PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2013-08-11 07:49:00

RESULTADOS

EMLL 8/9 - Arena Mexico
1. Disturbio & Guerrero Negro Jr. beat Oro Jr. & Stigma
2. Delta/Fuego/Guerrero Maya Jr. defeated Misterioso II/Puma King/Tiger with Puma doing a stretcher job for Maya.
3. Lightning Match: La Mascara beat Titan
4. Blue Panther/Brazo de Plata/Rush defeated Averno/Felino/Negro Casas
5. Atlantis/Marco Corleone/Shocker beat Kraneo.Psicosis/Ultimo Guerrero with Atlantis ripping off UG's mask and beating him down afterwards.
6. Mephisto/Mr. Niebla/Volador Jr. defeated Mistico II/La Sombra/Valiente after a wild scene where Volador KOed Sombra early on using brass knuckles then when they tried to stretcher him out, he grabbed the stretcher and beat him down with it.

Independent 8/6 - Arena Aficion de Pachuca
1. Avispon & Sacristan del Diablo beat Avatar & Ram
2. Chamuel defeated El Guapito
3. Legion-X (Ares/Hantar/Kronos) beat Arceus/Ikaro/Pantera I
4. Arenita Nueva Era & El Payaso defeated Big Boy & X-Fly by DQ when X-Fly fouled Arenita.
5. Negro Casas & Mr. Niebla beat Niko & La Sombra when Niebla ripped off Sombra's mask and pinned him.

IWRG 8/8 - Arena Naucalpan
1. Dragon Celestial beat Jhonny Rivera
2. Alan Extreme/Fulgore I/Saruman defeated Centvrion/Freelance/Seiya
3. Chico Che/Golden Magic/Horus beat Canis Lupis/Cerebro Negro/Imposible
4. Dinamic Black/Dr. Cerebro/Veneno defeated Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo/Heddi Karaoui
5. Super Libre: La Familia de Tijuana (Eterno/Super Nova/X-Fly) beat La Dinastia de la Muerte (Negro Navarro/Las Traumas I y II)

Promociones Cantu 8/5 - Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. La Hiedra/Mini Psicosis/Mini Rio Bravo beat Dama de Hierro/Extassis/Octagoncito
3. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker) defeated Aero Star/Perseus/Street Boy but were jumped by Los Poderosos afterwards.
4. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis) beat Los Exoticos (Black Mamba/La Braza/Pimpinela Escarlata) and after the match the Inferno Rockers ran out and attacked the Poderosos in revenge from earlier.
5. Drago/Jack Evans/Juventud Guerrera defeated La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

8/16 - Auditorio Jose Maria Arteaga de Queretaro
1. Dinastia/Mascarita Divina/Octagoncito vs. Mini Abismo Negro/Mini Charly Manson/Mini Histeria
2. Argenis/Flamita/Lucky Boy vs. Eterno/Steve Pain/Ultimo Gladiador
3. Angelico/Jack Evans/Fenix vs. Machine Rocker/Pentagon Jr./Soul Rocker
4. Crazy Boy & Joe Lider vs. Daga & Psicosis Original
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver Kain)
6. Cibernetico/El Mesias/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Chessman/Parka Negra

CHILANGA MASK

8/25 - Arena Coliseo de Coacalco
1. ?
2. Aero Boy vs. Kaientai
3. Magnifico vs. Arkangel de la Muerte
4. Solar I vs. Judas el Traidor
5. Valiente & Virus vs. Las Traumas I y II
6. Guerrero Maya Jr. vs. Black Terry
7. Negro Navarro vs. Shu el Guerrero

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

8/11 - Arena Coliseo
1. Bengala & Metatron vs. Akuma & Apocalipsis
2. Astral/Electrico/Ultimo Dragoncito vs. Mercurio/Nitrito/Pequeno Olimpico
3. Angel de Oro/Diamante/Hijo del Fantasma vs. Misterioso II/Sangre Azteca/Virus
4. Lightning Match: Rey Cometa vs. Tiger
5. La Mascara/Rush/Titan vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis
6. Marco Corleone/Maximo/La Sombra vs. Ephesto/Mephisto/Volador Jr.

8/11 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Capitan & Metalik vs. Satara & Yaqui
2. Brillante & El Divino vs. Acertijo & Jocker
3. Leon Blanco/Sky Kid/Smaker vs. Demonio Maya/Mr. Trueno/Rey Trueno
4. Delta/El Gallo/Guerrero Maya Jr. vs. El Barbaro Cavernario/Exterminador/Malefico
5. Mascara Dorada & Mistico II vs. Dragon Rojo & Rey Escorpion

8/12 - Arena Puebla
1. Aguila Egipcia & Bengala vs. Akuma & Ares
2. Asturiano/Pegasso/Starman vs. Fuerza Chicana/Hooligan/Siki Osama
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Rey Cometa vs. Namajague/Shigeo Okumura/Bobby Zavala
4. Blue Panther/Maximo/Rush vs. Averno/Negro Casas/Mr. Niebla
5. Revancha Match: Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero) vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)

8/13 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Astral & Shockercito vs. Pequeno Olimpico & Pequeno Violencia
2. Black Metal/Starman/Stigma vs. El Barbaro Cavernario/Disturbio/Rafaga
3. Diamante/Rey Cometa/Sagrado vs. La Dinastia Casas (Felino/Puma King/Tiger)
4. Atlantis/Brazo de Plata/Diamante Azul vs. Negro Casas/Mr. Niebla/Pierroth
5. Mexican National Lt. Heavyweight Title: La Mascara (c) vs. Mephisto

8/13 - Arena Mexico
1. Bengala & Metatron vs. Espanto Jr. & Guerrero Negro Jr.
2. Dalis la Caribena/Goya Kong/Luna Magica vs. La Comandante/Tiffany/La Vaquerita
3. Angel de Oro/Stuka Jr./Titan vs. Misterioso II/Sangre Azteca/Bobby Zavala
4. Decision Match por el Mexican National Lightweight Title: Electrico vs. Nitrito
5. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Niebla Roja) vs. Dragon Rojo/Taichi Ishikari/Polvora
6. Ultimo Guerrero vs. Rey Escorpion

<b>8/16 - Arena Mexico
1. Metalico & Sensei vs. Escandalo & Nitro
2. Estrellita/Marcela/Silueta vs. Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei
3. Marco Corleone/Maximo/Thunder vs. Los Invasores (Kraneo/Morphosis/Psicosis)
4. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
5. Blue Panther 35th Anniversary Match: Atlantis/Blue Panther/Negro Casas vs. Black Terry/Negro Navarro/Solar I - BP wants to wear his mask during the 1st fall.
6. Super Libre: La Sombra vs. Volador Jr.</b>

EMPRESA REGIOMONTANA DE LUCHA LIBRE

<b>8/11 - Arena Solidaridad
1. Alas del Amor & Furia Azteca vs. Bochido & Mr. Odio
2. Lady Maravilla & Lady Puma vs. Hija del Karonte & Katari
3. Aero Boy/Aguila Extrema/Corazon Adicto vs. Gato Fantasma/Memo Valle/Rey Imagen
4. El Brazo/Hijo del Canek/Karonte vs. Los Exoticos (Pasion Kristal/Pimpinela Escarlata/Polvo de Estrellas)
5. Crazy Boy/Hijo del Centurion Negro/Mascara Purpura vs. Bengali/Difunto I/Diluvio Negro I</b>

FUSION SPORTS MEXICO

<b>8/11 - Arena Fusion
1. Hibrido & Luminer vs. Infierno Negro & Stigma
2. Destello Negro & Hantar Jr. vs. Guerrero de Fuego & Rey Aventura
3. Star Moon & Vortice vs. Arceus & Panterita
4. La Pareja Toxica (Epidemia & Heavy Boy) vs. Ares & Kronos
5. Extreme Tiger & Rush vs. Kraneo & Volador Jr.</b>

INDEPENDENT

<b>8/11 - Arena Coliseo de Coacalco
1. Principe Casanova & Sporticus vs. Lobo Escarlata & Orbit Dos Mil
2. Panther & Ultima Sombra vs. Barby DI & Ejecutor
3. Teseo & Ukkonen vs. Ciclon Infernal & Rey Justicia
4. Aramis/Gallo Tapado Jr./Hijo de Climax vs. Dragon Negro/Metha Dragon/Ztizan
5. Iron Love/Judas el Traidor/Magnifico vs. Danny Casas/Robin Maravilla/Yakuza

8/11 - Arena Kalaka de Ciudad Juarez
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Por el Campeonato Maestros: Super Crazy (c) vs. Cassandro</b>

8/11 - Arena Neza
1. ?
2. ??
3. ???
4. Skayde/Jhonny Villalobos/Zumbi vs. La Familia de Tijuana (Eterno/Super Nova/X-Fly)
5. Chico Che/Rey Lobo/Valiente vs. Gran Guerrero/Ramstein/Ultimo Guerrero

<b>8/12 - Pista de las Estrellas de San Lorenzo Tepaltitlan
1. ?
2. ??
3. Lolita & Dinastia vs. Sexy Lady & Mini Psicosis
4. Electroshock/Fenix/La Parka Jr. vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

8/13 - Arena Aficion de Pachuca
1. Ram vs. Jaguar Kid
2. Jhonky & Sacristan del Diablo vs. El Silencioso & Tritoncito
3. Avispon & Heddi Karaoui vs. Chico Che & Apolo Estrada Jr.
4. Marcela & Zeuxis vs. Amapola & La Seductora
5. Danny Casas & Maximo vs. Niko & Rush</b>

8/13 - Arena Queretaro
1. Galaxy & Sangre de Dragon vs. Krager & Von Drake
2. Fuego Latino & Optimus vs. Espiritu Negro & Lince
3. Estrellita & Lluvia vs. Princesa Blanca & Princesa Sugei
4. Blue Panther/Shocker/Triton vs. Averno/Olimpico/Rey Bucanero
5. NWA Middleweight Title: La Sombra (c) vs. Volador Jr.

8/15 - Plaza de Toros el Pinal de Teziutlan
1. ?
2. ??
3. ???
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Uro Rocker)
5. 3 Way Bull Terrier Match: Cibernetico vs. Perro Aguayo Jr. vs. Daga

<b>8/17 - Recinto Ferial de Texcoco
1. Mascarita Divina & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Charly Manson
2. La Jarochita/Cinthia Moreno/Pimpinela Escarlata vs. Sexy Lady/Taya Valkyrie/Polvo de Estrellas
3. Alebrije II/Atomic Boy/Crazy Boy vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Ozz)
4. Electroshock/El Mesias/Octagon vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

8/26 - Auditorio Municipal de Capulhuac
1. ?
2. Cuervo & Fabi Apache vs. Gran y Mari Apache
3. Aero Star/Fenix/Super Fly vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. Electroshock & La Parka Jr. vs. Chessman & Pentagon Jr.</b>

8/31 - Auditorio Municipal de Perote
1. Destello Azul & Flayer Boy vs. La Momia & Rey Infierno
2. Peligro & Fabi Apache vs. Vengador Radioactivo & Sexy Lady
3. 4 Way Dance por el AAA FUSION Campeonato: Fenix (c) vs. Drago vs. Halloween vs. Pentagon Jr.
4. Crazy Boy/Electroshock/Joe Lider vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)

<b>8/31 - Modulo Deportivo Santos Reyes de Ciudad Serdan
1. ?
2. ??
3. El Brazo & Super Fly vs. Pasion Kristal & Polvo de Estrellas
4. Aero Star/Jack Evans/La Parka Jr. vs. El Consejo (Argos/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver Kain</b>

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

8/11 - Arena Naucalpan (annual show where everyone can wear their masks again and also a Pierroth (original) tribute show)
1. Centvrion/Freelance/Golden Magic vs. Alan Extreme/Imposible/Saruman
2. Chico Che/Horus/Pantera vs. Avisman/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo
3. Bobby Lee Jr./Hijo del Pirata Morgan/Trauma II vs. Dr. Wagner III/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Super Nova
4. IWRG Intercontinental Tag Titles: Negro Navarro & Trauma I (c) vs. Eterno & X-Fly
5. Rayo de Jalisco Jr./Solar I/Veneno vs. Pirata Morgan/Universo Dos Mil/Villano IV

<b>8/15 - Arena Naucalpan (Caravana de Campeones)
1. IWRG Intercontinental Lightweight Title: Imposible (c) vs. Golden Magic
2. Por el Rey del Ring: Dinamic Black (c) vs. Heddi Karaoui
3. IWRG Intercontinental Middleweight Title: Hijo del Pirata Morgan (c) vs. Eterno
4. IWRG Intercontinental Tag Titles: Negro Navarro & Trauma I (c) vs. Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr.
5. Por el Junior de Juniors: Trauma II (c) vs. Super Nova</b>

MANTYZ PRODUCCIONES

8/17 - Arena Cuautepec
1. ?
2. ??
3. ???
4. Por el Arena Cuautepec Campeonato: King Flash (c) vs. Hacha Infernal
5. Brazo de Plata/Brazo de Platino/Valiente vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)

PROMOCIONES CANTU

<b>8/12 - Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. Dama de Hierro & Fabi Apache vs. La Hiedra & Taya Valkyrie
3. Aero Boy/El Brazo/Extreme Metal vs. Los Exoticos (Black Mamba/Pasion Kristal/Polvo de Estrellas)
4. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis) vs. Los Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
5. Jack Evans/Octagon/Pimpinela Escarlata vs. Daga/Pentagon Jr./Ultimo Gladiador</b>

PROMOCIONES HUMO

8/31 - Gimnasio del Cobach Forestal de Durango
1. Aero Kid/Kid Durango/Punisher vs. Crazy Mouse/Gran Chuy/Rey Templario
2. Princesa Guerrera & Red Angel vs. Sadic Maiden & Sadica
3. Fulgore I & Rey Angel vs. Cerebro Negro & Fantasma de la Opera
4. Lobo del Aire/Siniestro/Zumbido vs. Loco Max/Namajague/Shigeo Okumura
5. NWA Lt. Heavyweight Title: Diamante Azul (c) vs. Pierroth

PROMOCIONES WMC

8/18 - Deportivo SME Villa Coapa del Distrito Federal
1. Fky Fny/Galactico/Magnetico vs. Kick Dragon/Mormo/Tanque Infernal
2. Big Boy/Icaro/Sensei vs. Ares/Camorra/Hantar
3. Crazy Star/Davinha/La Vaquerita vs. Keira/Princesa Blanca/Star Fire
4. Cuadrangular de Parejas: Las Traumas I y II/Eterno & Super Nova/Cerebro Negro & Dr. Cerebro/Belial & Tornado
5. Relevos Increibles: Felino/Nitro/Sagrado/Ultimo Guerrero vs. Averno/Puma King/Rey Bucanero/Tiger

TORSAL PRODUCCIONES

8/11 - Hotel Real Inn de Nuevo Laredo
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Laredo Kid & Super Laredo vs. Fake Rey Misterio & Fake Sin Cara (!!!!)

UNION VERACRUZANA DE LUCHA LIBRE

8/11 - Arena Union de Veracruz
1. Crazy Power vs. Micro Ferrarito
2. Aero King/Corazon Salvaje/Flyman vs. Apocalipsis el Gabacho/Guerrero Digital/Jinete
3. Triangular de Tercias: Comodin Asesino/Kronos/Sombre Guerrera vs. Angel Azul/Principe Infernal/Sepultura vs. Acero/Junior/Relampago Cadenas
4. Ricky Marvin/Rocco Marvin/Rocky Marvin vs. Black Baby/Ferrari Jr./Gran Prix

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

8/17 - Arena Lopez Mateos
1. Baslet & Big Mama vs. Dark Lady & Sadica
2. Torneo Cibernetico - Participants: Freelance/Impulso/Kiuuby/Pantera/Sadico/Micke Segura/Seiya/Spider Boy
3. Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael/Tormento) vs. Eterno/Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
4. Chucho el Roto/Iron Love/Terry Dos Mil/Yakuza vs. Comando Negro/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr./Super Mega
5. AULL Lt. Heavyweight Title: Herejia (c) vs. Cerebro Maligno
6. Black Terry/Negro Navarro/Pirata Morgan vs. Gallego/Romano Garcia/Rocky Santana
7. Dr. Wagner Jr. & Tinieblas Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Hijo del Lizmark

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

MV PROMOCIONES

8/30 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. Mascara contra Caballera: Hijo del Fishman vs. Extassis
4. Extreme Tiger & Thunder Machine vs. Animaniac & Mr. Tempest
5. Arandu & TJ Boy vs. Hijo del Lizmark & Lizmark Jr.
6. Dr. Wagner Jr. vs. L.A. Par-K

PROMOCIONES CHOLO

8/17 - Gimnasio Mariano Matamoros de Tijuana
1. Ciclope Jr. & Ivan el Terrible vs. Angel Vengador & Metalik
2. Bull Rider/Naruto/Lady Lee vs. Cyrax/Super Mofles/Viuda Negra
3. Black Machine/Clasico/Venum Black Jr. vs. Amnesia II/Animaniac/Shamu
4. Cholo/Extassis/Lizmark Jr. vs. Enfermero Jr./King Azteca/Memo Velazquez
5. Las Traumas I y II vs. Extreme Tiger & Halloween

PROMOCIONES FWA

8/16 - Gimnasio Municipal Oscar Tigre Garcia de Ensenada
1. ?
2. ??
3. ???
4. Street Fight por el vacante FWA Heavyweight Title: Sentencia vs. Leatherface
5. Extreme Tiger & Lizmark Jr. vs. Las Traumas I y II

WAR CITY WRESTLING

<b>8/24 - Arena Coliseo de Reynosa
1. Black Steel & Zeus vs. Halcon Negro & Zarzy Tiger
2. Kokis/Kokis Jr./Komander vs. Draguido/Eskeletor Jr./Thunder
3. Rey Astral/Estrellita/Sweety vs. Black Shadow Jr./Hija del Zarzy/Tiffany
4. La Bestia/Eskeletor/Halcon de Oro vs. Chucky/Gigga/Super Boy
5. La Mascara/Mistico II/La Sombra vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)</b>

UNITED STATES

PROMOCIONES SALINAS

8/11 - Kanjo's Western Club in McAllen, Texas
1. El Payasin vs. El Payaso
2. Al Cruz Jr. & Virgo vs. Eagle Fire & Karate Lee
3. Aguila Azteca & Wolverine vs. Lobo & Zarco
4. Black Cougar Jr. & Sweety Sweety vs. Dakota & WEndy
5. Aquiles/Hernandez/Spawn vs. Hijo del L.A. Par-K/Pentagon Black/Luchador Sorpresa

UNION INDEPENDENT PRO WRESTLING

<b>9/8 - Pico Rivera Sports Arena in Los Angeles, California
1. Los Bandidos/Trigger Gonzalez vs. Pantera Azteca/Los Suburban Commandoes
2. Golden Scorpion/Jaguar de Oro/L.A. Dragon/Pakal/Rubi Gardenia vs. Damian 666/Bestia 666/Kanalla/X-Torm/Zarco
3. Amazona & Yumi vs. Hudson Envy & Lady Lee
4. Los Luchas (Phoenix Star & Zokre)/Stuka Jr. vs. Hector Canales/Durango Kid/Bobby Rios
5. Diamante Azul/Lestat/Mariachi Loco vs. El Infernal/Morphosis/OG Playboy
6. El Bionico/Extreme Tiger/Valiente vs. Latigo Blanco/Lil' Cholo/Virus
7. L.A. Panda/La Mascara/Rush vs. Dragon Rojo/Psicosis/Super Natural
8. Hijo del Rey Misterio/Misterioso/La Sombra vs. Euforia/Shamu Jr./Volador Jr.</b>