr./Espantapajaro I/Zarco beat Hijo del Supremo/Jonathan/Mini Mr. Aguila when Espectro fouled and pinned Supremo.
4. 3 Way Extreme Dance: Bestia 666 defeated Extreme Tiger & Hijo del Rey Misterio II when Bestia fouled and pinned Rey.
5. Mascara Sagrada/Super Muneco/TJ Boy beat Damian 666/Fugitivo de Texas/Leatherface

UPCOMING SHOWS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

[b]1/18 - Gimnasio Agustin Millan de Toluca
1. Dinastia & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Charly Manson
2. Atomic Boy/Fabi Apache/Lolita vs. Gran Apache/Jennifer Blake/Mari Apache
3. The Black Family (Cuervo/Escoria/Espiritu) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
4. Fenix/Octagon/Octagon Jr. vs. Daga/Pentagon Jr./Silver Kain
5. Cibernetico & La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Parka Negra</b>

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

1/11 - Arena Mexico
1. Hombre Bala Jr. & Super Halcon Jr. vs. Herodes Jr. & Inquisidor
2. Estrellita/Luna Magica/Silueta vs. Amapola/Tiffany/Zeuxis
3. Hijo del Fantasma/Stuka Jr./Valiente vs. Namajague/Puma King/Tiger
4. Lightning Match: Diamante Azul vs. Rey Escorpion
5. Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)
6. CMLL Trios Titles: La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) © vs. Mr. Aguila/Psicosis/Volador Jr.

1/13 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Indigo & El Tapatio vs. El Hippie & Pirana
2. Black Metal & Leo vs. Mr. Trueno & Rey Trueno
3. Leon Blanco vs. Espectrum
4. El Gallo/Halcon de Plata/Smaker vs. El Barbaro Cavernario/Malefico/Rafaga
5. Brazo de Plata & Diamante Azul vs. Felino & Ultimo Guerrero

1/13 - Arena Mexico
1. Bengala & Metatron vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Metalico/Pegasso/Stigma vs. Cancerbero/Nosferatu/Raziel
3. Diamante/Hijo del Fantasma/Sagrado vs. Escandalo/Sangre Azteca/Virus
4. CMLL Femenil Title: Marcela © vs. Princesa Blanca
5. Angel de Oro/Mascara Dorada/Shocker vs. Black Warrior/Damian el Terrible/Tiger
6. La Mascara/La Sombra/Titan vs. Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion

[b]1/14 - Arena Puebla
1. Dinamico & Milenium vs. Ares & Centauro de Fuego
2. Asturiano/Magnus/Oro Jr. vs. Bobby Zavala/Disturbio/Espiritu Maligno
3. Dark Angel/Estrellita/Luna Magica vs. Princesa Blanca/Princesa Sugei/Zeuxis
4. Lightning Match: Sagrado vs. Tiger
5. Delta/Guerrero Maya Jr./Mascara Dorada vs. Black Warrior/Namajague/Shigeo Okumura
6. Revancha Match: Blue Panther/Brazo de Plata/Shocker vs. Mr. Aguila/Kraneo/Psicosis

1/15 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Divino & Virgo vs. Evola & Infierno
2. Halcon de Plata/Horus/Sensei vs. El Barbaro Cavernario/Herodes Jr./Hooligan
3. Esfinge/Hombre Bala Jr./Super Halcon Jr. vs. Cancerbero/Hijo del Signo/Raziel
4. Angel de Oro/Brazo de Plata/Stuka Jr. vs. Kraneo/Morphosis/Olimpico
5. Atlantis/Diamante Azul/Valiente vs. Mr. Aguila/Dragon Rojo/Psicosis

1/15 - Arena Mexico
1. Bengala & Metatron vs. Guerrero Negro Jr. & Zayco
2. Leono/Metalico/Molotov vs. Apocalipsis/Inquisidor/Taurus
3. Lightning Match: Ultimo Dragoncito vs. Pequeno Olimpico
4. Dalis la Caribena/Goya Kong/Silueta vs. Amapola/La Comadante/Tiffany
5. Delta/Hijo del Fantasma/Triton vs. Ephesto/Euforia/Misterioso II
6. La Mascara/Rush/La Sombra vs. Damian el Terrible/Rey Escorpion/Volador Jr.</b>

FANTASTICAMANIA

1/18 - Korakuen Hall in Tokyo
1. Tama Tonga & Titan vs. Euforia & Shigeo Okumura
2. Tetsuya Bushi/Diamante/Ryusuke Taguchi vs. Tomohiro Ishii/Rey Escorpion/Yujiro Takahashi
3. Rush vs. YOSHI-HASHI
4. La Mascara/Mascara Dorada/Maximo vs. Taichi Ishikari/TAKA Michinoku/Volador Jr.
5. Jushin Thunder Liger/Mistico II/Tiger Mask IV vs. Gedo/Jado/Mephisto
6. Prince Devitt vs. Dragon Rojo
7. La Sombra & Hiroshi Tanahashi vs. Misterioso II & Shinsuke Nakamura

1/19 - Korakuen Hall in Tokyo
1. Maximo & Tama Tonga vs. Taichi Ishikari & TAKA Michinoku
2. Jushin Thunder Liger/Tiger Mask IV/Titan vs. Gedo/Jado/Misterioso II
3. Diamante & Mascara Dorada vs. Mephisto & Shigeo Okumura
4. Tetsuya Bushi/Prince Devitt/Ryusuke Taguchi vs. Dragon Rojo/Tomohiro Ishii/YOSHI-HASHI
5. Mistico II vs. Euforia
6. La Mascara/Rush/Hiroshi Tanahashi vs. Kazuchida Okada/Rey Escorpion/Volador Jr.
7. IWGP Intercontinental Title: Shinsuke Nakamura © vs. La Sombra

1/20 - Korakuen Hall in Tokyo
1. Maximo vs. Taichi Ishikari
2. Torneo Cibernetico - Participants: Tetsuya Bushi/Diamante/Jushin Thunder Liger/Mascara Dorada/Tiger Mask IV/Titan vs. Gedo/Tomohiro Ishii/Jado/Misterioso II/Shigeo Okumura/YOSHI-HASHI
3. Rush vs. Rey Escorpion
4. NWA Historic Welterweight Title: Dragon Rojo © vs. La Sombra
5. Mexican National Lt. Heavyweight Title: La Mascara © vs. Volador Jr.
6. Prince Devitt/Mistico II/Hiroshi Tanahashi vs. Euforia/Mephisto/Kazuchida Okada

INDEPENDENT

[b]1/11 - Campo Deportivo de Beisbol San Andres Tuxtla de Veracruz
1. ?
2. Mascarita Sagrada & Octagoncito vs. Mini Histeria & Mini Psicosis
3. Drago & Elegido vs. Pentagon Jr. & Silver Kain
4. Dr. Wagner Jr./Jack Evans/Joe Lider vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Halloween/Psicosis Original)

1/13 - Campamento 2 de Octubre del Distrito Federal
1. ?
2. Fabi Apache & Lolita vs. Jennifer Blake & Mari Apache
3. Drago & Joe Lider vs. Daga & Psicosis Original
4. Electroshock/Jack Evans/La Parka Jr. vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

1/13 - Pergola Municipal de Uruapan
1. ?
2. Caballero Medieval/Meteoro/Signo Solar vs. Budu Metalico/Justicia Infernal/King Drago
3. Mascarita Sagrada & Mini Charly Manson vs. Dinastia & Mini Psycho Clown
4. Argenis/Super Fly/Ultimo Gladiador vs. The Black Family (Cuervo/Espiritu/Ozz)

1/15 - Arena Queretaro
1. Delirius & Hades vs. Capitan Centella & Rey Impacto
2. Dark Lady & Estrellita Queretana vs. Lady Cat & Lady Glory
3. Los Reyes Toros (I/II/III) vs. Halcon Galactico/Karma/King Azteca
4. Pantera & Hijo del Pantera vs. Perro del Ring & Zarpa de Tigre
5. Las Traumas I y II vs. Las Drabeks I y II</b>

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

[b]1/13 - Arena Naucalpan
1. Galaxy & Serpiente de Oro vs. Arana de Plata & Dragon Celestial
2. Jack & Seiya vs. Eita & Imposible
3. Dave the Clown/Niko/Rothen Clown vs. El Comando Elite (Factor/Rayan/Spartan)
4. El Angel/Golden Magic/Veneno vs. Canis Lupis/Carta Brava Jr./911
5. La Dinastia de la Muerte (Negro Navarro/Las Traumas I y II) vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil/Toscano)</b>

REVOLUTION WRESTLING VERACRUZ

1/26 - Unidad Deportiva Salvador Campa de Veracruz
1. ?
2. Arkangel Sagrado/Kampa Xtreme/Silver Boy/Tiburon vs. Black Syrius/Dark Goth/Justicia Americana/Matrix
3. Captain de los Mares/Captain de los Mares Jr./Dr. Tamer vs. Dr. Siniestro/Enfermero/Quimico
4. Dinastia/Odin/Premier vs. Espectrito Jr./Halcon Guerrero/Mini Histeria
5. GHC Jr. Heavyweight Tag Titles: Ricky Marvin & Super Crazy © vs. Fenix & Pesadilla

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

BAJA STARS WRESTLING

[b]1/25 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Extreme Rules: Mortiz vs. Arandu
5. Hijo del Santo & Rayo de Jalisco Jr. vs. Cien Caras & Dr. Wagner Jr.</b>