PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2012-08-12 07:00:00

NEWS

AAA announced on Thursday that Chessman was going under medical evaluations regarding his fall off the top of the cage last Sunday at Triplemania and that he is out of action indefinitely.

EMLL announced last night that they will be holding their annual Universal Title Tournament next week with all of their champions competing to determine who is the champion of champions for the year.

Chris Masters will be making his return to Mexico on 9/30 where he will work a Mexico vs. The World show at Arena Lopez Mateos.

RESULTS

AAA 8/10 - Expo Civico de Tampico (new building) (TV taping)

L.A. Par-K came out to start the show where he asked Joaquin Roldan to come out and he told him he understood he wanted to believe his son changed but he wants Dorian to pay for his treason towards his father and going against the stipulation. Konnan came out with Daga & Psicosis Original and they tried to bully Joaquin until Par-K made the save.

1. Mari Apache/Sexy Star/Mini Charly Manson beat Fabi Apache/Lolita/Octagoncito
2. Aero Star/Argenis/Fenix defeated Daga/Dark Dragon/Gran Apache
3. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker) beat Drago/La Parka Jr./Zorro
4. Joe Lider/L.A. Par-K/Psycho Clown defeated Hijo del Texano/Psicosis Original/Silver Kain (subbing for Octagon who was too injured to compete after Triplemania)
5. Cibernetico & El Mesias beat Perro Aguayo Jr. & Halloween who took the place of Hector Garza who was promptly destroyed by Los Perros before the match and was stretchered out in a bloody mess.
6. Mascara Ano Dos Mil Jr. defeated Dr. Wagner Jr. - MA2K wore his mask the entire match here but Doc ripped it off afterwards which brought a beatdown by El Consejo & Silver Kain until Cibernetico, Mesias, and the bandaged up Hector Garza made the save.

EMLL 8/10 – Arena Mexico
1. Hombre Bala Jr. & Super Halcon Jr. beat Bobby Zavala & Disturbio
2. Fuego/Rey Cometa/Triton defeated Puma King/Raziel/Sangre Azteca by DQ when Puma ripped off Cometa's mask.
3. Lady Apache/Princesa Blanca/Princesa Sugei beat Dark Angel/Goya Kong/Luna Magica when Apache used the ropes to pin Angel.
4. Lightning Match: Rey Bucanero defeated Angel de Oro
5. Atlantis/La Mascara/Mistico II beat Dragon Rojo/Euforia/Ultimo Guerrero with Mistico going over UG like the old days. Dragon & UG pushed each other afterwards.
6. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla) defeated Mr. Aguila/Psicosis/Volador Jr. when Niebla fouled and pinned Volador. Niebla had ripped up Volador's Batman outfit during the match so Volador demanded a mask match again but again Niebla declined.

IWRG 8/9 - Arena Naucalpan
1. Centrvion beat Tonatiuh
2. Charly Madrid & Dinamic Black defeated Eita & The Mummy
3. Carta Brava Jr./Imposible/Matrix Jr. beat Centrvion/Chicano/Golden Magic
4. Eterno/Heddi Karaoui/911 defeated Danny Casas/La Cobra/Veneno who had issues with Casas during the match causing their loss.
5. Fuerza Guerrera/Pirata Morgan/Barba Roja/Hijo del Pirata Morgan beat La Familia de Tijuana (Damian 666/Bestia 666/Super Nova/X-Fly) by DQ when Pirata faked a foule by Damian after fouling him himself. This was a rudo style match and both teams threw around cage match challenges afterwards.

UPCOMING SHOWS

ALIANZA UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

8/12 - Arena Lopez Mateos
1. Angel del Misterio/Corazon Latino/Mascara Universal vs. Boicot/Gonzar/Mr. Leo
2. Los Tigres de Metal (Bronce/Oro/Plata) vs. Beda/Black Storm/Sangre de Lobo
3. Bala de Plata/Carta Brava Jr./Tomix Jr. vs. Acero/The Killer Jr./Leopardo Negro
4. Angel del Amor/Mr. Flama/Rey Krystal vs. Conde Bartock/Misterio/Zumbido Jr.
5. Angel de la Noche/Ray Mendoza Jr./Rocky Santana vs. Rey Krimen/Scorpio Jr./Super Colt

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

8/12 - Arena Coliseo
1. Bengala & Leono vs. Camorra & Cholo
2. Camaleon/Pegasso/Sensei vs. Herodes Jr./Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
3. Dalis la Caribena/Lady Afrodita/Marcela vs. La Seductora/Tiffany/Zeuxis
4. Lightning Match: Stuka Jr. vs. Namajague
5. Brazo de Plata/Hijo del Fantasma/Marco Corleone vs. Damian el Terrible/Rey Escorpion/Tiger
6. La Sombra vs. Averno

8/12 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Azteca de Oro & Hijo del Javier Cruz vs. Sadico & Thunder Boy
2. Torneo Cibernetico - Participants: Esfinge/Halcon de Plata/Leon Blanco/Metatron/Smaker/Acertijo/Espectrum/In Memoriam/Infierno/Mr. Trueno
3. Atlantis & Titan vs. Dragon Rojo & Ultimo Guerrero
4. Mascara contra Caballera: El Gallo vs. Malefico

8/13 - Arena Puebla
1. Blue Center & Tigre Rojo Jr. vs. Fuerza Chicana & Siki Osama Jr.
2. Bengala/Soberano/Stigma vs. Bobby Zavala/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
3. Dalis la Caribena/Lluvia/Marcela vs. La Comandante/Princesa Sugei/Zeuxis
4. Lightning Match: Sensei vs. Nosferatu
5. Brazo de Plata/Hijo del Fantasma/Shocker vs. Averno/Felino/Polvora
6. Revancha Match: Atlantis/La Sombra/Volador Jr. vs. Mascara Dorada/Mr. Niebla/Ultimo Guerrero

8/14 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Divino & Virgo vs. Evola & El Hippie
2. Leo & Sky Kid vs. Disturbio & Inquisidor
3. #1 Contender Torneo Cibernetico por el Occidental Middleweight Title - Participants: Black Metal/Smaker/Starman/Triton/Arkangel de la Muerte/Demonio Maya/Escandalo/Magnum
4. Hijo del Fantasma & Sagrado vs. Psicosis & Rey Escorpion
5. Maximo vs. Mr. Niebla

8/14 - Arena Mexico
1. Freesbee & Oro II (new one) vs. Apocalipsis & Camorra
2. Mini Fantasy/Nino de Acero/Shockercito vs. Mercurio/Pequeno Violencia/Universito Dos Mil
3. Lightning Match: Robin vs. Artillero
4. Hombre Bala Jr./Pegasso/Super Halcon Jr. vs. Hijo del Signo/Raziel/Virus
5. Angel de Oro/Delta/Guerrero Maya Jr. vs. Sangre Azteca/Tiger/Vangelis
6. Diamante/La Sombra/Titan vs. Niebla Roja/Polvora/Ultimo Guerrero

<b>8/17 - Arena Mexico
1. Aereo & Astral vs. Demus 3:16 & Pequeno Olimpico
2. Fuego/Rey Cometa/Stuka Jr. vs. Namajague/Shigeo Okumura/Puma King
3. Diamante Azul/Mistico II/Valiente vs. Dragon Rojo/Ephesto/Mephisto
4. Torneo por el CMLL Universal Title - Block A - Participants: Atlantis/Mascara Dorada/Rush/Mr. Aguila/Black Warrior/Damian el Terrible/Negro Casas/Rey Bucanero
5. Volador Jr. vs. Mr. Niebla</b>

INDEPENDENT

<b>8/12 - Arena Coliseo de Coacalco
1. Teseo vs. Kid Shadow
2. Lunatico & Magnetico vs. Cyber Punk & Sacristan del Diablo
3. Golden Cat/Maverick/Roy Reyes vs. Arafat/Macho III/Sargon
4. Aramis & Freelance vs. Albatros & Epidemia
5. Horus/Iron Love/Jeque vs. AK-47/Hijo del Signo/911</b>

8/12 - Arena Xalapa
1. ?
2. Blue Angel & Diamante Rojo vs. Bucanero Infernal & Rey Infierno
3. Flyer Boy/Zafiro Infernal/Gabriel o Gabriela vs. Peligro/Perro Mocho/Ricky Estrada
4. Extremo & Vengador Radioactivo vs. Corsario de Fuego & Poseidon
5. Solar I & Trauma II vs. Negro Navarro & Trauma II

8/13 - Domo de la Feria de Leon
1. ?
2. ??
3. Mascarita Divina & Mascarita Sagrada vs. Mini Histeria & Mini Psicosis
4. Electroshock & Fenix vs. Chessman & Espiritu
5. Extreme Tiger & La Parka Jr. vs. Octagon & Silver Kain

8/15 - Arena Queretaro
1. Brujo Maya & Thor vs. Crazzy Latino & Super Gallo
2. Los Malignos I y II vs. Brillante Azul & Sangre de Dragon
3. Aereo & Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16 & Nitrito
4. Diamante/Maximo/Principe Otomi/Ursus vs. Las Drabeks I y II/Perro del Ring/Principe
5. Fuego/La Mascara/Mistico II vs. Euforia/Mephisto/Rey Escorpion

<b>8/17 - Auditorio Municipal de Iguala
1. ?
2. Mascarita Divina & La Parkita vs. Mini Chessman & Mini Psicosis
3. Fabi Apache & Lolita vs. Mari Apache & Sexy Lady
4. Electroshock & La Parka Jr. vs. Silver Kain & Ultimo Gladiador</b>

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

8/12 - Arena Naucalpan (Noche de Campeones)
1. WWS Welterweight Title: Eterno © vs. Golden Magic
2. Junior de Juniors Title: Hijo del Mascara Ano Dos Mil © vs. Hijo del L.A. Par-K
3. Mexican State Trios Titles: Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) © vs. La Familia de Tijuana (Damian 666/Bestia 666/Super Nova)
4. IWRG Intercontinental Heavyweight Title: Cien Caras Jr. © vs. X-Fly
5. Rey del Ring: Factor © vs. Hijo del Pirata Morgan

<b>8/16 - Arena Naucalpan
1. Dinamic Black & Radical vs. Comando Negra & Eita
2. Golden Magic vs. Chicano
3. Dr. Cerebro/Relampago/Veneno vs. Danny Casas/Eterno/Heddi Karaoui
4. Por el Maestros Campeonato: Solar I (c) vs. Negro Navarro
5. Cien Caras Jr./Hijo del L.A. Par-K/Hijo del Mascara Ano Dos Mil vs. Hijo del Medico Asesino (first big match back from WWE)/Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan</b>

LUCHA LIBRE FAN EXPO

8/17 - Centro Banamex del Distrito Federal (AULL)
1. Torneo por la AULL Lightweight Title - Participants: Celeste/Guru/Latigo/Mascara Universal/Rey Inmortal/Rey Krystal/Spider Boy/Tortuguillo Ninja
2. Angel de la Noche/Angel del Amor/Mr. Flama vs. Misterio/Sadico/Violento
3. Los Apocalipticos (Cerebro Maligno/Herejia/Judas el Traidor/Rey Krimen) vs. Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael/Tormento)
4. AULL Trios Titles: Negro Navarro/Robin Maravilla/Rocky Santana © vs. Chucho el Roto/Iron Love/Yakuza

8/17 - Centro Banamex del Distrito Federal (IWRG)
1. Chicano/Golden Magic/Micke Segura vs. Douky/Eita/Imposible
2. Dr. Wagner III/Hijo del L.A. Par-K/Niko vs. Barba Roja/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Hijo del Pirata Morgan
3. Dr. Cerebro/Fuerza Guerrera/Heddi Karaoui vs. La Familia de Tijuana (Bestia 666/Super Nova/X-Fly)
4. Mascara Sagrada/Rayo de Jalisco Jr./Veneno vs. Cien Caras Jr./Damian 666/Pirata Morgan

8/18 - Centro Banamex del Distrito Federal (Elektrolucha)
1. Bull Terrier Match: Mini Cibernetico vs. Taxita
2. Nortux & Rhnox vs. Adve & Roth Gargal
3. Intocable/Laredo Kid/Fernando Valencia/Estrellita vs. Heddi Karaoui/Oriental/Zumbi/Marian Cantu

8/18 - Centro Banamex del Distrito Federal (FULL)
1. Angel del Amor & Randu vs. Elemento & Kid Medrano
2. Charly Madrid/Comando/Mini Oriental vs. Meiden/Raider/Mini Cibernetico
3. Hijo del Anibal/Oriental/Super Calo Jr. vs. Bizarro/Hijo del Canek/Hijo del Pirata Morgan
4. Axel/Huracan Ramirez Jr./Tinieblas Jr. vs. Hijo del Lizmark/Pirata Morgan/Scorpio Jr.

8/19 - Centro Banamex del Distrito Federal (DTU)
1. 6 Way Dance por el vacant DTU AAAcademico Title: Kaleth vs. Lucky Boy vs. Lanceloth vs. Nino Hamburguesa vs. Rocky Lobo vs. X
2. 4 Way Dance: Keira vs. Paloma Rouse vs. La Vaquerita vs. Lily Fighter
3. Arana de Plata Jr./Ciclope/Pequeno Cobra/Terremoto Negro vs. Hormiga/Poison/Principe Halcon/Tacubo
4. 5 Way Dance por el DTU Extremo Title: Super Mega © vs. Paranoico vs. Rebelde Punk vs. Rey Latino vs. Shiryu Dragon
5. 5 Way Dance: Drastick Boy vs. Eita vs. Eterno vs. Flamita vs. Ricochet

8/19 - Centro Banamex del Distrito Federal (AAA TV taping)
1. Fabi Apache/Dinastia/Pimpinela Escarlata vs. Sexy Star/Mini Histeria/Yuriko
2. Joe Lider/Juventud Guerrera/Luchador Sorpresa vs. Daga/Dark Dragon/Psicosis Original
3. AAA Trios Titles: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) © vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Toscano)
4. Electroshock & Vampiro vs. Chessman & Ultimo Gladiador
5. Cibernetico & Dr. Wagner Jr. vs. Halloween & Silver Kain

MONTERREY

<b>8/12 - Arena Santa Lucia de Monterrey
1. Aguila Plateada/Fly Demon/Zeus vs. Arlequin/Azrael/Black Nemesis
2. Angel Espacial/Atomo/Desafio vs. Black Soul/Norteno/Mini Hator
3. Orquidea Negra/Pee Wee/Chica de Arabia vs. Anibal el Vampiro/Euforia/Red Flamer
4. Gato Fantasma/Rey Imagen/Silver Star vs. Difunto II/Memo Valle/Sombra Chicana
5. Zumbido vs. Mongol Chino
6. La Parka Jr. & Pimpinela Escarlata vs. Hator & Mascara Ano Dos Mil Jr.</b>

If you enjoy PWInsider.com you can check out the AD-FREE PWInsider Elite section, which features exclusive audio updates, news, our critically acclaimed podcasts, interviews and more, right now for THREE DAYS free by clicking here!

Partner of USA Today Sports Media.