PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

SIN CARA VS. MISTICO AND MORE: THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2011-05-09 07:33:01

Credit to AAA, Alexis Salazar, Alfonso Lizarraga, EMLL, Ernesto Ocampo, LEGEND

NEWS

This week's issue of Super Luchas which debuted today said that EMLL is planning on debuting the new Mistico this Friday night at Arena Mexico coincidentally the same night as WWE is also in Mexico City.

RESULTS

EMLL 5/8 – Arena Mexico (Dia de las Madres)
1. Astro Boy & Bengala beat Bobby Zavala & Zayco
2. Guerrero Maya Jr./Hombre Bala Jr./Sensei defeated Mortiz/Los Rayos Tapatios I y II by DQ when Rayo I ripped off Bala's mask.
3. Metal Blanco/Metro/Palacio Negro beat Cancerbero/Raziel/Nobuo Yoshihashi
4. Mexican National Trios Titles: Angel de Oro/Diamante/Rush defeated Alebrije/Misterioso II/Olimpico to retain their titles. Tirantes was the referee here and gave slow counts but to no avail. Misterioso then challenged Rush for a caballera contra mascara match afterwards.
5. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla) beat Black Warrior/Maximo/”Strongman” Jon Anderson

Independent 5/7 – Deportivo Victoria de las Democracias del Azcapotzalco
1. Crazy Tiger/Foco de Plata/Ozuno beat Andy Barrow Jr./Colera/Crazy Clown
2. Mascarita Divina & Mascarita Sagrada defeated Mini Histeria & Mini Psicosis
2. Fabi Apache & Pimpinela Escarlata beat Sexy Star & Polvo de Estrellas
3. Argenis & Laredo Kid defeated Billy Boy & Tigre Cota
4. Dr. Wagner Jr. & La Parka Jr. beat Electroshock & Silver Kain

Independent 5/7 - Domo del Plan Sexenal del Distrito Federal
1. Yoruba beat Rey Hades
2. Cheyenne/Hagen/Silfo defeated Flama Fugas/Harry Boy/Rayo Dorado
3. Celestial/Cosmico/Senky/Zebra beat Bizaro/Black Thunder/Freedom/Talisman Jr.
4. Chico Che/Super Muneco/Super Pinocho defeated Los Payasos Tricolor (Coco Amarillo/Coco Blanco/Coco Blanco Jr.)
5. Ek-Balam/Maldito Jr./Samoth beat Golden Magic/Hijo del Fishman/Skayde

UPCOMING SHOWS

MEXICO

ASTENCIA ASESORIA y ADMINISTRACION

5/13 - Gimnasio Mario Colin de Cuautitlan (TV taping)
1. Argenis/Atomic Boy/Fenix vs. Dark Dragon/Tito Santana/Tigre Cota
2. AAA Mixed Tag Titles: Alan Stone & Jennifer Blake © vs. Elegido & Lolita
3. La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario) vs. Hijo del Lizmark & X-Fly
4. Jack Evans/Extreme Tiger/Heavy Metal vs. La Maniarquia (Chessman/Silver Kain/Ultimo Gladiador)
5. El Inframundo (Drago/Ozz/La Parka Jr.) vs. Los Bizarros (Charly Manson/Cibernetico/Escoria)

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

5/9 - Arena Puebla
1. Black Tiger & Centella de Oro vs. Espiritu Maligno & King Jaguar
2. Lestat/Metalik/Starman vs. Apocalipsis/Inquisidor/Karissma
3. Dark Angel/Goya Kong/Lluvia vs. La Comandante/Princesa Blanca/Princesa Sugei
4. La Mascara/Mascara Dorada/Maximo vs. Damian el Terrible/Hijo del Texano/Rey Bucanero
5. Rush/La Sombra/Toscano vs. Los Guerreros del Atlantida (Atlantis/Dragon Rojo/Ultimo Guerrero)

5/10 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Thunder Boy vs. El Divino
2. Magnum & Metatron vs. Angel del Mal & Exterminador
3. Delta/El Gallo/Metro vs. Kid Tiger/Misterioso II/Puma King
4. Dark Angel/Goya Kong/Marcela vs. Amapola/La Comandante/Princesa Blanca
5. CMLL Lt. Heavyweight Title: Rush © vs. Psicosis

5/10 - Arena Mexico
1. Astro Boy & Bengala vs. Disturbio & Semental
2. Dalis la Caribena/Estrella Magica/Luna Magica vs. Estrellita/Princesa Sugei/Tiffany
3. Diamante/Fuego/Rey Cometa vs. Dr. X/Hooligan/Virus
4. Angel de Oro/Hijo del Fantasma/Valiente vs. Dragon Rojo/Felino/Negro Casas
5. Black Warrior/Blue Panther/"Strongman" Jon Anderson vs. Atlantis/Hector Garza/Mr. Niebla

5/13 - Arena Mexico
1. Horus/Robin/Trueno vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)/Mortiz
2. Angel Azteca Jr./Angel de Plata/Pegasso vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Loco Max
3. Torneo Forjando del Idolo – Quarterfinals: Polvora vs. Hijo del Signo
4. Torneo Forjando del Idolo – Quarterfinals: Delta vs. Rey Escorpion
5. Brazo de Plata/Maximo/Toscano vs. Damian el Terrible/Hijo del Texano/Negro Casas
6. Blue Panther/La Mascara/Mascara Dorada vs. Averno/Ephesto/Ultimo Guerrero

5/21 – Arena Lopez Mateos (Rey Escorpion Benefit Show)
1. Astral & Electrico vs. Pequeno Warrior & Pierrothito
2. Hijo del Signo/Mortiz/Semental vs. Kid Tiger/Puma King/Rayo Tapatio I
3. Angel de Oro/Delta/Diamante vs. Fuego/Metal Blanco/Palacio Negro
4. Metro/Sangre Azteca/Stuka Jr. vs. Misterioso II/Polvora/Vangelis
5. Rush/Sagrado/Toscano vs. Shigeo Okumura/Rey Bucanero/Nobuo Yoshihashi
6. Black Warrior/Brazo de Plata/La Sombra vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
7. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla) vs. Dragon Rojo/Hector Garza/Ultimo Guerrero

INDEPENDENT

5/13 - Arena Neza
1. ?
2. ??
3. Caballera contra Mascara: Micke Segura vs. Neza Kid
4. Fabi Apache/Octagoncito/Pimpinela Escarlata vs. Sexy Star/Mini Chessman/Polvo de Estrellas
5. El Mesias/The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Damian 666/Bestia 666/X-Fly)

5/14 - Auditorio Municipal de Tampico
1. Lightning Match: Corsario Blanco vs. Eclipse
2. Bull Terrier Match: Guerrero Jaguar vs. Orquidea
3. Fabi Apache & Lolita vs. Jennifer Blake & Sexy Star
4. Lady Queen/Pimpinela Escarlata/Yuriko vs. Crazy Boy/Joe Lider/Sadico
5. Steel Cage Match where the loser gets shaved or unmasked: Infierno & Iron Boy vs. Lumino & Rayo Veloz vs. Disturbio & Soldado Universal
6. Relevos Increibles: Arsenal/La Parka Jr./Zorro vs. Bunker/Electroshock/Charly Manson

5/14 - Canchas del Pachuca Pedregal de Naucalpan
1. Atomic Boy & Relampago vs. Tito Santana & Tigre Cota
2. Octagoncito & Pasion Kristal vs. Mini Histeria & Nygma
3. Aero Star & Mari Apache vs. Billy el Malo & Cinthia Moreno
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Black Family (Cuervo/Espiritu/Ozz)

5/15 - Arena Zapata de Santa Lucia
1. Kato Kung Lee II/Platino/Super Kendo vs. Dr. Nelson/Histeria Jr./Mosco de la Merced Jr.
2. Hacha Dorada & Viento vs. Dr. Letal & Hermano Muerte Jr.
3. Angel de Plata/Metal Blanco/Palacio Negro vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hijo del Signo
4. Delta/Rush/Stuka Jr. vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Euforia/Raziel)

5/15 - Auditorio 13 de Abril de Ciudad Sahagun
1. ?
2. ??
3. Arenita/Drastick Boy/La Parkita vs. Ciclope/Intruso Jr./Mini Histeria
4. Lolita/Sexy Lady/Pimpinela Escarlata vs. Jennifer Blake/Ludark Shaitan/Yuriko
5. Aero Star & El Mesias vs. Silver Kain & Super Fly

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

LEGEND PROMOCIONES

5/17 - Arena Aficion de Pachuca
1. Rocky Lobo vs. Lancelot
2. Black Fire & Dinastia vs. Concord & Konami
3. Chapuline Negro/Katomiko II/Peligro vs. Low Rider/Pesadilla/Rex
4. Super Crazy & Chica Tormenta vs. Crazy Sid & Io Shirai
5. Canek/Mil Mascaras/Villano IV vs. Leatherface/NOSAWA/XL

MONTERREY

5/22 - Arena Solidaridad
1. ?
2. ??
3. ???
4. Brazo de Plata Jr. & Dr. Wagner III vs. Barba Roja & Hijo del L.A. Par-K
5. Dr. Wagner Jr. & El Mesias vs. L.A. Par-K & Super Parka

PERROS DEL MAL

5/29 - Plan Sexenal del Distrito Federal (3rd Anniversary Show)
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Tony Rivera/Turbo/Zumbi vs. Bestia 666/Halloween/X-Fly
6. Steel Cage Match where the loser gets shaved or unmasked: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Perro Aguayo Jr./Damian 666/Super Crazy

PROMOCIONES AZTECA

6/1 - Arena Xalapa
1. Bengala & Robin vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Lluvia & Marcela vs. Amapola & Princesa Sugei
3. Hijo del Fantasma & La Sombra vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)
4. Brazo de Plata & Maximo vs. Damian el Terrible & Hijo del Texano
5. Black Warrior/Mascara Dorada/"Strongman" Jon Anderson vs. Los Guerreros del Atlantida (Atlantis/Dragon Rojo/Ultimo Guerrero)

PROMOCIONES CANTU

5/9 - Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. Fabi Apache & Hiedra vs. Poly Star & Sexy Star
3. El Brazo/Street Boy/El Vigia vs. Rio Bravo II/Tito Santana/Tigre Cota
4. Corazon de Barrio/Sangre Chicana Jr./Pimpinela Escarlata vs. Los Magnificos (Hombre sin Miedo/Rio Bravo/Sobredosis)
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Antifaz del Norte/Hernandez/Zorro

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

5/15 - Arena Lopez Mateos (44th Anniversary Show)
1. Dark Devil/Tortuguillo Ninja/Zairus vs. Hombre sin Rostro/Tormento/Ronny Ventura
2. Fabi Apache & La Vaquerita vs. Rossy Moreno & Sexy Star
3. Torneo Cibernetico - Participants: AK-47/Black Terry/Cerebro Negro/Comando Negro/Dr. Cerebro/Fierro/Herejia/Negro Navarro/Robin Maravilla/Romano Garcia/Sadico/Rocky Santana/Terry Dos Mil/Yakuza
4. Cuadrangular de Apuestas: Las Traumas I y II (mascaras) vs. Chucho el Roto & Iron Love (AULL Tag Titles) vs. Daga & Eterno (Caballeras) vs. Aero Boy & Violento Jack (Mascaras)
5. Dr. Wagner Jr. & Dr. Wagner III vs. L.A. Par-K & Hijo del L.A. Par-K

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

PROMOCIONES TG POWER

5/14 – Auditorio Rufio Appel de Rosarito
1. ?
2. ??
3. Mr. Maldito/Pancho Cachondo/Platino vs. Animaniac/Enfermero Jr./Shamu
4. Extreme Match: X-Torm vs. SoCal Crazy
5. El Fantasma/Horus/Super Astro vs. Los Locos del Ring (Arandu/Star Boy/TJ Boy)

UNITED STATES

FUERZA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

5/28 – Clara Sports Complex in Cudahy, California
1. ?
2. El Bionico/Lestat/Nacho Libre vs. Dinamic Jr./Steve Pain/El Profeta
3. Jaguar de Oro/Piloto Suicida/Principe Unlimited vs. Acero Dorado/Poison/Shamu Jr.
4. Dr. Wagner III & Profeta Jr. vs. El Epico & Hijo del L.A. Par-K
5. Angel Blanco Jr. & Dr. Wagner Jr. vs. Blue Demon Jr. & L.A. Par-K

LUCHA LIBRE INTERNATIONAL

5/15 – Clairemont Boys & Girls Club in San Diego, California
1. ?
2. ??
3. Bull Terrier Match: Toxic vs. Black Mamba
4. Flecha Roja & X-Torm vs. Amnesia & Animaniac
5. Horus & SoCal Crazy vs. El Fantasma & Zarco