PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2013-08-08 07:35:26

NOTICIAS

AAA announced on Monday that Argenis & Drago are leaving for All-Japan next week where they will work there for the next 2 weeks culminating in them getting an All-Asia Tag Titles shot against Atsushi Aoki & Kotaro Suzuki on 8/25 at Ota Ward Gym.

Sexy Star who has been absent from lucha libre for the past 6 months or so posted a picture of a baby's foot on her Twitter feed which basically announced that she had a child. There were rumors going around of her pregnancy so that pretty much confirmed it.

World Wrestling League announced yesterday that they have signed Hijo del Dos Caras (the former Memo Montenegro from NXT) & Sicodelico Jr. to exclusive contracts.

RESULTADOS

EMLL 8/5 - Arena Puebla
1. Black Tiger & Meyer beat Centauro de Fuego & Espanto Jr. by DQ.
2. Inquisidor & Siki Osama defeated Millenium & Tigre Rojo Jr.
3. Hombre Bala Jr./Pegasso/Soberano beat Espiritu Maligno/Hijo del Signo/Nosferatu
4. Lightning Match: Amapola defeated Marcela
5. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion) beat Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero) when Scorp ripped off UG's mask and pinned him.
6. Por la Copa Arena Puebla 60 Anniversario: Mistico II defeated Averno to win the Copa in what was called an excellent match.

EMLL 8/6 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Leon Blanco & Smaker beat Exterminador & Rafaga
2. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando) defeated Black Metal & Leo
3. Dalis la Caribena/Estrellita/Goya Kong beat Princesa Blanca/Princesa Sugei/La Vaquerita
4. Damian el Terrible/Taichi Ishikari/Rey Bucanero defeated Angel de Oro/Shocker/Valiente
5. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto) beat La Mascara/Maximo/Rush with Mephisto going over Mascara and challenging him to a shot at his Mexican National Lt. Heavyweight Title which was accepted.

EMLL 8/6 - Arena Mexico
1. Molotov & Sensei beat Cholo & Ramstein
2. Namajague/Shigeo Okumura/Puma King defeated Los Cadetes del Espacio (Pegasso/Starman/Triton)
3. Torneo Cibernetico por el Mexican National Lightweight Title - Block B: Nitrito was the winner. Other participants: Aereo/Mini Fantasy/Ultimo Dragoncito/Pequeno Warrior/Universito Dos Mil
4. Brazo de Plata/Mascara Dorada/Thunder beat Euforia/Felino/Pierroth
5. NWA Lt. Heavyweight Title: Diamante Azul defeated Vangelis with a German Suplex to retain his title.
6. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion) beat Los Guerreros Laguneros (Gran Guerrero/Niebla Roja/Ultimo Guerrero) when Scorp ripped off UG's mask and pinned him.

Independent 8/4 - Arena Pavilion del Norte de Saltillo
1. Aguila Oriental & Calaca beat Destino & Nemesis
2. Perro Guaramo defeated King Rap
3. Dragon Oriental & Piloto Dos Mil beat Black Spartan & Guerrero del Ring
4. Guerrero Negro II/Negro Navarro/Tempestad defeated Espartaco/Solar I/Tiburon Jr.

Independent 8/4 - Barrio de San Miguel de San Pablo del Monte
1. Dinastia & Mascarita Divina beat Mini Charly Manson & Mini Chessman
2. Alan Stone/Electroshock/Toscano defeated Los Exoticos (Black Mamba/Pasion Kristal/Polvo de Estrellas)
3. Jennifer Blake & Fabi Apache beat Sexy Lady & Taya Valkyrie
4. El Mesias & La Parka Jr. defeated Chessman & Parka Negra

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

8/16 - Auditorio Jose Maria Arteaga de Queretaro
1. Dinastia/Mascarita Divina/Octagoncito vs. Mini Abismo Negro/Mini Charly Manson/Mini Histeria
2. Argenis/Flamita/Lucky Boy vs. Eterno/Steve Pain/Ultimo Gladiador
3. Angelico/Jack Evans/Fenix vs. Machine Rocker/Pentagon Jr./Soul Rocker
4. Crazy Boy & Joe Lider vs. Daga & Psicosis Original
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver Kain)
6. Cibernetico/El Mesias/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Chessman/Parka Negra

CHILANGA MASK

8/25 - Arena Coliseo de Coacalco
1. ?
2. Aero Boy vs. Kaientai
3. Magnifico vs. Arkangel de la Muerte
4. Solar I vs. Judas el Traidor
5. Valiente & Virus vs. Las Traumas I y II
6. Guerrero Maya Jr. vs. Black Terry
7. Negro Navarro vs. Shu el Guerrero

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

8/9 - Arena Mexico
1. Oro Jr. & Stigma vs. Disturbio & Guerrero Negro Jr.
2. Delta/Fuego/Guerrero Maya Jr. vs. Misterioso II/Puma King/Tiger
3. Lightning Match: La Mascara vs. Titan
4. Blue Panther/Brazo de Plata/Rush vs. Averno/Felino/Negro Casas
5. Atlantis/Marco Corleone/Shocker vs. Kraneo.Psicosis/Ultimo Guerrero
6. Mistico II/La Sombra/Valiente vs. Mephisto/Mr. Niebla/Volador Jr.

8/11 - Arena Coliseo
1. Bengala & Metatron vs. Akuma & Apocalipsis
2. Astral/Electrico/Ultimo Dragoncito vs. Mercurio/Nitrito/Pequeno Olimpico
3. Angel de Oro/Diamante/Hijo del Fantasma vs. Misterioso II/Sangre Azteca/Virus
4. Lightning Match: Rey Cometa vs. Tiger
5. La Mascara/Rush/Titan vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis
6. Marco Corleone/Maximo/La Sombra vs. Ephesto/Mephisto/Volador Jr.

8/11 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Capitan & Metalik vs. Satara & Yaqui
2. Brillante & El Divino vs. Acertijo & Jocker
3. Leon Blanco/Sky Kid/Smaker vs. Demonio Maya/Mr. Trueno/Rey Trueno
4. Delta/El Gallo/Guerrero Maya Jr. vs. El Barbaro Cavernario/Exterminador/Malefico
5. Mascara Dorada & Mistico II vs. Dragon Rojo & Rey Escorpion

<b>8/12 - Arena Puebla
1. Aguila Egipcia & Bengala vs. Akuma & Ares
2. Asturiano/Pegasso/Starman vs. Fuerza Chicana/Hooligan/Siki Osama
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Rey Cometa vs. Namajague/Shigeo Okumura/Bobby Zavala
4. Blue Panther/Maximo/Rush vs. Averno/Negro Casas/Mr. Niebla
5. Revancha Match: Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero) vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)

8/13 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Astral & Shockercito vs. Pequeno Olimpico & Pequeno Violencia
2. Black Metal/Starman/Stigma vs. El Barbaro Cavernario/Disturbio/Rafaga
3. Diamante/Rey Cometa/Sagrado vs. La Dinastia Casas (Felino/Puma King/Tiger)
4. Atlantis/Brazo de Plata/Diamante Azul vs. Negro Casas/Mr. Niebla/Pierroth
5. Mexican National Lt. Heavyweight Title: La Mascara (c) vs. Mephisto

8/13 - Arena Mexico
1. Bengala & Metatron vs. Espanto Jr. & Guerrero Negro Jr.
2. Dalis la Caribena/Goya Kong/Luna Magica vs. La Comandante/Tiffany/La Vaquerita
3. Angel de Oro/Stuka Jr./Titan vs. Misterioso II/Sangre Azteca/Bobby Zavala
4. Decision Match por el Mexican National Lightweight Title: Electrico vs. Nitrito
5. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Niebla Roja) vs. Dragon Rojo/Taichi Ishikari/Polvora
6. Ultimo Guerrero vs. Rey Escorpion</b>

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

8/9 - Campo de Futbol de Acatlipa
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Hijo del Huracan Ramirez & Hijo del Mascara Sagrada vs. Hijo del Fishman & Hijo del Pirata Morgan
6. Blue Demon Jr. & Tinieblas Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Cien Caras Jr.

INDEPENDENT

8/10 - Plaza de Toros Portatil de Tlalminulpan
1. ?
2. Mascarita Divina & La Parkita vs. Mini Charly Manson & Mini Psicosis
3. Fabi Apache & Lolita vs. Jennifer Blake & Mari Apache
4. Argenis & Fenix vs. Silver Kain & Ultimo Gladiador
5. Electroshock & La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Halloween

8/11 - Arena Neza
1. ?
2. ??
3. ???
4. Skayde/Jhonny Villalobos/Zumbi vs. La Familia de Tijuana (Eterno/Super Nova/X-Fly)
5. Chico Che/Rey Lobo/Valiente vs. Gran Guerrero/Ramstein/Ultimo Guerrero

8/13 - Arena Queretaro
1. Galaxy & Sangre de Dragon vs. Krager & Von Drake
2. Fuego Latino & Optimus vs. Espiritu Negro & Lince
3. Estrellita & Lluvia vs. Princesa Blanca & Princesa Sugei
4. Blue Panther/Shocker/Triton vs. Averno/Olimpico/Rey Bucanero
5. NWA Middleweight Title: La Sombra (c) vs. Volador Jr.

8/15 - Plaza de Toros el Pinal de Teziutlan
1. ?
2. ??
3. ???
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Uro Rocker)
5. 3 Way Bull Terrier Match: Cibernetico vs. Perro Aguayo Jr. vs. Daga

8/31 - Auditorio Municipal de Perote
1. Destello Azul & Flayer Boy vs. La Momia & Rey Infierno
2. Peligro & Fabi Apache vs. Vengador Radioactivo & Sexy Lady
3. 4 Way Dance por el AAA FUSION Campeonato: Fenix (c) vs. Drago vs. Halloween vs. Pentagon Jr.
4. Crazy Boy/Electroshock/Joe Lider vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

8/8 - Arena Naucalpan
1. Jhonny Rivera vs. Dragon Celestial
2. Centvrion/Freelance/Seiya vs. Alan Extreme/Fulgore I/Saruman
3. Chico Che/Golden Magic/Horus vs. Canis Lupis/Cerebro Negro/Imposible
4. Dinamic Black/Dr. Cerebro/Veneno vs. Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo/Heddi Karaoui
5. Super Libre: La Dinastia de la Muerte (Negro Navarro/Las Traumas I y II) vs. La Familia de Tijuana (Eterno/Super Nova/X-Fly)

8/11 - Arena Naucalpan (annual show where everyone can wear their masks again and also a Pierroth (original) tribute show)
1. Centvrion/Freelance/Golden Magic vs. Alan Extreme/Imposible/Saruman
2. Chico Che/Horus/Pantera vs. Avisman/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo
3. Bobby Lee Jr./Hijo del Pirata Morgan/Trauma II vs. Dr. Wagner III/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Super Nova
4. IWRG Intercontinental Tag Titles: Negro Navarro & Trauma I (c) vs. Eterno & X-Fly
5. Rayo de Jalisco Jr./Solar I/Veneno vs. Pirata Morgan/Universo Dos Mil/Villano IV

MANTYZ PRODUCCIONES

<b>8/17 - Arena Cuautepec
1. ?
2. ??
3. ???
4. Por el Arena Cuautepec Campeonato: King Flash (c) vs. Hacha Infernal
5. Brazo de Plata/Brazo de Platino/Valiente vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)</b>

PROMOCIONES HUMO

8/31 - Gimnasio del Cobach Forestal de Durango
1. Aero Kid/Kid Durango/Punisher vs. Crazy Mouse/Gran Chuy/Rey Templario
2. Princesa Guerrera & Red Angel vs. Sadic Maiden & Sadica
3. Fulgore I & Rey Angel vs. Cerebro Negro & Fantasma de la Opera
4. Lobo del Aire/Siniestro/Zumbido vs. Loco Max/Namajague/Shigeo Okumura
5. NWA Lt. Heavyweight Title: Diamante Azul (c) vs. Pierroth

PROMOCIONES WMC

8/18 - Deportivo SME Villa Coapa del Distrito Federal
1. Fky Fny/Galactico/Magnetico vs. Kick Dragon/Mormo/Tanque Infernal
2. Big Boy/Icaro/Sensei vs. Ares/Camorra/Hantar
3. Crazy Star/Davinha/La Vaquerita vs. Keira/Princesa Blanca/Star Fire
4. Cuadrangular de Parejas: Las Traumas I y II/Eterno & Super Nova/Cerebro Negro & Dr. Cerebro/Belial & Tornado
5. Relevos Increibles: Felino/Nitro/Sagrado/Ultimo Guerrero vs. Averno/Puma King/Rey Bucanero/Tiger

PROMOCIONES ZUMAYA

8/10 - Plaza de Toros de Tlalminulpa
1. Eslabon Perdido vs. Dragon Darth
2. Dragosth/Eterno/Impulso vs. Eita/Jorge Kebrada/Micke Segura
3. Por el GLC Campeonato: Golden (c) vs. Flamita
4. Mascarita Divina & La Parkita vs. Mini Charly Manson & Mini Psicosis
5. Fabi Apache & Lolita vs. Jennifer Blake & Mari Apache
6. Argenis & Fenix vs. Silver Kain & Ultimo Gladiador
7. Electroshock & La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Halloween

TODOS X TODOS

8/10 - Auditorio Benito Juarez de Veracruz
1. Black Baby & Mini Kahoz vs. Aero King & Black Power
2. Diamante & Oro vs. Diva Salvaje & May Flowers
3. 3 Way Dance: Lady Apache vs. Esther Moreno vs. Rossy Moreno
4. Hijo del Santo & Rayman vs. Heddi Karaoui & Zumbi
5. Dr. Wagner Jr. vs. L.A. Par-K

TORSAL PRODUCCIONES

8/11 - Hotel Real Inn de Nuevo Laredo
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Laredo Kid & Super Laredo vs. Fake Rey Misterio & Fake Sin Cara (!!!!)

UNION VERACRUZANA DE LUCHA LIBRE

<b>8/11 - Arena Union de Veracruz
1. Crazy Power vs. Micro Ferrarito
2. Aero King/Corazon Salvaje/Flyman vs. Apocalipsis el Gabacho/Guerrero Digital/Jinete
3. Triangular de Tercias: Comodin Asesino/Kronos/Sombre Guerrera vs. Angel Azul/Principe Infernal/Sepultura vs. Acero/Junior/Relampago Cadenas
4. Ricky Marvin/Rocco Marvin/Rocky Marvin vs. Black Baby/Ferrari Jr./Gran Prix</b>

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

8/17 - Arena Lopez Mateos
1. Baslet & Big Mama vs. Dark Lady & Sadica
2. Torneo Cibernetico - Participants: Freelance/Impulso/Kiuuby/Pantera/Sadico/Micke Segura/Seiya/Spider Boy
3. Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael/Tormento) vs. Eterno/Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
4. Chucho el Roto/Iron Love/Terry Dos Mil/Yakuza vs. Comando Negro/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr./Super Mega
5. AULL Lt. Heavyweight Title: Herejia (c) vs. Cerebro Maligno
6. Black Terry/Negro Navarro/Pirata Morgan vs. Gallego/Romano Garcia/Rocky Santana
7. Dr. Wagner Jr. & Tinieblas Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Hijo del Lizmark

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

MV PROMOCIONES

8/30 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. Mascara contra Caballera: Hijo del Fishman vs. Extassis
4. Extreme Tiger & Thunder Machine vs. Animaniac & Mr. Tempest
5. Arandu & TJ Boy vs. Hijo del Lizmark & Lizmark Jr.
6. Dr. Wagner Jr. vs. L.A. Par-K

PROMOCIONES CHOLO

8/17 - Gimnasio Mariano Matamoros de Tijuana
1. Ciclope Jr. & Ivan el Terrible vs. Angel Vengador & Metalik
2. Bull Rider/Naruto/Lady Lee vs. Cyrax/Super Mofles/Viuda Negra
3. Black Machine/Clasico/Venum Black Jr. vs. Amnesia II/Animaniac/Shamu
4. Cholo/Extassis/Lizmark Jr. vs. Enfermero Jr./King Azteca/Memo Velazquez
5. Las Traumas I y II vs. Extreme Tiger & Halloween

PROMOCIONES FWA

8/16 - Gimnasio Municipal Oscar Tigre Garcia de Ensenada
1. ?
2. ??
3. ???
4. Street Fight por el vacante FWA Heavyweight Title: Sentencia vs. Leatherface
5. Extreme Tiger & Lizmark Jr. vs. Las Traumas I y II

UNITED STATES

PROMOCIONES SALINAS

8/11 - Kanjo's Western Club in McAllen, Texas
1. El Payasin vs. El Payaso
2. Al Cruz Jr. & Virgo vs. Eagle Fire & Karate Lee
3. Aguila Azteca & Wolverine vs. Lobo & Zarco
4. Black Cougar Jr. & Sweety Sweety vs. Dakota & WEndy
5. Aquiles/Hernandez/Spawn vs. Hijo del L.A. Par-K/Pentagon Black/Luchador Sorpresa