PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2012-12-31 07:08:14

NEWS

Emilio Charles Jr. was laid to rest in Mexico City on Saturday with a photo of Los Talibanes and a Club America futbol team flag with him which were two of his favorite things. Atlantis, El Fantasma, Satanico, Solar I, Gusano Llanes, & Rafa el Maya were among the lucha libre luminaries that attended the ceremony along with Emilio's trainees.

RESULTS

EMLL 12/28 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Acertijo & Thunder Boy beat Brillante & Indigo
2. El Divino/Esfinge/Sky Kid defeated Evola/In Memoriam/Sadico
3. REINA Internacional Femenil Title: Silueta beat Zeuxis to retain her title.
4. Javier Cruz/Hijo del Javier Cruz/Smaker defeated Espectrum/Magnum/Malefico
5. Occidental Lt. Heavyweight Title: Rafaga beat Sagrado to win the title.
6. Blue Panther & Mascara Dorada defeated Negro Casas & Mr. Niebla

EMLL 12/28 - Arena Mexico
1. Molotov & Stigma beat Akuma & Inquisidor
2. Dalis la Caribena/Estrellita/Luna Magica defeated Amapola/La Comandante/Princesa Sugei
3. Fuego/Rey Cometa/Triton beat Namajague/Shigeo Okumura/Vangelis by DQ when Namajague fouled Cometa.
4. Lightning Match: Mr. Aguila defeated Valiente after a foule behind the ref's back.
5. Felino/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto) beat Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) - Before this match everyone in the company at the show came out for a moment of applause for Emilio Charles Jr.
6. Kraneo/Psicosis/Volador Jr. defeated Marco Corleone/La Mascara/Maximo

EMLL 12/30 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Azteca de Oro & El Hippie beat Indigo & El Tapatio
2. Hijo del Javier Cruz & El Idolo defeated Demonio Maya & Infierno
3. Lightning Match: Sky Kid beat In Memoriam
4. Espectrum/Malefico/Rafaga defeated El Gallo/Leon Blanco/Sagrado
5. La Mascara/Mascara Dorada/Valiente beat Mr. Aguila/Felino/Polvora

EMLL 12/30 - Arena Mexico
1. Camaleon & Oro Jr. beat Apocalpisis & Cholo
2. Leono/Metalico/Pegasso defeated Escandalo/Nitro/Super Comando
3. Luna Magica/Marcela/Silueta beat Amapola/La Seductora/Tiffany
4. Lightning Match: Triton defeated Virus
5. Angel de Oro/Brazo de Plata/Diamante beat Niebla Roja/Olimpico/Puma King
6. Damian el Terrible/Mr. Niebla/Tiger defeated Atlantis/Diamante Azul/Shocker

IWRG 12/30 - Arena Naucalpan
1. Dragon Celestial beat Power Bull
2. Galaxy & Saruman defeated Arana de Plata & Jack
3. Alan Extreme/Imposible/Toxico beat Chico Che/Freeyser/El Ranchero
4. Bombero Infernal/Carta Brava Jr./Eita defeated El Angel/Black Terry/Dinamic Black after communication issues with Terry and his teammates which saw Terry align with the rudos afterwards.
5. Golden Magic/Las Traumas I y II beat Eterno/Head Hunter I/Super Nova with Trauma I breaking a beer bottle over Eterno's head and they threw around mask/hair challenges afterwards.

UPCOMING SHOWS

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

1/1 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Leo & Metatron vs. Evola & Thunder Boy
2. Halcon de Plata & Smaker vs. El Barbaro Cavernario & Exterminador
3. Dark Angel/Luna Magica/Silueta vs. Princesa Blanca/Princesa Sugei/Zeuxis
4. Angel de Oro/El Gallo/Valiente vs. Morphosis/Niebla Roja/Vangelis
5. Blue Panther/Marco Corleone/Maximo vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

1/1 - Arena Mexico
1. Genesis & Horus vs. Apocalipsis & Cholo
2. Hombre Bala Jr./Stigma/Super Halcon Jr. vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Nosferatu
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Triton vs. Kraneo/Olimpico/Psicosis
4. CMLL Welterweight Title: Polvora © vs. Titan
5. Caballeras contra Caballeras: Leono & Tigre Blanco vs. Bobby Zavala & Disturbio
6. Atlantis/La Mascara/Shocker vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)/Tiger

<b>1/1 - Arena Puebla
1. Dinamico & Tigre Rojo Jr. vs. King Jaguar & Sauron
2. Bengala/Black Tiger/Metalico vs. Akuma/Inquisidor/Siki Osama Jr.
3. Angel Azteca Jr./Magnus/Pegasso vs. Guerrero Negro Jr./Hijo del Signo/Nitro
4. Lightning Match: Starman vs. Namajague
5. Diamante/Rey Cometa/Sagrado vs. Black Warrior/Puma King/Sangre Azteca
6. Brazo de Plata/Diamante Azul/Mascara Dorada vs. Mr. Aguila/Damian el Terrible/Volador Jr.

1/4 - Arena Mexico
1. Camaleon & Oro Jr. vs. Herodes Jr. & Inquisidor
2. Dalis la Caribena/Estrellita/Goya Kong vs. Amapola/La Comandante/La Seductora
3. Angel de Oro/Diamante/Stuka Jr. vs. Shigeo Okumura/Vangelis/Virus
4. Lightning Match: Rey Cometa vs. Namajague
5. Diamante Azul/La Sombra/Titan vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)
6. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) vs. Mr. Aguila/Psicosis/Volador Jr.

1/6 - Arena Coliseo de Guadalajara (Dia de Reyes)
1. El Brillante & Hijo del Javier Cruz vs. Acertijo & Pirana
2. Black Metal & Leo vs. In Memoriam & Infierno
3. Esfinge/Leon Blanco/Smaker vs. Espectrum/Exterminador/Malefico
4. Delta & Guerrero Maya Jr. vs. Misterioso II & Sangre Azteca
5. Mascara Dorada vs. Polvora

1/6 - Arena Mexico (Dia de Reyes)
1. Molotov & Sensei vs. Camorra & Zayco
2. Luna Magica/Marcela/Silueta vs. Princesa Blanca/Princesa Sugei/Tiffany
3. Torneo Cibernetico Mini Reyes del Aire - Participants: Acero/Aereo/Bam Bam/Mercurio/Mini Fantasy/Pequeno Halcon/Shockercito/Nitrito/Pequeno Olimpico/Pequeno Violencia/Pequeno Warrior/Universito Dos Mil
4. Blue Panther/La Mascara/Valiente vs. Damian el Terrible/Tiger/Ultimo Guerrero
5. Brazo de Plata/Marco Corleone/Maximo vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla</b>

INDEPENDENT

<b>1/1 - Arena Azteca de Torreon
1. ?
2. Los Fantasticos I y II vs. Chamaco Trevino Jr. & Ultimo Rebelde Jr.
3. Centella Azul Jr. & Charly Montana vs. Los Payasito Circus
4. Chamaco Trevino & Espanto V vs. Gran Markus Jr. & Hijo del Gran Markus
5. Hijo del Soberano/Soberano/Stuka Jr. vs. Ephesto/Hooligan/Misterioso II

1/1 - Arena Azteca Budokan de Neza
1. ?
2. Atomic Boy & Turbo vs. Antaris & Black Thunder
3. Argenis/Lolita/Mini Oriental vs. Dr. Wagner III/Rossy Moreno/Mini Cibernetico
4. Murder Clown & Psycho Clown vs. Coco Rojo & Coco Verde
5. Cibernetico & Fenix vs. Chessman & Dark Dragon</b>

1/1 - Arena Neza
1. ?
2. Belial & Diabolus vs. Tony Cirio & Tony Cirio Jr.
3. Guerrero Mixteco/Mr. Leo/Neza Kid vs. Comando Negro/Micke Segura/Super Colt
4. Dr. Cerebro/Villano IV/Ray Mendoza Jr. vs. Fantastik/Henry/Rey Lobo
5. Hijo del Solitario & Rayo de Jalisco Jr. vs. Blue Demon Jr. & Dr. Wagner Jr.

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

<b>1/1 - Arena Naucalpan
1. Seiya & Serpiente de Oro vs. Arana de Plata & Fulgore
2. Mini Canis Lupis/Mini Cobra/Mini Multifacetico vs. Los Mini Oficiales (AK-47/Fierrito/911)
3. AK-47/Cerebro Negro/Fierro vs. Dave Clown/Niko/Rotten Clown
4. Por la Copa High Power: Black Terry/Alan Extreme/Carta Brava Jr./Centrvion/Dinamic Black/Eita/Imposible/Saruman vs. Fuerza Guerrera/Fleeyzer/Halcon Diabolico/Jhon Crazy/King Boy/Mr. Leo/Rey Espacial/Rey Tabu
5. Relevos Increibles Suicidas: El Angel (mascara) & 911 (mascara) vs. Factor (Rey del Ring) & Hijo del Pirata Morgan (Junior de Juniors)

1/6 - Arena Naucalpan (Dia de Reyes)
1. Galaxy & Seiya vs. Epidemia & Fulgore
2. Dinamic Black & Saruman vs. Alan Extreme & Dragon Celestial
3. Muerte Bucanera/Piratita Morgan/Piratita Morgan Jr. vs. Los Mini Oficiales (AK-47/Fierrito/911)
4. Centrvion/Dr. Cerebro/Pantera vs. Canis Lupis/Carta Brava Jr./Eita
5. El Angel/Golden Magic/Luchador Sorpresa vs. 911/Super Nova/X-Fly</b>

PERROS DEL MAL

1/1 - Arena Lopez Mateos
1. ?
2. Daisuke Hanaoka/Impulso/Terremoto vs. Douky/Fly Metalik/Mr. Leo
3. Celestial/Flamita/Mini Talisman vs. Cosmico/Eita/X
4. Las Traumas I y II vs. Fabi y Mari Apache
5. Perro Aguayo Jr./Daga/Hijo del Lizmark vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Toscano)

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

PROMOCIONES FELIX

<b>1/6 - Auditorio Municipal de Tijuana (Dia de Reyes)
1. Star Dragon vs. Camaleon Negro Jr.
2. Onix & Venum Black Jr. vs. Calavera & Kanalla
3. Kato Kung Lee II/TJ Boy/Mini Mr. Aguila vs. Espectro Jr./Espantapajaro I/Zarco
4. 3 Way Extreme Dance: Extreme Tiger vs. Hijo del Rey Misterio II vs. Bestia 666
5. Mascara Sagrada/Super Muneco/El Supremo vs. Damian 666/Fugitivo de Texas/Leatherface</b>